W potrzasku wspomnień

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
596
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 26,56 zł
Nasza cena: 33,12 zł 39,90 zł Taniej o: 17%

Co zrobiłabyś, gdy pewnego dnia twój świat przestał istnieć, gdyby twoje wspomnienia zostały wymazane? Czy bez nich dalej byłabyś sobą? Czy umiałabyś zacząć wszystko od nowa?

Przed takim dylematem staje dwudziestokilkuletnia Oliwia. Od śmierci ratuje ją nieznany mężczyzna Mateo. Niedoszła samobójczyni niczego nie pamięta, jedyne, co wie o sobie, to imię, którym podpisała list pożegnalny.

Zbieg okoliczności sprawia, że Oliwia sprowadza się do domu swojego wybawiciela. Mateo to mężczyzna z przeszłością. W swoim życiu doznał wiele bólu, podjął też kilka złych decyzji, za które płaci do teraz. Nie jest w stanie zrozumieć, co mogło pchnąć Oliwię do takiego kroku. Życie pod jednym dachem nie jest łatwe, ale tylko do chwili, gdy na jego oczach ona zaczyna odkrywać swoją przeszłość. Co oznaczają przerażające obrazy, które widzi? Jaką tajemnicę skrywa przeszłość? I jak żyć dalej?

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka ta stała na mojej półce już jakiś czas. Mimo tego, że ciągle przyciągała mój wzrok, z powodu pewnych spraw, nie mogłam sięgnąć po nią wcześniej. Na szczęście (lub nieszczęście- jeszcze się dowiecie) w końcu udało mi się ją zdjąć z półki i przeczytać. Choć jest to niemały klocek, bo liczy sobie prawie 600 stron, to czytało mi się ją szybko. Jak więc ocenię tę pozycję?

  Pewnego wieczoru, podczas kolacji z przyjaciółmi Mateo widzi na pomoście samotną dziewczynę. Siedzącą w ciszy, nieporuszającą się. Kiedy postanawia do niej podejść, dziewczyna wskakuje do wody - chciała popełnić samobójstwo. Na szczęście obok był Mateo, który uratował ją i zawiózł do szpitala. Niedoszła samobójczyni niestety nie pamięta nic sprzed wypadku, nawet swojego imienia. Wskazówką okazuje się list, który zostawiła na pomoście. Przez zbieg okoliczności trafia do domu swojego ratownika. Mateo to mężczyzna z przeszłością, a w swoim życiu doznał już wiele bólu i podjął złe decyzje. Nie może zrozumieć, co pchnęło młodą dziewczynę do tak poważnego kroku. Życie w jednym domu nie jest łatwe, ale kiedy dziewczyna na jego oczach zaczyna odkrywać swoją przeszłość, nie ma już miejsca na inne trudności. Co mogą oznaczać przerażające obrazy, jakie widzi dziewczyna?

  Do tej lektury nastawiłam się bardzo pozytywnie. Coś w mojej podświadomości mówiło mi, że W potrzasku wspomnień będzie dobrą książką, o której nie będę mogła zapomnieć. Jednak nadal z tyłu głowy miałam obawy co do słuszności tych myśli. Bo co, jeśli się zawiodę? No cóż. Postaram się w miarę logicznie opowiedzieć o tej książce, bo co jak co, ale myśli po jej skończeniu mam wiele.

  Główną bohaterką jest właśnie niedoszła samobójczyni, Oliwia. Dziewczyna jest widocznie zagubiona w tym całym świecie i nie do końca wie, czego oczekuje od życia. No bo z jednej strony bardzo chciałaby odzyskać swoją pamięć, ale z drugiej boi się tego, że nowo zdobyci przyjaciele się po prostu od niej odwrócą, kiedy również poznają jej przyszłość. No i ten aspekt był dość intrygujący, bo stawiał mnie jako czytelnika w dużej niepewności. Z drugiej jednak strony takie ciągłe uciekanie i brak umiejętności podjęcia jednej decyzji przez całą książkę (a przypomnę: prawie 600 stron) było okrutnie męczące. Dawno tak bardzo nie znielubiłam bohaterki książkowej, oj bardzo dawno. Oliwia przeszła samą siebie. Dlatego malutki apel do autorki: proszę nie robić już tak irytujących bohaterek, bo to może wykończyć czytelnika. Naprawdę.

  Mateo to można powiedzieć: drugi główny bohater. On z kolei zdobył moją sympatię, choć również nie był idealny. Zbyt ostro reagował na pewne kwestie, jednak i tak potrafiłam mu to wybaczyć. Ponadto wzbudził mój podziw swoją anielską wręcz cierpliwością do Oliwii. Przysięgam, że ja nie potrafiłam być tak spokojna w pewnych momentach, jak właśnie Mateo.

  W potrzasku wspomnień to powieść napisana bardzo dobrze, świetnym, lekkim językiem, dzięki czemu książkę czyta się bardzo szybko. Myślałam, że takiego grubaska będę pochłaniać z tydzień, a tu proszę - wystarczyły mi spokojnie trzy dni. Fabuła jest bardzo ciekawa, intrygująca, ma nawet pewne elementy, które występują również w literaturze sensacyjnej – a to już kolejny duży plus.

  Niestety, nie jest to powieść bez wad. Bardzo raziło mnie w oczy takie na siłę wpychanie zagranicznych nazwisk i imion do książki, gdzie akcja toczy się na polskiej ziemi, a bohaterowie są Polakami z pochodzenia. Pewnie, każdy może nazywać się tak, jak mieszkańcy innych krajów, jednak tutaj brzmiało to dla mnie po prostu śmiesznie. Przykładem jest Oliwia Sanders. No kurczę, nie pasowało mi to bardzo.

  Te wszystkie tajemnice, nagłe zwroty akcji to zdecydowanie wpłynęło na korzyść tej historii. Aleksandra Kosowska zaczarowała mnie i wciągnęła do swojego wykreowanego świata, a ponadto: nie pozwoliła mi z niego wyjść. Mimo kilku wad, które wskazałam, jest to powieść, która nadal pozostaje gdzieś z tyłu mojej głowy i z dumą będę prezentować ją na swojej biblioteczce.

  Jeśli nie jesteście fanami nudnych i schematycznych powieści obyczajowych, to koniecznie sięgnijcie po W potrzasku wspomnień. Nudy tutaj z pewnością nie zaznacie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Aleksandra Kosowska zainteresowała mnie swoją opowieścią pt. „W potrzasku wspomnień” rozbudzając we mnie ciekawość, którą nie mam zamiaru skrywać. Utrata własnej tożsamości jest rzeczą straszną, kiedy krąży się bez celu nie wiedząc do kogo zwrócić się o pomoc. W głowie pustka, zero imion, nazwisk, a nawet własnej twarzy, nie wspominając o rodzinie, bliskich, przyjaciołach, czy też wrogach, którzy mogą czaić się w ciemnościach. Komu można zaufać? Przecież nie poda się dłoni pierwszej napotkanej istocie zawierzając jej swój dalszy los, czy aby na pewno? A jeśli nie będziemy mieli wyjścia? Zastanawialiście się nad tym? Jak wyglądałoby życie, kiedy nie byłoby żadnej przeszłości?

  Mateo jest właścicielem stadniny koni, którego życie nieco się skomplikowało, kiedy pewnego wieczoru spotyka kobietę, która zamierza zakończyć swój żywot. Jest taka młoda, chociaż nieco przygaszona, mężczyzna ratuje ją przed śmiercią w odmętach zimnych wód jeziora. Oliwia, bo tak ma na imię niedoszła samobójczyni traci pamięć, nie wie, czy ma rodzinę, dzieci, czy mąż jej szuka? Jej umysł zaczynają bombardować pytania, na które nie zna odpowiedzi. Gdyby nie list samobójczy, który miała przy sobie nie znałaby nawet swojego imienia. Dreszcze przechodzą człowieka na samą myśl ile można stracić w jedną krótką chwilę. Mateo czuje agresję i złość do dziewczyny, że z taką lekkością potrafi przekreślić cenny dar, jakim jest życie, a przecież ma go tak wiele przed sobą, dla kogoś może być wszystkim. Co też się wydarzyło, że tak nisko ceniła siebie? Nie mieściło mu się to w głowie, sam miał ciężką przeszłość, jednak nie wyobrażał sobie, aby podjąć takie środki, które przecież niczego nie ułatwiają. Przypadek sprawia, że ich drogi się krzyżują ponownie, tym bardziej w nieco mniej dramatycznych okolicznościach, Oliwia wprowadza się do mężczyzny, mając nadzieję, że tam wydobrzeje. Bohaterowie zaczynają się ze sobą zżywać, a początkowa złość i wrogość mężczyzny względem dziewczyny wyparowała. Czy może pozwolić sobie na cokolwiek nie znając prawdy o sobie? Dziewczyna koncentruje się na odzyskaniu wspomnień, czegokolwiek, co mogłoby jej podpowiedzieć kim jest, albo dlaczego chciała pozbawić siebie życia. Życie Oliwii nie należało do najłatwiejszych, sporo w nim mroku i cierpienia, z całą pewnością nikt się tego nie spodziewał, nawet ja nie potrafiłam przewidzieć tego, co nastąpiło potem. Umysł ludzki jest skomplikowaną maszynerią, która potrafi się sama bronić spychając niebezpieczne i krzywdzące sekrety w najciemniejsze odmęty podświadomości. Wizje wspomnień uderzają ją powodując przerażenie i mętlik chyba jeszcze gorszy niż, kiedy się zorientowała, że jej życie jest puste i pobawione tożsamości. Kłopoty wiszą w powietrzu, czy to możliwe, żeby taka była prawda? Kim jest Oliwia? Czy uda jej się na nowo żyć pełną piersią?

  „W potrzasku wspomnień” pochwyciła mnie w ciasne kanony błądzących myśli. Czytając książkę czułam się jak dziecko błądzące we mgle, nie miałam pojęcia co też spotkało bohaterkę, ilekroć próbowałam to jakoś połączyć, coś mi uciekało. Nie spodziewałam się, że można wpaść w takie tarapaty i przyciągać je jak magnez. Wrogość i brutalność ma odbicie w ludzkości, całe szczęście, że to nie wszystkie z posiadanych cech, prawda? Dobroć i chęć pomocy potrafi zneutralizować złość i zawiść, obrócić szalę, która niebezpiecznie przechyla się ku nienawiści. Aleksandra Kosowska potrafi trafnie ukazać każdą naturę człowieka zarówno tą złą, jak i dobrą, która jest tutaj kontrastem. Oliwia wbrew temu wszystkiemu okazuje się bardzo silną osobą, która staje twarzą w twarz ze swoimi demonami, sama nie wiem, czy bym sobie z tym poradziła. Doborowy wachlarz czarnych charakterów podsyca tą opowieść, przez co jest niesamowicie wciągająca.

  „W potrzasku wspomnień” jest powieścią, która nadaje się zarówno dla czytelnika kochającego piękne opowieści, jak i dla tego, który preferuje mocniejsze elementy w książkach. Z bohaterami książki spędziłam bardzo przyjemnie czas i mam nadzieję, że jeszcze uda mi się przeczytać książkę autorstwa Aleksandry Kosowskiej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Oliwia budzi się w szpitalu, okazuje się że nie pamięta niczego ze swojego życia, czy ma rodzine? Męża? Dzieci? Czy ktoś jej szuka? Tęskni ? Mnóstwo pytań i zero odpowiedzi. Mateo to mężczyzna po przejściach, walczy z demonami swojej przeszłości, chowający się na rodzinnym ranczu, gdzie trafia Oliwia, aby po wypadku dojść do siebie. Po czasie dziewczyna zaczyna mieć przebłyski z przeszłości, mrożące krew w żyłach wizje, nawiedzające ją w najmniej oczekiwanych momentach. Największym wsparciem dla Oliwii okazuje się Mateo wspólna, miłość do koni i gorąca namiętność.

  .

  .

  Jaką tajemnice kryje przeszłość Oliwii? Czy można zacząć życie od nowa z czystą kartą?

  .

  .

  Książka jest połączeniem pięknych opowieści miłosnych z mocnymi brutalnymi scenami rodem z thrillerów. Dawno tak szybko nie wkręciłam się z fabułę książki. Tak samo mocno polubiłam bohaterów mimo, że czasem ich wybory były dla mnie niezrozumiałe, w ogólnym rozrachunku mogłabym się z nimi łatwo zaprzyjaźnić. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, nawet nie wiedziałam kiedy przerzuciłam ostatnią stronę. Pomijam fakt, że pare razy oczy mi się „spociły” od namiaru emocji.

  .

  .

  Polecam każdemu z całego serca.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Stacja Jagodno. Tom 8. W obiektywie wspomnień 5/5 Nasza cena:
26,52 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stacja Jagodno. Tom 8. W obiektywie wspomnień

Subtelna opowieść o malowniczej miejscowości w Górach Świętokrzyskich, w której ponadczasowość łączy się z urokiem chwili. Karolina Wilczyńska, autorka najpiękniejszej literatury obyczajowej, zaprasza do świata wypełnionego kobiecymi emocjami. Hubert przyjeżdża do Jagodna, by uwiecznić jego...
W labiryncie wspomnień 5/5 Nasza cena:
34,76 zł 44,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W labiryncie wspomnień

Wpływowe familie. Dramatyczne sploty zdarzeń. Posiadłość, która skrywa niejedną tajemnicę. Augsburg, 1916 rok. Część willi, którą zamieszkuje rodzina właściciela fabryki tekstyliów, Johanna Melzera, zostaje przekształcona w lazaret. Kobiety z rodziny wraz z wolontariuszkami opiekują się rannymi...
Córka opiekuna wspomnień 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Córka opiekuna wspomnień

Poruszająca i gorzka opowieść o rozpaczy, rodzinie i zdradzie, a także o miłości i jej uzdrawiającej mocy. To miały być zwyczajne narodziny, początek normalnego, szczęśliwego życia rodzinnego. Jednak noc, podczas której dr David Henry odebrał poród swoich bliźniaków, stała się chwilą, która...
Dziecko wspomnień 5/5 Nasza cena:
22,14 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziecko wspomnień

Gdy Diane zachodzi w ciążę, jej mąż Brian jest w siódmym niebie. Nie jest to jednak dobry czas na dziecko – Diane awansuje, zaś Brian musi wyjechać do Londynu, by tam koordynować otwarcie filii przedsiębiorstwa, w którym pracuje.
Zapach wspomnień 5/5 Nasza cena:
21,95 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zapach wspomnień

Historia wielkiej miłości i pasji, których nie zniszczyła nawet wojna Kiedy w 1939 znana francuska perfumiarka Danielle wchodzi na pokład luksusowego liniowca, który płynie do Europy, nie wie jeszcze, że ta podróż odmieni jej życie na zawsze. Na pokładzie statku ona i jej mąż dowiadują się o...
Zapach wspomnień 5/5 Nasza cena:
32,37 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zapach wspomnień

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak wiele wspomnień budzą w nas zapachy? Jak często przywracają pamięć? O tym właśnie przekonają się bohaterki "Zapachu wspomnień" - trzy matki i trzy nastoletnie córki. Grażyna po bolesnej stracie usiłuje na nowo odbudować swoje życie Basia każdego dnia...
Wyspa wspomnień 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyspa wspomnień

Zatęskniłam za morskim smakiem powietrza, za dobrze znanymi uliczkami. Tutaj przeżyłam najwspanialsze chwile. Na wyspie... Pełna niepewności Lilianna wraca do miejsca, które wypełnione jest radosnymi, ale i mrocznymi wspomnieniami z przeszłości. Kiedyś ona i jej dwie przyjaciółki obiecały sobie, że...
Płatki wspomnień 5/5 Nasza cena:
30,03 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Płatki wspomnień

"Wspomnienia są jak płatki kwiatów. Czy pozwolisz, by porwał je wiatr? Liu traci dach nad głową w najgorszym dla siebie momencie. Wie, że nawet jeśli zechciałaby wrócić do ciasnego, brudnego mieszkania w Queens, u własnych rodziców nie ma czego szukać. Właśnie zakończyła związek z Niną, swoją...
Kalejdoskop wspomnień 5/5 Nasza cena:
22,72 zł 29,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kalejdoskop wspomnień

Po latach nieobecności Aniela wraca ze złamanym sercem do kraju. Nieoczekiwanie w wypadku samochodowym ginie jej matka. Z początku Aniela zamyka się w sobie i żyje w świecie wspomnień, ale stopniowo odnajduje w sobie siłę i odwagę, aby pójść za głosem serca, w czym pomaga jej  pierwsza miłość i...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula