Wina

Autor:

Piotr Wójcik

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
304
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 30,14 zł
Nasza cena: 26,21 zł 34,95 zł Taniej o: 25%

Być może nigdy nie czytałeś kryminału tak mocno osadzonego w realiach świata, w którym żyjesz na co dzień. To jeden z najciekawszych debiutów kryminalnych, jakie pojawiły się na rynku od dłuższego czasu. "Wina" Piotra Wójcika zabierze Cię w fascynującą podróż i pokaże ciemną stronę Katowic.

Jest tu radykalny ksiądz, są pseudokibice, lewicowi aktywiści, windykatorzy, kuria dbająca o swoje majątkowe interesy i studentka niegdyś mocno związana z kościelnymi środowiskami. Gdy całym miastem wstrząsa informacja o morderstwie księdza Nosola, rozwiązanie zagadki jego śmierci wielu osobom wydaje się oczywiste. Ale czy na pewno wina leży tam, gdzie wszyscy ją widzą? Im więcej pada odpowiedzi, tym więcej powstaje nowych pytań. Zwłaszcza że wkrótce ginie kolejny człowiek.

Prowadzący sprawę komisarz Góralczyk przy pomocy swojej koleżanki Sabiny Trzmiel stara się znaleźć dowody wskazujące na prawdziwego mordercę ponad wszelką wątpliwość. Tyle że sam jednocześnie mierzy się ze swoimi demonami, a zagadka morderstwa nieoczekiwanie sprawia, że dogania go przeszłość, o której przez tyle lat starał się zapomnieć.

To nie jest zwykły kryminał, jaki znacie. Piotr Wójcik w powieści "Wina" przeplata niezwykle dynamicznie rozwijającą się akcję kryminalną zaprezentowanymi z dużym wyczuciem i znajomością tematu wątkami społeczno-ekonomicznymi, a także uwarunkowaniami lokalnej polityki. Garściami czerpiąc ze swojego politologicznego wykształcenia, doświadczenia publicysty ekonomicznego oraz byłego pracownika katowickiego Urzędu Miasta, autor osadza fikcyjną kryminalną historię w świecie tak bardzo prawdziwym, jak to tylko możliwe. "Wina" zabiera czytelnika na mroczny spacer prawdziwymi ulicami stolicy Górnego Śląska.

Piotr Wójcik jest publicystą ekonomicznym i pisarzem. Jego teksty ukazywały się między innymi w "Dzienniku Gazeta Prawna", "Krytyce Politycznej", "Tygodniku Powszechnym" i "Gazecie Polskiej Codziennie". "Wina" to jego debiut literacki. Jest pierwszą częścią cyklu "Metropolia", w której ukazała się także powieść "Chemik".
Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „Wina, która nie wyszła na światło dzienne, może zatruć relacje na całe życie.”

  ....

  Akcja powieści rozpoczyna się oczywiście od morderstwa. Ofiara jednak nie jest taka zwyczajna, zamordowany zostaje bardzo medialny katowicki ksiądz. Niemniej sprawa wydaje się całkiem prosta, jeden ze świadków widział wybiegającego z kościoła (miejsca zbrodni) dobrze policji znanego blokersa. Sprawa trafia do komisarza Pawła Góralczyka, który od początku intuicyjnie wyczuwa, że to może nie być tak proste jak myślą inni... Czy ma rację? Komu zależało na śmierci księdza?

  Ogólnie jestem bardzo zadowolona z lektury, to rasowy kryminał! Akcja wciąga od pierwszej strony, bohaterowie powieści są ciekawi i niejednoznaczni. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia kilku osób, co też zdecydowanie trzeba zapisać na plus. Atmosfera powieści jest duszna, ciasna, dokładnie taka jak same Katowice. Dialogi są rewelacyjne! Bardzo realistyczne, często z humorem czy ironicznymi docinkami – muszę przyznać, że mimo iż nie jest to komedia, to nieraz parsknęłam śmiechem. Książka porusza też aktualne tematy takie jak skupowanie starych kamienic i wysiedlanie mieszkańców czy kondycję zdrowia psychicznego. Na koniec kilka słów o samej akcji – jest dobrze rozpisana, nieprzewidywalna, ma dużo zwrotów, naprawdę zaskakuje! To naprawdę kawał dobrego kryminału!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czytaliście kiedyś książkę, w której główna akcja toczy się w mieście w którym mieszkacie? Powiem Wam, że mi się pierwszy raz takie cos zdarzyło i było to naprawdę fajne. Nawet się śmiałam momentami, że bohater przejeżdża autem pod moim oknem, gdy wspomniana była ulica na której mieszam :)

  Świetny debiut jakim jest "Wina" Piotra Wójcika miałam możliwość poznać dzięki booktourowi u @kryminalnatalerzu za co bardzo dziękuję. Jest to pierwsza część serii kryminalnej - Metropolia i z czystym sumieniem mogę Wam ją polecić. Za niedługo wychodzi kolejna część - Chemik i jestem pewna, że jak tylko będzie możliwość to ją przeczytam.

  Ogółem w książce mamy dwa wątki - śledztwo w sprawie morderstwa oraz wątek polityczny związany z wykupywaniem kamienic, który momentami może się trochę dłużyć jeżeli ktoś nie lubi czytać o polityce i o przekrętach z nią związanych. Mnie osobiście to nie przeszkadzało, pomimo że za polityką nie przepadam. Bardzo fajnie wykreowani bohaterzy, komisarz Góralczyk i jego problemy bardzo mi się podobały, a nawet w pewnym momencie mnie zaszokowały.

  Książka od samego początku wciąga, bardzo szybo się ją czyta bo jest napisana lekkim językiem, są nawet dialogi prowadzone po śląsku - cała akcja dzieje się w Katowicach więc nie mogło zabraknąć i tej gwary.

  Zaczyna się dość ostro - morderstwem księdza w konfesjonale. A później poszukiwaniem sprawcy i dociekaniem prawdy. Poznajemy wiele skrywanych sekretów, które nie powinny wyjść na światło dzienne a intrygi i tajemnice nie opuszczają nas do samego końca. Zakończenie było dla mnie wielkim zaskoczeniem, przez co książka jeszcze bardziej mi się podobała.

  Jeśli lubicie kryminały z wątkami politycznymi to polecam Wam tą pozycję :) debiut udany i to naprawde :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W jednym z katowickich kościołów zamordowany zostaje ksiądz Nosol - powszechnie znany i nielubiany duchowny. Swoimi konserwatywnymi poglądami oraz kazaniami zaskarbił sobie wielu wrogów. Śledczy niemal od razu wiedzą, kto może stać za wyrachowaną zbrodnią. Jednak z biegiem czasu sprawy zaczynają się komplikować – pojawia się kolejna ofiara. Czy policjantom uda się powstrzymać mordercę nim ponownie dokona krwawej egzekucji?

  Blurb brzmiał dla mnie dość nieprzekonująco, bo przecież to, co próbuje się zaoferować w nim czytelnikowi znajdziemy w masie kryminałów. Głęboko wierzyłam, że „Wiara” urzeknie mnie czymś innowacyjnym. Czymś, czego nigdy wcześniej w żadnym kryminale nie spotkałam. I tak też się stało. W kryminałach policyjnych utarł się schemat, gdzie każdy policjant najczęściej jest rozwodnikiem, oddanym swojemu najukochańszemu „hobby” – alkoholizmowi. Trudno żywić do autorów o to pretensje, gdyż takie problemy są dość powszechne w prywatnym życiu funkcjonariuszy. Jednak taki model z biegiem czasu zaczyna czytelnika nudzić. Aż tu nagle Piotr Wójcik wychodzi naprzeciw z propozycją bohatera, jakim jest Paweł Góralczyk. Góral to postać nadzwyczaj udana i przemyślana; cierpi na zaburzenia lękowe uogólnione, a przy jego schorzeniu praca w Policji jest subtelnie mówiąc niewskazana. Tytułowa „wina” ma z nim wiele wspólnego, bowiem w przeszłości dopuścił się ON czynu godnego potępienia, a jego wyalienowanie i pedantyzm wydają się być pokutą za grzech popełniony ponad 20 lat temu. Paweł to przede wszystkim zdziwaczały odludek, tłumiący w sobie emocje, a w dodatku indywidualista. Jak można się domyślić – nie jest to dobry materiał na członka formacji, w której przoduje praca zespołowa. Z racji, że narracja prowadzona jest z kilku perspektyw mamy sposobność poznać także Anię – lewicową aktywistkę oraz Marcina „Wiśnie” Wiśniewskiego, którego najprościej określić można jako windykatora – amatora.

  Jestem zmuszona odebrać 1 za zakończenie, które było dla mnie odrobinę abstrakcyjne – zwłaszcza wątek z panią psycholog. Nie mniej jednak „Wina” jest genialnym, przemyślanym debiutem, godnym polecenia.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Niedawno swoją premierę miała pierwsza część serii kryminalnej Metropolii Wina. Nie

  mogłam przejść obojętnie obok historii, której akcja dzieje się na Śląsku. Przed przeczytaniem lektury, miałam przyjemność wziąć udział w spotkaniu autorskim i poznać trochę „od kuchni” Pana Piotra Wójcika.

  Dziękuję za spotkanie i czekam na kolejną część.

  „Nadszedł czas powiedzieć „sprawdzam”. Czyli najbardziej niepewny moment w całej rozgrywce. Może się okazać, że zgromadzili w ręce karetę asów, ale równie dobrze mogą mieć parkę waletów”.

  Do kogo będzie należało rozdanie i po czyjej stronie leżeć będzie wina?

  Na pierwszych stronach książki w biały dzień w kościele, dochodzi do morderstwa księdza Nosola.

  Znany i wpływowy duchowny, mający wielu wrogów w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie był zbyt lubiany. Czym zasłużył sobie na odebranie mu życia?

  Szybko zostaje wytypowany podejrzany. To znany dobrze miejscowej policji kibic Gieksy Dawid Kwiek, którego ostatnio widziano w pobliżu miejsca zabójstwa.

  Jednak Paweł Góralczyk, policjant prowadzący śledztwo, nie do końca jest przekonany o jego winie. Kiedy dochodzi do kolejnych zabójstw, rozgląda się za innymi tropami.

  „Zawsze będzie tylko pionkiem w czyimś szeregu”.

  Paweł, Michał, Anna i Dawid, każdy z czterech książkowych bohaterów niesie swój krzyż. To postacie nieidealne, wywodzące się z różnych środowisk i różniące się od siebie.

  Poznajemy ich najskrytsze myśli i ich działania, ale czy to nam pozwoli nam, abyśmy spojrzeli przychylniej na ich występki?

  Mnie osobiście spodobało się połączenie wątków społecznych dotyczących kościoła i polityki. Nie odebrałam treści tej historii jako atak na te „elity”, raczej na chęć spojrzenia przez czytelnika na nie i próbę zastanowienia się nad wartościami w życiu.

  Akcja w Winie nie pędzi na łeb i szyję, ale też nie była jakoś dla mnie rozwleczona. Więcej jest tu tajemnic, które złożą wszystko w spójną całość i skrytych emocji w bohaterach, którzy tworzą tę całą historię.

  Ps. Nie obawiajcie się też Ślōnskiej Godki, nie zdominowała ona dialogów.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Mam zadziwiającą słabość do kryminałów osadzonych w polskich realiach. Są one co prawda dość specyficzne, jednak mnie do siebie ciągną i gdy tylko mam ku temu okazję, bardzo chętnie po takie tytuły sięgam. Oprócz Polski jako kraju akcji fabuły, ,,Wina" charakteryzuje się również tym, iż jest debiutem, co jedynie jeszcze bardziej podsyciło mój apetyt na tę książkę. Jak więc przebiegła ta nietypowa wizyta w Katowicach? A także, co chyba ważniejsze, czy pierwsza część w ogóle zachęca do sięgnięcia po kolejne? Moim zdaniem tak. Piotr Wójcik stworzył historię posiadającą ogromny potencjał na ciekawą serię i wręcz nie mogę się doczekać, by przeczytać następną książkę tego autora.

  Wygłaszający kontrowersyjne poglądy i płomienne kazania ksiądz Nosol zostaje pewnego poranka brutalnie zamordowany podczas spowiedzi. Ze względu na wczesną porę, na miejscu zdarzenia nie ma żadnych świadków. Śledztwem zajmuje się komisarz Paweł Góralczyk, dla którego ta sprawa również nie należy do najłatwiejszych. Zwłaszcza, że jego głowę zakrzątają także własne problemy, wizyty u lekarzy oraz nietypowe lęki spowodowane demonami przeszłości. Wkrótce ginie kolejna osoba, a cała sprawa zaczyna robić się coraz bardziej skomplikowana... Tropów jest kilka, jednak który okaże się być tym prawdziwym? Kibole, lewicowi aktywiści, a może i nawet lokalni politycy? Każdy miał powód, by pozbyć się kontrowersyjnego księdza, tylko kto był zdolny do tego, by to faktycznie zrobić?

  Bardzo podobało mi się, że rozdziały były pisane z perspektywy różnych postaci. Choć narracja i tak prowadzona jest w trzeciej osobie, taki zabieg pozwalał bliżej poznać każde z podejrzanych przez policję środowisk, a także gromadę przeróżnych postaci. Zwłaszcza, że każda z nich była na swój sposób interesująca i niepowtarzalna. Nie będę ukrywać, że do gustu najbardziej przypadł mi jednak główny bohater, Paweł Góralczyk. Choć to niesamowicie ogromny gbur i samotnik, polubiłam go i nawet potrafiłam zrozumieć. Widać, że to najzwyczajniej w świecie zagubiony w życiu facet z ogromnym bagażem emocjonalnym. Mam nadzieję, że w następnych częściach pojawi się ponownie! Ciekawi byli również chociażby Anka Janczak, liderka niewielkiego lewicowego ugrupowania, czy też Dawid Kwiek, diler, który już sam nie potrafi ustalić, co tak naprawdę wydarzyło się w kościele tego feralnego, wiosennego dnia. Bohaterowie to zdecydowanie jeden z najsilniejszych aspektów książki i śledzenie ich perypetii sprawia wiele przyjemności.

  Nie podobał mi się jednak język i niektóre dialogi. Choć całość czytało się bardzo dobrze, zdarzały się fragmenty, które wydawały mi się odrobinę sztuczne i wystające od innych. Chodzi mi głównie o jednorazowe dialogi, zwłaszcza te między policjantami. Na ogrom wulgaryzmów w niektórych rozmowach starałam się nie zwracać zbytnio uwagi, w końcu takie środowisko, jednak miałam niejednokrotnie wrażenie, że są one zbyt przesadzone. Mimo kilku potknięć, które rzuciły mi się w oczy, jestem pewna, że z biegiem czasu warsztat autora będzie się stawał jeszcze lepszy. Zwłaszcza, że ,,Wina" to książka bardzo dobra i niesamowicie klimatyczna. Owego klimatu dodawała chociażby obecność postaci, które mówiły gwarą śląską. Nie spodziewałam się tego, jednak ten zabieg naprawdę przypadł mi do gustu! Pomysł, by osadzić akcję w Katowicach wydał mi się niezwykle interesujący, choć w tym mieście byłam (niestety) jedynie raz w życiu.

  ,,Wina" to kryminał z krwi i kości, naprawdę dobry i ciekawy debiut oraz świetny początek nowej kryminalnej serii. Każdy z bohaterów był interesujący, a fabuła wciągała już od pierwszych stron. Choć zdarzały się niewielkie potknięcia, całokształt prezentuje się pozytywnie i zdecydowanie będę czekać na potencjalną kontynuację. Zwłaszcza, że zakończenie jest bardzo otwarte i widać, że wymaga dopowiedzenia. Mimo wszystko, polecam fanom polskich kryminałów. To naprawdę ciekawa książka, której warto dać szansę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Audiobook Wina mp3 0/5 Nasza cena:
27,57 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Wina mp3

Fabularna i tematyczna kontynuacja bestsellerowego Przestępstwa Ferdinanda von Schiracha, które ukazało się w wielu krajach i stało literacką sensacją. Nowy tom opowiadań przynosi historie krążące wokół takich zagadnień jak zbrodnia i sumienie, udręka i poczucie sprawiedliwości, niewinność i litera...
Echo winy 5/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echo winy

W pobliżu skalistej wyspy Skye tonie jacht niemieckiego małżeństwa, Livii i Nathana Moore. Rozbitkowie uchodzą z życiem, ale tracą cały dobytek. Ocalałym z katastrofy oferują gościnę angielski bankier Frederic Quentin i jego żona Virginia, zabierając gości do małego miasteczka w Norfolk, na skraju...
Kryminały przedwojennej W-wy. Kobieta, wino i... 0/5 Nasza cena:
16,90 zł 25,60 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kryminały przedwojennej W-wy. Kobieta, wino i...

Warszawa, Radom, Lwów, dwudziestolecie międzywojenne. Daniel Bachrach był aspirantem Urzędu Śledczego w Warszawie, prowadził sprawy, które opisał w pamiętnikach,w większości nigdy nie wydanych książkowo. W tym tomie publikujemy sześć nieznanych wcześniej opowiadań. Bachrach będzie musiał wyjaśnić...
Akta Dresdena. Tom 8. Dowody winy 0/5 Nasza cena:
35,10 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Akta Dresdena. Tom 8. Dowody winy

Poznajcie Harry’ego Dresdena, pierwszego (i jedynego) chicagowskiego maga-detektywa. Okazuje się, że w naszym „zwykłym" świecie wprost roi się od niezwykłych, magicznych istot, które najczęściej mają z ludźmi na pieńku. I tu na scenę wkracza Harry. Magowie z Białej Rady nie przepadają za nim,...
Robert Lewandowski. Najlepsze bramki 0/5 Nasza cena:
16,99 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Robert Lewandowski. Najlepsze bramki

Robert Lewandowski nasz bohater narodowy i władca wszystkich serc kibiców piłkarskich w Polsce. Prawdziwy magik, który potrafi wyczarować cudowne gole. Kapitan kadry ma na swoim koncie dziesiątki kosmicznych bramek. A które są najładniejsze?Które mecze najlepiej wyszły naszemu kilerowi pola...
Robert Lewandowski. Z boiska na stadiony 0/5 Nasza cena:
16,99 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Robert Lewandowski. Z boiska na stadiony

Robert Lewandowski to nie tylko maszyna zaprogramowana do strzelania goli. Bobek to ktoś zdecydowanie więcej. Od dziecka walczył, żeby dotrzeć na futbolowy szczyt. Wiele razy mu się nie udawało, były łzy i chwile załamania. Aż wreszcie stał się królem stadionów, bohaterem fanów piłki, wielką...
Metody pomiaru realnej konwergencji gospodarczej w ujęciu regionalnym i lokalnym. Konwergencja równo 0/5 Nasza cena:
41,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Metody pomiaru realnej konwergencji gospodarczej w ujęciu regionalnym i lokalnym. Konwergencja równo

Autor prezentuje nowatorską koncepcję równoległej konwergencji gospodarczej, proponując i omawiając alternatywne metody jej pomiaru. Konwergencję równoległą definiuje jako występowanie identycznej (nierozróżnialnej w sensie statystycznym) dynamiki procesów realnej konwergencji gospodarczej dla...
Sherlock Holmes. Pies Baskerville'ów 5/5 Nasza cena:
19,21 zł 24,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sherlock Holmes. Pies Baskerville'ów

Arcydzieło klasycznego kryminału i najsłynniejsza powieść z Sherlockiem Holmesem w roli głównej. Wśród bagien hrabstwa Devon w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach ginie senior rodu Baskerville'ów. Według legendy wskutek klątwy sprzed stu lat rodzinę prześladuje piekielny czarny pies. Zbadanie...
Bella Donna. Nowe śledztwa Klary Schulz 4/5 Nasza cena:
25,27 zł 34,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bella Donna. Nowe śledztwa Klary Schulz

Rok 1914. Podczas wernisażu wystawy znanego malarza Adolfa Ludemanna w Breslau dochodzi do mrożącego krew w żyłach incydentu. Zamiast najnowszego obrazu mistrza, oczom publiczności ukazuje się makabryczny widok – pomalowane krwią płótno, do którego ktoś przymocował fragmenty ludzkiego ciała… Klara...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula