Zaistnienia

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
144
Rok wydania
2020
Nasza cena: 29,67 zł 34,90 zł Taniej o: 15%

Z materii przeżyć, nagromadzonych w trakcie trwającej wiele miesięcy i liczącej tysiące kilometrów rowerowej wyprawy z Patagonii na Alaskę, autor maluje słowem pojedyncze, pozornie banalne i niewiele znaczące obrazy – porysowany blat stołu, mężczyznę sprzedającego plecaki, porzuconą paczkę chipsów, odpoczynek pod sklepem, spotkanie z miejscowym wykidajłą, zalany aparat fotograficzny czy wizytę w domu zamieszkanym przez rudą kotkę.

Owe opisy stają się osnową fabularnej opowieści o wypełnionej zaistnieniami drodze, która – choć przebyta w realnie istniejącym świecie – prowadzi czytelnika poza empiryczną rzeczywistość, do krainy wewnętrznych przeżyć, gdzie czas i przestrzeń tracą na znaczeniu, wydarzenia niezauważalnie się zapętlają, fakty zlewają się z baśniami, a opisywana historia balansuje na krawędzi snu, stanowiącego w tej utkanej z marzeń opowieści niezwykle sugestywną metaforę każdego ludzkiego życia.

W 2015 roku książka Powidokizdobyła nagrodę "Bursztynowego Motyla" w Konkursie im. Arkadego Fiedlera oraz nagrodę Magellana w kategorii najlepsza książka podróżnicza.


Fragment książki

– Lubisz bajki? – ni stąd, ni zowąd padło pytanie, na które odpowiedziałbym twierdząco nawet wtedy, gdyby było inaczej. Siedziałem przy stole naprzeciwko dopiero co poznanego mężczyzny i wsłuchując się w jego słowa, trwałem w ogarniającym mnie poczuciu beztroskiego rozleniwienia. Było mi dobrze. Może powinienem dodać, że czułem się szczęśliwy, choć w tamtym momencie nie do końca zdawałem sobie z tego sprawę.

Natknęliśmy się z Elvisem na siebie przypadkiem, zderzyliśmy się jak dwa atomy w chaosie wszechświata, a jednak w jakimś sensie to spotkanie było szczególne, wyjątkowe, wypełnione otwartością, niemal świąteczne, przy tym doskonale umocowane w zgodnej symbiozie braku oczekiwań i pozbawionych jakiegokolwiek wartościowania myśli. Mężczyzna mówił, ja słuchałem. Nic więcej.

Znajdowałem się w bezpiecznym, nacechowanym tymczasowością miejscu i bardzo możliwe, że to właśnie ta ulotność, świadomość niepowtarzalności naszego zaistnienia w jednej przestrzeni, miejscu i czasie, stworzyła pewną intymną, niewidzialną więź i nadbudowała uważność w stosunku do wszystkiego, co działo się wokół mnie i co odczuwałem w sobie, a ja sam, jakby przy pomocy magicznej różdżki, przekształciłem się w rezonansowe pudło dla wypowiadanych w obcym języku słów, bajkowej opowieści o zaklętej w hamaku miłości.

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wstyd się przyznać, ale po literaturę, która wymaga skupienia, poświęcenia uwagi i myślenia sięgam niezwykle rzadko. Żałuję tego, ale najczęściej czytam dla rozrywki, dla tak zwanego odmóżdżenia lub to, co kocham najbardziej, czyli aby rozwikłać jakąś zagadkę kryminalną. Czasami zaś dzięki literaturze podróżniczej zwiedzam świat wraz z autorami. "Zaistnienia" to jedna z pozycji właśnie z tego gatunku, ale nie tylko. Zawierająca przemyślenia jej twórcy, a także legendy i baśnie przekazywane mu przez spotykane po drodze osoby. Przedstawienie podróży w sposób oniryczny powoduje, że czytelnik nie tylko przemieszcza się z autorem z miejsca na miejsce, ale odnosi ON wrażenie, że robi to podczas snu, a nie na jawie.

  Piotr Strzeżysz postanowił wybrać się w wyjątkową podróż. Rowerem przemierzył liczącą tysiące kilometrów trasę z Patagonii na Alaskę. Po drodze spotkały go zarówno przyjemne i piękne chwile, jak i te, które przepełniają grozą i smutkiem. Autor za pomocą słowa stara się nam namalować obraz tego, co widział i przeżył. Czytając "Zaistnienia" mamy wrażenie, że wystarczy wyobraźnia, by poczuć czy wręcz zobaczyć to, co pan Piotr chce nam przekazać. W pewnym momencie czytelnik zaczyna zazdrościć podróżnikowi nie tyle samej wyprawy, ile tego, jak ją odbierał, jak ją przeżył i kto mu towarzyszył. W niezwykle liryczny wręcz poetycki sposób opowiada ON o swojej wyprawie przez dwie Ameryki. Niejednokrotnie odnosimy wrażenie, że przygody autora balansują na granicy jawy i snu, między realizmem a wyobrażeniami.

  Dzięki Piotrowi i jego podróży mamy okazję zobaczyć jak nasz kraj i nasze obyczaje odbierane są przez inne kultury. Podobnie też możemy zobaczyć, jak postrzegany jest sam autor. W krajach Ameryki Południowej jest bogaczem, który pozwolił sobie na niesamowitą podróż, a ledwo przekracza granicę Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi, to okazuje się, że jest najzwyklejszym biedakiem, który tuła się, szukając, nie wiadomo czego. Jakże znane porzekadło: "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" - zdaje się tu na miejscu i pokazywać, o co w nim tak naprawdę chodzi.

  "Zaistnienia" to historia nie tylko o pasji i dążeniu do celu. To historia pokazująca jak niewiele potrzebne jest człowiekowi do szczęścia, jeśli wie, czego chce. Ta niepozornych gabarytów pozycja przypadnie do gustu wielu osobom. To coś dla miłośników pedałowania, ale też wielbicieli poetyckiego i lirycznego stylu. Spodoba się podróżnikom fizycznym, jak i tym poznającym świat tylko dzięki literaturze (jak ja). Niesamowite dla mnie jest to, że autorowi udało się w tak cienkiej i nieokazałej powiastce umieścić coś praktycznie dla każdego. Mało tego "Zaistnienia" to pokarm dla ciała - podróż i opisy, jak i duszy - język i styl. Polecam każdemu - warto poświęcić tę chwilę czasu i siebie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ciężko powiedzieć, o czym tak naprawdę są “Zaistnienia”. To relacja z podróży, ale zupełnie inna, niż te, które możemy obserwować w internecie, czy śledzić w wypowiedziach znanych podróżników. Piotr Strzeżysz podróżuje bowiem po swojemu, mniej medialnie, a bardziej osobiście. Ciesząc się z najmniejszych rzeczy i szanując to, co spotyka po drodze.

  Autor książki przemieszcza się na rowerze. Taki sposób pokonywania drogi jest w mojej ocenie niezwykły. Tak prosty, a przy tym wymagający. Tak bliski natury i przez to piękny, a jednak momentami trudny i niebezpieczny. Czytając kolejne rozdziały zastanawiałam się, czy ja też mogłabym poznawać świat na dwóch kółkach. Bo ja również chciałabym pojechać dalej i zobaczyć więcej. Ale chyba nie. Choć zatęskniłam za tymi godzinami na rowerze, które spędzałam, jako nastolatka- za zbyt mocną opalenizną, wylanym potem i zmęczeniem nogach, a przy tym cudownym uczuciem wolności i swobody.

  Właśnie takie emocje czułam podczas czytania. W tej książce nie znajdziecie bowiem szczegółowych opisów każdego dnia podróży, liczby przejechanych kilometrów, listy wydatków. To raczej zbiór wspomnień, osób spotkanych na drodze, urywki z minionych dni. To świadectwo kontaktu z przyrodą i człowiekiem. Coś, o wartości czego często zapominamy.

  Strzeżysz chętnie dzieli się refleksją, mądrym słowem, fragmentami upływającego czasu. Na kartach swojej książki zatrzymuje chwile i momenty. Być może takie, o zatrzymaniu których my byśmy w takiej podróży nie pomyśleli. Ale ON zdaje się cieszyć małymi rzeczami, rozkoszować trudem i zmęczeniem, realizować własne pasje. W takim podróżowaniu autor odnajduje spełnienie. Zamienia stabilne życie na swoje dwa kółka. Dokarmia bezpańskie psy, nocuje w wilgotnym namiocie, doznaje przyjemnych chwil z miejscowymi, ale cieszy się też samotnością.

  „Zaistnienia” to opowieść o małym człowieku w wielkim świecie. Subtelna, dojrzała, piękna. Chciałbym móc, tak jak Strzeżysz, porozmawiać z Indianami, zobaczyć z bliska uchatki, znaleźć schronienie na posterunku policji. Doświadczyć rzeczy, których nie zapewniają podróże all inclusive czy nawet urlopy realizowane samodzielnie, ale wygodnie. Ja korzystam z samolotu i samochodu, nie zapuszczam się dalej, może zwiedzam tylko na pół gwizdka. On wykorzystuje wszystko maksymalnie. I tego mu zazdroszczę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jedni podróżują po to, by robić piękne zdjęcia umieszczane późnej w mediach społecznościowych, inni po to, by pochwalić się znajomym pobytem na Malediwach czy Dominikanie, choć tak naprawdę nie potrafią nic o tych miejscach powiedzieć, nie wyszli bowiem poza hotelowa bramę. Są też tacy, którzy podróżują dla przyjemności samego podróżowania, dla przemierzanych kilometrów i ludzi poznanych w drodze. Jest jeszcze jedna grupa podróżników – tacy, którzy tę swoją drogę opisują w rozmaity sposób, dzieląc się swoimi doświadczeniami za pośrednictwem blogów czy też książek.

  O podróżach, choć w dość nieszablonowy sposób, pisze również Piotr Strzeżysz, a jego najnowsza książka „Zaistnienia”, opublikowana nakładem Wydawnictwa Bezdroża, to zdecydowanie pozycja wykraczająca daleko poza ramy książki podróżniczej. To bowiem książka o doświadczaniu, o zanurzaniu się w chwili, o uważności i o trwaniu. A także o powrotach i sytuacjach, które wydają się być wykreowane przez Przeznaczenie. To wreszcie książka o pokonywaniu tysięcy kilometrów pomiędzy Patagonią a Alaską – kilometrów wypełnionych wysiłkiem fizycznym, samotnością, ale też zmieniającymi się krajobrazami i ludźmi (a także zwierzętami) spotkanymi w podróży. Dlatego też „Zaistnienia” są doskonałą lekturą nie tylko dla czytelników marzących o dalekich podróżach, nie tylko dla tych, którzy właśnie się do nich przygotowują, ale też dla osób, którzy kochają piękno słowa, jego brzmienie, którzy myślą obrazami, zaś dzięki plastycznym opisom, są w stanie podróżować razem ze Strzeżyszem.

  Nie znajdziemy na kartach książki praktycznych informacji dotyczących tego, gdzie warto się zatrzymać (a gdzie nie), za ile zjemy dobry obiad (choć przysmaki, jak ryba z frytkami i racuchy pani Cecylii się tu pojawiają), ale za to zatrzymamy się w niejednym domu, słuchając historii o ich obecnych czy byłych właścicielach (jak opowieść o potrąconej przez ciężarówkę nauczycielce). Wraz z autorem przemierzać będziemy argentyńskie pampy, słuchać niezwykłych historii o pishtacos, czyli białym złoczyńcy czy też o uwodzicielskiej Puurowii, kobiecie-demonie, która rozkochuje mężczyzn, by dręczyć ich w snach.

  W tej podróży słuchać będziemy też fascynujących baśni, jak ta opowiadana przez Indianina Elvisa o zaklętej w hamaku miłości, poznamy społeczno-polityczne problemy, takie jak koczujący na granicy Kolumbijczycy, pragnący lepszego życia w Stanach Zjednoczonych. Przekonamy się też, że kolumbijska kawa, a właściwie kawa serwowana w Kolumbii nie należy do najlepszych (smakuje ponoć jak „brudna woda”), a także jak bardzo zaśmiecony jest półwysep La Guajira. Zatrzymamy się też w miejscowości El Cabo, gdzie od czterech lat nie odnotowano opadów deszczu, doświadczymy ponadto oddechu czegoś niewyjaśnionego, tracąc niestety przy tym aparat.

  Większość tej podróży, mimo iż w trakcie lektury odbywa się wyłącznie w naszej wyobraźni jest tak realna, jakbyśmy pedałowali przez kolejne kraje wraz z autorem. To właśnie dzięki niemu możemy odkrywać nie tyle kolejne kraje, ile kolekcjonować chwile pełne nie tylko „zaistnień”, ale również „zatęsknień” czy „zapatrzeń”…

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Piotr Strzeżysz
 • Wydawnictwo Helion
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 144
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328364561
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328364561
 • EAN: 9788328364561
 • Wymiary: 15.0x21.0x1.2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Sen powrotu 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sen powrotu

Spotkania z drugim czĹowiekiem, nie mniej poruszajÄce spotkania ze zwierzÄtami, wreszcie spotkanie z samym sobÄ i szukanie prawdy o Ĺwiecie ukrytej miÄdzy rzeczywistoĹciÄ jak najbardziej fizycznÄ, namacalnÄ, a tÄ onirycznÄ, rozciÄgajÄcÄ siÄ gdzieĹ na pograniczu widzenia i Ĺnienia. Piotr StrzeĹźysz...
Podręcznik Przygody Rowerowej 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podręcznik Przygody Rowerowej

— Rower masz w porządku? — zapytał Harris. — Gotowy do drogi — odparłem. — Wszystko już przejrzałeś? — Nie, nie przejrzałem i nikt go nie przejrzał — odparłem. — Jest teraz zdatny do jazdy i takim pozostanie aż do naszego wyjazdu. Jerome K. Jerome, Trzej panowie na rowerach Kiedy bez mała sto lat...
Wiedeń Michelin 0/5 Nasza cena:
14,21 zł 20,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wiedeń Michelin

Nobliwy i nonszalancki, awangardowy i staroświecki, przyjazny wiekowym perłom architektury i szokującym happeningom, Wiedeń zawsze przyciągał artystów i geniuszy. To miasto szanujące tradycję i jednocześnie śmiało podążające za nowymi trendami. Historia cesarstwa, odciśnięta w tutejszej...
Hongkong i Makau Udane Wakacje 0/5 Nasza cena:
17,91 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hongkong i Makau Udane Wakacje

Hongkong i Makau to metropolie o światowym znaczeniu, zaliczane się do najbogatszych w świecie. Obie stanowią Specjalne Regiony Administracyjne Chińskiej Republiki Ludowej, choć jeszcze do niedawna pozostawały w rękach Europejczykó,w. W Hongkongu, któ,rego nazwa oznacza &bdquo,port o...
Portugalia W rytmie fado 5/5 Nasza cena:
44,91 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Portugalia W rytmie fado

Portugalia to kraj niezwykły. W czasach starożytnych wytyczał ",koniec świata",, a dziś zachwyca białymi plażami, zabytkami z ró,żnych epok i melancholijnymi dźwiękami fado. Z Portugalii wywodzą się wielcy odkrywcy, a w dziełach jej kultury zapisana jest historyczna potęga. To...
Oslo Michelin 0/5 Nasza cena:
19,01 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Oslo Michelin

Oslo – stolica, która niecałe 100 lat temu przestała być postrzegana jako prowincjonalne miasto, a dziś zachwyca doskonałym skomponowaniem infrastruktury z naturą. Podczas zwiedzania nacieszymy oczy widokiem różnorodnej, nowoczesnej architektury, metrem dojedziemy w góry, gdzie będziemy mogli...
Portugalia Od Lizbony po Algarve Travelbook 0/5 Nasza cena:
22,41 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Portugalia Od Lizbony po Algarve Travelbook

Portugalia – ten najdalej na zachód wysunięty kraj Europy szczyci się bogatą historią, której pamiątki napotyka się niemal na każdym kroku. Zwrócona ku Atlantykowi, zachwyca niezwykłymi krajobrazami i egzotyczną roślinnością, uwodzi łagodnym klimatem i piaszczystymi plażami pełnymi słońca. Jej...
Walencja Michelin 0/5 Nasza cena:
15,74 zł 20,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Walencja Michelin

Ruszaj w świat z przewodnikiem Michelin!- Poręczny format- Czytelny układ treści- Fascynujący portret miasta- Liczne ciekawostki- Aktualne informacje praktyczneMichelin zaprasza Cię do wspólnego odkrywania najpiękniejszych zakątków Florencji! Z tym przewodnikiem zwiedzanie będzie prawdziwą...
Rumunia oraz Mołdawia Mozaika w żywych kolorach 0/5 Nasza cena:
39,84 zł 52,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rumunia oraz Mołdawia Mozaika w żywych kolorach

Rumunia to barwna mozaika kultur, tradycji i narodowości, wciąż jeszcze nie dość odkryta. Różnorodność atrakcji turystycznych przyprawia tu o zawrót głowy: zamki Włada Palownika, kolorowe bukowińskie klasztory, warowne kościoły saskie, orientalne zabytki Dobrudży, polskie wsie na Bukowinie i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula