Wojna i miłość. Andrzej i Halina

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
800
Rok wydania
2019
Nasza cena: 38,59 zł 54,90 zł Taniej o: 30%

Drugi tom przejmującej sagi, która wzbudza wiele emocji.

Jak wojenne czasy wpłyną na uczucie, które jest czasem silniejsze niż cokolwiek innego?

"Andrzej i Halina" to drugi tom polskiej sagi "Wojna i miłość". Tym razem Katarzyna staje w obliczu drugiej wojny, której zupełnie się nie spodziewała. Przeżyła już poprzednią i miała nadzieję, że nigdy nie dojdzie do kolejnej, jednak srodze się rozczarowała. Andrzej i Piotr, jej synowie, będą musieli jakoś sobie poradzić w obliczu zagrożenia. Ten pierwszy jeszcze do niedawna studiował medycynę, choć został zmuszony przerwać naukę. Dość łatwo zgadza się na to, by pomóc Halinie, sąsiadce, dostać się do rodziny w Przemyślu.

Andrzej pamięta Halinę jako dziewczynę, niemal dziecko. Kiedy jednak dostrzega ją po latach, jego serce na chwilę zamiera. Piękna kobieta, studentka z klasy fortepianu, momentalnie skrada wszystkie jego myśli. Czy uczucie, które wybuchnie między nimi, będzie miało szansę przetrwać pośród wojennej zawieruchy? A może nie starczy im sił, by zawalczyć o nie i o siebie samych?


O autorce

Jolanta Maria Kaleta jest polską pisarką, historyczką, a także politologiem. Przez pewien czas pracowała dla Muzeum Historycznego oraz Muzeum Sztuki Medalierskiej, a także jako nauczycielka wykładająca historię i wiedzę o społeczeństwie. Urodziła się 22 sierpnia 1951 roku we Wrocławiu. Od 2012 roku zajmuje się wyłącznie pisaniem powieści - pierwszą spośród nich była "Wrocławska Madonna".

Recenzje (4)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Dzień dobry Kochani :)

  Jak Wam mija niedziela? :)

  Lubicie

  Dziś mam dla Was moją opinię o książce "Wojna i miłość. Andrzej i Halina" Jolanta Maria Kaleta Wydawnictwo Otwarte

  Książka ta to niezły grubasek, ma 716 str. Ale nie patrzcie na to, bo czyta się ją naprawdę szybko. Mi zajęło 3 dni.

  " "Naród, który nie zna swej historii, skazany jest na jej powtórne przeżycie". Nikt nie nauczył się lekcji płynącej z tamtej wojny, teraz mamy drugą, pomyślała z goryczą. Czy moje wnuki będą musiały walczyć w trzeciej? "

  " Wojna i miłość. Andrzej i Halina", to piękna i wzruszająca opowieść o miłości i bohaterstwie. Autorka przenosi nas w czasy w II Wojny Światowej. Ukazuje, jakże prawdziwe losy ludzi. Ich dramaty, cierpienia. Nie sposób sobie wyobrazić, co czuli Ci ludzie. To, co się wtedy działo było straszne i okrutne.

  Jednak pomiędzy cierpieniem, rodzi się także i miłość. Prawdziwa miłość, miłość "dopóki śmierć nas nie rozłączy".

  Poznajemy losy Andrzeja i Piotra, ich drogę przez wojnę. Wyruszając z domu, nie wiedzą czy wrócą. Nie wiedzą czy będzie im dane spotkać jeszcze swoje ukochane, czy uda im się zobaczyć rodziców.

  Andrzej i Piotr, to synowie Katarzyny i Igora, których losy poznajemy w pierwszej części (niestety nie czytałam, ale wiem, że muszę nadrobić). Wykazują się niezwykłym bohaterstwem, walczą o swój kraj w każdy możliwy sposób, stąpają po cienkim lodzie, na granicy życia i śmierci. Dostają się do niewoli, ale to im nie przeszkadza w obmyślaniu planów ucieczki.

  Czy uda im się przeżyć wojnę? Czy los ich połączy z ukochanymi? Czy zdążą do nich wrócić? Czy może wojna rozdzielić ich na zawsze? Jak wiele wycierpieli?

  Ich ukochane również wiele przechodzą. Celina wraz z matką i bratem zostaje wywieziona daleko do baraków. A Halina, że względu na swoje pochodzenie nie ma łatwo. Musi się ukrywać, nie rzucać się w oczy, by nie stracić życia.

  Do armii powołany zostaje także Igor, z racji swojego stopnia wojskowego. Katarzyna każdego dnia myśli o swym mężu i synach. Ale też pomaga innym w przerwaniu tych strasznych chwil. Nie są to dla niej łatwe chwile, zresztą dla nikogo nie są. Wojna przynosi wiele strat, strat w ludzkości. To okrucieństwo, nienawiść. Aż nie mogę o tym myśleć.

  Czy Katarzyna i Igor spotkają się jeszcze? Czy Igor wróci z wojny? Czy zobaczy jeszcze swoich synów?

  Piękna, wzruszająca książka, która ukazuje ludzkie cierpienie, a także nienawiść do drugiego człowieka, a raczej bestialstwo. Bo nie wiem czy inaczej można to nazwać. To było straszne. Autorka też pokazuje waleczność, bohaterstwo młodych ludzi. Ludzi, którzy za wszelką cenę, nawet za cenę życia, chcą uratować Polskę. Ile oni musieli poświęcić.

  Możemy także poznać codzienne życie ludzi podczas okupacji. Jak sobie radzili w tych ciężkich chwilach, skąd brali jedzenie, opał, pieniędze.

  "Wojna i miłość. Andrzej i Halina" , to książka, którą będę polecać innym. Mimo swej objętości, nie sposób się od niej oderwać. A momentami nawet łezka może się pojawić. Bardzo spodobał mi się styl autorki. Pomimo fabuły, jest taki lekki, czyta się bardzo dobrze, płynie się przez strony. Książka bardzo mi się spodobała. Wzbudza wiele emocji. Myślę, że na długo zapadnie mi w pamięć.

  Wiem, że muszę nadrobić pierwszą część. I napewno, to zrobię :)

  Dziękuję wydawnictwu za egzemplarz.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autorka bardzo realistycznie przedstawia nam życie zwykłych ludzi podczas okupacji, jak byli traktowani oraz jak narażali swoje i bliskich życie, aby przeżyć wojnę. Historia przedstawiona w powieści ukazuje nam losy Andrzeja i Haliny jak również ich rodzin. Nasi bohaterowie będą przeżywać zarówno ciężkie jak i radosne chwile, dokonywać trudnych wyborów, stawiać czoła zdrajcom i bestiom o ludzkich twarzach. Wybuch wojny najpierw połączył ze sobą Andrzeja i Halinę aby później ich rozdzielić. Czasy okupacji, łapanek, tępienia narodu Żydowskiego były bardzo trudne co w szczególny sposób autorka powieści nam przedstawia. Przeczytałam wiele książek związanych z II Wojną Światową i muszę przyznać, że ta pozycja wzruszyła mnie najbardziej. W książce nie brakuje brutalnych opisów zachowań żołnierzy armii niemieckiej, rozgrywanych bitew oraz wszechobecnej wówczas okrutnej śmierci. Zakazana miłość w czasach wojny, wśród codziennych bombardowań, łapanek jest nad wyraz niecodzienna i piękna. W tej książce emocje wylewają się z każdej strony, strach, walka, miłość jak i ból, podczas czytania zdajemy sobie sprawę co czuli nie tylko młodzi ludzie podczas wojny, którzy walczyli o wolność dla wszystkich. Rodzące się w tych okrutnych czasach uczucia, odwaga, głód, wysiedlenia, bombardowania oraz strach o najbliższych wszystko to zawarte w fabule powieści sprawia, że ciarki przechodzą po plecach a w oczach pojawiają się łzy kiedy dociera do nas przez co musieli przejść aby wyzwolić Polskę. Mimo swojej obszerności książkę czyta się bardzo szybko, nie może być inaczej gdyż każdy rozdział kończy się w ciekawym momencie i trudno jest odłożyć książkę nie poznawszy czy Andrzej i Halina się odnaleźli, czy wszyscy bohaterowie przeżyją i doczekają końca wojny. Wzruszająca i piękna tak jak tylko może być książka. Pełna momentów zapierających dech w piersiach, a przede wszystkim opowiadająca o odważnych ludziach gotowych oddać swe życie za ojczyznę. Kawał dobrej literatury, bardzo wciągającej, mocnej, prawdziwej, o wyjątkowym, niepowtarzalnym klimacie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka genialna, piękna, inspirująca , lekka opowiadająca o miłość w czasach wojny , bardzo polecam jeśli ktoś lubi książki wojenne

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Stało się.

  Ku
  zmartwieniom bohaterom pierwszej części, którzy sądzili, że wojnę i wszystko co najgorsze mają za sobą, następuje kolejna. Kilka lat spokoju i życia w wolnej Polsce było zbyt krótkie. Przed Andrzejem i Haliną stoi ogromne wyzwanie. II wojna światowa jest jeszcze gorsza od pierwszej, a Hitler nie daje za wygraną. Jak bardzo zmieni się życie polskiej społeczności?

  Czy Andrzej i Halina wytrwają piekło II wojny światowej?

  Czy w czasach wojny znajdzie się czas na miłość?

  Piękna, inspirowana prawdziwymi osobami powieść o trudach wojny, związana ze skażoną miłością. Dlaczego skażoną? Być może i miłość nawet w czasach wojennych jest czymś niecodziennym, pięknym i dającym nadzieję i wiarę na lepsze jutro, ale nawet jeśli obie strony dożyją jej końca, to na zawsze będą nosili w sobie piętno wojny.

  Jestem bardzo, ale to bardzo pozytywnie zaskoczona tą książką, a za razem jestem dumna, że polska autorka potrafi tak świetnie napisać książkę historyczną, inspirowaną losami prawdziwych wojennych bohaterów. Kiedy czytałam "Jeźdzca miedzianego" myślałam, że nikt nie dorówna Paullinie Simons. Myliłam się. Pani Jolanta zrobiła to z ogromnym przytupem. Książka jak wcześniej wspominałam jest piękna, bardzo emocjonująca, dająca nadzieję, że będzie lepiej. Po raz kolejny losy bohaterów splatają się z wielką wojną. Czasy okupacji, niespodziewanych łapanek, obozów i walki o życie swoje i całego ludu są bardzo trudne, przez co powieść ta nie raz wzruszyła mnie do łez.

  Dzięki takim pozycjom, mamy czas na zadumę i pomyślenie o osobach, które przeżyły to piekło, którzy walczyli dla nas, za naszą Ojczyznę i przyszłość, bo przecież gdyby nie oni...któż wie, jak wyglądałoby teraz nasze życie?

  Polecam wam bardzo gorąco "Wojnę i miłość". Oba tomy są miażdżące pod względem emocjonalnym. Autorka idealnie przedstawiła każdą sytuacje, każde miejsce i każdą emocję danej postaci, którą odczuwało się równie mocno.

  Dla mnie to 10/10, i podejrzewam, że gdyby skala oceny była wyższa, to i moja ocena podniosłaby się maksymalnie.

  Powieść idealna dla miłośników książek - ogólnie.

  Jeszcze raz, polecam bardzo, bardzo, bardzo. :))

  A! Kiedy już się zdecydujecie na tę pozycję, nie zapomnijcie o chusteczkach :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  1 komentarz. Skomentuj

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Jolanta Maria Kaleta
 • Wydawnictwo Otwarte
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 800
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381350099
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381350099
 • EAN: 9788381350099
 • Wymiary: 135x210
Warto zwrócić uwagę na...
Miłość po francusku Andrzej Możdżonek 0/5 Nasza cena:
21,00 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłość po francusku Andrzej Możdżonek

Na książkę złożą się opowiadania i mini-powieści pisarzy francuskich, którzy różnorodnie prezentowali w swej twórczości wątki miłosne. Wśród autorów m.in. Romain Rolland, François Mauriac, Raymond Radiguet, Simone de Beauvoir oraz Marguerite Duras. "Miłość po francusku" to intrygujące dopełnienie...
Miłość w cieniu wielkiej wojny audiobook mp3 0/5 Nasza cena:
26,96 zł 29,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłość w cieniu wielkiej wojny audiobook mp3

Rewolucja była jak rozwścieczone morze: zmiatała wszystko, co jej stawiało opór. Człowiek nie miał szans w starciu z taką potęgą. Ginął w niej bez śladu, jak ziarnko piasku w oceanie.Doktor Gaston Laval pracuje we francuskim szpitalu polowym. Tam poznaje Polkę, Muriel de Voss, której największym...
Wojna i miłość. Katarzyna i Igor 5/5 Nasza cena:
36,08 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wojna i miłość. Katarzyna i Igor

Poznali się na balu z okazji imienin carowej Aleksandry. To był pierwszy bal polskiej szlachcianki Katarzyny Jaxa-Raweckiej. Miała zaledwie siedemnaście lat, burzę niesfornych loków, a wieczorowa suknia uszyta z kremowej delikatnej tkaniny podkreślała jej smukłe kształty. Przetańczyła cały wieczór...
Wrocławska Madonna 5/5 Nasza cena:
25,42 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wrocławska Madonna

Inspiracją do napisania powieści stało się zagadkowe, nagłośnione w 1961 roku, zniknięcie z kaplicy Arcybiskupa Wrocławskiego na Ostrowie Tumskim, cennego obrazu Łukasza Cranacha Młodszego 'Madonna Pod Jodłami', zwanego ‘Wrocławską Madonną’. Przez dziesięciolecia wydawało się, że jest on dla Polski...
eBook Wrocławska Madonna mobi epub 0/5 Nasza cena:
16,24 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Wrocławska Madonna mobi epub

Inspiracją do napisania powieści stało się zagadkowe, nagłośnione w 1961 roku, zniknięcie z kaplicy Arcybiskupa Wrocławskiego na Ostrowie Tumskim, cennego obrazu Łukasza Cranacha Młodszego „Madonna Pod Jodłami”, zwanego „Wrocławską Madonną”. Przez dziesięciolecia wydawało się, że jest on dla Polski...
eBook Operacja Kustosz pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
16,48 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Operacja Kustosz pdf mobi epub

"Operacja Kustosz" to powieść sensacyjna, w której Autorka sięgnęła po solidną garść faktów z przeszłości - tej dawnej, z czasów II wojny światowej, jak i tej ostatniej, z 1989 roku, kiedy to w Polsce toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Sam tytuł sugeruje, i słusznie, że motorem wydarzeń jest...
eBook Obcy w antykwariacie pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
16,48 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Obcy w antykwariacie pdf mobi epub

Wrocławska pisarka Jolanta Maria Kaleta, autorka intrygujących powieści sensacyjnych, odwołujących się do bardzo ciekawych i zagadkowych zdarzeń z niezbyt dalekiej przeszłości, bo lat 1945-1989. Akcje Jej powieści rozgrywają się we Wrocławiu i na terenie Dolnego Śląska, choć niejednokrotnie...
eBook Testament Templariusza pdf mobi epub 0/5 Nasza cena:
20,32 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Testament Templariusza pdf mobi epub

„Testament Templariusza” Jolanty Marii Kalety zabiera Czytelników do starego, o magicznym klimacie, opactwa cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. W pobliskiej małej Oleśnicy, przed wiekami, istniała komandoria templariuszy. Czyżby autorce udało się odnaleźć więzy łączące obydwa...
Złoto Wrocławia 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Złoto Wrocławia

Inspiracją do napisania powieści zatytułowanej „Złoto Wrocławia” stało się legendarne już złoto Banku Breslau. Jak twierdzą niektórzy, wywiezione z Prezydium Policji przy Podwalu pod koniec 1944 lub na początku 1945 roku. W świadomości osób zainteresowanych tym zagadnieniem funkcjonuje kilka...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula