Zaginiony Symbol Dan Brown

Zaginiony symbol Dan Brown
Zaginiony symbol
  Dan Brown

 

 

Co zagino, zostanie odnalezione...

dan brown - zaginiony symbolWaszyngton. Harvardzki specjalista od symboliki, Robert Langdon na prob swego przyjaciela i mentora, Petera Solomona, ma wygosi wykad na Kapitolu. Kiedy dociera na miejsce, okazuje si, e na wieczr nie zaplanowano adnego odczytu, a po chwili na rodku rotundy odkryte zostaje makabryczne znalezisko, niepokojco naznaczone picioma tajemniczymi symbolami. Jego przesanie jest dla Langdona oczywiste to zaproszenie do dawno zaginionego wiata skrywajcego ezoteryczn mdro.

Kiedy okazuje si, e Peter Solomon, filantrop i prominentny czonek loy masoskiej, zosta porwany, Langdon wie, e istnieje tylko jeden sposb, by ocali przyjaciela: przyj tajemnicze zaproszenie i uda si tam, gdzie zaprowadz go zaszyfrowane wskazwki.

A poprowadz go podziemnymi korytarzami do tajemnych komnat i wity ukrytych pod jednym z najpotniejszych miast wiata. Skrywa ono prastare sekrety loy masoskiej i odkrycia, ktrych wielu wolaoby nie ujawnia. Rozpoczyna si szalona wdrwka i wycig z czasem, bo Langdon ma zaledwie kilka godzin na dotarcie do celu. W przeciwnym wypadku jego przyjaciel zginie.

Zaginiony symbol to mistrzowsko skonstruowany thriller przesiknity histori, zagubiony w labiryncie symboli i enigmatycznych kodw. Peen zagadek i trzymajcych w napiciu zwrotw akcji.

 

Zaginiony symbol (The Lost Symbol)

W tej wspaniałej kontynuacji Kodu Da Vinci, który stał się światowym przebojem, Dan Brown po raz kolejny udowadnia, że jest najbardziej popularnym pisarzem thrillerów na świecie. Książka ‘The Lost Symbol’ jest majstersztykiem opowiadania - morderczy wyścig poprzez prawdziwe labirynty kodów, tajemnic i niewidzialnych prawd a to wszystko pod czujnym okiem najgroźniejszego złoczyńcy, jakiego stworzył do tej pory Brown. Akcja książki toczy się w ukrytych komnatach, tunelach i świątyniach miasta Washington, D.C. aby potem przyspieszyć dzięki zdumiewającym krajobrazom w kierunku finału, który trudno by sobie wyobrazić.

Opowiadanie zaczyna się w momencie, kiedy Harvardzki specjalista od symboli Robert Langdon jest niespodziewanie wezwany, aby wygłosić wieczorny wykład w budynku Kapitolu. Jednakże w ciągu kilku minut po przybyciu noc przybiera inny obrót rzeczy. Dziwny przedmiot - pomysłowo zakodowany przy użyciu pięciu symboli - zostaje znaleziony w budynku Kapitolu. Langdon rozpoznaje w przedmiocie starożytne zaproszenie  które ma za zadanie poprowadzić odbiorcę owego zaproszenia do dawno zapomnianego świata tajemnej wiedzy.

Kiedy ulubiony mentor Langdona, Peter Solomon - wybitny Mason i filantrop zostaje brutalnie porwany, Langdon zdaje sobie sprawę iż jedyną nadzieją na uratowanie Petera jest przyjęcie tajemniczego zaproszenia ipodążanie tam gdzie go zaprowadzi. Langdon od razu wpada w sekretny świat tajemnic Masonów, ukrytej historii, i nigdy wcześniej nie widzianych miejsc prowadzacych go w stronę jednej niewyobrażalnej prawdy.

Tak jak świat odkryty w książkach Kod Da Vinci i Anioły i Demony, powieści Dana Browna są wspaniałą kombinacją skrywanych historii, tajemnych symboli, i enigmatycznych kodów. W tej nowej powieści autor ponownie dostarcza czytelnikowi inteligentną historię, która zaskakuje na każdym kroku. ‘The Lost Symbol’ jest dokładnie tym na co czekają czytelnicy Browna jak dotąd najbardziej ekscytująca powieść.

 

Recenzja Zaginionego symbolu Dana Browna

Trudno nazwać „The Lost Symbol" („Zaginiony symbol”) książką nowatorską. Dan Brown zastosował
w niej po prostu wszystkie chwyty, które sprawdziły się w poprzednich jego powieściach. I choć trudno tu mówić o wiarygodności wizji autora, o rewolucji czy chociażby gwałtownym zwrocie w twórczości pisarza, jest to po prostu bardzo sprawnie napisany, autentycznie wciągający thriller. Oczekiwany i w gruncie rzeczy – wciągający, tym bardziej, że tak szeroko omawiany w mediach.

Uwielbiany przez czytelników bohater Robert Langdon, do którego popularności przyczyniły się ekranizacje "Kodu Leonarda da Vinci" oraz "Aniołów i Demonów", błyskawicznie przybywa do Capitolu, by wygłosić jedną ze swoich prelekcji. Na miejscu okazuje się, że prelekcja jest tylko pretekstem, by ściągnąć naukowca do Waszyngtonu, a sam Langdon w ten sposób zostaje wciągnięty w wielką intrygę, mającą na celu odkrycie pilnie strzeżonego przez setki lat skarbu masonów, który posiadaczowi dać może nieograniczoną władzę i tajemną wiedzę. Langdon musi walczyć z czasem oraz z bogatym, potężnym przeciwnikiem, który zagraża życiu jego przyjaciela.

Trudno nie zwrócić uwagi na to, że nowa powieść Browna jest skonstruowana w bardzo podobny sposób, co poprzednie jego książki. Przede wszystkim mamy tu sprawdzony chwyt polegający na podzieleniu książki na króciutkie rozdziały. Sprzyja to budowaniu napięcia, które wzmaga jeszcze fakt, że bardzo długo akcja toczy się równolegle – obserwujemy bowiem wyścig z czasem Roberta Langdona oraz poczynania siostry jego przyjaciela – Katherine Solomon. Znów – podobnie jak w „Aniołach
i Demonach” – akcja powieści rozgrywa się w ciągu zaledwie kilku godzin, wydarzenia następują zaś po sobie błyskawicznie, choć Dan Brown jak zwykle znajduje miejsce na opis dzieł sztuki, zabytków architektury, przybliżenie historii masonów czy najważniejszych związanych z nimi symboli. A wszystko to czyni pisarz językiem bardzo przystępnym, lekkim, zrozumiałym. Oczywiście, Brown mocno upraszcza, trywializuje interpretację czy omówienie dzieł sztuki, czasem też potrafi je mocno „naciągać” na potrzeby założonej z góry tezy, jednak mamy przecież świadomość tego, że treść jego powieści to nie historia sztuki w zarysie, lecz po prostu fikcja literacka, nieco wsparta elementami historii. Krótko mówiąc: książka jest rzeczywiście bardzo, bardzo wciągająca, czego zresztą nikt nigdy Brownowi odmówić nie mógł. Często zdarza się autorowi nawiązywać do poprzednich swoich książek, w pewien sposób ustami Langdona odpowiada nawet na niektóre zarzuty krytyków.

Jak to już często bywało, Dan Brown usiłuje połączyć historię i sztukę z elementami nowoczesnej technologii czy współczesnej nauki. W powieści „The Lost Symbol" („Zaginiony symbol”) nowoczesność uwidacznia się w postaci tak zwanej „noetic science" – nauki badającej możliwości ludzkiego umysłu oraz jego wpływu na kształtowanie fizycznej rzeczywistości. O co chodzi? Myśl czy pragnienie posiadać tu mają również naturę fizyczną, a więc cechuje je również pewna waga. Jako coś, co posiada wagę, myśl czy pragnienie mogą również wytworzyć pewne przyciąganie. Z pragnieniami ma być więc jak
z ziarnkiem piasku – jeśli wystarczająco wielu ludzi będzie posiadało takie same pragnienia, wówczas będą oni mogli wywierać realny wpływ na rzeczywistość. Nowoczesna nauka czy wierutne bzdury głoszone przez miłośników New Age? Podejrzewam, że większość naukowców, czytając te rewelacje, uśmiechnęłaby się tylko z politowaniem. Ale przecież nie od dziś wiemy, że teorie spiskowe i tego rodzaju genialne pomysły to nieodłączny element powieści Browna. I zwykle po prostu przechodzimy nad nimi do porządku dziennego.

Jedno jest więc pewne: „The Lost Symbol" to powieść ogromnie wciągająca. Być może należałoby zastanowić się nad tym, na ile jest to zasługą samego pisarza i jego warsztatu, a na ile ogromnie sprawnej akcji marketingowej wokół każdej spośród kolejnych powieści Browna. Może warto by było przemyśleć, czy rzeczywiście interesuje nas to, co dzieje się w powieści, bo jest ona tak ciekawa, czy też dlatego, że zastanawiamy się, czym tym razem Brown chce szokować czytelników. Efekt jednak ma miejsce ten sam – powieść czytamy z wypiekami na twarzach. A że niektórzy z nas podczas lektury będą musieli „wyłączyć myślenie", skupiając się wyłącznie na wartko płynącej akcji oraz ewentualnie ciekawostkach historycznych i architektonicznych – to wprawdzie wada, ale również niemal nieodłączny element konwencji. 

 

 

Dan Brown -biografia

dan brown autor zaginionego symboluDan Brown (ur. 22 czerwca 1964 w Exeter w stanie New Hampshire)– amerykański pisarz, autor powieści sensacyjnych.

Jest absolwentem Phillips Exeter Academy, ekskluzywnej szkoły średniej z internatem, gdzie jego ojciec był nauczycielem matematyki, potem ukończył Amherst College (1986). Zanim rozpoczął karierę pisarską, zajmował się muzyką, wydał dwa nagrania, jednak nie okazały się one sukcesem. Po zaprzestaniu kariery muzycznej uczył języka angielskiego w swojej byłej szkole, Phillips Exeter. Obecnie mieszka w Nowej Anglii. Jego żona Blythe jest z zawodu ilustratorką, pasjonuje się historią sztuki i malarstwem, współpracuje z Brownem przy tworzeniu powieści.

Nakłady powieści Browna sięgają łącznie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbogatszych współczesnych pisarzy. We Francji sprzedano w 2004 r. 500 tys. egzemplarzy Kodu Leonarda da Vinci, w Polsce ponad 200 tys., w Wielkiej Brytanii tygodniowa sprzedaż w lecie tego roku wynosiła ok. 40 tys. egzemplarzy – łączny nakład tej powieści przekroczył w 2004 r. 17 milionów kopii.

Książki Browna budzą swoją zawartością liczne kontrowersje i stają się zjawiskiem społecznym – spore emocje wzbudziła powieść Kod Leonarda da Vinci, której zarzucono fałszywe odmalowanie historii Kościoła katolickiego (jak również Opus Dei). Krytycy i uczeni zarzucają mu wiele błędów z zakresu historii, teologii i historii sztuki. Gwałtowne zainteresowanie książką stało się nawet źródłem osobliwej i dochodowej formy turystyki – oprowadzania turystów po miejscach w Paryżu wiążących się z fabułą książki. Pewne osobliwe wątki książki, o spiskowej naturze, zostały podchwycone przez środowiska antyklerykalne.

Powieści


Zapisz się na newsletter

Promocje, obniżki, kody rabatowe - bądź na bieżąco!

Warto nam zaufać