Wojna jest kobietą. Historie kobiet, które doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej

Autor:

Monika Fibic

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
48 godzin + czas dostawy
Rok wydania
2022
Format
14.8 x 21.0 x 1.4 cm
Ilość stron
248
Nasza cena: 34,85 zł 49,00 zł Taniej o: 29%

Trzydzieści dziewięć kobiet i ll wojna światowa widziana przez pryzmat ich doświadczeń.

Wspomnienia trudne, bolesne i poruszające, ale dające żywe świadectwo tego, jak wyglądała wojenna codzienność, jak wojna wpłynęła na losy kobiet tamtej epoki oraz jaki bagaż musiały udźwignąć. Pewnym jest, ze nikt nigdy nie powinien przechodzić piekła wojny; szczególnie kiedy jest się dzieckiem czy młodym człowiekiem stojącym na progu dorosłości. Bo to takie brzemię, taki krzyż, który się niesie potem ze sobą przez całe życie. Moja praca nad książką oraz zbieranie do niej materiałów zamknęły się w 2021 roku, a więc w przeddzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Kiedy kończyłam ją pisać, nikt z nas nawet nie przypuszczał, ze niedługo sami będziemy świadkami bestialstw, jakie niesie wojna, a których doświadcza teraz naród ukraiński. Jesteśmy niesieni historią i bezwiednie w nią wplątani. Osiem dekad wstecz, w najgorszą z wojen w historii ludzkości zostały wrzucone bohaterki mojej książki, a tryby machiny wojennej roztarły ich marzenia w pył. Opowiadają o historii takiej, jaką była naprawdę. Bez wybielania, bez pomijania i bez wybaczania…

Opowiadają o zbrodniach, które nigdy nie zostały potępione i rozliczone. Prawda historyczna nie obroni się sama, jeśli głośno o niej nie powiemy i nie spiszemy; tylko wtedy pamięć o niej będzie żywa.


O autorce

Monika Fibic (ur. 1975) – etnolog z wykształcenia i zamiłowania. W sercu nosi Śląsk z całym jego bogactwem kulturowym, historycznym i obrzędowym. Autorka takich książek jak: ,,O jednej, która nade wszystko kochała Śląsk. Rzecz o Bronisławie Brewińskiej”, „Za starego piyrwyj”, czy „Ciernie wojennej zawieruchy”. Szczęśliwa mężatka oraz matka córki i dwóch synów. Mieszka w Pszowie na Górnym Śląsku.

Recenzje książki Wojna jest kobietą. Historie kobiet, które doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej (5)

 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  BRUNETTE BOOKS

  Mam dla Was propozycję kolejnej książki z kategorii literatura faktu / reportaż.

  Autorka zebrała historie trzydziestu dziewięciu kobiet, które doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej. Wszystkie historie są poruszające. Kobiety opowiadają, co przeżyły podczas wojny oraz jak wojna wpłynęła na ich losy. Wojna została z tymi kobietami po dzisiejszy dzień, bo jej piętno niosą ze sobą przez całe życie. Wojna zabrała im wszystko. Wspomnienia sprzed tylu lat są bardzo bolesne i nawet po tak długim czasie nie potrafią zapomnieć o tym, co je spotkało. Chociaż wojna skończyła się Ci ludzie musieli żyć z traumatycznymi doświadczeniami i wspomnieniami do końca swojego życia.

  Te opowieści to prawdziwe historie widziane oczami małej dziewczynki, nastolatki czy młodej kobiety. Bohaterki tej książki opowiadają jak wyglądało ich życie w tamtym okrutnym czasie.

  Te wszystkie kobiety tworzą historię, której my nie chcielibyśmy doświadczyć. Niestety one musiały sobie z tym poradzić.

  Gwarantuję Wam, że jest to książka, która dostarczy Wam emocji i polecą Wam łzy.

  Jeśli interesuje Was literatura faktu i reportaże to obowiązkowo przeczytajcie tę książkę.

  Polecam tę książkę każdemu. Książka zmusza do przemyśleń oraz refleksji. Czytając te historie docenicie swoje życie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Moja babcia Monika w wieku 15 lat została wysłana w trakcie II wojny światowej na roboty do Niemiec, gdzie spędziła praktycznie cały wojenny czas. Jestem wdzięczna, że mogłam ją poznać i spędzić z nią 9 lat mojego dzieciństwa, które pokazała mi od tej najbardziej beztroskiej i ciepłej strony, chociaż sama przeżyła piekło na ziemi.

  W książce „Wojna jest kobietą” poznajemy 39 historii kobiet, które tak jak moja babcia przeżyły ten okrutny czas. Autorka osobiście porozmawiała z teraz już starszymi paniami, które w trakcie wojny były dziećmi, nastolatkami i młodymi kobietami, bo jak dobrze pamiętam z trzy panie miały powyżej 100 lat, a kolejnym już do tego wieku niewiele brakowało. Nie są to długie opowieści, które utrzymują dużą szczegółowość czy chronologię. Tym bardziej odróżnia to tę książkę na tle innych tego typu dzieł, że mamy tutaj poczucie takiej intymności opowieści.

  Panie same wyznaczają granice tego co chcą powiedzieć pokazując jak każdej osobno oczywiście się żyło, ale przede wszystkim jak w obecnym wieku odbierają swoje wojenne wspomnienia. Śmierć bliskich, wieczny strach i głód to rzeczy, które w mniejszym lub większym stopniu doświadczyła każda z nich. Przez wzgląd na przeróżne miejsca urodzenia możemy popatrzeć na te wspomnienia z szerokiej perespektywy i nieraz przekonać się, że tragedia albo ratunek przychodził z najmniej spodziewanej strony.

  Na końcu autorka dała możliwość powiedzieć każdej bohaterce przesłanie i wcale was tutaj nie zdziwię, że przede wszystkim każda zaznaczyła, żeby więcej wojen na świecie nie było (wywiady były przeprowadzone przed wybuchem wojny w Ukrainie) i żeby ludzie byli dla siebie dobrzy i pomagali sobie w niedoli. Doceniam, że każda z nich dostała tę możliwość, by na koniec życia mieć pewność, że zostawiły chociaż maleńki kawałek swojej historii.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wojna jest kobietą. Historie kobiet, które doświadczyły okrucieństwa II wojny światowej" Moniki Fibic to książka mająca charakter reportażu poświęconego wspomnieniom wojennym polskich kobiet.

  Autorka osobiście poznała historie 39 kobiet i zapragnęła to wszystko spisać, czego wynikiem jest właśnie ta książka.

  Punktem wyjścia były losy jej babci Anny, które zainspirowały ją do pogłębienia tematu kobiet w czasie II wojny światowej. Jest to coś innego niż suche fakty wyniesione ze szkolnych lekcji historii. To prawdziwe opowieści, w których przebija się: strach, niepewność, brak poczucia bezpieczeństwa, głód, przemoc, niesprawiedliwość.

  Monika Fibic sama przyznaje, że historie niektórych kobiet zostały opowiedziane dopiero po raz pierwszy.

  "Te opowieści to autentyczne historie widziane oczami małej dziewczynki, nastolatki czy młodej kobiety. To żywe obrazy, które niczym film wyświetlają w głowie każdej z tych kobiet okres ich wczesnej młodości. Ich przeżycia i wspomnienia to niezaprzeczalnie prawdziwe świadectwo historii."

  Uważam, że autorka nie tylko zebrała i zapisała wspomnienia swoich rozmówczyń ale też zabiera nas na spotkanie z nimi.

  Dzięki niej mamy okazję poznać każdą z tych 39 kobiet, teraz już staruszek ... z ich osobistą historią życia, którą naznaczyła II wojna światowa.

  Bohaterki "Wojna jest kobietą" zachowały niezatarte wspomnienia tego strasznego okresu historii, którego nigdy nie powinniśmy ignorować i ciągle o nim pamiętać.

  Zaskoczyło mnie troszkę to jak krótkie były rozdziały. Historie każdej z bohaterek zajmują zaledwie kilka stron, gdzie czasami wojna jest ujęta w paru zdaniach. Chętnie zagłębiłabym się bardziej w te opowieści, dowiedziała więcej, poznała więcej szczegółów. Niemniej jednak bardzo doceniam głos tych kobiet, widocznie opowiedziały to w taki prosty, oszczędny sposób zaś autorka opisała to najlepiej jak potrafiła. Podziwiam też pracę jaką wykonała i ile czasu musiała poświęcić, żeby zebrać te wszystkie wspomnienia.

  Jest to naprawdę ważna i wartościowa lektura.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Są takie książki, które nam blogerom naprawdę ciężko ocenić. Bo jak można ocenić książkę, która zawiera w sobie opisy prawdziwych wydarzeń, jakimi była wojna i traumatyczne chwile z nią związane. Nie sposób tego zrobić, bo te wspomnienia wywołują nie tylko ból i cierpienie w nas czytelnikach, ale przede wszystkich w samych bohaterkach, które były świadkami tych wydarzeń.

  Monika Fibic przeprowadziła rozmowę z trzydziestoma dziewięcioma kobietami, które wspominają okres swojego życia podczas wojny. Możemy się przekonać, jak wojna była widziana ich oczami, jak sobie radziły z tym trudnym czasem oraz jak wpłynęła na ich los. Dziś wszystkie bohaterki tej książki są w podeszłym wieku, niektóre z nich niestety nie doczekały publikacji książki. Mówią otwarcie, często z bólem w sercu, o tym jak okrutnym przeżyciem była wojna. Zdarza się, że pomimo wojny na swojej drodze spotykały też dobrych ludzi, którzy w jakiś sposób im pomagały. To z całą pewnością dawało nadzieję, że wśród okrucieństwa można liczyć na łut szczęścia i okazanego serca.

  „Jak ktoś nie przeżył wojny, to nie wie co to jest strach. Bo jak siedzisz w piwnicy i widzisz, że coś złego się dzieje, że coś się obok wali, a tobie tynk z sufitu leci na głowę, to nie wiesz czy jeszcze stamtąd wyjdziesz żywy. Dziś ktoś może powiedzieć, że czegoś się boi, że odczuwa strach, ale to słowo „strach” ma o wiele większą moc niż się każdemu wydaje.”

  Wszystkie te historie zrobiły na mnie ogromne wrażenie. To przez co musiały przejść te kobiety nie jest mi do końca obce, gdyż moja śp. Babcia sama przez to przeszła, a była wtedy małą dziewczynką. Niejednokrotnie opowiadała nam o tamtych czasach i okrucieństwie drugiego człowieka. O czasach, które pomimo upływu lat nie zacierały się w jej pamięci i wciąż pozostawały żywe. Dlatego też okropnie żałuję, że nie znalazła się ona wśród bohaterek tej książki.

  Autorka ma rację twierdząc, że każda z tych historii jest warta tego, aby ją ocalić od zapomnienia. Nie możemy bowiem zapominać o czymś, co tworzy historię ludzkości. Tym kobietom przyszło żyć w okrutnych czasach, bo taki przypadł im los. Zapewne nikt z nas nie chciałby przeżywać tego co one, ale prawda jest taka, że nigdy nie wiadomo, kiedy los może nas zaskoczyć. Tak jak mówi Monika Fibic, wojna to nie tylko mężczyźni, bo przecież kobiety również brały w niej czynny udział. Nie w każdym rejonie wojna wyglądała i przebiegała tak samo. Duży wpływ na to, jak ona wpływała na codzienność ludzi ukazują historie zapisane na łamach tych kart. Status społeczny rodziny czy też sytuacja materialna odgrywała tutaj bowiem ważną rolę.

  „Wysłuchałam historii kobiet z różnych części Polski; niektóre z nich spędziły okupację na wsiach, inne w miastach. Wojna w różnych regionach naszego kraju miała różny przebieg i charakter, dlatego losy i przeżycia moich bohaterek mają różne zabarwienie, wydźwięk i scenariusz. Pewnym jest, że każda z tych historii jest warta tego, by ocalić ją od zapomnienia.”

  Ta książka to nie tylko kolejna pozycja w literackim świecie. To pozycja, która pozwoli przetrwać pamięci o trzydziestu dziewięciu kobietach, które zapisały się na łamach ważnych dziej ludzkości, a dzięki temu pamięć o nich nigdy nie zaginie. Takie książki z całą pewnością są nam potrzebne i dużo wnoszą do naszego życia.

  "Wojna jest kobietą" to zbiór historii kobiet, które podczas wojny były małymi dziewczynkami, nastolatkami czy też młodymi kobietami, ale przede wszystkim naocznymi świadkami II wojny światowej i które zechciały podzielić się swoimi historiami z nami. To wartościowa pozycja z którą warto się zapoznać. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Opinia użytkownika sklepu
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wojna jest kobietą" jest autentyczną relacją kobiet, które przeżyły okrucieństwo II wojny światowej. Dodam, iż nie jest to książka brutalna ani drastyczna, więc jeśli boicie się takiej tematyki, możecie spokojnie czytać. Książka rozpoczyna się słowem od autorki na temat tego, jak będzie powstawać ta publikacja. Dopełnieniem są mapy z tamtego okresu oraz zdjęcia z lat młodości przedstawionych pań. 

  Jestem pełna podziwu dla starań Moniki Fibic, że zechciała odnaleźć kobiety, które podzielą się z nią swoimi wspomnieniami. A jest ich całkiem niemało, bo trzydzieści dziewięć. Odnalazła je głównie w Domach Opieki i Domach Pomocy Społecznej. Nawet po tylu latach od zakończenia wojny w ich opowieściach czuć ból i cierpienie. O takich rzeczach przecież nigdy się nie zapomina. Tego nie można wyprzeć z głowy, z myśli. Tym bardziej że były wtedy jeszcze dziećmi, nastolatkami czy młodymi kobietami. Zabrano im beztroskie dzieciństwo. To zupełnie inny sposób spojrzenia na piekło wojny, niż ten widziany oczami mężczyzn. One widziały więcej. W przeciwieństwie do pań panowie szli walczyć na froncie, z kolei one zajmowały się wszystkim innym. Dom, który często był im zabierany, rozdzielanie rodzin, walka o jedzenie, oglądanie śmierci, gwałty, przemoc - to była ich codzienność. Dramatyczna, przerażająca codzienność.

  Nie ma na świecie państwa, w którym wszyscy ludzie byliby dobrzy lub źli. Nawet wśród wrogów można odnaleźć pomocną dłoń i na odwrót. Zło może czaić się tam, gdzie się to nie spodziewamy. 

  Wyraźnie da się wyczuć wrażliwość i serce, z jakimi powstał ten tytuł. Autorce udało się sprawić, że i moje wielokrotnie drgało. To niezwykle trudne i poruszające historie. Ogromnie smutno mi było, że jedenaście Pań już nie doczekały wydania książki. Nadzieją i pokrzepieniem jest to, że zdążyły przekazać to, co najważniejsze. Że coś po nich zostanie.

  "Wojna jest kobietą" to reportaż, który powiem trafić w ręce każdego człowieka. W obliczu tego, co dzieje się na naszych oczach po wschodniej stronie granicy, ten tytuł powinien skłonić nas do refleksji i lepszego zrozumienia, co może czuć osoba, gdy jej życie jest zagrożone. Nie pozwólmy, by naszym życiem i sercami zawładnęła nienawiść. 

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
Warto zwrócić uwagę na...
Po agresji Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę we wrześniu 1939 r. i przegranej kampanii obywatele polscy kontynuowali walkę u boku sojuszników, równolegle tworząc konspiracyjne struktury cywilne i wojskowe na terenie okupowanego kraju. Książka towarzyszyła międzynarodowemu przedsięwzięciu...
dodaj do schowka Do koszyka 12,14 zł
Dla szerszego ogółu społeczeństwa Śląsk był zawsze krajem nieznanym, choć instynktownie bliskim. Z chwilą kiedy znalazł się w granicach Polski i stanowi dzisiaj nierozerwalną z nią całość, gruntowne poznanie pełnej jego wartości i historii powinno stać się obowiązkiem każdego Polaka. Zachęcam do...
dodaj do schowka Do koszyka 34,85 zł
Kiedy skończyłam pisać „Wojna jest kobietą” czułam jakiś dziwny niedosyt, jakbym przerwała swoją pracę w połowie. Nie wyobrażałam sobie nie spotkać się już z ani jedną przedwojenną, pełną ciepła kobietą. Gdzieś z tyłu głowy towarzyszyła mi nieustannie myśl, że im więcej ich odwiedzę, tym więcej...
dodaj do schowka Do koszyka 34,19 zł
Trzydzieści dziewięć kobiet i II wojna światowa widziana przez pryzmat ich doświadczeń. Wspomnienia trudne, bolesne i poruszające, ale dające żywe świadectwo tego, jak wyglądała wojenna codzienność, jak wojna wpłynęła na losy kobiet tamtej epoki oraz jaki bagaż musiały udźwignąć. Pewnym jest, że...
dodaj do schowka Do koszyka 25,45 zł
Kiedy skończyłam pisać „Wojna jest kobietą" czułam jakiś dziwny niedosyt, jakbym przerwała swoją pracę w połowie. Nie wyobrażałam sobie nie spotkać się już z ani jedną przedwojenną, pełną ciepła kobietą. Gdzieś z tyłu głowy towarzyszyła mi nieustannie myśl, że im więcej ich odwiedzę, tym więcej...
dodaj do schowka Do koszyka 25,45 zł
Trzydzieści dziewięć kobiet i II wojna światowa widziana przez pryzmat ich doświadczeń. Osiem dekad wstecz, w najgorszą z wojen w historii ludzkości zostały wrzucone bohaterki mojej książki, a tryby machiny wojennej roztarły ich marzenia w pył. Opowiadają o historii takiej, jaką była naprawdę. Bez...
dodaj do schowka Do koszyka 37,91 zł
Wybrane bestsellery
KONTYNUACJA BESTSELLEROWEJ BELLADONNYNOMINOWANA DO GOODREADS CHOICE AWARDS 2023INTRYGUJĄCA, MAGICZNA, GOTYCKA OPOWIEŚĆ, ROZGRYWAJĄCA SIĘ WŚRÓD SZELESTU JEDWABI, LŚNIĄCYCH POSADZEK SAL BALOWYCH I OGRODÓW RODZĄCYCH ŚMIERCIONOŚNE ROŚLINY.Zamordowano diuka Berness. O zabójstwo oskarżono właściciela...
dodaj do schowka Do koszyka 36,59 zł
W życiu nie chodzi o to, co nam się przytrafia, tylko o to, co postanowimy z tym zrobić. Wszyscy mierzymy się z cierpieniem – smutkiem, stratą, rozpaczą, strachem, niepewnością, porażkami. Ale mamy też wybór: w obliczu traumy lub trudności możemy się poddać albo przeżywać każdą chwilę jak dar....
dodaj do schowka Do koszyka 33,91 zł
Kontynuacja Fourth Wing, bestsellerowej serii Empireum. Najlepsze romantasy 2023 roku według Goodreads! Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o...
dodaj do schowka Do koszyka 71,99 zł
Kontynuacja historii bohaterów z I Wanna Fall. Bright Side Po wypadku Raise`a świat Lei zupełnie się zmienia. Chłopak wydaje się kimś zupełnie innym. Jest zimny, niedostępny, obcy. Dziewczyna nie wie, co ma o tym wszystkim myśleć. Jedyne, co czuje, to ból złamanego serca. Jakby tego było mało,...
dodaj do schowka Do koszyka 35,93 zł
To proste ćwiczenia, które wprowadzą najmłodszych w świat cyferek. Dzieci będą mogły poćwiczyć ich pisanie, a także proste dodawanie. A kolorowe naklejki sprawią, że nauka zamieni się w zabawę.
dodaj do schowka Do koszyka 3,95 zł
Tom z serii "Franklin. Historyjka z telewizji" Franklin i miś bardzo się przyjaźnią. Pewnego dnia żółwik przekonał się o tym, jak ważne jest słowo "przepraszam". Gdyby nie ono, przyjaźń z misiem zawisłaby na włosku. Seria opowieści o Franklinie opartych na odcinkach popularnej serii filmów...
dodaj do schowka Do koszyka 8,51 zł

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula