Verlaque i Bonnet na tropie. Tom 2. Morderstwo przy rue Dumas

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
340
Nasza cena: 30,72 zł 39,90 zł Taniej o: 23%

Druga część kryminalnego cyklu, którego akcja rozgrywa się w malowniczej Prowansji. Tym razem sędzia Verlaque i profesor Bonnet szukają mordercy profesora teologii.

Społeczność akademicka w Aix nie może otrząsnąć się z szoku. Oto dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie w Aix zostaje znaleziony martwy. A przecież profesor Moutte miał właśnie ogłosić nazwisko osoby, która zdobyła prestiżowe stypendium oraz wskazać swego następcę, na którego czeka apartament w siedemnastowiecznej rezydencji. Dlatego sędzia Verlaque uważa, że na liście potencjalnych podejrzanych muszą znaleźć się nazwiska beneficjentów decyzji dziekana. Wątpi jednak, że ktokolwiek spośród studentów czy wykładowców byłby zdolny do morderstwa. Musi zatem szukać dalej. Uniwersyteckie mury skrywają niejedną tajemnicę. Verlaque prosi o pomoc swoją partnerkę, profesor Bonnet.

I znów możemy śledzić losy sędziego śledczego Antoine'a Verlaque'a i jego dziewczyny, profesor Marine Bonnet. Tym razem trafiają oni na trop zagadki, która odsłoni przed nimi mroczne kulisy świata akademickiego. Tutaj nie wszystko jest takim, jakim z początku być się wydaje. Delikatnie prowadzona fabuła z każdą kolejną przeczytaną stroną wciąga coraz bardziej sprawiając, że od lektury tej powieści wprost nie sposób się oderwać. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich wielbicieli europejskich detektywów i literatury kryminalnej w ogóle. Ogromna erudycja autorki, fakt, że wplata w fabułę liczne dygresje dotyczące kultury, historii Prowansji, nauki nadają książce dodatkowego, jedynego w swoim rodzaju uroku.

"Morderstwo przy rue Dumas" to druga powieść cyklu "Verlaque i Bonnet" na tropie. Pierwszą książką, w której mieliśmy okazję śledzić przygody tej pary była "Śmierć w Château Bremont". Powieść ta była zarazem debiutem autorki w dziedzinie kryminału. Wcześniej pisywała ona eseje i reportaże dotyczące Prowansji, które ukazywały się na łamach brytyjskich i amerykańskich czasopism.

Mary Lou Longworth urodziła się w Kanadzie, jednak od 1997 roku mieszka w Aix-en-Provence, które uczyniła miejscem akcji swych powieści. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ jest to chyba jeden z najbardziej malowniczych regionów Francji. Piękna przyroda, sielankowa atmosfera, przebogata kuchnia i znakomite wina. Wszystko to znajdziemy na kartach tej niezwykle wciągającej książki, której już sam tytuł wskazuje na flirt z klasyczną powieścią detektywistyczną.
Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Kiedy dziekan Wydziału Teologii na Uniwersytecie w Aix zostaje znaleziony martwy, sędzia Verlaque nie może wyjść ze zdumienia. Profesor Moutte miał właśnie ogłosić nazwisko zdobywcy prestiżowego stypendium, a także mianować swojego następcę, który zamieszka w budzącym powszechne pożądanie apartamencie w siedemnastowiecznej rezydencji. Na długiej liście podejrzanych znaleźli się potencjalni beneficjenci stypendium i inne osoby bliskie profesorowi, jednak Verlaque wątpi, że ktokolwiek spośród gorliwych studentów lub ich zdesperowanych nauczycieli jest zdolny do morderstwa. Musi więc kopać głębiej. Z pomocą Marine oraz jej dzielnej matki Verlaque odkrywa świat, który jest bardziej skomplikowany niż polityka uniwersytetu.”

  „Morderstwo przy Rue Dumas” to drugi tom porywającej serii „Verlaque i Bonnet na tropie“. Pierwszego tomu nie czytałam, a szkoda, bo choć mamy tutaj do czynienia z nową intrygującą zagadką kryminalną, to jednak wątki bohaterów toczą się dalej. Na całe szczęście nie przeszkodziło mi to w czytaniu, ale jeżeli będziecie mieć ochotę na ten tytuł, to zachęcam Was jednak do sięgnięcia najpierw po Śmierć w Chateau Bremon, czyli pierwszy tom ten serii.

  Fabuła książki została bardzo ciekawie poprowadzona i wciąga już od pierwszej strony. Osobiście bardzo lubię kryminały, a autorce udało się trafić w mój gust do tego stopnia, że książkę pochłonęłam zaledwie w dwie godziny. Fabuła książki nie opiera się tylko na fajnie skonstruowanej zagadce kryminalnej, bo autorka przemyciła do powieści także wiele opisów pięknych widoków oraz smacznego jedzenia, którego na marginesie okropnie w ostatnich miesiącach mi brakuje. Dzięki tym wspaniałym opisom z chęcią wybrałabym się na wycieczkę do Francji, by na własne oczy ujrzeć te piękne miejsca. Mimo sporej dawki opisów akcja książki jest dość dynamiczna, historia nie nudzi, tylko wręcz przeciwnie wciąga w głąb fabuły. Poza tym autorce udało się dość sprawnie wodzić mnie za nos, dzięki temu zakończenie okazało się dla mnie totalnym zaskoczeniem. Na pewno pokuszę się na kolejny tom, by lepiej poznać bohaterów i zatracić się kolejnej kryminalnej zagadce.

  Uważam, że jest to książka, którą warto przeczytać, bo ja świetnie spędziłam przy niej czas. Może dzięki niej spędzicie wakacje w Prowansji...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach

  Dlaczego moja działka? Chodzi o miejsce, w którym bohaterowie tym razem będą działać. Niektórzy próbują mi wmówić, że będę księdzem, bo odnajduję się w tematach teologicznych i zadaję dużo pytań z nimi związanymi. Jednak czy Wydział Teologii na Uniwersytecie w Aix to miejsce w którym też się dobrze poczuję?

  Dziekan wspomnianego wydziału zostaje znaleziony martwy. Kto był zdolny, żeby go zabić, skoro profesor miał ogłosić listę stypendystów i mianować swojego następcę? Wydawałoby się, że nie miał komu przeszkadzać, skoro usuwa się w cień. A jednak. Lista podejrzanych ogranicza się do studentów i profesorów, tylko czy to nie jest za wąskie pasmo? Sędzia Verlaque sądzi, że tak i dzięki pomocy Marine odkrywa coś naprawdę skomplikowanego.

  Dzisiaj na warsztat trafił nam się drugi kryminał w prowansalskim klimacie Aix. Podobnie jak przy pierwszym tomie, akcja powieści jest dość leniwa, ale tego wymaga klimat miasteczka. Tym razem zwiedzamy Aix, Paryż i Włochy, bo to właśnie aż tam zaprowadziły bohaterów znalezione poszlaki.

  Mówi się, że im głębiej w las tym ciemniej, a ja wam powiem, że im dalej w cykl „Verlaque i Bonnet na tropie” tym lepiej. Widać różnicę w stylu autorki. Nadal pokazuje nam piękno odwiedzanych przez bohaterów miejsc, ale nie pozostawia nam bez wyjaśnienia sytuacji między bohaterami. Widać, że autorka ma głowę do pisania ciekawych intryg i tworzenia nowych postaci, które odgrywają ważną rolę. Poznajemy też przeszłość bohaterów, przez co jeszcze łatwiej nam powiedzieć „Tak. Znam sędziego Verlaque’a”

  Okładka książki, podobnie jak przy pierwszym tomie, bardzo mi się spodobała. Podobają mi się te delikatne element- książka i klucz w tle. Plusem jest też czcionka, wielkość liter i papier. Nie wiem czy w ogóle różnią się od innych książek, które przeczytałem, ale w tym przypadku przychodziło mi to z ogromną łatwością.

  „Morderstwo przy Rue Dumas” to drugi tom serii przygód sędziego i pani profesor. Autorka ograniczyła sprawy kulinarne do minimum, przez co bardziej skupiamy się na samym morderstwie i relacji między bohaterami. Nie jestem fanem Francji, wolę Hiszpanię, ale dzięki autorce chciałbym pojechać do Aix i zobaczyć te wszystkie miejsca, które opisała w swojej książce.

  Recenzja z bloga: zatraceni w kartkach

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Morderstwo przy rue Dumas, to 2. tom serii Verlaque i Bonnet. Książka reklamowana jest jako porywający kryminał.

  Tu bym dyskutowała. Chodzi nie tylko o określenie porywający, ale i o kwestię kryminalności tej historii. Tzn. mamy śledztwo, mamy zabójstwo, ale moim zdaniem te elementy nie klasyfikują książki, jako kryminału. Do tego wg. mnie potrzeba czegoś więcej.

  Morderstwo przy rue Dumas to raczej niezła powieść obyczajowa z elementami kryminalnymi niż sam kryminał.

  Książka przede wszystkim zachwyca południową Francją i wszystkim, co z tym regionem jest związane. W treści mamy całą gamę kolorów, zapachów, dźwięków, krajobrazów, smaków. Dla osób wrażliwych na tego typu opisy będzie to prawdziwa gratka. Podobnie będzie się sprawa miała z wielbicielami Francji.

  Opisy posiłków, rodzajów potraw, ser, win, kawy, dywagacje o konkretnych daniach, ich celebracja to wszystko stanowi sporą część książki. Do tego dochodzą opisy miast i miasteczek regionu, charakterystyka obyczajów i mieszkających tam ludzi. Można wręcz zanurzyć się w Prowansji.

  Książka zdaje się wręcz kiełkować z ziemi południowej Francji, być przesycona do ostatniej litery tamtą atmosferą, odrębnością kulturową.

  Samo śledztwo w sprawie morderstwa dziekana Wydziału Teologii na Uniwersytecie w Aix sprawia wrażenie niejako wciśniętego pomiędzy te opisy, a także biesiady przy stole, które mam wrażenie wypełniają sporą część każdego dnia bohaterów prowadzących dochodzenie. Faktem jest, iż to właśnie w trakcie konsumpcji przepysznych prowansalskich dań, lub degustacji kolejnych win, bohaterom przychodzą do głowy najlepsze pomysły...kto, jak i dlaczego.

  Od razu podkreślę, kwestia zabójstwa....nie jest to najlepszy wątek kryminalny z jakim spotkacie się. Jest ON powiedzmy...średni. Ale jego urok, wplecenie pomiędzy aspekty kulinarno-przyrodniczo-historyczno-krajobrazowe i język jakim cała książka jest napisana, czynią z niego uroczy, lekki dodatek do całej reszty.

  Jeżeli będziecie o tym pamiętać, lubicie taki sposób opowiadania historii, nie szukacie akcji w amerykańskim stylu zabiligoiuciekł, lektura będzie dla was sporą przyjemnością.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Akcja książki M.L. Longworth toczy się w małej miejscowości we Francji, w Aix-en-Provence. Tym razem odnalezione zostają zwłoki dziekana Wydziału Teologii. Sędzia Verlaque i profesor Bonnet ponownie łączą siły, by odnaleźć prawdziwą przyczynę jego śmierci, spośród wielu czynników. Śmierć dziekana okazuje się być powiązana nie tylko z jego emeryturą, ale i wręczaniem prestiżowego stypendium. Wśród studentów i współpracowników każdy może okazać się mordercą, ale kto nim został?

  Fabuła została ciekawie skonstruowana i nie brakuje tu tak naprawdę niczego. W Morderstwie przy Rue Dumas znajdziemy nie tylko zbrodnię, detektywistyczne poszukiwania czy przesłuchania, ale i opisy pięknych widoków, a nawet smacznego jedzenia. Mimo, że to na pewno nie było głównym zamysłem autorki, to w swoich książkach bardzo zachęca do odwiedzenia Francji. Śmiało mogę stwierdzić, że seria o Verlaque i Bonnet ocieka nie tyle przestępstwami, co winem, a zaprawiona jest oliwkami.

  Jak pisałam w recenzji pierwszego tomu - Śmierci w Chateau Bremont, bohaterowie mimo wyraźnych charakterów, szczególnie u Verlaque'a, mają problem z wyrażaniem emocji. Jak w przypadku Marine Bonnet udało się to w pewnym stopniu opanować, tak konstrukcja sędziego wciąż kuleje. Mam jednak nadzieję, że w kolejnych tomach autorka skupi się na nim, a nie posiłkach - a wtedy może wydarzyć się cud i przełom.

  Zaskoczenie tego tomu zaskoczyło mnie, mimo moich wcześniejszych podejrzeń. Wszystko zostało dobrze uzasadnione, jednak wcześniejsze śledztwo podążyło zupełnie innym torem i muszę przyznać, że nie spodziewałam się takiego rozwoju akcji. Była to naprawdę dobra książka, jednak mam nadzieję, że w trzecim tomie z sędzia Verlaque'em polubimy się bardziej.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wtedy Thierry gwałtownie wciągnął powietrze i odskoczył do tyłu, uderzając w pokrytą marmurem konsolę. Stojący na niej wazon przechylił się i zaczął spadać..."

  Drugi tom serii ciekawiej umilił mi czas spędzony z książką w ręku niż pierwszy "Śmierć w Chateau Bremont". Narracja okazała się bardziej przyjemna, dojrzała i wciągająca, mniej nieścisłości, zbędnych powtórzeń czy irytujących zwyczajów kluczowych postaci, lecz nadal nieco z nich przetrwało i psuło pozytywny odbiór książki. Pozostajemy w klimacie zabytkowej miejscowości Aix-en-Provence i francuskiej wysublimowanej kuchni, jednak teraz bohaterowie nie tylko spożywają w każdym rozdziale jakiś posiłek czy delektują się winem, ale również aktywnie dokładają się do stworzenia zajmującej fabuły.

  Autorka zaprezentowała lepszą już odsłonę kryminalnej intrygi, rozwijającej się niespiesznie, krok po kroku, i choć nadal bazującej na nieskomplikowanych i przewidywalnych elementach, to jednak z miło zaskakującym finalnym rozwiązaniem. Nie znajdziemy dużo postaci drugoplanowych czy spektakularnych incydentów, jednak ma to swoje uzasadnienie i urok. Z korzyścią dla powieści okazało się okrojenie wątku obyczajowego, który w delikatnej i wyważonej odsłonie lepiej pasuje do przybliżanej historii, staje się jej wzbogaceniem, a nie wiodącym tematem kryminału. Powieść na wakacyjne czytanie, lekkie, niewymagające, relaksowe, znajdzie zwolenników, gdyż nie można odmówić nastrojowości, podobnie odwołań do malowniczych krajobrazów Wybrzeża Lazurowego.

  Zaglądamy do środowiska wydziału teologii, gdzie kadra naukowa i studenci nieustannie ustalają hierarchię ważności, priorytetu, władzy i dostępu do środków finansowych. Skłócona społeczność sprzyja powstawaniu intryg, knowań, prowokacji i grze pozorów, dlatego nikogo specjalnie nie dziwi, ani nie martwi, zabójstwo szefa wydziału, Georgesa Mouttego, niezbyt szanowanego i lubianego profesora. Antoine Verlaque jako sędzia śledczy niemal natychmiast orientuje się, że za morderstwem kryją się ciemne sekrety i mętne tajemnice. W docieraniu do prawy pomaga mu życiowa partnerka, profesorka prawa, Marine Bonnet, oraz sympatyczny komisarz Bruno Paulik.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Morderstwo w środku zimy 4/5 Nasza cena:
22,43 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Morderstwo w środku zimy

Gdy jadąca autobusem Maya robi zdjęcie, nie ma zielonego pojęcia, w jakie to ją wpakuje tarapaty. Oświetlona sklepowa witryna wygląda wspaniale, kłócąca się przy niej para sprawia jednak wrażenie, jakby mieli się zaraz pozabijać. W momencie gdy błyska lampa aparatu nastolatki, oboje wyglądają tak,...
Morderstwo na starej plebanii 5/5 Nasza cena:
28,97 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Morderstwo na starej plebanii

Morderstwo tak zagadkowe, że mogłoby przerosnąć nawet pannę Marple z powieści Agathy Christie... Wartki, wciągający kryminał. „The Philadelphia Inquirer” Śmiertelny cios w głowę pozbawił życia Grahama Elstowa, ale pastor i jego żona raczej go nie opłakiwali. Elstow był ich zięciem, który kilka...
Morderstwo odbędzie się 4/5 Nasza cena:
21,17 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Morderstwo odbędzie się

Tajemnicze ogłoszenie w lokalnej gazecie stawia na nogi mieszkańców malutkiej miejscowości Chipping Cleghorn. "Morderstwo odbędzie się…" . Niektórzy wyczekują dobrej zabawy, inni są lekko zdegustowani, nikt jednak decyduje się zostać w domu. Napisano przecież, że osobnych zaproszeń nie będzie. O...
Zostań przy mnie 5/5 Nasza cena:
31,95 zł 35,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zostań przy mnie

Megan Pierce wiedzie życie będące ucieleśnieniem American Dream: u boku męża. w domu z ogrodem i basenem, realizując się jako matka nastoletnich dzieci i żona. W jej przypadku stabilizacja nie jest jednak równoznaczna z osobistym szczęściem. Megan tęskni za swoją bujną przeszłością striptizerki w...
Klub Dumas 0/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klub Dumas

W "Klubie Dumas" autor wprowadza czytelnika w rzeczywistość nie do końca jasną do określenia – postaci książkowe mieszają się z bohaterami realistycznymi i światem demonów. Wraz z głównym bohaterem, bibliofilem Corsem, będziemy poszukiwać klucza do rozwiązania zagadki tajemniczych morderstw...
Morderstwo na polu golfowym 4/5 Nasza cena:
19,92 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Morderstwo na polu golfowym

Na polu golfowym znalezione zostają zwłoki bogatego biznesmena. Herkules Poirot czuje się odpowiedzialny za tę zbrodnię, ponieważ został wezwany na pomoc, której zmarły nie doczekał. Agata Christie prowadzi wyrafinowaną grę z czytelnikiem: dostarcza mu wskazówek po to, aby potem je wszystkie...
Morderstwo to nic trudnego 5/5 Nasza cena:
19,92 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Morderstwo to nic trudnego

Seria nieszczęśliwych wypadków czy działanie seryjnego mordercy w „jednym z najzdrowszych miejsc w Anglii”? Trudno uwierzyć starszej pani z pociągu, że „morderstwo to nic trudnego”, bo zabójcy nikt nie podejrzewa. Przewidziała, kto będzie kolejną ofiarą, ale zginęła w drodze do Scotland Yardu. Zły...
Morderstwo w pensjonacie 5/5 Nasza cena:
30,60 zł 34,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Morderstwo w pensjonacie

Pogodna jesień na Pomorzu. Do pensjonatu prowadzonego przez energiczną Alicje Figiel przybywają goście. Zaprasza ich tam Oskar Miler, wybraniec Fortuny. Niedawno wygrał miliony na loterii i teraz zamierza zmienić swoje życie. Ale po burzliwej nocy Oskara nie ma już wśród żywych. Była żona Lidia,...
Uśpione morderstwo 4/5 Nasza cena:
21,17 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uśpione morderstwo

"Morderstwo nie jest czymś, co można traktować lekkomyślnie" - mówi panna Marple. Gwenda Reed całkowicie się z nią zgadza. Młoda mężatka trafia do domu, w którym w dzieciństwie była świadkiem uduszenia kobiety. Teraz nie wie, czy to nie wytwór jej wyobraźni. Nie wiedział tego również jej ojciec,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula