Z nienawiści do kobiet

Średnia: 4.1 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
224
Rok wydania
2018
Nasza cena: 23,79 zł 32,90 zł Taniej o: 28%

Zbiór wyjątkowo mocnych reportaży o krzywdzie i niesprawiedliwości, jakie nie tak dawno temu spotkały niewinnych ludzi. Poszczególne teksty pokazują historie, które niestety zawierały w sobie dużo bólu, a zarazem wzbudziły zainteresowanie w całym kraju.

"Z nienawiści do kobiet" zostało poświęcone tym wszystkim, którzy cierpieli, a wymiar sprawiedliwości niestety nie był w stanie im pomóc. Luki prawne zostały wypełnione dopiero po publikacji prezentowanych w nim reportaży, a winni ukarani. Szczere teksty Justyny Kopińskiej opowiada historie, które wielu Czytelnikom po prostu nie mieszczą się w głowie.

Znalazło się tu miejsce dla Violetty Villas, która była przecież artystką wielkiego formatu, uwielbianą, jak mogło się zdawać, przez wszystkich. Z relacji jej syna wynika jednak, że zmarła całkiem samotnie, jakby świat po prostu o niej zapomniał. Tytułowy reportaż "Z nienawiści do kobiet" traktuje o problemie, który dosyć długo nękał wojsko: molestowaniu seksualnym kobiet przez wysoko postawionych oficerów krytych przez pozostałych żołnierzy. Krzywdy, opisane na kartach tego zbioru, mogły poruszyć wiele serc dopiero wówczas, gdy ktoś powiedział o nich wystarczająco głośno i otwarcie.

Justyna Kopińska jest znaną polską dziennikarką prasową, autorką rozpoznawalnych reportaży oraz socjologiem. Została pierwszą Polką wyróżnioną nagrodą European Press Prize. Rok 2015 przyniósł jej też wiele innych osiągnięć: Grand Press, Nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego, Wyróżnienie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego oraz Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej.
Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 7 osób uznało recenzję za przydatną

  Recenzja pochodzi ze strony [Adres usunięty]

  Podobno najniebezpieczniejszym zwierzęciem jest sam człowiek.

  Justyna Kopińska pisze o niewygodnej prawdzie, którą wielu próbowało zamieść pod dywan. Odgrzebuje stare sprawy, by oddać sprawiedliwość tym, którzy jej nie dostali. By wymierzyć choć cień kary tym, którzy się od niej wywinęli.

  „- Bo w polskim wymiarze sprawiedliwości dziecko to nie jest „dobry” świadek – kontynuuje biegła sądowa, która prosi o anonimowość. – Najlepszy świadek to wykształcony mężczyzna po czterdziestce. Dziecku z założenia nikt nie wierzy.”

  „Z nienawiści do kobiet” to zbiór historii, które poruszyły społeczeństwo i media. Osiem opowieści, w których dowiemy się między innymi o księdzu pedofilu, który wciąż odprawia msze, o gejach, którzy spowiadają się w kościele, czy o dyrektorze więzienia, który uniknął kary i odpowiedzialności, choć ewidentnie był chory psychicznie i winny. Najgorsze w tym zbiorze było to, że jedna historia toczyła się tuż obok mnie, a ja o niej w ogóle nie słyszałam. To mnie zszokowało i – jako, że to była chyba najmocniejsza opowieść w całej książce – zabolało najbardziej.

  „- Żaden z sędziów nie kwestionował zarzutów. Wszyscy uwierzyli dziewczynce. Mieli po prostu inne spojrzenie na szkodliwość przestępstwa.”

  Wbrew tytułowi, nie czytamy tylko o bohaterkach i wyrządzonych im krzywdach. Z jednej strony poczułam się zawiedziona, bo liczyłam na taki zoom na kobiety. Z drugiej natomiast lepiej szerzej patrzeć na problemy i mieć wgląd w różne sytuacje. Ponadto na oddanie sprawiedliwości zasługują obie płci.

  „W rozmowach z żołnierzami podpułkownik podkreślał, że rola kobiet jest „służebna” względem mężczyzn.”

  Autorka jak zwykle bije po gębie mocnymi akcentami, choć zdecydowanie jestem w tej części czytelników, którzy uważają, że „Polska odwraca oczy” była bardziej bolesna i cięższa do strawienia.

  „-Z mojego punktu widzenia ta sprawa była drobna. Pan prokurator nadużył swojego stanowiska, by zyskać przychylność pań.”

  W książce pokazany jest przede wszystkim kulawy system. Aparaty sprawiedliwości, które nie działa jak trzeba, nie wymierzają ciosów w miejsca, które mogą sami odczuć. Opinia publiczna, która – choć mająca znaczenia – nie mawiększego wpływu na rozwój sytuacji. Czytelnik, który wcześniej miał zaufanie do instytucji państwowych, po przeczytaniu reportaży ujętych w obu książkach na zawsze zmieni swoje myślenie.

  „-Sprawa dyrektora ze Sztumu potwierdza przekonanie społeczne, że jeśli jesteś funkcjonariuszem publicznym, masz znajomości, to aparat sprawiedliwości nie tylko cię nie skaże, ale jeszcze utuli.”

  Cykl reportaży zamyka zaskakujący wywiad z Justyną Kopińską, przeprowadzony przez Szymona Jadczaka – dziennikarza śledczego TVN. Dowiemy się z niego między innymi o tym, czy autorka nie boi się zemsty czarnych charakterów swoich reportaży. Przeczytamy również o granicach moralnych autorki.

  Justyna Kopińska jest na pewno jedną z lepszych dziennikarzy w swoim fachu. Potrafi dostrzec prawdziwy problem i nie cofnie się przed niczym, żeby go zobrazować i postarać się wyjaśnić. Nie ukrywa nic przed swoimi czytelnikami. Drąży temat do upadłego, by nie kryć przed społeczeństwem wadliwego systemu, czy bolesnych opowieści. Zaskakujący jest fakt, że – jak sama mówi – nie doświadczyła w życiu niczego drastycznego, wręcz przeciwnie. A mimo wszystko stała się kobietą empatyczną, chcącą wyjaśniać zło czyhające w polskiej rzeczywistości. Jej zaciętość powinna być nagradzana przy każdej książce.

  W SKRÓCIE:

  PLUSY: Mocna, treściwa i przede wszystkim PRAWDZIWA książka. O ludziach, którzy mogli żyć obok nas, bo żyją w naszym świecie. O miejscach, które być może znamy.

  MINUSY: Dla mnie w tej książce nie ma żadnych minusów.

  DLA KOGO: Z jednej strony chciałabym polecić osobom, które doświadczyły w życiu trudnych sytuacji. By mogli zobaczyć, że w tym wszystkim nie są sami. Z drugiej natomiast, poleciłabym to osobom odpornym na strach, obrzydzenie i złość. Choć koło takich historii nie można przejść obojętnie. A najchętniej poleciłabym to wszystkim. Aby każdy zobaczył co naprawdę dzieje się za ścianami. Co może mieć miejsce w kościele, wojsku, więzieniu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  4 z 5 osób uznało recenzję za przydatną

  Taka wstrząsająca a jaka potrzebna książka. „Z nienawiści do kobiet” Justyny Kopińskiej to kilka reportaży, które znowu utwierdzają mnie że sprawiedliwości nie ma na świecie. Nie ma. Bo jak wytłumaczyć młodej osobie że ksiądz pedofil chodzi sobie wolno i nadal molestuje dzieci, mimo że skrzywdził i wybaczył umysł dziewczynki? Jak uchronić kobietę, kobiety, które widzą że prokurator wykonuje swoje obowiązki choć dopuszczał się haniebnych rzeczy w stosunku do podwładnych? Jak człowiek który przeżył okrucieństwo wojny światowej, obóz koncentracyjny musi ciągle na nowo przeżywać antysemickie nagonki? I tych reportaży jest w tej książce więcej. Ludzie niszczą ludzi ot tak, dla zabawy. To jest najgorsze. “To właśnie milczenie w obliczu zła sprawia, że jesteśmy martwi, choć żyjemy”. Nie polecam tej książki dla samego faktu. MUSISZ ją przeczytać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  "Z nienawiści do kobiet" to zbiór ośmiu reportaży i wywiad z samą autorką.Jak moje odczucie? Jedne wstrząsnęły a nawet bulwersowały.Zalicza się do nich np reportaż "W obliczu zła",który mówi o upokorzeniu i wykorzystywaniu seksualnym kobiet w sporcie.

  Jest również reportaż o "Księdzu pedofilu,który odprawia dalej" Ten reportaż jest jak dla mnie najmocniejszy i niestety najbardziej okrutny.

  Reportaż o Violetcie Villas ,który otwiera cała książkę nie jest może porywający ale ujął mnie tym,w jaki sposób syn odbierał matkę,która kiedyś błyszczała w sławie a odeszła zapomniana i w samotności.

  Reportaże Justyny Kopińskiej są doskonale napisane i nie da się ich tak łatwo zapomnieć tym bardziej,że są takie prawdziwe,pełne prawdziwych odczuć i emocji.Autorka jest po prostu konkretna,nie krąży wokół tematu tylko "wykłada kawę na ławę". One są po prostu na 100% prawdziwe.

  Zresztą sam wywiad z autorką utwierdził mnie w przekonaniu,że Justyna Kopińska jest nie tylko doskonałą reporterką ale jest świetnym i wartościowym człowiekiem.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  [Adres usunięty]

  O
  "Z nienawiści do kobiet" zrobiło się głośno w okolicy Dnia Kobiet, czyli premiery najnowszego zbioru reportaży Justyny Kopińskiej. Zdecydowanie ów tytuł został przyjęty z ogromną ciekawością, ale także nieco mniejszym entuzjazmem niż jej poprzednie książki. Tym bardziej byłam bardzo ciekawa, jakie wrażenie wywrze na mnie.

  Książka przybliża historię Leopolda Kozłowskiego, ostatniego żyjącego przedstawiciela przedwojennych klezmerów w Polsce, a także Violetty Villas - gwiazdy, która umarła w samotności. Justyna Kopińska przedstawia również smutną prawdę o księdzu pedofilu, nadal służącym w kościele; podpułkowniku i prokuratorze, który molestował współpracownice; czynnych katolikach pragnących akceptacji ze strony duchownych czy dyrektorze więzienia zabijającego więźnia.

  "(...) jeśli jesteś funkcjonariuszem publicznym, masz znajomości, to aparat sprawiedliwości nie tylko cię nie skaże, ale jeszcze utuli." *

  Zanim sięgnęłam po ten zbiór, natknęłam się na sporą ilość zarzutów względem tej lektury, które faktycznie mają jakąś podstawę. Na pierwszy plan wysuwa się same wydanie - ogromna czcionka, a także duże odstępy pomiędzy akapitami nadają książce objętości, ale... czy potrzebnie? Kiedy dochodzi do tego mała liczba reportaży (tylko osiem), to czytelnik zaczyna zastanawiać się, czy nie lepiej było poczekać, zebrać więcej materiałów i z wielkim przytupem wrócić na literackie salony? Tym bardziej, że mam wrażenie, iż niektóre teksty były pisane nieco na siłę, a na pewno inaczej niż chociażby w "Polska odwraca oczy". Większość reportaży przyciągnęła moją uwagę, aczkolwiek ten o Violetcie Villas powinien być bogatszy, bardziej sensowny i dłuższy. Natomiast "Ostatni Klezmer" kompletnie mi nie podszedł, żeby nie powiedzieć, iż wynudził...

  Pomimo wspomnianych mankamentów, jedno mnie ucieszyło - rozmowa Szymona Jadczaka z Justyną Kopińską. Tego zabrakło mi we wcześniejszych lekturach, zatem aktualnie jestem całkiem usatysfakcjonowana, mając większe pojęcie o tym, jak wygląda praca takiej dziennikarki. Trzeba również oddać autorce, że jej reportaże budzą emocje, a to chyba jest najważniejsze.

  Jeżeli sięgam po jakiekolwiek reportaże, to interesują mnie tylko te o Polsce. Mam wrażenie, że jest to pewnego rodzaju masochizm, bo z każdym kolejnym tytułem okazuje się, iż w naszym kraju dzieją się niewyobrażalnie złe rzeczy, a niesprawiedliwość oraz kolesiostwo znajdują się na pierwszym planie. Jednak jestem realistką i niestety niejednokrotnie przekonałam się, że tak wygląda polska rzeczywistość, co mnie smuci, ale nie widzę żadnych szans na diametralną poprawę. To straszne, że niekiedy z ofiary robi się kata, ponieważ ci, którzy znajdują się na samym szczycie, wychodzą obronną ręką z każdej opresji. Nieraz wręcz śmieją się innym w twarz, doskonale wiedząc, iż znajomości oraz dobre stanowisko wystarczą, żeby zgnoić niewinnych, a siebie uratować.

  * cytat ze str. 125

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Justyna Kopińska kolejny raz pokazuje nam, że w dzisiejszych czasach tak trudno o sprawiedliwość. Chronimy oprawców, a ofiary pozostawiamy same sobie. Cieszę się, że jest ktoś taki jak pani Kopińska i odważnie ukazuje świat takim jaki jest - walcząc przy tym o ofiary. Pozycja warta to przeczytania i refleksji.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Justyna Kopińska
 • Wydawnictwo Świat Książki
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 224
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380318533
 • Język: polski
 • ISBN: 9788380318533
 • EAN: 9788380318533
 • Wymiary: 13.5x21.5x2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Polska odwraca oczy 5/5 Nasza cena:
23,79 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Polska odwraca oczy

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku. Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy” to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat. ? Zawsze chciałam być policjantką śledczą ? mówi Kopińska. ? Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy...
Polska odwraca oczy audiobook mp3 5/5 Nasza cena:
26,91 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Polska odwraca oczy audiobook mp3

Nowa książka najczęściej nagradzanej dziennikarki 2015 roku.Zbiór reportaży Justyny Kopińskiej „Polska odwraca oczy“ to opowieści o najważniejszych niewyjaśnionych sprawach ostatnich lat.– Zawsze chciałam być policjantką śledczą – mówi Kopińska. – Odkrywać ukryte sprawy dotyczące przemocy...
Pasolini. Niewygodny człowiek 0/5 Nasza cena:
26,91 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pasolini. Niewygodny człowiek

Jako pierwsza podała w wątpliwość oficjalną wersję zabójstwa Pasoliniego w reportażach, które publikowała od 14 listopada 1975 roku na łamach „L’ Europeo“.„Zostaliśmy od razu przyjaciółmi, chociaż była to niemożliwa przyjaźń. Ja, normalna kobieta i ty, anormalny mężczyzna, przynajmniej według...
Kroke. Poza dźwiękami 0/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kroke. Poza dźwiękami

Zespół, początkowo kojarzony jedynie z muzyką klezmerską, obecnie tworzy swoje autorskie kompozycje, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej, brzmienia orientu, a także jazzu. W ten sposób tworzy własny, unoszący się ponad granicami, formami i czasem styl, który został nie tylko zauważony przez...
Strach jest grzechem 0/5 Nasza cena:
26,57 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Strach jest grzechem

Marzenia, batalie, wielkie miłości w niewydanych dotąd listach legendarnej dziennikarki. „Pisanie jest dziwacznym procesem twórczym. Obsesją, rodzajem szaleństwa, ale tak właśnie jest”. Korespondencja zebrana w książce Strach jest grzechem stanowi świadectwo życia kobiety, która zaznała takich...
Nie gaście tej lampy przy drzwiach... 0/5 Nasza cena:
35,91 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nie gaście tej lampy przy drzwiach...

Poruszająca, ciepła i pełna humoru, to znów smutna i pełna gorzkich refleksji opowieść sięga 1939 roku i pierwszych wspomnień z dzieciństwa autorki, przerwanego wybuchem wojny, i prowadzi przez jej młodość w czasach stalinizmu i pracę dziennikarki w PRL-u aż po XXI wiek. Na kartach książki pojawia...
Hotel Kerobokan 0/5 Nasza cena:
17,45 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hotel Kerobokan

Oto prawda o mrocznym sercu Bali Hotel K to szokująca opowieść o więzieniu i jego mieszkańcach, o dzikich nocach seksu organizowanych przez skorumpowanych strażników dla więźniów, którzy mają dość pieniędzy, by kupić sobie rozkosz, o szalejącej za murami narkomanii, ucieczkach, "wycieczkach" na...
To właśnie robię 0/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

To właśnie robię

Fotoreporterka wojenna Lynsey Addario pisze o tym, jak nieustające poszukiwania prawdy w konfliktach XXI wieku ukształtowały jej życie. Z pasją dokumentuje nierzadko skrajne doświadczenia i złożone losy innych. To nie tylko jej praca, to także powołanie. Robiła zdjęcia Afgańczykom przed rządami...
Maria Skłodowska-Curie 3/5 Nasza cena:
26,91 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Maria Skłodowska-Curie

Kobieta spoglądająca z uwagą na probówkę zawierającą rad - to zdjęcie obiegło świat i utrwaliło dla potomności Marię Skłodowską-Curie jako wielką damę fizyki, symbol kobiety-naukowca. Laurent Lemire przedstawia historię Polki przybyłej do Francji w 1891 roku, dwukrotnej laureatki nagrody Nobla,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula