Zło często przybiera postać z pozoru niewinną. Kiedy prawda wychodzi na jaw, na ucieczkę może być już za późno. "Wampir" to powieść przepełniona lękiem i grozą.
Londyn lat osiemdziesiątych XIX wieku, kapryśna pogoda mocno daje się we znaki. Zenon jest Polakiem, który udał się na emigrację do mglistego i deszczowego miasta. Tam rysuje się jego świetlana przyszłość na scenie literackiej u boku pięknej i niewinnej narzeczonej - Betsy. Po pewnym seansie spirytystycznym między nimi pojawiają się niejasne siły, które mogą zakłócić ich dotychczasowe życie.
"Wampir" jest powieścią napisaną przez Władysława Reymonta na podstawie przeżyć doświadczanych przez niego podczas emigracji w Londynie. Zenon jest młodzieńcem o wartościach i niezwykłym talencie, jednak jego zainteresowanie okultyzmem sieje nieco spustoszenia w jego, jakby się wydawało ustabilizowanym życiu. Podczas seansu poznaje tajemniczą rudowłosą Daisy, która przybyła z Indii wraz ze swym towarzyszem Mahatmą Guru oraz Bagh-czarną panterą. Emigrant zafascynowany nieznajomą lgnie do niej niczym ćma do światła, mimo upomnień ze strony znajomych. Zaplątany w demoniczne sidła spada na samo dno fałszywej i przerażającej religii. Sekty, seanse i koła teozoficzne to dopiero wstęp do zatracenia się w mistycyzmie, ale czy poczucie fascynacji jest warte tego, co można doświadczyć po ciemnej stronie mocy? Sprawy Zenona komplikują się jeszcze bardziej, gdy do Londynu przybywa jego dawna miłość - Ada.
Władysław St. Reymont jest twórcą na tyle znanym i cenionym w polskiej literaturze, że nie trzeba go przedstawiać. "Wampir" w odróżnieniu do jego pozostałych książek jest powieścią nietypową, ponieważ inspiracją do niej był spirytyzm, panujący w drugiej połowie XIX wieku i zjawiska paranormalne, którymi pisarz był zainteresowany. Powieść oddaje nie tylko ówczesne tendencje, ale również porusza temat tęsknoty za ojczyzną i niespełnionej miłości.