Wariat na wolności. Autobiografia

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 9
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Ilość stron
352
Wydawnictwo
Nasza cena: 37,57 zł 49,90 zł Taniej o: 25%

Jeden z najważniejszych polskich psychoterapeutów w szczerej opowieści o swoim życiu, pracy i o tym, jak nie zwariować w otaczającej nas rzeczywistości, “Wariat na wolności. Autobiografia”.

Od wielu lat pomaga ludziom w powrocie do równowagi psychicznej, a jednocześnie sam mówi, że bardzo się stara, by nigdy nie stać się “normalnym"”. Bo co właściwie oznacza normalność?
 
Wojciech Eichelberger długo zwlekał z wydaniem autobiografii, choć wielu czytelników na nią liczyło. W książce “Wariat na wolności. Autobiografia” uważany od lat za czołowego polskiego psychologa autor z humorem i dystansem odnosi się do swojego życia i wszystkiego, co widzi dookoła. Jednocześnie daje przy tym do myślenia, odpowiadając na ważne pytania. Dostrzega swoje wady i nie boi się otwarcie do nich przyznawać, zwracając uwagę, że wszyscy powinni podążyć jego śladem. Szczere, uczciwe spojrzenie na siebie jest bowiem świadectwem siły, a nie słabości.
 
Eichelberger w książce opowiada o najważniejszych rzeczach w życiu i przedstawia swoje poglądy na to, jaki rzeczywisty wpływ mamy na swoje losy. Udziela rad, które pomagają jego pacjentom dojść do siebie. Stara się wskazać mądre rozwiązania prowadzące do właściwego celu. Ale czy tym celem jest szczęśliwe życie? Sam ma wątpliwości. Nie zna zresztą odpowiedzi na wszystkie pytania. Mając 75 lat, wielką wiedzę o psychice ludzkiej i ogromny bagaż życiowych oraz zawodowych doświadczeń, przyznaje, że sam szuka ciągle swojej prawdziwej natury. Dla czytelnika jego autobiografia to lektura niezwykle inspirująca i zachęcająca do wprowadzenia zmian w życiu.


O autorze

Wojciech Eichelberger jest psychologiem, psychoterapeutą, trenerem rozwoju osobistego i doradcą biznesowym. Był współzałożycielem pierwszego polskiego prywatnego ośrodka psychoterapeutycznego Laboratorium Psychoedukacji. Autor licznych popularnonaukowych i poradnikowych książek z zakresu psychologii, m.in. “O co pytają dzieci? O miłości i wychowaniu”, “Pomóż sobie, daj światu odetchnąć” i “Zdradzony przez ojca”.

Recenzje (9)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

  Gdy
  rozpoczęłam, na samym początku czytanie przeprowadzanego z Panem Wojciechem Eichelbergerem autorskiego wywiadu zauważyłam, że jest ON bardzo delikatny i ostrożny w swoich wypowiedziach udzielnych na łamach książki pt. '' Wariat na wolności. Autobiografia'' utworzony we współpracy z Panem Wojciechem Szczawińskim.

  Zadawane pytania przez Pana Wojciecha Szczawińskiego skonstruowane zostały w sposób trafny i przemyślany.

  Czytelnik pozna w książce tej historię z życia autora, która dla niego samego nie była łatwa do przejścia, gdyż jak każdy z nas odkrywał smaki życia.

  Popełniał błędy, ale zawsze znalazł odpowiednie rozwiązanie z sytuacji, w której się znajdował za pomocą opanowania i spokoju.

  Pan Wojciech Eichelberger to przykład osoby, która pomimo posiadanych w sobie wad i zalet potrafi, nad nimi dzielnie pracować doświadczając w swoim życiu wielu również negatywnych odcieni, które stanowiły dla niego wzmocnienie, a z czasem zmuszały do myślenia i refleksji nad dalszym przebiegiem z jego zawodowego, jak i prywatnego życia.

  Zwróciłam tutaj szczególną uwagę na sposób, w jaki Pan Wojciech ma spojrzenie na wychowywanie oraz podejście dorosłych do dzieci, gdyż uważa on, że należy zawsze dobrać odpowiednie słowa do danej sytuacji i nie obwiniać od tak bez niepodania przyczyn dotyczących niepotrzebnych oskarżeń.

  Wyjaśnia również przyczyny zachowań dzieci i ich chwilowe momenty zachwiań emocjonalnych, a przede wszystkim tworzą wokół siebie teatr, aby zwrócić na siebie uwagę rodziców.

  Podoba mi się to, że Pan Wojciech umie skorzystać ze wzorców, a w tym czerpie od osób, które towarzyszyły mu w jego drodze życia.

  Pan Wojciech Eichelberger to nie tylko dobry psycholog, a przy tym jest sympatyczny wykładowcą, autorem wielu książek, który lubi nie tylko teatr, ale nie zawsze odsłania w nim prawdziwą twarz, lecz ukrywa w nim tajemniczość wartą poznania.

  Dodatkowymi elementami są tutaj pięknie wykonane zdjęcie autora zamieszczone na okładce oraz prywatne fotografie z archiwalnych jego zbiorów.

  Zapraszam do przeczytania tej niezwykle przedstawionej i inspirującej autobiografii.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wyjątkowa autobiografia wyjątkowego człowieka. Wojciech Eichelberger opowiada o sobie w sposób szczery, z właściwym dystansem. Nie boi się mówić o swoich problemach i słabych stronach. Jako psycholog, terapeuta, coach i buddysta, Eichelberger jest znawcą ludzkiej duszy i umysłu. Jednocześnie jednak przyznaje, że sam nie zdołał uciec przed wieloma błędami, które popełnił. „Wariat na wolności” to ciekawa, budująca, inspirująca lektura. Polecam serdecznie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wariat na wolności. Autobiografia

  Autor: Eichelberger Wojciech

  Wojciech Eichelberger w życiu zawodowym psycholog, psychoterapeuta, coach, twórca i współtwórca programów telewizyjnych, autor książek. Prywatnie jest mężem, byłym mężem, ojcem, przyszywanym ojcem, dziadkiem. Książka jest opisem życia Wojciecha Eichelbergera od narodzin, wczesnego dzieciństwa aż do czasów obecnych. Jubileusz 75. rocznicy urodzin autora jest przyczynkiem do jej napisania, dając jej walor autobiografii.

  Na początek Autor przedstawia zarys historii swojej rodziny, jej pochodzenie w miarę dostępnych i zapamiętanych informacji, krótkie charakterystyki ważnych postaci swojego rodu. „Wielkim Nieobecnym” nazywa swojego niepoznanego ojca, próbuje wyobrazić sobie jak mogłoby wyglądać życie z ojcem, w ważnych dla dziecka okresach. Matka zajmuje bardzo szczególne miejsce w autobiografii Wojciecha Eichelbergera. Obdarza Ją wielkim szacunkiem, miłością, i estymą. Jednocześnie nie waha się przedstawić zdarzeń, w których była bardzo surową matką samotnie wychowującą synów, i zbyt brutalnie wymierzała kary.

  W rozmowie z Wojciechem Szczawińskim obszernie i w ustalonych przez siebie granicach opowiada o swoim życiu prywatnym i zawodowym. O czasach powojennych, trudnego dzieciństwa, dorastania, burzliwej młodości, życiu rodzinnym i zawirowaniach, jakie się w nim pojawiały. Urodzony w latach wojennych, daleko na ziemiach obecnej Ukrainy, zdany był na samym początku zaznać wielu niedogodności, biedy, głodu i tułaczki wojennej. Ojciec został zabity przed jego narodzinami, na matkę spadły, więc obowiązki opieki nad starszym bratem i nowo narodzonym synkiem.

  Wojciech Eichelberger w swojej autobiografii opisuje najważniejsze wydarzenia swojego życia, których był autorem, które miały istotny wpływ na jego karierę zawodową i na życie, także rodzinne. Po trudnych latach dzieciństwa w powojennej Warszawie kończy szkołę średnią i dostaje się na studia psychologiczne. Jest aktywny na wielu płaszczyznach, pasjonuje się sportem, podróżami, chodzeniem po górach. Poznaje życie od różnych stron, zakochuje się, poszukuje dla siebie miejsca na dorosłe życie. W zasięgu jego zainteresowania pojawia się Buddyzm, poznanie nowego wymiaru duchowego, który zostaje przy nim już na zawsze. W życiu osobistym zakochuje się, pojawiają się dzieci, buduje dom, tworzy gniazdo rodzinne. Są też zawirowania, poznanie kogoś nowego, zmiana. Zachodzi potrzeba budowy nowych relacji. Wojciech Eichelberger w swojej autobiografii przedstawia sylwetkę mężczyzny bardzo aktywnego, w życiu zawodowym i na gruncie prywatnym. Aktywność zawodowa, brak wolnego czasu negatywnie wpływa na więzi ojca z dziećmi, za mało czasu może im poświęcić. Książka jest obszernym opisem życia mężczyzny w wieku dojrzałym. Opisuje swoje losy, dokonania, marzenia i porażki. Robi to w sposób kulturalny, bez emocji, łagodnie. Przedstawił dokonania swojego życia ze swojego punktu widzenia i tak to odbieram.

  Bardzo dobrze napisana książka, czyta się z przerwami na przemyślenia. Na okładce zdjęcie Autora, pozwalające twierdzić, że ma duże poczucie humoru.

  Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova

  Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wariat na wolości" - autobiografia Wojciecha Eichelbergera to książka przewrotna. Autor jest znanym nie tylko medialnie psychoterapeutą i stąd zapewne pomysł spisanie historii Jego życia. Książka naprzemiennie przedstawia nam kolejne fakty z przeszłości i wywiad, który prowadzi Wojciech Szczawiński. Historia rozpoczyna się od przywołania przodków, rodziców autora, Jego korzeni. Sam urodzony we Lwowie, wychowany w Warszawie opowiada o wojnie, powstaniu, komunizmie. Książka jest więc podróżą poprzez Polskę ostatnich siedemdziesięciu pięciu lat życia bohatera. Opowieść ta przeplatana jest przybliżaniem czytelnikowi buddyzmu, którym Eichelberger na co dzień się zajmuje, a także rozmowami o psychologii, które z założenia miały chyba być zapoznaniem czytelnika z tą dziedziną, a stały się rozbieraniem kolejnych jej aspektów na czynniki pierwsze i snuciem przeintelektualizowanych historii.

  Książka ta jest niczym sinusoida - fragmenty opowiadające o życiu w powojennej Warszawie, dzieciństwie czy później ojcostwie są jej siłą napędową. Niestety co pewien czas, cyklicznie następuje "wstęp do psychologii i zen" i o ile religijną/filozoficzną część można znieść, w części naukowej obaj Panowie trochę "odpływają". Niemniej jest to pozycja warta uwagi. Autor ma zdolność pisania w sposób tak obrazowy, z ironią, dystansem i refleksją, że uwodzi czytelnika wspomnieniami. Łatwo się w tych opowieściach odnaleźć, nawet będąc od Eichelbergera młodszym. A współdzielenie historii, którą już się pamięta, również należy do przyjemnych.

  Całość okraszona jest czarno-białymi zdjęciami samego autora, jego rodziny i nauczycieli duchowych. Czyta się "Wariata na wolności" także dwojako, z jednej strony szybko i ze smakiem, by potem zwolnić przy naukowych dywagacjach. Ot czytelniczy roller-coaster. I choć są pewne nieścisłości (nie wiem, jak się ma informacja o wielokrotnych aborcjach partnerek do idei nie krzywdzenia nawet rośliny, w buddyzmie), choć momentami można się zniechęcić, warto przebrnąć przez te słabsze fragmenty, aby poznać całość.

  Wielkim atutem są dla miłośników wschodnich filozofii liczne przypowieści buddyjskie obecne w książce. Można poznać liczne zasady wiążące się z tym wyznaniem w nieinwazyjny sposób. Przywoływany kilkukrotnie jest np. De Mello i Jego "Przebudzenie".

  Można śmiało powiedzieć, że "Wariat na wolności" jest autobiografią wartą uwagi. Dla mnie, jako miłośniczki gatunku, była to z pewnością przygoda wartościowa, z której można czerpać wiedzę i wspomnienia. Jeśli jednak lektura trafi na czytelnika niezainteresowanego zbytnio historią Polski, psychologią, czy buddyzmem, może się ON znudzić i wątpię, aby dobrnął do końca. Dla mnie też było to zadanie niełatwe. Ale wiadomo, że niełatwe nie znaczy bezsensowne. Nie wiem, czy jest to książka dla tych, którzy chcą poznać lepiej "Pana psychologa z telewizji".... z pewnością jest to książka dla świadomego czytelnika, który doceni kunszt pisarski autora i przymknie oko na nadmiernie popuszczoną filozoficznie wodzę fantazji w wywiadach. Daję 6/10.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autobiografia, z której można wynieść coś dla siebie. Jest pocieszające, że nawet psycholog – profesjonalista nie zawsze w życiu robi wszystko tak, jak teoria nakazuje, że też popełnia podstawowe błędy. No to ja tym bardziej mogę!

  Życie człowieka, który niejedno przeszedł, wiele doświadczył, zwłaszcza wewnętrznie. Przekazuje piękne przesłanie, że wszystko, co robimy innym, robimy też sobie. A zatem powinniśmy żyć w zgodzie z podstawowymi wartościami, bo to co robimy pozostaje w nas na długo.

  Książka, która porusza przeróżne tematy (jak to w życiu każdego), ale dzięki temu można z niej wyciągnąć różne wskazówki, porady, cenne uwagi. Nie przepadam za tego typu książkami, natomiast uważam, że ta sporo wniosła i wiele mi dała od siebie.

  To taka psychoterapia dla czytelnika: na każdym kroku – czytając o autorze – dowiaduje się czegoś o sobie. Lekcja bezcenna, myślę, że daje więcej niż niejeden poradnik. POLECAM tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o Panu Wojciechu, jak i tym, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o sobie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Szef, który ma czas. Ewolucja zarządzania 0/5 Nasza cena:
40,67 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Szef, który ma czas. Ewolucja zarządzania

Turkusowy model kierowania organizacją, o którym mowa w tytule tej książki, to taki, w którym nie ma hierarchii władzy, a miejsce wydawania poleceń zajmuje podejmowanie samodzielnych decyzji. Odbywa się to według następującej zasady: każdy może podjąć każdą decyzję, jeżeli weźmie za nią...
Być tutaj pocket 0/5 Nasza cena:
26,40 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Być tutaj pocket

W oszczędnej i zwięzłej zawartości tej książki możesz znaleźć odpowiedź na twoje najważniejsze pytania. A na pewno znajdziesz podpowiedź, co robić, aby taką odpowiedź znaleźć. Zapewniam cię, że się nie rozczarujesz, bo ważne pytania wszyscy mamy takie same. Czyż tak jak inni nie marzysz prawie od...
Alchemia ,,Alchemika" pocket 5/5 Nasza cena:
29,70 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Alchemia ,,Alchemika" pocket

Trzymasz w ręku komentarz do książki, która poruszyła setki milionów ludzi z niemal wszystkich zakątków świata, wywodzących się z różnych kultur, praktykujących różne religie, młodych i starych - wszyscy oni znajdują w Alchemiku Paula Coelho coś wspólnego. Ja też wiele lat temu znalazłem się wśród...
Pomóż sobie, daj światu odetchnąć 0/5 Nasza cena:
31,50 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pomóż sobie, daj światu odetchnąć

Ten zbiór tekstów jest próbą odbrązowienia i oddemonizowania psychoterapeutów i psychoterapii. Próbą nadania psychoterapii wymiaru ludzkiego, zwyczajnego, dostępnego i pokazania, jak wielką pomocą może być ona w powszechnym ludzkim dążeniu do szczęścia i rozwoju. Myślę, że sprostaliśmy tytułowi...
eBook Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć mobi epub 0/5 Nasza cena:
23,02 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Patchworkowe rodziny. Jak w nich żyć mobi epub

Patchworkowe rodziny traktowane są przez niektórych ich członków jako dopust boży, przez innych - jako szansa. Niewątpliwie życie w takiej rodzinie jest nie lada wyzwaniem. Jak podaje GUS, w 2013 roku rozwiodło się 36 procent małżeństw zawartych w ciągu ostatnich 5 lat. I ta tendencja z roku na rok...
Być lekarzem, być pacjentem 0/5 Nasza cena:
21,17 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Być lekarzem, być pacjentem

Dzięki tej książce porozumienie między lekarzem a pacjentem stanie się łatwiejsze.Książka dotyczy relacji lekarz – pacjent i pacjent – lekarz. Relacja ta jest szczególna, ponieważ uruchamia mnóstwo projekcji, przeniesień, uczuć. Warto o nich wiedzieć, gdyż wtedy łatwiej sobie z nimi radzić. Obie...
eBook Być lekarzem, być pacjentem mobi epub 0/5 Nasza cena:
16,52 zł 19,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Być lekarzem, być pacjentem mobi epub

Dzięki tej książce porozumienie między lekarzem a pacjentem stanie się łatwiejsze. Książka dotyczy relacji między lekarzem a pacjentem. To relacja szczególna, gdyż uruchamia mnóstwo projekcji, przeniesień i uczuć. Wiedząc o nich, łatwiej sobie z nimi radzić. Lekarze i pacjenci znajdą w książce...
Mężczyzna też człowiek 4/5 Nasza cena:
29,70 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mężczyzna też człowiek

Jak w płynnej rzeczywistości obronić zdewaluowaną męskość? Jak uchronić swoją płciową tożsamość? Jakiej autotransformacji dokonać, by sprostać kulturowym i obyczajowym przemianom? Od wielu lat zadaję sobie te pytania ? i nie znalazłem jeszcze w pełni satysfakcjonującej odpowiedzi. Może dlatego, że...
Co z tym światem? pocket 5/5 Nasza cena:
26,40 zł 33,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Co z tym światem? pocket

Ta książka nie jest o polityce. To książka o każdym z nas – więc też o tobie. O naszych lękach, słabościach i ograniczeniach, które w skali globalnej decydują o tym, że świat znalazł się na niebezpiecznym kursie. Ta książka jest o tym, że zmiana tego kursu zależy od każdego z nas – więc również od...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula