"Murarz domy buduje,
Krawiec szyje ubrania,
Ale gdzieżby to uszył,
Gdyby nie miał mieszkania?"
Pięknie ilustrowany, klasyczny już wierszyk Juliana Tuwima.
Format: | 15.0x14.0cm |
Rok wydania: | 2019 |
Wydawnictwo: | Liwona |
Julian Tuwim to jeden z najważniejszych poetów polskich w ogóle, a dla dwudziestolecia międzywojennego w szczególności. Żył w latach 1894-1953. Pochodził ze zasymilowanej rodziny Żydowskiej. Z tego powodu Tuwim padał ofiarą licznych antysemickich ataków przed wojną, nie przeszkodziło mu to jednak zupełnie zyskać w Polsce Ludowej statusu "poety państwowego".
Był jednym z założycieli grupy poetyckiej Skamander, kabaretu "Pod Pikadorem" oraz Związku Artystów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS). Pisał wiersze, teksty kabaretowe i rewiowe. Był librecistą, autorem tekstów politycznych i przekładów. Wydał między innymi tomy poetyckie "Czyhanie na Boga", "Sokrates tańczący", "Siódma jesień", "Czary i czarty polskie"... Stworzył poematy "Bal w Operze" i "Kwiaty polskie". Piosenki do utworów Tuwima śpiewali Hanka Ordonówna, Ewa Demarczyk, Skaldowie, Marek Grechuta, Czesław Niemen i wielu innych.
Dorobek Tuwima jest gigantyczny i różnorodny. Jednak tym, co przyniosło mu największą, niegasnącą sławę, jest jego twórczość dla dzieci. Od niemal stu lat kolejne pokolenia polskich dzieci i ich rodziców zachwycają się "Lokomotywą", "Ptasim radiem", "Rzepką", "Słoniem Trąbalskim" czy "Panem Hilarym". Praktycznie w każdej antologii wierszy dla najmłodszych pojawia się jakiś utwór Tuwima. Te wiersze i wierszyki to z jednej strony humor i groteska, z drugiej wspaniała zabawa językiem. Ich lektura wywołuje uśmiech na twarzy i pobudza wyobraźnię.
Poniżej prezentujemy książki z najsłynniejszymi utworami Juliana Tuwima. W wielu przypadkach towarzyszą poecie inni twórcy, m.in. Irena Tuwim, tłumaczka i pisarka, a prywatnie siostra Juliana. Nie zapominajmy jednak o dorosłych czytelnikach. Polecamy im szczególnie "W oparach absurdu", czyli kultowy już zbiór tekstów satyrycznych Tuwima i Antoniego Słonimskiego.