Wschody i zachody słońca

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
464
Rok wydania
2019
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 24,64 zł
Audiobooki mp3
za 31,84 zł
Nasza cena: 28,55 zł 37,91 zł Taniej o: 25%

Sopot. Wielki dom z widokiem na morze. Dwie kobiety – młoda i stara. Dwa światy – teraźniejszy i ten z przeszłości. I mężczyzna, który podaje się za pisarza, jednak jego tożsamość pozostaje zagadką.Do domu bogatej staruszki przyjeżdża nowa opiekunka, zatrudniona przez rodzinę. Do obowiązków dziewczyny należy nie tylko dotrzymywanie towarzystwa, lecz także pilnowanie, by w otoczeniu starszej pani nie znalazły się niewłaściwe osoby, czyhające na spadek. Zadanie wydaje się proste, lecz wychodzi na to, że staruszka ma własny plan dotyczący wykorzystania pieniędzy i prowadzi osobliwą grę, by go zrealizować.Aleksandra Tyl – autorka bestsellerowych powieści obyczajowych: Magiczne lato (2015), Karmelowa jesień (2016), Anielska zima (2017), Szalona wiosna (2018). Jej książki charakteryzują się wartką akcją oraz dobrą dawką humoru i wzruszeń. Inspiracje czerpie z życia. Z wykształcenia psycholog i choć nie pracuje w zawodzie, to chętnie korzysta z wiedzy, tworząc wyrazistych bohaterów. Mieszka z rodziną w Warszawie. Miłośniczka czekolady, mistrzyni prokrastynacji. Pisze głównie nocami.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Małgosia, po tym, jak straciła pracę w szkole, postanawia podjąć się opieki nad starszą panią. W tym celu przeprowadza się z Warszawy do Sopotu, ale gra jest warta świeczki, ponieważ za każdy miesiąc ma otrzymywać cztery tysiące wynagrodzenia, do tego nie musi ani gotować, ani sprzątać, jej zadaniem jest zapewnianie ponad dziewięćdziesięcioletniej kobiecie towarzystwa. Hanka jest trochę zdziwaczała, ma swoje przyzwyczajenia i uparty charakter, ale kiedy poznajemy jej przeszłość, jesteśmy w stanie zrozumieć jej zachowanie.

  To jest najlepsza książka, jaką przeczytałam w tym roku. Nie wiem, dlaczego jej lekturę wciąż odkładałam na później. Jestem miłośniczkom mocniejszej literatury, wolę książki z dreszczykiem, ale „Wschody i zachody słońca” skradły moje serce, dogłębnie mnie wzruszyły, a po przeczytaniu ostatniej strony, zupełnie nie wiem, co ze sobą zrobić i jak po czymś tak dobrym, sięgnąć po coś innego. Jestem dumna, że ta pozycja stworzona została przez polską autorkę.

  Akcja powieści toczy się naprzemiennie. Poznajemy czasy teraźniejsze oraz te sięgające okresu tuż przed pierwszą wojną światową. Mamy okazję przyjrzeć się Hance, która była dzieckiem pełnym marzeń, chciała ona zostać primabaleriną, w tym czasie poznała ona również miłość swojego życia, choć miała dopiero dziesięć lat i tak naprawdę jeszcze fiu-bździu w głowie. Aleksandra Tyl w płynny sposób połączyła całość w jedną spójną powieść, powoli dozując czytelnikom informacje z przeszłości. Od tej książki naprawdę trudno się oderwać.

  Małgosię polubiłam, choć ma ona cechy, które mnie w niej denerwowały. Czasami wykazywała zazdrość w stosunku do posiadanych przez Hankę pieniędzy, wychodziła z niej dusza materialistki, która chciałaby coś ugrać na majątku starszej pani, choć jest ona jedynie jej opiekunką. Z drugiej strony wykazała się ona również wielkim sercem, cierpliwością, pomocną dłonią i myślę, że w którymś momencie przywiązała się do specyficznej staruszki.

  Ta historia opowiada o niespełnionej miłości, fałszywych ludziach, gotowych grać przyjaciół, tylko po to, by zostać uwzględnionym w testamencie, ciężkich czasach wojennych, w których wszelkie marzenia odchodzą na dalszy plan, a każdy dzień jest walką o przetrwanie, a jej zakończenie wzrusza, szokuje, pozostawia po sobie milion myśli. Ja jestem całkowicie zakochana w tej powieści i z całego serca Wam ją polecam, nawet jeśli nie jest to gatunek, który lubicie najbardziej, wszak ja też na co dzień sięgam po inne książki, a ta historia podbiła moje serce bardziej niż jakakolwiek inna z ulubionej dziedziny. Polecam!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Przeszłość i przyszłość...

  Niekiedy nasze życie może zmienić się w ułamku chwili – zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Wystarczy chwila nieuwagi lub / i splot niekorzystnych czynników, by przekreślić wszystko to, co osiągnęliśmy, by nas pognębić, zmusić do weryfikacji dotychczasowych planów i zamierzeń. To od nas w dużej mierze zależy, jak potoczą się dalsze losy, czy się poddamy czy też raczej stawimy czoła wyzwaniu i od nowa budować będziemy swoje życie, może nieco inaczej, ale pełni satysfakcji, że daliśmy radę.

  Życie miało przykrą niespodziankę również dla Małgorzaty, polonistki z bogatym doświadczeniem. Chwila nieuwagi na szkolnej wycieczce wystarczyła, by praca skończyła się zwolnieniem dyscyplinarnym i zakazem wykonywania zawodu nauczyciela przez trzy lata. Czeka ją jeszcze sprawa cywilna, ale o tym na razie woli nie myśleć – kobieta musi przeorganizować swoje życie, ułożyć na nowo, dopasować do siebie wszystkie jego elementy. Bez pracy nie stać jej na wynajmowanie mieszkania w Warszawie, zaś do domu rodzinnego nie ma nawet po co wracać – rodzice już dawno ułożyli sobie życie daleko od siebie, na dodatek mama przeżywa kryzys wieku średniego, rzucając się w ramiona młodego kochanka. Na dodatek z innego kręgu kulturowego, który wszelkimi sposobami stara się wyciągnąć od niej pieniądze.

  Ogłoszenie o pracy w charakterze opiekunki w Sopocie, wydaje się być darem niebios. Oferta obejmuje nie tylko zamieszkanie i utrzymanie, ale stosunkowo wysoką pensję. Wszystko to sprawia, że znikają wszelkie dylematy dotyczące podjęcia tego zatrudnienia, a także wątpliwości, czy ktoś z wykształceniem i doświadczeniem Małgorzaty mógłby podjąć się takiej pracy ze starsza osobą. Kobieta zatem pakuje całe swoje dotychczasowe, nieudane życie w pudła i … wyrusza do Sopotu. Okazuje się jednak, że opieka, a właściwie towarzyszenie ponad dziewięćdziesięcioletniej staruszce, to tylko część obowiązków Małgorzaty. Według słów zatrudniającej ją pary spadkobierców, ma być również swego rodzaju informatorem, istnieje bowiem szansa, że na majątek pani Hani chrapkę ma wiele osób, zaś każda jest w stanie zrobić wszystko, by staruszka zmieniła testament. Na dodatek Małgorzata ma również zweryfikować tożsamość jednego z gości pani Hani, rzekomego pisarza o imieniu Robert, który najwyraźniej próbuje zbałamucić staruszkę, a może nawet nakłonić ją do ślubu.

  Mimo początkowych dylematów moralnych Małgorzata podejmuje się realizacji powierzonej jej misji – w pamięci ma nie tylko konieczność utrzymania się po odejściu z domu staruszki, ale również sytuację mamy wykorzystywanej przez młodszego mężczyznę. Tyle tylko, że powierzone zadanie wydaje się trudniejsze, niż się wydawało. Nie dość, że staruszka zachowuje się bardzo osobliwie, nie dopuszczając Małgorzaty bliżej, to na dodatek wszystko wskazuje na to, że ma własny pomysł na rozdysponowanie majątku…

  Jak zakończy się ta opowieść? Przekonamy się dzięki lekturze powieści Aleksandry Tyl, pt. „Wschody i zachody słońca”. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Prozami książka, to nie tylko ciepła i refleksyjna opowieść o życiu, ale i frapująca lektura dla tych wszystkich, którzy wciąż boją się spełniać soje marzenia, którzy chcą się przekonać, że w każdym wieku można zacząć życie na nowo. To również lektura dla tych wszystkich, którzy lubią historie z przeszłości, bowiem ta dotycząca Małgorzaty i pani Hani to tylko jedna z płaszczyzn powieści. Autorka przenosi nas bowiem w czasie do Gdańska i Sopotu roku 1936, opowiadając niezwykłą historię utalentowanej tanecznie Ani oraz jej rodziny.

  Przygoda z książką Tyl jest niezapomniana. Te dwie historie, dwa światy, zagadka, a także obraz Sopotu z przeszłości i tego obecnego, wprost zachwycają. To wyjątkowa powieść, w którą można się zatopić, która mimo pozornej lekkości kryje w sobie głębie, pięknie wykreowanych bohaterów, intrygującą fabułę. Lektura nie tylko zachwyca, ale zmusza do refleksji, do nieco innego spojrzenia na przemijanie i na to, co w życiu robić warto, co trzeba, a co raczej należy sobie odpuścić…

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Historia zaczyna się może dość stereotypowo, bo od pomysłu na fabułę znanego z kultury popularnej - młoda kobieta na życiowym zakręcie podejmuje pracę opiekunki pewnej bogatej starszej pani. Nie jest to jednak banalna powieść, na jaką wygląda.

  Akcja tej książki rozgrywa się dwutorowo: we współczesności oraz w czasach przed II wojną światową i powojennych. Bohaterkami części, która dzieje się w czasach teraźniejszych są dwie, jakże różne kobiety: Małgorzata, była nauczycielka, która nie umie się pozbierać i ułożyć życia jak trzeba oraz Hanka, dziarska, nieco ekscentryczna starsza pani, którą Małgorzata ma się zaopiekować. Z kolej wątkach z przeszłości poznajemy Anię, dziewczynkę, która chce zostać baletnicą i jej losy w trudnym świecie. Podoba mi się ta dwutorowość akcji, a szczególnie nawiązania do przeszłości, które, mimo iż dość skrótowe, stanowiły świetne uzupełnienie współczesnej części opowieści i sprawiały, że całość nie była monotonna.

  W gruncie rzeczy nie ma w tej książce zbyt wielu postaci pobocznych czy drugoplanowych, są oczywiście tajemniczy mężczyźni, jest też kilka zgryźliwych osób, a także dwa urocze pieski, jednakże stanowią oni tło dla głównych bohaterek, które są w tej powieści najważniejsze. Ponadto, jako postacie są całkiem interesujące - nieidealne, bardzo realne, z wadami i zaletami, z charakterem, nie płaskie, takie osoby, które każdy mógłby spotkać w prawdziwym życiu.

  Małgorzata jest w bardzo trudnym punkcie - straciła pracę, jest rozwódką, nie ma dzieci, nie wsparcia w rodzicach, nie wie co ma dalej zrobić ze swoim życiem. Przyjęcie pracy jako opiekunka starszej pani, traktuje jako konieczność spowodowaną przez los, możliwość zarobienia dużej sumy pieniędzy, ale zarazem jako pewien spadek w drabinie społecznej. Z kolei Hanka dla osoby z zewnątrz wygląda na zwykłą starszą panią, miłą, ciepłą, nieco naiwną, może bogatszą niż inne kobiety w jej wieku, może też trochę bardziej ekscentryczną, ale w gruncie rzeczy po prostu dziarską staruszkę. Mało kto wie, że to kobieta, która przeżyła swoje, ma za sobą różne doświadczenia, ale ma w sobie wiele mądrości oraz wiele tajemnic. Małgorzata będzie miała okazje je poznać i nawiązać szczególną więź z tą nietypową osobą...

  "Wschody i zachody słońca" to kawałek dobrej literatury obyczajowej, bez nadmiernej emocjonalności, która często się pojawia w takich publikacjach. Nie brakuje tu co prawda tragedii, czy dramatycznych wydarzeń dotykających bohaterów, jednak nie przytłaczają one czytelnika, ani nie powodują zmęczenia czy zniesmaczenia swoją liczbą i sposobem opisania. Cała historia jest napisana lekko, bez zbędnych opisów przyrody, przydługich monologów wewnętrznych, czy dziwnych dialogów, dzięki temu czyta się ją szybko, a cała opowieść bardziej wciąga czytelnika. Na uwagę zasługuje też okładka książki, która jest ładna i estetyczna, ale przede wszystkim świetnie pasuje do opowiadanej historii i jej klimatu.

  Pełna recenzja na blogu: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Aleksandra Tyl
 • Wydawnictwo Prozami
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 464
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788365897589
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788365897589
 • EAN: 9788365897589
 • Wymiary: 14.5x20.5x3.8 cm
Warto zwrócić uwagę na...
W kierunku zachodzącego słońca 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W kierunku zachodzącego słońca

Wielka namiętność z nutką erotyzmu i nieoczekiwane zwroty wydarzeń. Podróże ukazujące ciekawe miejsca.Autorka przenosi czytelnika do pełnego nieoczekiwanych wydarzeń afrykańskiego kraju, ukazuje również piękno niektórych europejskich stolic. Historia pełna różnorodnych wątków, rodzące się uczucie,...
Każdy wschód słońca. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej. Tom 3 2/5 Nasza cena:
28,41 zł 36,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Każdy wschód słońca. Niziołkowie z ulicy Pamiątkowej. Tom 3

Pełna ciepła i optymizmu saga rodzinna Robert i Róża już jakiś czas temu wypuścili swoje dzieci w świat, które teraz już na własny rachunek tworzą karty tej opowieści. Czytelnika zapewne najbardziej frapują losy niezwykle pomysłowego i niejednokrotnie zaskakującego otoczenie i bliskich, potomka,...
Siedem Sióstr. Tom 6. Siostra Słońca 5/5 Nasza cena:
30,95 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Siedem Sióstr. Tom 6. Siostra Słońca

Wyjątkowa opowieść - po części saga rodzinna, po części baśń - która zręcznie wciąga nas w zawikłaną historię pochodzenia siedmiu sióstr Mogłoby się wydawać, że Elektra D`Apliese ma wszystko, o czym można zamarzyć. Jest olśniewająco piękną top modelką. Jest sławna na całym świecie. I bajecznie...
Rok na Kwiatowej. Tom 3. Dotyk słońca 4/5 Nasza cena:
28,04 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rok na Kwiatowej. Tom 3. Dotyk słońca

Pierwsze wiosenne i ciepłe promienie słońca to znak, że wszystko wokół budzi się do życia. Tak jak rozkwitają pąki kwiatów, tak rodzą się nowe uczucia i emocje... Róża przeżywa euforię ponownego zakochania. Gdy mężczyzna jej życia zjawia się po latach w progu mieszkania, Róża zupełnie traci głowę....
Pakiet: Wędrowne ptaki, Zamarznięte serca, Dotyk słońca 0/5 Nasza cena:
68,80 zł 89,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pakiet: Wędrowne ptaki, Zamarznięte serca, Dotyk słońca

Pory roku przy ulicy Kwiatowej zmieniają się bardzo szybko. A to za sprawą czterech przyjaciółek: Malwiny, Liliany, Roży i Wioletty. Choć często stają w obliczu wyzwań, które stawia przed nimi życie, to razem są w stanie przezwyciężyć wszystko! Rok na Kwiatowej. Tom 1. "Wędrowne ptaki" Wszyscy...
Kobiety w blasku słońca 4/5 Nasza cena:
33,18 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kobiety w blasku słońca

Kolejna propozycja autorki bestsellerowej powieści "Pod słońcem Toskanii" – pełna ciepła, wzruszeń, przepysznych opisów miejsc, potraw i przyjaźni. Frances Mayes z charakterystyczną dla siebie czułością tka historię czterech kobiet, które – wcześniej sobie obce – budują silną więź, odkrywając razem...
Południca ze Świątyni Słońca 0/5 Nasza cena:
20,40 zł 24,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Południca ze Świątyni Słońca

Oriana, trzydziestoparoletnia przedszkolanka, wiedzie spokojne, poukładane życie, samotnie wychowując ukochanego syna. Z utęsknieniem wyczekuje wakacji – wytchnienia od pracy i codziennych spraw. Jej pasją, którą dzieli ze swoim jedynakiem oraz kilkorgiem przyjaciół, jest odkrywanie miejsc...
Sto dni bez słońca 5/5 Nasza cena:
35,10 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sto dni bez słońca

To miała być zwyczajna wymiana uniwersytecka. Lesław Srebroń trafia na Finnegany, by spędzić semestr jako wykładowca na tamtejszej uczelni. Wyspy, skryte za horyzontem, nie figurują nawet na mapach, ale dla tak ambitnego badacza to tylko kolejna inspiracja. Nie ma wątpliwości, że uda mu się wcielić...
Wątpliwe promienie słońca. Śniąca. Tom 2 0/5 Nasza cena:
23,40 zł 26,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wątpliwe promienie słońca. Śniąca. Tom 2

Młoda artystka Jasmin szuka lepszej przyszłości za granicą w Holandii. Do wyzwań, które napotyka w kraju tulipanów dołączają się nocne koszmary o zamierzchłych czasach i egipskiej kapłance, Sarze, która za swoje dążenie do nieśmiertelności została przeklęta. Podróż pomiędzy światem realnym i tym co...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula