Uwięzieni w raju

Autor:

Xavier Güell

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 29,04 zł
Nasza cena: 31,59 zł 39,99 zł Taniej o: 21%

"Uwięzieni w raju" to historia kompozytora, zesłanego do obozu w Theresienstadt. Wyjątkowa opowieść o sile muzyki, która może stać się jedyną nadzieją na lepsze jutro.

Jest rok 1942. Dziesiątego sierpnia w Pradze czeski kompozytor i dyrygent żydowskiego pochodzenia Hans Krasa zostaje pojmany przez SS, a następnie zesłany do Theresienstadt, gdzie trafia do obozu koncentracyjnego. Wraz z czterdziestodwuletnim muzykiem do obozu deportowani zostają również inni kompozytorzy: Pavel Haas, Viktor Ullmann oraz Gideon Klein. Oprócz nich, w obozie zostaje umieszczonych także wielu śpiewaków i ludzi, związanych z muzyką. Adolf Eichmann wraz z nazistowskimi władzami chce uczynić z obozu Theresienstadt miejsce, które pokazałoby światu, że Żydzi nie są w tym miejscu zabijani. Mogą tam nawet prowadzić wspaniałe życie kulturalne i tworzyć wyjątkową muzykę. W opowieści pojawia się również postać arystokratki Elizabeth von Leuenberg. Kobieta znana była jako jedna z najbardziej cenionych w Rzeszy specjalistek, zajmujących się genetyką.

Główny bohater książki Hans Krasa i reszta muzyków doskonale jednak wiedzą, jaki los chcą zgotować im naziści. Nie mają zamiaru się poddawać i podejmują nierówną walkę. Dzięki muzyce mogą uniknąć transportu do obozu w Auschwitz.

Poznaj wyjątkową historię o walce sztuki z okrutnym cierpieniem i barbarzyństwem, jakiego dopuszczali się naziści. Sięgnij po opowieść autorstwa Xaviera Güella. "Uwięzieni w raju" to książka, która dostarczy Ci okazji do wielu wzruszeń.
Recenzje (10)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W sierpniu 1942 roku czescy kompozytorzy żydowskiego pochodzenia, muzyków i śpiewaków aresztowano i deportowano do obozu koncentracyjnego w Theresienstadt. Z czasem władze Niemiec planują zamienić Theresienstadt w obóz wzorcowy. W ten sposób pokażą światu, że Żydzi mogą w obozie prowadzić życie kulturalne, tworzyć i wykonywać muzykę na najwyższym poziomie.

  Teatr to sposób na złagodzenie koszmarnych warunków panujących w obozie i jedyne co pozostaje Żydom, by ocalić im życie. Muzycy doskonale zdają sobie sprawę, jaki czeka ich los. Nie mają złudzeń, ale żyją i walczą o siebie i swój naród. Podejmują z komendantem obozu i z nazistowskimi Niemcami grę w kotka i myszkę. Muzyka z staje się ich orężem i tarczą oraz daje energię i wzmacnia więzi. Muzyka łagodzi obyczaje i porusza inne struny w człowieku, szczególnie gdy się czyta o koncertach muzyki poważnej w tak nieludzkim miejscu.

  Tematyka poruszona w tej powieści zawsze będzie wzbudzać w czytelniku różne emocje, z którymi potem zostanie ON na jakiś czas. Autor ukazuje tytułowy „raj” jako piekło na ziemi. W Theresienstadt wszystko jest jakby – Żydzi żyją jakby normalnie. Ale to pozory. Choroby, głód, cierpienie, śmierć to standard, a nie „jakby”.

  Główną bohaterką jest niemiecka arystokratka Elizabeth von Leuenberg, żona komendanta obozu, lekarka współpracująca z Josefem Mengele. To postać najbardziej złożona w całej powieści i miotana przez sumienie, emocje. To, co robiła w pracy i poza nią, było złe, lecz jej dusza ukształtowana na sztukach, koncertach stała się wrażliwa. Jej młodzieńcze zauroczenie okazuje się czymś więcej. Elizabeth podejmuje trudne decyzje i działa na granicy ryzyka.

  Książka jest trudna ze względu na ładunek emocjonalny, ale i na swój sposób piękna. Porusza i wzrusza. Autor prowadzi czytelnika dwoma ścieżkami – śladami czeskich kompozytorów pochodzenia żydowskiego oraz śladami Niemki Elizabeth, które kilka razy się przecinają. To opowieść utworzona z faktów i fikcji literackiej, by przetrwała w pamięci czytelników. Xavier Guell oddaje w niej hołd żydowskim artystom i ich walce z okupantem. Oddaje hołd wielkiej muzyce, która walczy i niesie nadzieję, przezwycięża cierpienie, łagodzi strach przed śmiercią. W tym wszystkim prawdziwa miłość, pełna namiętności i pasji, ta pierwsza, niewinna, i ta dojrzała, także fizyczna. Zajrzyjcie do „obozowego raju” i wróćcie bogatsi wewnętrznie, piękniejsi duchowo, wrażliwsi.

  Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 1/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Może to źle zabrzmi, ale lubię książki o tematyce wojennej. "Lubię" to złe słowo, chyba bardziej odpowiednie będzie, że interesuje mnie to. Wolę jednak, jak wydarzenia w powieści pokrywają się z realiami historycznymi, kiedy daty mogę sprawdzić i doczytać dodatkowe informacje . Dlatego też z chcęcią zabrałam się za tą powieść, która zachęciła mnie opisem.

  Do znajdującego się na terenie Czech obozu koncentracyjnego trafiają uzdolnieni muzycznie artyści. Kompozytorzy, dyrygenci, śpiewacy, muzycy. Nazistowskie władze próbują wykorzystać to do propagowania w świecie obrazu, wzorowego traktowania Żydów w obozach. Tym samym pozwalają na wystawienie sztuki z udziałem dzieci. Więżniowie, mimo wiekszych swobód, wiedzą że transport do Auschwitz jest nieunikniony, dlatego podejmują walkę z nazistami.

  "Sztuka jest dla nas ważniejsza od powietrza, którym oddychamy, od tych marnych resztek, które dostajemy do jedzienia."

  Przyznaję się, nie doczytałam jej do końca. Rzadko mi się to zdarza, a jeszcze rzadziej piszę o tym. Jednak jestem strasznie zawiedzona, że autor wręcz zanudził mnie. Pierwsze sto stron wieje nudą, tak na prawdę dowiadujemy się tylko o pomyśle wystawienia opery, obiedzie opisanym na 5 stronach i przedłużajacej się próbie orkiestry. Jednak najbardziej odrzucający jest romans jednej z bohaterek z doktorem Mengelem, i powiem szczerze, że nie rozumiem, co ta scena łóżkowa miała wnieść do powieści.

  "Znała doskonale prawa panujące w Rzeszy, które karały bez litości jakiekolwiek związki z Żydami."

  Prawdopodobnie nie powinnam się wypowiadać na ten temat, co najwyżej porzucić w ciszy czytanie, ale boli mnie, jak zagraniczni autorzy wykorzystują ten temat do swoich słabych pomysłów. Ratowanie historii bardzo wzniosłym stylem pisania, wręcz przerysowanym, nie pomógło, a przeszkadzało w odbiorze.

  Za egzemplarz dziękuję portalowi [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Uwięzieni w raju” Xawiera Guell to pierwsza książka poruszająca temat Holokaustu po którą sięgnęłam. Skłoniło mnie do tego zapowiadające się w opisie książki zupełnie inne podejście do tematu - przez pryzmat muzyki. Bardzo mnie to zaciekawiło. Do tej pory unikałam tego typu książek ponieważ opisy bestialskich zbrodni i fakt, że to zdarzyło się na prawdę bardzo na mnie wpływają. Potem przez długie dni nie mogę się otrząsnąć z takiej lektury i bardzo to przeżywam.

  Książka Xawiera Guella jednak mnie nie zawiodła. Owszem, były opisy zbrodni, katowania i ludzkiej niesprawiedliwości, ale to nie one były clue tej książki. Motywem przewodnim była muzyka. Do obozu Theresienstadt trafili genialni żydowscy muzycy tamtych czasów: Hans Krasa, Gideon Klein, Pavel Haas i Viktor Ullmann, którzy są głównymi bohaterami tej powieści, jak również wiele innych utalentowanych muzycznie osób. To dzięki pomysłowi stworzenia projektu muzycznego poprawiło się nieco życie więźniów obozu. Jego dzieło „Bundibar” pojawiło się także w filmie propagandowym wykonanym dla Czerwonego Krzyża w 1944, który został nakręcony w Theresienstadt.

  W „Uwięzionych w raju” jest też wzruszający wątek miłosny, a obrazowe analizy utworów muzycznych pozwalają nam wysłyszeć w nich zupełnie nowe rzeczy.

  Książka Xawiera Guella to wzruszająca lektura, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z okresu II Wojny Światowej. Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po tą książkę i polecam ją każdemu.

  czytampierwszy.pl

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Uwięzieni w raju" to nowy sposób na przedstawienie holokaustu. Autor pozwala nam poznać losy Żydów uwięzionych w Theresienstadt. Osoby, które zostały tam przewiezione, były zniszczone przez nazistów podwójnie - pozbawiono ich nie tylko wolności, ale także możliwości tworzenia, co dla artystów jest wartością najwyższą, stawianą nawet ponad wolnością. Obóz ten był szczególny, ponieważ znajdowali się w nim szczególnie uzdolnieni ludzie - muzycy, kompozytorzy oraz reżyserzy. Z powodu zbliżającej się wizytacji Czerwonego Krzyża władze obozowe chciały, aby został ON przedstawiony w jak najlepszym świetle, w związku z czym rozpoczęły remont pokazowej części placówki oraz postarały się, aby zaprezentowane zostały osoby, które nie przemówią na ich niekorzyść. Zaistniałą sytuację wykorzystali więzieni tam muzycy proponując, że wystawią przedstawienie, dzięki któremu naziści będą mogli wmawiać ludziom, ze pozwalają artystom dalej pracować. Jednak Ci postanowili okazać swe niezadowolenie, przez co wiele osób otwarcie naśmiewających się z nazistów w odgrywanych rolach, zostało przewiezionych do Auschwitz-Birkenau na śmierć. Arystokratka pracująca obok Josepha Mengele, podczas odwiedzin u męża zarządzającego obozem, zauważyła, iż przebywa tam Hans Krasa - kompozytor będący jej miłością od czasów dzieciństwa. Postanowiła za wszelką cenę go uwolnić.

  Książka przedstawia okrutny bieg zdarzeń, któremu poddani zostali Żydzi w czasach czystki rasowej stosowanej przez nazistów. Należy jednak zauważyć, że zgodnie z opisami autora, nie poddali się oni biernie stosowanej wobec nich nagonce i postanowili w możliwy dla siebie sposób okazać nazistom pogardę. Historia, którą opisuje autor pokazuje, że możliwa była także miłość dająca ostatnią nadzieję na szczęście i lepszy los, ale niestety w większości przypadków małżeństwa w obozach się rozpadały, z powodu niszczenia przez nazistów rodzin i oddzielania kobiet od mężczyzn. Jest to także historia pokazująca, jak naziści niszczyli szczególnie uzdolnionych ludzi, nie mogąc zaakceptować ich pochodzenia, przez co stworzyli obóz szczególnie dla takich ludzi. Ludzie nieprzywykli do pracy fizycznej byli tam wykorzystywani do trudnych prac i tak jak w innych obozach głodzeni oraz mordowani.

  Uważam, że warto przeczytać tą książkę, aby jeszcze lepiej móc zrozumieć zbrodnię holokaustu. Jest to bardzo poruszające świadectwo miłości, przyjaźni oraz niezłamania się i pozostawania wiernym swoim przekonaniom pomimo ogromnego nacisku ze strony nazistów. Książkę przeczytałam dzięki serwisowi czytampierwszy. [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ponownie pogrążyłam się w lekturze dzięki portalowi Czytam Pierwszy. Akcja książki dzieje się dwutorowo; z jednej strony obserwujemy życie w obozie z perspektywy więźnia, z drugiej życie Niemców m. in. w Berlinie.

  Więźniów poznajemy, gdy podróżują pociągiem, stłoczeni w bydlęcych wagonach. Bez dostępu do wody, jedzenia, świeżego powietrza czy toalety. Niektórzy nie wytrzymują tej podróży.

  Z dnia na dzień podupadają na duchu, a ciężkie warunki sprawiają, że zaczynają doskwierać im choroby. To wtedy część z nich wpada na pomysł by z okazji zbliżającej się wizytacji Czerwonego Krzyża zrobić z Thieresienstadt obóz pokazowy; gdzie artyści mogą się realizować. Nie robią tego bynajmniej by przypodobać się Niemcom, jedynie by wzmocnić morale i dać sobie siły do walki o każdy dzień.

  Z drugiej strony poznajemy świat gdzie wojna jest nieodczuwalna. Młodzi Niemcy, zdobywają wykształcenie, pną się po szczeblach kariery i ucztują. Wojna jest, ale gdzieś tam w tle, mówi się o niej, ale nie czuje się zagrożenia- co więcej większość wierzy w niezwyciężoność swego narodu.

  Jednak te dwa światy ścierają się, za sprawą uwięzionego w obozie dyrygenta światowej klasy - Hansa Krasy i młodej biolog Elizabeth von Leuenberg. Między tą dwójką wybucha gorące uczucie, co więcej jego spełnienie następuje jeszcze w obozie.

  Czy ucieczka z obozu jest możliwa? Ile niektórzy są w stanie poświęcić by osiągnąć cel?

  Xavier Guell łączy fikcję i fakty, a jego umiejętności pisarskie sprawiają, że słowa płyną niczym muzyka.

  Wykształcenie muzyczne autora nadaje książce specyficzny wydźwięk. Szczegółowa charakterystyka dźwięków, pomimo, że niezrozumiała dla laika wydaje się niezwykle atrakcyjna.

  'Flecista Elmer zagrał długie 'a'. Początkowo był pod dźwiękiem, ale później dostroił je tak, by było porfekcyjne.'

  Fantazja go nie opuszcza, opisy koncertów, sonat i przedstawień- w sposób tylko taki jak muzyk może opisać dźwięki. Słowa płyną niczym muzyka.

  To wszystko jednak skrywa historię o woli walki i przetrwaniu, gdzie piękno toczy nierówną walkę z terrorem.

  Muzycy zamknięci w obozie koncentracyjnym tworzą swój własny świat.

  Dialogi są poprowadzone w sposób bardzo naturalny, a bohaterowie są bardzo wyraziści.

  Hans jest pewny siebie, dla niego wojna i czas w obozie to także czas na rozprawienie się ze swoim życiem. Analizuje i rozkłada na czynniki pierwsze swój życiorys, często żałuje wcześniejszych wyborów. Jest lojalny wobec swoich przyjaciół i pracowity.

  Elizabeth wydaje się pewną siebie kobietą, mającą kontrolę nad swoim życiem. Jednak nieudane małżeństwo - wręcz z przypadku, kochanek, z którym nie umie zakończyć związku sprawiają odmienne wrażenie. Pracuje na co dzień w Instytucie i próbuje rozwikłać zagadki kodu genetycznego- by mieć kontrolę nad jakością urodzonych przyszłych obywateli. początkowo dumna ze swojej pracy z końcu, zaczyna wątpić w moralność badań i pozyskiwanych próbek.

  Smaczku może dodać postać Josepha Mengele, która jest ukazana w sposób wręcz odstręczający. Sceny seksu z jego udziałem są na granicy sadystycznych praktyk i to jest coś co mi przeszkadza. Specyficzne upodobania i surowość z jaką są opisane jakoś nie korespondują mi z całą historią.

  'Elizabeth odrzuciła głowę na bok i zaczęła wymiotować. Mengele uśmiechnął się, odsłaniając dwie górne jedynki, i nie wyszedł z niej, dopóki nie osiągnął orgazmu.'

  Mam wrażenie, że w ogóle wszystkie sceny seksu są napisane na prędce i słabo przemyślane.

  Porównując np. Tatuażystę z Auschwitz, gdzie jest mocno rozbudowany wątek miłosny i całość dobrze współgra ze sobą, tu nie ma tej spójności.

  Dla mnie takie 4/5.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 5 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Pepa w raju. Najkrótsza opowieść o miłości 5/5 Nasza cena:
17,63 zł 22,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pepa w raju. Najkrótsza opowieść o miłości

Tylko on. Samantha ma dość uwag, że chociaż skończyła trzydziestkę, nadal nie ma rodziny. Jej siostra bliźniaczka od dawna jest szczęśliwą żoną i matką, a Samantha nie ma nawet narzeczonego. Postanawia więc zrobić pierwszy krok. Celem staje się przystojny prawnik, James Crighton. Tymczasem ktoś...
Jak w raju 0/5 Nasza cena:
24,89 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak w raju

RAJ NA SESZELACHRiva i Damiano przeżyli burzliwy romans zakończony równie burzliwym rozstaniem. Damiano zarzucił Rivie kłamstwo, chociaż sam też często mijał się z prawdą. Po pięciu latach spotykają się ponownie. Damiano proponuje Rivie atrakcyjną pracę na Seszelach. To dla niej szansa na zawodowy...
Do raju idą tylko grzeczne dziewczynki, a niegrzeczne tam, gdzie chcą 4/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Do raju idą tylko grzeczne dziewczynki, a niegrzeczne tam, gdzie chcą

Przyjemna, lekka i zabawna książka w stylu Jane Austen, "Bridget Jones" i "Seksu w wielkim mieście" ze smakowitymi potrawami w tle. Zoey Westwood jest utalentowaną trzydziestolatką. Mieszka w Nowym Jorku i prowadzi wraz z przyjaciółką Sally firmę cateringową – jej talent to gotowanie. Firma rozwija...
Okruchy raju 5/5 Nasza cena:
28,44 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Okruchy raju

Pierwszy tom nowego cyklu "Azjatycka saga".  Tym razem Tanya Valko umieściła akcję powieści w Indonezji i innych krajach Azji Południowo-Wschodniej. Dramatyczne dzieje bohaterów możemy śledzić od roku 1965, okresu "komunistycznego upuszczenia krwi" poprzez czystki wśród ludności chińskiej, aż po...
Bramy raju 4/5 Nasza cena:
31,85 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bramy raju

W IV tomie bestselerowej sagi „Rodzina Casteel” autorstwa Virginii C. Andrews znów spotykamy się z piękną, ale nieszczęśliwie urodzoną Heaven Leigh Casteel. Skomplikowana przeszłość, wieczne pogardzanie, głodzenie i bicie w dzieciństwie niewątpliwe negatywnie odbiło się na życiu Heaven oraz jej...
Droga do raju 5/5 Nasza cena:
9,46 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Droga do raju

Nowa powieść autorki kultowego `Jeźdźca miedzianego`! Obyczajowa "powieść drogi". Poruszająca historia o kobiecej przyjaźni, lojalności, miłości i poszukiwaniu celu w życiu. Shelby kończy szkołę i dostaje od ciotki kultowego, jaskrawożółtego mustanga. Zamierza jechać nim do Kaliforni, by odnaleźć...
Błądząc do bram raju 5/5 Nasza cena:
32,34 zł 42,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Błądząc do bram raju

''Błądząc do bram raju" jest książką, która pobudza do ogromnej reflekcji na temat własnego życia i sposobu postępowania z samym sobą i z drugim człowiekiem. Ogromnym wzbogaceniem książki są nie tylko przywołane fragmenty twórczości F. Petrarki, ale i przeiękne obrazy, szkice i wiersze oraz złote...
W poszukiwaniu straconego czasu. Uwięziona 0/5 Nasza cena:
41,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

W poszukiwaniu straconego czasu. Uwięziona

"Uwięziona" to czwarty tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta "W poszukiwaniu straconego czasu", uznanego w powszechnej opinii krytyków za arcydzieło literatury. (Pierwsza część nosi tytuł "W stronę Swanna", druga "W cieniu zakwitających dziewcząt", trzecia "Strona Guermantes", czwarta...
Uwięziona 4/5 Nasza cena:
31,76 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uwięziona

Bohaterka książki, Madora, już jako siedemnastolatka wpadła w kłopoty z narkotykami i mężczyznami. Przerażona światem i wyalienowana od rodziny i przyjaciół, uciekła z Willisem, by przez kilka lat prowadzić życie z dala od wszystkich. Jednak gdy Willis porywa i więzi ciężarną nastolatkę, Madora...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula