Wyznaję

Autor:

Jaume Cabre

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
14.0x23.0cm
Rok wydania
2013
Wydawnictwo
Ilość stron
768
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 28,90 zł
Audiobook CD
za 33,12 zł
Nasza cena: 32,32 zł 49,90 zł Taniej o: 35%

Lubisz czytać przejmujące opowieści, w których główną rolę gra dziecko? Dziecko, które musi spełnić ambicje rodziców. Dziecko wychowywane bez miłości. Dziecko, które nie zna smaku beztroskiej zabawy. W "Wyznaję" Jaume Cabré przedstawia historię chłopca, który stara się zrozumieć istotę zła, samotności i rodzinnych tajemnic.

Adrian wychował się w domu, w którym najważniejsza była nauka i przyszła kariera. Jego ojcem był właściciel sklepu antykwarycznego, który kiedyś był duchownym, jednak porzucił kapłaństwo dla kobiety. Swojemu synowi przedstawił tylko jeden cel - ma zostać wybitnym humanistą. Matką Adriana była natomiast nieczuła, oschła kobieta, bardzo podporządkowana swojemu mężowi. Jednak jej wizja przyszłości dla syna była inna - chciała bowiem, by chłopiec został znakomitym skrzypkiem. Lingwistyka i muzyka na zawsze zmienią życie Adriana. Jedna z nich ukierunkuje jego życie zawodowe, druga zaś pozwoli zyskać prawdziwego, wiernego przyjaciela.

Adrian, podobnie jak ojciec, pragnie otaczać się pięknymi przedmiotami, których posiadanie bardzo często związane jest z ludzką krzywdą, cierpieniem i złem. Za sprawą osiemnastowiecznych skrzypiec chłopak zbada dzieje hiszpańskiej inkwizycji oraz smutne losy dwudziestowiecznej Europy. Czy piękno, sztuka, miłość i przyjaźń są w stanie uchronić przed złem?

Jaume Cabré to kataloński pisarz, który w dzieciństwie, podobnie jak jego bohater literacki, uczył się grać na skrzypcach, a później zajął się lingwistyką. Swoją książkę "Wyznaję" skomponował na kształt symfonii - występują w niej częste zmiany nastroju, tempa oraz głosu narracji. Specjalizuje się w literaturze pięknej, powieściach historycznych i czasopismach. Inne znane dzieła autora to: "Kiedy zapada mrok", "Podróż zimowa", "Agonia dźwięków", "Cień eunucha", "Jaśnie Pan" oraz "Głosy Pamano".
Recenzje (7)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  28 z 49 osób uznało recenzję za przydatną

  Muszę przyznać, że kupiłam tę książkę tylko dlatego, bo spodobała mi się jej grubość (prawie 800 stron to dla mnie rzadko spotykany widok osiągalny dla mnie) i okładka. Pomimo że podobno nie warto oceniać książki po okładce, to często to robię. Nie ukrywam, że piękna bądź tej w jakiś sposób intrygująca grafika zachęca mnie do przeczytania informacji o książce, a nawet potrafię skusić się na jakąś zupełnie w ciemno!

  Historia chłopca, który dorastał w dość trudnym otoczeniu, w niejasnym świecie i pełnym tajemnic. Otoczony książkami, rękopisami i muzyką wkracza w świat dorosłości, zagubiony, z trudem odnajduje to, co powinni przekazać mu rodzice. Sięgnęłam po nią jakieś pół roku po kupnie, czułam, że muszę być w doskonałym nastroju, by zacząć ją czytać, żeby zbyt szybko się nie zdenerwować i do niej się nie zniechęcić. Pierwsze strony (jakieś sto pierwszych właściwie) było straszną tragedią, trudno było mi się zorientować, o co w niej w ogóle chodzi. Jednak potem nastąpiło coś w stylu gromu z jasnego nieba - wciągnęłam się w nią niesamowicie, nie mogłam przerwać czytania z ciekawości, co się stanie później, co będzie z chwilę, a co się wydarzy na następnej stronie. Jednym słowem: genialna powieść! Polubiłam niezmiernie głównego bohatera, który mnie bardzo irytował, potem stał się moją ulubioną postacią.

  Długo mogłabym rozwodzić się jeszcze i zachwycać się każdą stroną z osobna, ale szczerze... nie widzę takiej potrzeby. Polecam każdemu po nią sięgnąć i przekonać się samemu, że Cabre jest mistrzem i swoje mistrzostwo pokazał w stu procentach właśnie w tej powieści.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  29 z 52 osób uznało recenzję za przydatną

  Długo biłam się z myślami, czy kupić tę czy inną książkę stojąc przed półka w księgarni. Powieść J. Cabre zafascynowała mnie nie tylko okładką , ale też objętością (760 stron). Lubię książki, które dają nam czas na zaprzyjaźnienie się z nimi, na wsiąknięcie w przedstawiony w nich świat, po prostu na bycie razem. Wsiąkłam już po pierwszym zdaniu : "Dopiero wczoraj wieczorem idąc zmoczonymi deszczem ulicami Vallcarki , zrozumiałem, że przyjście na świat w tej rodzinie było niewybaczalnym błędem". Chwilę potem rozbroiło mnie kolejne zdanie: "Nie ufaj mi za bardzo (...) postaram się za bardzo nie zmyślać. Wszystko wyglądało właśnie tak, a nawet jeszcze gorzej". " O czym mówi bohater? Zapewniam, że nie jest to spowiedź z życia przeciętnego człowieka. Jest to fascynujący obraz życia Adriana Adrevola i jego rodziny, jego przyjaciół i ich ich rodzin oraz innych niezwykłych rodzin i pojedynczych ludzi. Z jednej historii snuję się inna historia, z jednego miejsca przenosimy się w inne. Na okładce książki można przeczytać, że jest to historia człowieka, który stara się przeniknąć istotę zła- w świecie i w samym sobie. Czy większość z nas nie robi tego samego? Czy niemalże codziennie nie zastanawiamy się nad złem wokół nas pokazywanym w TV, opisanym w gazetach; czy nie rozważamy złego zachowania naszych najbliższych, znajomych, kolegów z pracy; czy nie żałujemy wielokrotnie naszego złego postępowania? Oczywiście, że tak, ale mimo tych doświadczeń książka "Wyznaję" zadziwi, zaszokuje, porazi, zmusi do jeszcze głębszego zastanowienia się nad historią i nad sobą. Nie jest to lektura łatwa, ale oderwać się od niej trudno. Książka przeniesie nas i do XVIII -wiecznej Hiszpanii, i do czasów II wojny światowej, przez chwilę znajdziemy się w wieku XIV i XV, w Paryżu, Rzymie i jeszcze w kilku innych miejscach. Bogactwo wątków, postaci i pomysłów literackich oszałamia i wzbudza zachwyt. Fabuły streścić po prostu nie można, jest to zadanie wykraczające poza ramy nawet niezwykle obszernej recenzji. Nie mogę również nie wspomnieć o narracji powieści: brak znaków interpunkcyjnych, urwane wypowiedzi, zmiana narracji z trzecio na pierwszoosobową itp. To wszystko sprawia, że nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach., a świat wokół przestaje istnieć. Ta powieść wyleczyła mnie z przekonania, że przeczytałam już tyle, ze nic mnie nie zaskoczy. A jednak! Gorąco polecam i życzę niezapomnianych wrażeń.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  6 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  "Powieść katedra", "przełom w literaturze"... zewsząd płyną zachwyty na temat "Wyznaję" Jaume Cabre. Z tą powieścią tak zachwalaną przez krytyków, przez bardzo długi czas było mi nie po drodze. W końcu uległo to jednak zmianie, a w moje ręce trafiła największa i najważniejsza powieść katalońskiego pisarza. W oczy od razu rzuca się jej objętość, okładka, która ujmie każdego książkoholika, a po otworzeniu wstęp tłumacza (Anny Sawickiej), który już od początku zapowiada, że to nie będzie łatwa literatura. Bogactwo treści, wątków fabularnych, postaci (których ilość idzie w dziesiątki), chronologiczne zamieszanie... "Wyznaję" jest powieścią wymagającą od początku do końca od czytelnika wielkiego skupienia. I niestety mam wrażenie, że gdzieś w tym bogactwie formy literackiej jaką posługuje się autor... ginie bogactwo treści.

  Przez moją głowę podczas czytania "Wyznaję" niejednokrotnie przez głowę przelatywała myśl czy autor chce koniecznie utrudnić czytelnikowi lekturę. Pod górkę jest od samego początku... Zacznijmy może od tego, że zgodnie z życzeniem autora wszelkie cytaty, zwroty obcojęzyczne nie są tłumaczone... (ani zaznaczone kursywą) i nie mowa tu oczywiście o tłumaczeniu zawartym w tekście, a o przypisach tłumacza, których we "Wyznaję" nie ma w ogóle. I o ile zwroty hiszpańskie czy łacińskie były dla mnie zrozumiałe (ponieważ uczę się tych języków), o tyle już cytaty po francusku... czarna magia. Oczywiście część z nich (ale nie wszystkie) stawała się jasna z kontekstu, a jednak mam wrażenie, że to odbiera część przyjemności z lektury. Uważny i pełen erudycji czytelnik znajdzie w tej powieści odniesienia do Szymborskiej, Pascala, Homera, Dantego, Marqueza i wielu innych autorów hiszpańskich, katalońskich i nie tylko... jednak ten mniej uważny czytelnik nie zostanie poinformowany jasno o tych odniesieniach, a przecież, aby czytać "Wyznaję" nie trzeba być znawcą literatury.

  Cały czas oscyluję wokół formy, a nie konkretnie treści, ponieważ mam wrażenie, że sam autor zaczął w pewnym momencie dbać bardziej o formę niż o treść. Aby była coraz bardziej zakręcona, zawikłana, barwna, zaplątana. I tak np., kiedy bohater posługuje się mową zależną... nie występuje cudzysłów. Dodatkowo zdania są nagle urywane, często nie są zakończone żadnymi znakami interpunkcyjnymi, a i w "Wyznaję" można znaleźć jak to określa tłumaczka "pozorne niezręczności stylistyczne". Jednak uznajmy to wszystko za kwestie techniczne i graficzne. Kwestią o wiele ważniejszą jest fakt, że autor przeskakuje niespodziewanie ze sposobów narracji, wątków, bohaterów, czasu i miejsca wydarzeń. To co na początku wytęża jedynie umysł czytelnika, z czasem staje się coraz bardziej irytujące i męczące, a pogubienie się w wątkach wydaje się być nieuniknione. A przecież pod tą całą zawikłaną formą gramatyczną kryje się piękna, chwytająca za serce wielowątkowa historia.

  "Ale są takie zakamarki duszy, które pozostają nieznane, bo nie da się poznać do końca drugiego człowieka, choćby nie wiem co."

  Jaume Cabre, "Wyznaję"

  "Wyznaję" to spowiedź człowieka... skierowana jak wydaje się na początku bezpośrednio do czytelnika. To wielka historia człowieka, który pragnie odkryć historię zła. Historia wyznania miłosnego. Historia chłopca, który choć urodził się w dobrej rodzinie od pierwszych lat swojego życia był jedynie trofeum dla swojego ojca. Adrian, bo tak ma na imię główny bohater od zawsze był uzdolniony językowo, a nauka kolejnych języków obcych przychodziła mu bez większych trudności. Musiał jednak dorastać samotnie między książkami, od czasu do czasu grając na skrzypcach. I to właśnie osiemnastowieczne skrzypce zmuszają go do poznania rodzinnych tajemnic, mrocznych dziejów hiszpańskiej inkwizycji i spływającej krwią dwudziestowiecznej Europy.

  Powieść Jaume Cabre to cała paleta postaci, wątków, wydarzeń i zagadnień. Wszystkie one są ciekawe i intrygujące, choć tracą trochę przez ich nagłe urywanie i wracanie do nich wiele stron później. A jednak gdyby je wszystkie posklejać, uporządkować... powstałaby książka olśniewająca, zachwycająca, w swym wydźwięku oszałamiająca. To historia ludzkich pragnień, marzeń i zawiedzionych nadziei. To bez wątpienia wielka powieść dla literatury Hiszpanii. Pozycja w której Cabre wykazuje się wielką erudycją, nawiązując do wielkich dzieł literatury hiszpańskiej i światowej. Pisze o kataklizmach, o ludzkich porażkach, problemie dobra i zła, umierających i rodzących się uczuciach. "Wyznaję" to utwór wielowątkowy, w którym z pozoru niezwiązane ze sobą wątki zaczynają się powoli łączyć... prowadząc czytelnika do ostatniej strony i ich rozwiązania, a w sumie ostatecznego połączenia.

  Kataloński pisarz stworzył powieść, która choć przytłacza formą, przyprawia o zgrzytanie zębów i ból głowy, nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. To obecnie tak ważna pozycja literatury europejskiej, że jej poznanie wydaje się być kluczowe dla zrozumienia współczesnej kultury. Nie mniej "Wyznaję" jest powieścią ogromnie wymagającą, która choć tak bogata w naprawdę wybitną treść i rewelacyjne wątki fabularne, traci w moich oczach ze względu na zbytnią kwiecistość literackiej formy, literackich pomysłów, zmian narracji, wątków, miejscowy chaos, który wzbudza niepokój. To jedna z tych powieści, z którymi trzeba się zmierzyć, choć można przegrać. Niektórych fakt, że w jednym zdaniu może występować czasowniki w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości może przytłoczyć... Zachwycają bohaterowie, zachwyca fabuła, przekazywane wartości i treść, a jednak sposób w jaki zostało to zrobione... budzi niekiedy irytację. Osobiście nie mogę nazwać "Wyznaję" arcydziełem, ponieważ nie wszystko co możliwie jak najbardziej zawikłane na miano "arcydzieła" zasługuje. Wiem jednak, że nie jest to moje ostatnie spotkanie z prozą Cabre... kiedyś z nią wygram.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Adrian Ardévol u schyłku życia próbuje opowiedzieć swoją historię. Zaczynając od lat dziecięcych, kiedy to wychowywał się w dość specyficznej rodzinie, poprzez rozterki wieku młodzieńczego, aż po samą starość, która goni go widmem nieuleczalnej choroby. Jednak to coś więcej niż opis życia jednego bohatera. Adrian, a może nie on?, wychodzi zdecydowanie poza ramy swojego życia. Przenosi się w czasie i przestrzeni, będąc narratorem opisywanych wydarzeń i jednocześnie ich głównym bohaterem. Te z pozoru niezwiązane z fabułą wtrącenia okażą się jej bardzo istotną częścią.

  Całość recenzji dostępna pod adresem: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  5 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  Wspaniała książka. Czyta się ją tak, jakby układało się piękną mozaikę - chwytamy małe kawałki , które razem tworzą jeden wspaniały obraz. Moja recenzja na: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Głosy Pamano 4/5 Nasza cena:
41,42 zł 49,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Głosy Pamano

Tina, zafascynowana fotografią spokojna nauczycielka, która pracuje w Sort, robi zdjęcie starej szkoły w Torenie tuż przed jej wyburzeniem. Jedno proste kliknięcie i gotowe. Strona po stronie czytelnik odkrywa konsekwencje tego pozornie trywialnego gestu, a przed jego wzrokiem rozciąga się szeroka...
Agonia dźwięków 5/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Agonia dźwięków

Początek XX wieku. Na końcu świata, gdzie diabeł mówi dobranoc, dogorywa w ciszy zapomniany przez Boga, ludzi i monsiniora Maurycego, biskupa diecezji Feixes, warowny klasztor La Rapita, siedziba mniszek klauzurowych. Przewodzi im wielebna matka Dorotea, kobieta surowa i pozbawiona poczucia humoru....
Kiedy zapada mrok 0/5 Nasza cena:
25,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kiedy zapada mrok

Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, złodziej przygnieciony skrzynią, którą właśnie kradnie, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, staruszek przechadzający się po miejscach, w których wybuchła...
Cień eunucha 5/5 Nasza cena:
37,27 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cień eunucha

Służbowa kolacja z koleżanką z redakcji „Czasopisma”, Júlią, miała być dla błyskotliwego dziennikarza z redakcji muzycznej szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela, a tymczasem wszystko – potrawy, obsługa, towarzystwo, a przede wszystkim niefortunnie wybrany lokal,...
Podróż zimowa 0/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podróż zimowa

Podróż zimowa przypomina wielowątkową opowieść, zapowiadającą opus magnum Cabrégo – Wyznaję.Płatny morderca na tropie płatnego mordercy, na którego życie także ktoś nastaje. Szemrany szlifierz diamentów z Amsterdamu, który próbuje wkraść się w łaski łódzkiego jubilera. Człowiek, którego kaszel...
Jaśnie pan tw 5/5 Nasza cena:
32,78 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jaśnie pan tw

Z jaką łatwością spada się ze szczytów władzy na dno piekła zniesławienia! Jak szybko pełnia życia może stać się igraszką śmierci! Barcelona, koniec 1799 rok. W pokoju hotelowym zostaje znaleziona śpiewaczka, słowik z Orleanu, z poderżniętym gardłem i nożem wbitym w serce. Oskarżenie pada na...
eBook Cień eunucha mobi epub 5/5 Nasza cena:
30,52 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Cień eunucha mobi epub

Służbowa kolacja z koleżanką z redakcji "Czasopisma", Júlią, miała być dla błyskotliwego dziennikarza z redakcji muzycznej szansą na oderwanie się od czarnych myśli po pogrzebie przyjaciela, a tymczasem wszystko - potrawy, obsługa, towarzystwo, a przede wszystkim niefortunnie wybrany lokal,...
eBook Podróż zimowa mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,41 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Podróż zimowa mobi epub

Podróż zimowa przypomina wielowątkową opowieść, zapowiadającą opus magnum Cabrégo - Wyznaję. Płatny morderca na tropie płatnego mordercy, na którego życie także ktoś nastaje. Szemrany szlifierz diamentów z Amsterdamu, który próbuje wkraść się w łaski łódzkiego jubilera. Człowiek, którego kaszel...
eBook Kiedy zapada mrok mobi epub 0/5 Nasza cena:
26,41 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Kiedy zapada mrok mobi epub

Nędzny chłopiec, który buntuje się przeciwko tyranii nauczyciela, morderca, który wyznaje swoje winy przed kolejną ofiarą, najlepszy na świecie złodziej owiec, który przypadkiem zostaje bohaterem, pisarz, który grozi redaktorowi, że popełni samobójstwo, jeśli ten nie wyda jego książki, staruszek...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula