Wendyjska Winnica. Cierpkie grona

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
Ilość stron
496
Nasza cena: 28,10 zł 39,90 zł Taniej o: 30%

Niezwykła opowieść o życiu w najtrudniejszych czasach. Historia rodziny na tle wojennym. Poznaj "Cierpkie grona" Zofii Mąkosy i daj się wciągnąć w zaskakujący świat, jakże inny od otaczającej nas rzeczywistości.

Historia "Cierpkich gron" rozgrywa się w 1938 roku. W Chwalimiu - niewielkiej, skromnej wsi położonej tuż przy granicy Polski z Niemcami, żyją ostatni potomkowie Wendów (Słowian nadbałtyckich). Osiedlili się tu kilkaset lat temu i choć każde pokolenie ma własny czas, niezmiennie trwają tu do dziś. W miejscu, które zawsze było spokojne i przyjazne, mieszka Marta Neumann z córką Matyldą i kuzynką Janką. Dla kobiety gospodarstwo odziedziczone po swoich przodkach jest największą świętością - z całych sił walczy o to, by ten spadek utrzymać. Do tej pory wszystko było w jak najlepszym porządku - kobietom żyło się spokojnie, a malownicza okolica zmieniała się tylko ze względu na pory roku. Aż do teraz...

W sielankowy obraz życia zaczyna wkraczać okrutna polityka. Ideologia faszystowska niszczy wszystko, co wcześniej wydawało się być nienaruszalne, a zapach wojny wisi w powietrzu. Również między rodziną zaczyna dziać się źle - poczucie zagrożenia i strach o przyszłość znacząco wpływa na relacje międzyludzkie. Szwagierka Marty, Żydówka mieszkająca wtedy w stolicy III Rzeszy, postanawia chronić swoje dzieci przed nazistami. Jej priorytetem jest teraz życie swoich pociech. Nagle Janka zostaje aresztowana, a w jej kierunku padają oskarżenia o szpiegostwo. Gdy Marcie wydaje się, że gorzej już być nie może, okrutny i bezlitosny los rzuca im jeszcze większe wyzwanie. Wojna pojawia się w życiu Neumannów i sprawia, że całe ich życie rozsypuje się w drobny mak.

Książka "Cierpkie grona" to pierwszy tom serii "Wendyjska Winnica". Opowiada o sile miłości i determinacji płci pięknej w czasie, gdy wielu straciłoby już nadzieję. Historia Neumannów pokazuje, jak ważna jest rodzinna więź i wspieranie siebie nawzajem. Akcja książki rozgrywa się na tle II wojny światowej, a autorka realnie odtwarza rzeczywistość najważniejszego miasta III Rzeszy.

Zofia Mąkosa (ur. 1957r.) jest polską pisarką, która dopiero daje się poznać polskim czytelnikom. Dużą część swojego życia spędziła w Chwalimiu i właśnie piękno tej miejscowości opisuje w swojej debiutanckiej powieści. Rodzinna saga "Cierpkie grona" to pierwszy tom cyklu "Wendyjskiej Winnicy". W 2019 roku ukazała się druga część serii - "Winne miasto".

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  [Adres usunięty]

  Debiutancka powieść Zofii Mąkosy „Wendyjska winnica. Cierpkie grona”, to rodzinna saga rozpoczynająca się w roku 1938 w Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskich pograniczu. W wiosce żyją ostatni potomkowie Słowian – Wendów.

  Bohaterów powieści, jest wielu i reprezentują różne postawy. Najbardziej przodującą postacią, jest Marta Neuman, od zawsze mieszkająca w tej miejscowości, gorliwa luteranka i uważająca się za Niemkę, gospodyni, żona i matka. Niemal desperacko, próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach i mimo nacisków ze strony męża, a także niesprzyjających warunków wojennych, stara się nie poddawać się i funkcjonować w rzeczywistości, która nastała.

  Tymczasem w Berlinie, szwagierka Marty, Żydówka, musi ukrywać się przed nazistami by ocalić życie. Dzieci zmuszona jest oddać pod opiekę teściowej, która sama ledwo wiąże koniec z końcem.

  Janka Kaczmarek, kuzynka Marty, która ma polskie korzenie i jeździ do Polski odwiedzać swoja rodzinę, zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo.

  Córka Marty – Matylda zapisuje się do niemieckiej młodzieżowej organizacji. Tam dziewczyna, wychowywana w poszanowaniu wartości ciężkiej pracy, musi zmierzyć się z nauką o bezwarunkowej miłości do Hitlera. W organizacji poddawana jest naciskom i praniu mózgu.

  Zofia Mąkosa, niesamowicie plastycznie przedstawia rzeczywistość prowincji, w przededniu i w trakcie trwania wojny. Przedstawia proces degradacji ludzi i przyrody przez wojenne zawieruchy.

  Niezwykle interesującą częścią tej powieści, są opisy tego, co dzieje się podczas kampanii wojennej, widziane z perspektywy Niemców. Ich stosunek do działań zbrojnych, które najpierw wydają się sprawą która ich nie dotyczy, a później coraz więcej im odbiera, jest jednym z ciekawszych dla mnie wątków powieści.

  Bogato opisane są w książce działania, prowadzące do przekonania o tym, że wodza narodu należy wielbić, że poczynania Fuhrera, mają prowadzić do wielkiego dobrobytu i bezkresnego mocarstwa. Tego, jak dążono by przekonać naród o szkodliwości innych nacji, w tym najbardziej Żydów. Najgorsze dla mnie było pokazanie jak działały dziecięce i młodzieżowe organizacje hitlerowskie i jak zatruwały umysły najmłodszych bezwzględną ideologią.

  Poza tym wydaje mi się że „Wendyjska winnica” to bardzo uniwersalna powieść o wartościach, obyczajach i kulturze, nie tylko mieszkańców polsko-niemieckich terenów. Wojna wzbudza niepokój i strach przed utrata tego, co znane i kochane. Bez względu na to kim jesteśmy i gdzie mieszkamy. To książka o wyborach, jak również konsekwencjach, które niosą ze sobą.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Niejedna baba to by za Hitlera życie oddała. Dziewczyny czczą go, stawiają w domach ołtarzyki."

  Od zawsze zastanawiamy się, jak to możliwe, że Hitler mógł zrobić tyle złego i był tak mocno popierany w swoich działaniach. Propaganda, którą każdego dnia karmiono niemieckich cywilów, szczególnie młodzież, pozostawia za sobą bolesne echo. Człowiek człowiekowi, nawet najbliższym, stał się wrogiem. Wojna opanowała umysły i życie wszystkich rodowitych Niemców.

  Marta prowadzi gospodarstwo w Chwalimiu, małej wsi w województwie lubuskim, która przynależała do ziem niemieckich. Tam w raz z mężem i córką prowadzą dość spokojne życie, mimo że każdy dzień obarczony jest ciężką pracą w domu i w polu. Jako jedyna z rodziny nie jest za wojną. Za to jej mąż urzędnik, a także córka Matylda w pełni popierają działania Adolfa Hitlera. To jednak nie sprawia, że żyje im się lepiej. Jeszcze gorzej żyje ludność zamieszkująca centralne miasta. Ludzie umierają podczas nalotów, z zimna i z głodu. Czy można im współczuć? Po przeczytaniu "Cierpkie grona" myślę, że można.

  Ta podróż jest niezwykle urzekająca i pouczająca. Pozwala spojrzeć na wojnę z innej perspektywy. Z perspektywy cywilów, którzy nie są świadomi do końca, jak działa wysiedlenie polskich i żydowskich rodzin. Widzimy naszą tragedię, a ten medal ma dwie strony. Wszyscy staliśmy się ofiarami nazistowskiej ideologii. Pani Zofia stworzyła fikcyjny obraz rodziny, który jest bardzo realistyczny. Pokochałam bohaterów i z wielką chęcią poznawałam ich codzienne życie. Wspaniała historia, choć dla osób, które lubią delektować się książką. Mała czcionka nie przyspiesza czytania. Fabuła jest dość powolna, opisy dokładnie pokazują codzienne życie ludzi w miastach i na wsiach. Pozwalają czuć się w klimat czasów wojennych. Tutaj ich długość kompletnie mi nie przeszkadzała. Jestem z niej bardzo zadowolona i wam również polecam. Dziękuję @publicat_sa za egzemplarz.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest rok 1938. W Chwalimu, we wsi położonej na niemiecko - polskim pograniczu, mieszkają Marta Neumann, wraz z córką Matyldą oraz z mężem Walterem. Niedaleko nich mieszka również jej polska kuzynka, Janka Kaczmarek. W spokojną wieś, powoli wkracza wojna, która odciska swoje piętno na rodzinie Neumannów i innych mieszkańców.

  Sięgając po tę książkę nie wiedziałam jak ją odbiorę. “Wendyjska winnica” ma swoje plusy i minusy, ale to te pierwsze jednak przeważają. Już od pierwszych stron byłam zachwycona tym jak autorka malowniczo przedstawia nam krajobraz Chwalima. Naprawdę czułam się tak jakbym tam była. Czułam tę swojską atmosferę, pierwsze promienie słoneczne na swojej skórze. Bohaterowie w tej powieści, to ludzie, którzy posiadają swoje wady i zalety. Jednych darzy się sympatią, innych nie. Czasami ich decyzje potrafią być niezrozumiałe, ale niekiedy mogłam je poprzeć. Autorka tchnęła w tę powieść realizm. W codzienne życie i w osobowości swoich bohaterów.

  Zofia Mąkosa w swej powieści uświadamia nas co przyczyniło się do tego, że naród niemiecki poparł Hitlera i uwierzył w jego wizję lepszej przyszłości dla Niemiec. Pokazuje początki rozłączania żydów od społeczności, w których żyją. Odebranie im nieruchomości, kosztowności i wywóz do obozów. Nagonkę i nienawiść, której doświadczali nie tylko od dorosłych, ale również od dzieci. Propagandę, która przyczyniła się do większych podziałów, i edukację niemieckich dzieci, którym od najmłodszych lat wpajano nienawiść i wyższość od innych ludzi. Jesteśmy świadkami momentu, kiedy wybucha I Wojna Światowa. Obserwujemy początkową radość i pewność narodu niemieckiego w swoje zwycięstwo, która stopniowo zamienia się w rozpacz po stracie ojca, syna czy męża. W szok i niedowierzanie, że ich naród wojna również nie omija, że problemy dotykają również ich; że doświadczają zimna, głodu i biedy. Nie tylko na wsiach, ale również w Berlinie, gdzie sytuacja była gorsza. Jednak ja uważam, że pomimo tych trudności, los żydów, polaków i innych narodowości w obozach zagłady, był o wiele gorszy.

  “Wendyjska winnica” dotyka nie tylko tematu wojny, ale również zwykłych, codziennych dni na wsi i relacji międzyludzkich, miłości, przyjaźni czy problemów małżeńskich. Powieść dzieli się na obie części. Nie mogę powiedzieć, że czyta się ją szybko. Ja nieco się z nią męczyłam, jednak podobał mi się całokształt: poznanie historii z drugiej strony, klimat i niektóre z postaci, które polubiłam. To historia o tym jak wojna i podział ludzi, wpływa na nich samych i o tym jak łatwo zakryć oczy i nie dostrzegać prawdy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nakładem Wydawnictwa Książnica ukazała się książka, która szczególnie przykuła moją uwagę. Tematyka wojenna w oparciu o wątki historyczne to doskonała lektura, która sprawi, iż przedstawiona historia na długo pozostanie w naszej pamięci. Zofia Mąkosa w pierwszej części cyklu „Wendyjska Winnica” zatytułowanej „Cierpkie Grona” zaprasza nas do roku 1938, kiedy to w Chwalimiu, małej wiosce na granicy polsko-niemieckiej czuć narastające napięcie wojenne. Poznajemy losy Marty Neumann z pochodzenia Niemki wyznania luterańskiego. Kobieta z należytą starannością dba o odziedziczone po przodkach gospodarstwo oraz winnice. Zawsze może liczyć na wsparcie córki Matyldy i kuzynki Janki wychowanej w wierze katolickiej. Mąż jest urzędnikiem partyjnym, który nie kwapi się do pomocy w gospodarstwie. Chwalim to miejscowość, w którym mieszają się wyznania religijne. Chwalim to również rodzinne miasto Zofii Mąkosy, bowiem Autorka spędziła tutaj swoje dzieciństwo. Dotychczas rytm życia w tej miejscowości dyktowany był porami roku. Do czasu, gdy sielankowe życie z każdym dniem burzy narastające napięcie zbliżającej się wojny. Autorka ukazuje wojenną historię z nieco innej perspektywy, ze strony Niemców, którzy targani byli dylematami moralnymi. Bo jakże trudno jest zachować moralność w czasach niepokoju, w czasach wojny, gdy każdy dzień niesie za sobą niepewność i strach o najbliższych. Wówczas zaufanie do sąsiadów schodzi na drugi plan. To nie tylko walka między armiami, lecz również między mieszkańcami, którzy w zachowaniu życia balansują na linie, gdzie moralność wystawiana jest na wielką próbę. Przecież wielu oprawców nie dokonałoby niemoralnych czynów, gdyby sytuacja ich do tego nie zmusiła. W żadnym bądź razie nie zamierzam ich usprawiedliwiać. Nie czyni tego również Autorka, gdyż opisaną historię przedstawia w sposób obiektywny. Pani Zofia Mąkosa nie tylko zachwyciła mnie przedstawioną historią, która niezwykle porusza. Oczarowała mnie również bogactwem opisanej przyrody, czyniąc to w sposób tak realistyczny, iż oczyma wyobraźni przechadzałem się po chwalimskiej ziemi. Debiut literacki Zofii Mąkosy zasługuje na uznanie. Przedstawiona historia, styl oraz wrażliwość Autorki poruszają do głębi, tak bardzo, że bez chwili wahania sięgnąłem po drugi tom z cyklu „Wendyjska Winnica” zatytułowany „Winne miasto”. Za egzemplarz książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Książnica [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Z miłą chęcią obserwowałam krok po kroku w Części I książki - powieści składającej się ze 110 rozdziałów opisywanych przez debiutującą autorkę, nauczycielkę historii i wiedzy o społeczeństwie losy bohaterów rodziny Neumannów: Marty, Waltera, Matyldy i kuzynki Janeczki Kaczmarek Panią Zofię Mąkosę pt. '' Cierpkie grona''.

  W tej oto powieści jedną z głównych bohaterek jest Marta Neumann będąca dzielną gospodynią domową, która szanuje tradycje rodzinne, dba o dom. To pracowita kobieta. Wyraża bardzo często swoje zdanie w wielu kwestiach i trudno jest, ją rozszyfrować czego tak naprawdę oczekuje od swojego życia. Docenia pracę męża i swojej kuzynki Janeczki. Jest dobrą żoną, mamą.

  Walter jest mężem Marty, pracuje w urzędzie. Ma swój świat, w którym bywa chwilami tajemniczy. Za to potrafi docenić pracę żony Marty. Obdarza szacunkiem ją oraz potrafi czasem zaskoczyć, docenić swoich domowników.

  Matylda, córka Marty i Waltera podobnie jak jej mama umie wyrazić swoje zdanie, ale nie zawsze udaje się panować nad emocjami. Chwilami jest tajemnicza i stanowiła dla mnie największą zagadkę podczas poznawania i odkrywania jej prawdziwego charakteru. Pracowitością próbowała nadrobić swoje dotychczasowe zachowania, które nie należały do najsympatyczniejszych w relacjach rodzicielskich.

  Janeczka Kaczmarek kuzynka Marty mieszka z jej rodziną, pomaga im w codziennej pracy, którą lubi. Jak każdy z nas ma chwile słabsze i lepsze w swoim życiu. Jest za to osobą sympatyczną, spostrzegawczą.

  Podjęte tematy oparte na tle przedstawionej historii w powieści na pewno nie były łatwe dla samej autorki. Stanowiły dla niej osobistą cząstkę wspomnień miejsc szczególnie jej bliskich, gdyż akcja toczy się we wsi Chwalimiu, graniczącej na pograniczu niemiecko-polskim, a ma związek ze spędzonym w tej wsi jej dzieciństwem.

  Nie każdy nauczyciel ma możliwość podzielenia się swoją osobistą refleksją, umiejętnością skorzystania z wszelkiego rodzaju źródeł wiedzy uwiarygodniających, że można stworzyć nie tylko świat występujących w powieści bohaterów fikcyjnych, ale można zagłębić się w fakty historyczne, które zostały trafnie ubarwione przez autorkę w taki sposób, że każdy czytany przeze mnie rozdział przepełniony był ciepłem oraz sprytnie wplecionym ukrytym pod wieloma wątkami tajemnic rodzinnych.

  Pani Zofia Mąkosa zilustrowała obraz wsi Chwalimia językiem zrozumiałym, a przy okazji przypomniała, jak to jest, w momencie, kiedy wykonuje się prace przy żniwie, zbieranie warzyw i owoców w sezonie letnio-jesiennym.

  Po bliższym zapoznaniu się z bohaterami ma ochotę zaprzyjaźnić się z nimi, a nade wszystko chciałam, wiedzieć co oni tak naprawdę czują w tych trudnych momentach, w których dane było im żyć w czasie trwania II wojny światowej.

  Polecam przeczytać tę I część książki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

Warto zwrócić uwagę na...
Wendyjska winnica. Dolina nadziei 5/5 Nasza cena:
27,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wendyjska winnica. Dolina nadziei

Jest rok 1948. Matylda Neumann rezygnuje z walki o ukochanego, opuszcza Zieloną Górę i wyjeżdża do Brandenburgii. Tam, w Neuruppin, czeka na nią ciotka Hedwiga i miejsce na sienniku obok kuzynki, Anny. W przeludnionej radzieckiej strefie okupowanych Niemiec brakuje żywności, mieszkań i pracy,...
Wendyjska Winnica. Winne miasto 5/5 Nasza cena:
28,10 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wendyjska Winnica. Winne miasto

„Wendyjska winnica. Winne miasto” to powieść o determinacji kobiet, rodzinnych więzach i sile miłości z powojennym obrazem Ziem Odzyskanych w tle. Sponiewierana wojną córka głównej bohaterki „Cierpkich gron”, Matylda, cudem przeżywa zimową ucieczkę z rodzinnej wsi i trafia do Grünbergu, który tuż...
Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny 5/5 Nasza cena:
26,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny

1 września 1939 roku skończył się świat. Chcemy opowiedzieć o tej apokalipsie. O bohaterstwie zwykłych ludzi. O zdradzie zwykłych ludzi. O unikaniu śmierci cudem. O niemożności uniknięcia śmierci cudem. O strachu. O miłości zwyciężającej strach. O zwieńczonych drutem kolczastym murach, które...
eBook Winne miasto mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Winne miasto mobi epub

„Wendyjska winnica. Winne miasto” to powieść o determinacji kobiet, rodzinnych więzach i sile miłości z powojennym obrazem Ziem Odzyskanych w tle. Sponiewierana wojną córka głównej bohaterki „Cierpkich gron”, Matylda, cudem przeżywa zimową ucieczkę z rodzinnej wsi i trafia do Grünbergu, który tuż...
eBook Dolina nadziei mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Dolina nadziei mobi epub

Jest rok 1948. Matylda Neumann rezygnuje z walki o ukochanego, opuszcza Zieloną Górę i wyjeżdża do Neuruppin. Tam czeka na nią ciotka Hedwiga i miejsce na sienniku obok kuzynki, Anny. W przeludnionej radzieckiej strefie okupowanych Niemiec brakuje żywności, mieszkań i pracy, ludzie czują niechęć do...
eBook Taniec pszczół mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,20 zł 32,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Taniec pszczół mobi epub

1 września 1939 roku skończył się świat. Chcemy opowiedzieć o tej apokalipsie. O bohaterstwie zwykłych ludzi. O zdradzie zwykłych ludzi. O unikaniu śmierci cudem. O niemożności uniknięcia śmierci cudem. O strachu. O miłości zwyciężającej strach. O zwieńczonych drutem kolczastym murach, które...
eBook Cierpkie grona mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,12 zł 31,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Cierpkie grona mobi epub

Epicka opowieść z czasów wojny - rodzinne więzy, siła miłości, determinacja kobiet. Rok 1938. W Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, żyją ostatni potomkowie Wendów — Słowian, którzy osiedli tu przed dwoma wiekami. W tym urokliwym i spokojnym miejscu mieszkają Marta Neumann,...
Czerwona królowa 0/5 Nasza cena:
36,47 zł 42,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czerwona królowa

Czerwona królowa przybliża nieomal zapomnianą historię matki pierwszego władcy z rodu Tudorów, Małgorzaty Beaufort. Poślubiona mężczyźnie dwukrotnie od niej starszemu, urodziła dziecko w wieku lat niespełna czternastu i rychło owdowiała. Zepchnięta na margines postanawia odwrócić kartę losu. Na...
Orły imperium 14. Brytania 0/5 Nasza cena:
34,40 zł 43,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Orły imperium 14. Brytania

Brytania, 52 rok n.e. Plemiona z zachodniej części wyspy nie chcą się podporządkować władzy Rzymu, a ich opór narasta po śmierci gubernatora Ostoriusza. Legat Kwintatus zastępujący gubernatora chce się wykazać przez spektakularne zwycięstwo nad druidami. Wysyła prefekta Katona i jego oddziały w...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula