Zaczarowani

Autor:

Rene Denfeld

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Inne wersje (1)
Outlet, Książka, op. miękka
za 18,95 zł
Nasza cena: 25,02 zł 37,91 zł Taniej o: 34%

Nawet potwory potrzebują spokoju. Nawet one potrzebują osoby, która pragnie słuchać – usłyszeć – abyśmy któregoś dnia mogli znaleźć słowa, którą są czymś więcej niż tylko pustymi frazesami. Może wtedy uda nam się powstrzymać ludzi takich jak ja od przyjścia na świat.

Mężczyzna osadzony w więzieniu o zaostrzonym rygorze na oddziale dla skazanych na śmierć. Jego jedyną ucieczką od okrutnej egzystencji są słowa, o których marzy, świat, który wyczarowuje dokoła za pomocą mocy języka. Bo prawdziwa rzeczywistość jest brutalna i surowa.

Więzień słucha. Słucha opowieści Yorka, osadzonego z celi obok, którego datę egzekucji już wyznaczono. Słucha Pani, która składa kawałek po kawałku przeszłość Yorka. Widzi, jak Pani zakochuje się w księdzu i zachodzi w głowę, czy miłość w ogóle jest możliwa w miejscu takim jak to. Widzi nieprawość i niebezpieczeństwo, pojawiające się w miarę jak narasta napięcie w tym „zaczarowanym miejscu”. I czeka. Bo nawet potwory mają historię do opowiedzenia…

„Zaczarowane miejsce” to starodawne kamienne więzienie. Odwiedzają je tylko dwie osoby z zewnątrz: kobieta, znana jako Pani, i upadły ksiądz. Pani pojawia się w więzieniu, gdy wymaga tego jej praca. Potrafi wynajdywać tajemnice, dzięki którym ratuje więźniów przed karą śmierci. Ten dar wystawia na szwank jej karierę – i komplikuje życie – gdy bierze sprawę Yorka, zabójcy, którego dzień egzekucji się zbliża. York różni się od poprzednich klientów Pani: chce umrzeć. Wbrew jego życzeniom, Pani zaczyna jednak swoje dochodzenie. To, co odkrywa na temat narodzin i dorastania Yorka, brzmi w jej uszach przerażająco znajomo. W jego szokującym dzieciństwie pani słyszy echa swojego własnego.

Zaczarowani to magiczna powieść o odkupieniu, poezji, która istnieje nawet tam, gdzie to nie mieści się w głowie i ludzkiej zdolności do wymykania się nawet najbardziej koszmarnej rzeczywistości. Piękna i zaskakująca, zapada w pamięć.

„Zaczarowani zamknęli mnie w swoim pięknym i straszliwym uścisku od pierwszej strony i nie puścili aż do ostatniej. Cudowna powieść, która odkrywa transcendencję w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu, spowijając potworności w zasłonę fantazji ustami niezapomnianego narratora. Ponura i wyborna”. (Erin Morgenstern)

„Rene Denefled jest genialna. W Zaczarowanych powołała do życia jedną z najbardziej ponurych scenerii – wilgotny i brudny oddział dla skazańców w przeżartym nieprawością więzieniu – i dała nam jedną z najpiękniejszych, rozdzierających serce i przykuwających powieści, jaką kiedykolwiek czytałem.” (Donald Ray Pollock)

„Książka tygodnia. Przeplatając horror i suspens magicznym realizmem, Denfeld zabiera czytelnika w pełną koszmarów podróż, która podnosi kluczowe pytania o miłosierdzie i karę, śmierć i odkupienie… Porywające i mądre studium ludzkiej dysfunkcjonalności”. („The Lady”)

Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tematyka więzienna nie jest czymś, co często pojawia się w czytanych przeze mnie książkach. Czym moją uwagę zwróciła powieść „Zaczarowani”? Tym niezwykłym kontrastem, jaki widać na jej okładce i w opisie fabuły. Jak więzienie może być zaczarowane? Musiałam się przekonać, co też kryje się na kartach tej powieści. Cóż na nich znalazłam?

  Więzienie o zaostrzonym rygorze. Cela śmierci. On – więzień oczekujący w tym mrocznym budynku na wykonanie wyroku. Jego jedynym pocieszeniem w tym pozbawionym piękna i dobra świecie są słowa, które odnajduje w książkach i za pomocą których próbuje odczarować rzeczywistość, dodać barw szaremu, brudnemu otoczeniu. Więzień słucha. Obserwuje życie toczące się w tych zimnych murach i ludzi, którzy tutaj są – innych osadzonych, strażników, upadłego księdza i Panią, która specjalizuje się w beznadziejnych przypadkach, ratując więźniów przed karą śmierci.

  Teraz jego uwagę skupił na sobie York. On też czeka na wykonanie wyroku. York różni się od innych skazanych na śmierć. On chce umrzeć. Mimo to Pani spróbuje temu zapobiec, taką w końcu ma pracę. Nie spodziewa się jednak, że ta sprawa zmusi ją do zmierzenia się z własną przeszłością i na zawsze odmieni jej życie.

  „Zaczarowani” to książka mroczna, przytłaczająca ponurą atmosferą więzienia. Miejsce to pozbawione jest nadziei, zalewa przygnębieniem. Korupcja, układy, wykorzystywanie słabszych, parszywe warunki życiowe, fatalne wyżywienie, strach przed więźniami, którzy rządzą i pozbywają się każdego, kto im podpadnie – tak wygląda codzienność tych więziennych murów. W najgłębszej celi swoje ostatnie chwile spędzają więźniowie skazani na śmierć. Narratorem jest jeden z nich, bezimienny więzień. Bacznie obserwuje i nasłuchuje, kryjąc się w mroku celi. Próbuje znaleźć nadzieję w beznadziei, kolory w szarości zimnych, więziennych murów, magię w ponurej rzeczywistości.

  Głównym wątkiem książki jest sprawa Yorka, ale narrator wplata w swoją opowieść historie życia innych ludzi – więźniów, upadłego księdza, Pani, Naczelnika, strażników oraz, oczywiście, swoją. To jednak nie wszystko. Relacjonuje także więzienne realia, ujawniając mechanizmy rządzące więzieniem, jego pracownikami i osadzonymi. Całość okrasza odrobiną realizmu magicznego, który to ponure miejsce ma uczynić zaczarowanym.

  Mam problem z oceną tej książki, bo są w niej rzeczy, które mi się spodobały, ale są także i takie, które były poważnymi zgrzytami psującymi przyjemność czytania. Kiedy narrator skupiał się na sprawie Yorka, opisywał losy innych ludzi czy ujawniał realia więziennego życia, książka mocno mnie wciągała i czytało mi się ją naprawdę dobrze. Podobało mi się w niej odkrywanie tajemnic przeszłości jej bohaterów, dostrzeganie odbicia własnej historii któregoś z nich w losach kogoś innego, poszukiwanie przyczyn zła. Nawet jej klimat, mimo iż przytłaczający i mroczny, w pewnym stopniu mi się podobał, bo został ON oddany tak wiarygodnie. Kiedy jednak narrator odczarowywał rzeczywistość i przywoływał elementy realizmu magicznego, książka zaczynała mnie autentycznie męczyć. To, co innych czytelników zapewne w tej książce zachwyciło, mnie najzwyczajniej w świecie nudziło. Metafory wypełnione człowieczkami z młoteczkami i złotymi końmi nie przemawiały do mnie. Nie tylko mnie nie zachwyciły, a wręcz brzmiały jak wydumany bełkot, a im bliżej końca, tym więcej było tych rzeczy, które mnie irytowały. Zakończenie było męczące, choć przyznać muszę, że jedna rzecz mnie w nim zaskoczyła. Skończywszy książkę, odczułam autentyczną ulgę, że przebrnęłam przez nią, a przecież nie takich odczuć oczekuje się z lektury, kiedy sięga się po jakąś powieść.

  „Zaczarowani” to książka, która w mojej ocenie ma swoje plusy i minusy, dlatego ani nie powiem, że ją polecam, ani nie powiem, że odradzam jej lekturę. Do mnie po prostu nie trafiła tak, jak miałam nadzieję, że trafi. Z Wami może być zupełnie inaczej, więc jeśli chcecie się przekonać, jak może wyglądać zaczarowane więzienie, sięgnijcie po nią. Może Was akurat zachwyci.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Świat, w którym żyjemy ma różne postacie, czasami jest dla nas łaskawy, ale i czasami skazuje ludzi na wieczne cierpienie.

  Więzienie jest dla nas tematem, o którym nie rozmawia się przy, kawie w towarzystwie przyjaciół. Najczęściej ludzie, którzy odsiadują tam wyroki, to tak zwany margines społeczny, zamknięci w czterech ścianach, widzą tylko mały skrawek błękitu nieba spoza kratek. Zobaczenie ptaka, bądź czegoś innego, co dla nas jest codzienne, dla ludzi skazanych jest szczególne i nietuzinkowe. Zaczarowany świat tylko dla wybranych ludzi, podziemia ciemne i ciche skrywające tajemnice śmierci poszczególnych członków więzienia.

  Dla ludzi skazanych przeszłość jest ulotna jak wiatr, nie ważne czy zabiłeś dziecko, ukradłeś coś, czy nawet zgwałciłeś kobietę, liczy się tylko teraźniejszość.

  Jednym z głównych bohaterów jest więzień, który już dość długo odsiaduje swój wyrok, pewnego razu zostaje przetransportowany do celi śmierci, czyli jego szybki zgon został już dawno przesądzony, a ON sam musi przeczekać czas aż więzienne służby nie przybędą po niego.

  W książce nikt nie ma imienia, każdy jest bezstronny, a rzeczywistość zderza się z życiem codziennym. Autorka według mnie, pisze bardzo realistycznie, tak jakbyśmy czytając powoli przenosili się w podziemia i widzieli wszystko na własne oczy.

  Świat skazańców jest tak bardzo odległy od naszego, że aż szkoda się robi tych ludzi czytając. Jednak za grzechy trzeba płacić. Prawie cała fabuła kręci się wokoło więźnia Ardena, który został skazany na śmierć za zamordowanie własnego syna, a później jego poćwiartowanie w poszukiwaniu narkotyków w jego ciele.

  Zdawałoby się, że nawet najbardziej nieszkodliwy więzień staje się największym zbrodniarzem świata.

  Książka według mnie podpada trochę pod horror, który opisuje życie tych ludzi. Czasami jesteśmy tego nieświadomi, lecz nawet w więzieniu panuje łapówkarstwo i przekręty.

  Fabuła jest bardzo rzeczywista, ponieważ sama autorka była oficerem śledczym i to co widziała na własne oczy, po prostu przelała na papier.

  Pomimo okropnych i trochę obrzydliwych opisów, książkę czyta się bardzo szybko i nawet przyjemnie.

  Polecam ją, ponieważ jest inna od wszystkich książek i tym samym tak bardzo bliska do naszego świata.

  Polecamy, zespół [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Siedzę pod kocem przez całą wieczność nim uznaję, że Pani jest wystarczająco silna, by mnie zobaczyć. Pewnego dnia ujrzy potwory takimi jakie są i przestanie pytać samą siebie dlaczego ich szuka. Przestanie obwiniać się o chęć budowania dla nich zamków. Nawet potwory potrzebują spokoju. Nawet one potrzebują osoby, która pragnie słuchać — usłyszeć — abyśmy któregoś dnia mogli znaleźć słowa, którą są czymś więcej niż tylko pustymi frazesami. Może wtedy uda nam się powstrzymać ludzi takich jak ja od przyjścia na świat.”

  Najlepsze zastosowanie: Potwory również mają coś do opowiedzenia. Więźniowie też czują potrzebę, aby ktoś poznał ich prawdziwą historię. Mężczyzna, znajdujący się w celi śmierci pozostał jedynie ze słowami i swoją wyobraźnią. Maluje rzeczywistość samemu, pokazując jak zaczarowane może być miejsce, w którym się znajduje. Słucha także opowieści innych osadzonych. Jednym z nich jest York. Jego data śmierci została już wyznaczona i tylko Pani, zajmująca się wyciąganiem więźniów z cel śmierci, może mu pomóc. Jednak ona nie może tego zrobić. York pogodził się ze swym losem i pragnie zakończyć swój żywot. Nie chce, aby Pani szukała prawdy w jego przeszłości, żeby uchroniła go przed końcem. Jednak ona rozpoczyna własne śledztwo. Została zatrudniona, aby wyciągnąć go z tego, wbrew wszystkiemu. Grzebanie w przeszłości nie zawsze jest dobrym pomysłem i Pani przekona się o tym szczególnie.

  Tykać to kijem?: Nie wiem czy wiecie, ale lubię sięgać po książki, mając tylko niewielkie pojęcie o czym są. W przypadku tej powieści, jedyne co wiedziałam, to to, że obecny jest realizm magiczny. A tytuł jakoś powiedział mi, że to fantastyka. Oj, jakże się myliłam.

  Bohaterowie: Zaczarowani to książka, gdzie narracja prowadzona jest z kilku perspektyw. Otrzymujemy wizję świata mężczyzny przebywającego w celi śmierci, którego spojrzenie jest niecodzienne i zastanawiające. Śledzimy również losy Pani, nieznanej nam z imienia, jednak wiemy, że jest doradcą i jej klientami są więźniowie celi śmierci. Otrzymujemy także obraz więzienia, znajdującego się nad celami, gdzie poznajemy białowłosego chłopaka, który niedawno trafił na odsiadkę. Ma szesnaście lat, a jego spojrzenie jest zupełnie inne, ponieważ nie wie nic na temat zasad panujących w więzieniu. Jak w przypadku Pani, jego imienia również nie poznajemy. W tej powieści jest to dość powszechne. Imiona lub nazwiska mają tylko osoby, będące przestępcami albo robiącymi złe rzeczy, reszta postaci pozostaje dla nas zagadką.

  Całość: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Zaczaruj mnie 5/5 Nasza cena:
25,84 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zaczaruj mnie

Historia, która musiała trafić na ekrany! Zaczaruj mnie – pogodna i zabawna powieść, która stała się inspiracją dla twórców serialu Za marzenia! Troje przyjaciół, którzy (nie bez przygód!) wkraczają w dorosłość. Czasem bywa zabawnie, czasem boleśnie, a czasem romantycznie. Poznajcie losy Zosi i jej...
Zaczaruj mnie 5/5 Nasza cena:
31,16 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zaczaruj mnie

Od czasów serialu Przyjaciele nie opowiedziano takiej historii o przyjaźni! Literacki debiut Karoliny Frankowskiej, która stworzyła serialową prawniczkę Agatę Przybysz uwielbianą przez miliony widzów. Teraz opowie nową, wciągającą historię - poznajcie Zosię, Bartka i Kaśkę. Świeżo upieczona...
Zaczarowany krawiec i inne humoreski 0/5 Nasza cena:
34,00 zł 40,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zaczarowany krawiec i inne humoreski

Czytajac wielka, rowna prozie Gogola i Czechowa, proze Szolema Alejchema, w rozbawieniu ulegamy podobnemu wrazeniu, jakiemu ulega czytelnik Dziejow Tewji Mleczarza i widz Skrzypka na dachu. Istnieje jakis los, jakas bieda, ktora jest czescia swiata. Jest bohater, ktory postanawia cos zmienic. Jest...
Dom służąch. Rodzinne sekret prowadzą do tragedi 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom służąch. Rodzinne sekret prowadzą do tragedi

„Dom służących” autorstwa Kathleen Grissom, to jeden z największych bestsellerów na rynku amerykańskim w ostatnich latach. Powieść przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów New York Timesa, a prawa do jej sfilmowania wykupiła wytwórnia Lonetree Entertainment. „Dom służących” w...
Blask wolności 5/5 Nasza cena:
36,47 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Blask wolności

Dom służących, imponujący debiut literacki Kathleen Grissom, stał się absolutnym hitem klubów książki i zdobył na świecie tak wielkie uznanie, że czytelnicy błagali autorkę o kontynuowanie stworzonej przez siebie historii. W ten sposób powstał równie poruszający Blask wolności – przepiękna opowieść...
Moja siostra mieszka na kominku 5/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Moja siostra mieszka na kominku

Moja Siostra mieszka na kominku to jedna z największych sensacji angielskiej prozy w ostatnich latach. Debiutancka powieść młodej autorki Annabel Pitcher stała się bestsellerem oraz została przetłumaczona na kilkanaście języków. Książka została nominowana do wielu nagród w kategorii najlepsza...
Demonica. Tom 2. Pragnienie wyzwolone 5/5 Nasza cena:
27,68 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Demonica. Tom 2. Pragnienie wyzwolone

"Pragnienie wyzwolone" to drugi tom bestsellerowej serii Demonica i kontynuacja "Rozkoszy nieujarzmionej". Po raz kolejny spotykamy się z dawką demonicznych przygód przystojnych lekarzy ze Szpitala Podziemnego i zmysłowej erotyki, które sprawiają, że "Pragnienie wyzwolone" to pozycja obowiązkowa...
Real, tom 4. Rogue 5/5 Nasza cena:
32,29 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Real, tom 4. Rogue

Seria, na punkcie której oszalały czytelniczki na całym świecie. "REAL” rozgrzewało, "MINE” ekscytowało, "REMY” podniecał. Pora na tom czwarty równie gorące, równie emocjonujące i równie doskonałe "ROGUE”. Czy dasz się uwieść tej historii? On twierdzi, że nie oznacza dla niej niczego dobrego. Ona...
Real, tom 5. Ripped 5/5 Nasza cena:
29,18 zł 38,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Real, tom 5. Ripped

Seria, na punkcie której oszalały czytelniczki na całym świecie. „REAL” rozgrzewało, „MINE” ekscytowało, „REMY” podniecał, „ROGUE” rozpalał zmysły. Pora na tom piąty – równie gorące, równie emocjonujące i równie doskonałe „RIPPED”. Czy dasz się uwieść tej historii? Przystojna gwiazda rocka z dużą...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula