Usagi Yojimbo. Początek. Księga 1

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
576
Nasza cena: 61,55 zł 89,99 zł Taniej o: 32%

Poznaj losy jedynego w swoim rodzaju królika-samuraja, który umiejętnościami walki mieczem mógłby zawstydzić nawet legendarnego Musashiego Miyamoto. Oto początek znakomitego komiksu, którego autorem jest Stan Sakai.

Usagi Yojimbo to postać antropomorficznego królika ronina, która wywodzi się z kultowej amerykańskiej serii komiksowej "Usagi Yojimbo Saga". Cykl ten powstaje od przeszło 30 lat i może pochwalić się rzeszą fanów na całym świecie, który docenili nie tylko fabułę i charakterystyczną kreskę, ale również dbałość o szczegóły. Choć w roli głównych bohaterów występują tu jedynie zwierzęta, to wszelka architektura, ubrania czy japońskie tradycje zostały w niej idealnie odwzorowane.

Wydarzenia zaprezentowane w "Usagi Yojimbo. Początek. Księga 1" stanowią wstęp do głównego cyklu. Pokazują Yojimbo, zanim utracił swojego suwerena Mifune i stał się samurajem bez pana. Dzięki temu czytelnik może dowiedzieć się, komu bohater zawdzięcza swoje szermiercze umiejętności, a także co zahartowało jego charakter. W zbiorze znalazły się historie z tomów "Ronin", "Samuraj", "Droga wędrowca" oraz "Spisek ryczącego smoka".

Japonia w okresie Edo. Usagi jest niedoświadczonym adeptem miecza, który przechodzi intensywne szkolenie pod okiem pustelnika Katsuichiego. Trening w górskiej samotni stanowi dla niego jeden z pierwszych kroków do zostania niepokonanym wojownikiem wierzącym w sprawiedliwość. Na planszach "Usagi Yojimbo. Początek" ukazana została m.in. bitwa o równinę Adachi oraz bohaterowie pokroju łowcy nagród Gena i niewidomego mistrza miecza Zato-Ino.

Stan Sakai jest cenionym japońsko-amerykańskim twórcą komiksów oraz rysownikiem. Jego największym sukcesem jest seria o króliku Yojimbo, w której odwołuje się zarówno do japońskiej tradycji, jak i nowoczesnych ikon (np. filmów Akiry Kurosawy). Nie stroni przy tym od zabawy konwencją, czym często zaskakuje swoich fanów. Stan Sakai tworzy kolejne tomy samodzielnie. Wyjątkiem od tej reguły są specjalne wydania, do których opracowania zaproszono gości. Jego dzieło można porównać do mangi "Samotny wilk i szczenię", którą stworzyli Kazuo Koike i Goseki Kojima.
Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  POCZĄTEK DROGI DŁUGOUCHEGO RONINA

  Po wydaniu czterech zbiorczych tomów „Usagi Yojimbo: Saga” wydawnictwo Egmont postanowiło wznowić początki przygód uszatego samuraja. I dobrze, bo nie dość, że to kawał dobrego komiksu – może nie tak dobrego, jak mangi, z których Stan Sakai, jego twórca, czerpał pełnymi garściami, jednak wciąż udanego – to jeszcze pierwsze tomy mają w sobie sporo świeżości. A że komiksy z szóstego albumu, który pojawi się w kolejnym tomie zostały uznane nie tylko za najlepsze w serii, ale też umieszczone na liście 100 najlepszych komiksów w historii według magazynu „Wizard” (i to na 44 miejscu!), będzie na co czekać.

  Szesnastowieczna Japonia to miejsce niespokojne i rozdarte przez domowe wojny. Właśnie w takim świecie przyszło żyć Miyamoto Usagiemu, królikowi samurajowi, który w jednej z bitew traci swego suwerena, Mifune. Bez niego staje się ronienm i wyrusza w podróż po kraju, szukając swojego miejsca, wewnętrznego spokoju i niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują. A tych, podobnie jak wszelkiej maści zagrożeń, nigdy nie brakuje…

  Co czeka nas w tym tomie? Sam początek, ujawniający nam zarówno przebieg bitwy pod Adachi, jak i pierwsze spotkanie z łowcą nagród Genem. A to tylko fragment tego, co czeka na nas na niemal sześciuset stronach komiksu.

  „Usagi Yojimbo” w Polsce pojawiła się po raz pierwszy w roku 2001, na łamach magazynu „Świat komiksu”. Regularnie natomiast zaczęła był publikowana od roku 2002, kiedy to Egmont wydał tomik „Cienie śmierci” – ósmy w kolejności chronologicznej. Dwa lata później oficyna Mandragora zaczęła wydawać pierwsze części serii i zanim zniknęła z rynku, zdołała wydać wszystkie siedem tomów z początkami „Usagiego”. W roku 2012 Egmont zaczął je wznawiać, by uzupełnić serię, ale poprzestał na dwóch częściach, a teraz wraca w zbiorczych tomach. Łącznie będą dwa, pierwszy więc daje nam zaledwie połowę całej opowieści znanej jako „Początek”, ale jest to połowa bardzo udana i nawet jeśli mielibyście dalej nie czytać przygód długouchego ronina, warto po ten tom sięgnąć i przekonać się co ma do zaoferowania.

  A jest tego sporo. Owszem, dotychczas wydane cztery części „Usagi Yojimbo: Saga” też nadawały się na początek przygody z serią, ale zawierały wiele odniesień do wcześniejszych wydarzeń. Tu nie ma na to miejsca. Wszystko dostajemy od początku, krok po kroku odkrywając świat Usagiego. Świat zaludniony przez gadające zwierzęta, ale jak najbardziej doskonały dla dorosłych czytelników. Świat magii, niezwykłych stworzeń, samurajskiego kodeksu, walki dobra ze złem i bogactwa ciekawostek i legend z Kraju Kwitnącej Wiśni. Wciąż jeszcze Sakai wprawia się tu w operowaniu wątkami, ale i tak jest to komiks całkiem spełniony. Nie tak, jak podobne mu mangi, których jakość stoi jednak wyżej, ale jak na amerykańskie dzieło, okazuje się bardzo udany i wciągający.

  Do tego dochodzą sympatyczne ilustracje, nieco prostsze niż w późniejszych odsłonach, niemniej udane i świetne wydanie. W skrócie: kawał dobrej opowieści graficznej dla dużych i małych, za którą warto rozejrzeć się wśród nowości. Tym bardziej, że prawie 600 stron dostajemy w naprawdę niezłej cenie i dobrym przekładzie Jarosława „Orkanaugorze” Rybskiego, człowieka który tłumaczył komiksu dla Mandragory. I tylko przekład niektórych onomatopei można było sobie darować.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: komiks
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Prawie dwadzieścia lat temu na naszym rynku debiutowały początkowe epizody przygód Usagiego Yojimbo (Mandragora). Później nastąpiły długie lata posuchy, aż do momentu, kiedy to Egmont nie zabrał się za wydawanie klasycznej sagi. Teraz dodatkowo w ich ofercie pojawia się zbiorcze wydanie początkowych historii, które pozwalają w należytej chronologii zagłębić się we wspaniały komiksowy świat stworzony przez Stana Sakai.

  Usagi Yojimbo: Początek, księga 1 to solidna ponad 570 stronicowa pozycja, która powinna znaleźć się w posiadaniu każdego szanującego się miłośnika dobrych komiksów. W wydaniu tym znajdziemy cztery pierwsze historie wydane pierwotnie w latach 1987-1991: Ronin, Samuraj, Droga Wędrowca, Spisek ryczącego smoka. Kolejne rozdziały poprzedzone są krótkimi opisowymi wstępami, gdzie różni artyści wypowiadają się na temat twórczości Stana Sakai i jego króliczego bohatera.

  Pierwszy z rozdziałów (Ronin), pokazuje Usagiego na początku jego wielkiej wędrówki, kiedy wciąż nie może ON pogodzić się ze świadomością bycia samurajem bez pana. Smutek, złość i brak pomysłu na przyszłość sprawia, że dość często wdaje się ON w krwawe pojedynki. Wrogowie dziesiątkami giną od jego ostrego miecza, stając się kolejnymi bezimiennymi ciałami. Nie zapomina ON jednak o honorze samuraja, chociaż momentami nagina go do własnych potrzeb. Kolejne zaserwowane tutaj historie to spora ilość walk i liczne nawiązania do kina KKW. Najbardziej będzie wyczuwalny tutaj klimat dzieł Kurosawy, który lubował się w westernowych schematach, gdzie milczący wojownik wyznający jasno określony kodeks moralny, przemierza kraj i wymierza krwawą sprawiedliwość bandytom.

  „Samuraj” to już bardziej spójna opowieść, która jest niczym innym jak jedną wielką retrospekcją przyszłości bohatera. Czytelnik ma tutaj okazję poznać jego losy od momentu, kiedy jeszcze jako mały króliczek został ON przyjęty na naukę do swojego mistrza, do chwili kiedy w wielkiej bitwie traci ON swojego pana. Sakai sięgnął tutaj po dość klasyczną formę pokazania minionych zdarzeń. Usagi sam snuje opowieść o swojej przeszłości, której przysłuchuje się jego znajomy łowca nagród Gen.

  Trzeci rozdział „Droga Wędrowca” to powrót do bardziej dynamicznych i luźniej ze sobą powiązanych historii, w których częścią wspólną jest zarówno widowiskowa walka, jak również mała i wiecznie głodna jaszczurka, którą spotyka Usagi w jednej z odwiedzonych wiosek. Stworzenie w podzięce za ratunek staje się jego wiernym towarzyszem, który stopniowo zaczyna być traktowany jako najlepszy przyjaciel. Oczywiście na ścieżce owej dwójki pojawi się również cała masa innych postaci, którym będzie trzeba pomóc, lub też bronić się przed ich morderczymi skłonnościami.

  Ostatni rozdział „Spisek ryczącego smoka” to kolejna wypełni spójna opowieść, łącząca wszelkie wcześniej pojawiające się wątki, tworząc naprawdę doskonałe zwieńczenie tomiku. Mamy tutaj do czynienia z historią, w której nie zabraknie spisków na życie szoguna, niesamowitych pojedynków, wielkich potyczek, zabójczych ninja czy masy bardziej dramatycznych chwil. Usagi wraz z przyjaciółmi stara się pokrzyżować plany Pana Takamury, przeciwstawiając się jego przeważającym siłom. Sakai w umiejętny sposób operuje tutaj stopniowo narastającym napięciem, które wybucha pełnią siły w kulminacyjnym momencie, dostarczając czytelnikowi pokaźnej dawki rozrywki. Atmosfera, jaka jest tutaj wyczuwalna to kolejny ukłon w stronę legendy kina (Kurosawy) i jego dzieł.

  Ci, którzy mieli wcześniej kiedykolwiek do czynienia z przygodami wojowniczego królika, raczej nie muszą być specjalnie przekonywaniu do tego, że recenzowany album to czyta komiksowa rewelacja, którą powinno posiadać się w swoich zbiorach. Jeśli jednak nigdy nie miałeś okazji zagłębić się w świat zwierzęcych bohaterów przemierzających japońskie ziemie, to najwyższa pora nadrobić zaległości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Usagi Yojimbo Saga. Księga 2 5/5 Nasza cena:
61,55 zł 89,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Usagi Yojimbo Saga. Księga 2

Nowe wydanie popularnej serii Usagi Yojimbo. Ponad 600 stron przygód niezwykłego królika ronina. Drugi tom zbiera historie wydane w tomach: Pory roku, Ostrze bogów i Szare cienie.   Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi utracił swojego...
Usagi Yojimbo. Samuraj 0/5 Nasza cena:
28,70 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Usagi Yojimbo. Samuraj

Drugi tom słynnej sagi o króliku samuraju Miyamoto Usagim.Akcja serii dzieje się w siedemnastowiecznej Japonii po zakończeniu wojny domowej. Kontrolę nad poszczególnymi regionami kraju przejmują, należący do klasy panującej i postępujący zgodnie z zasadami honoru, samurajowie. Nastają czasy...
Usagi Yojimbo Saga. Księga 4 4/5 Nasza cena:
61,55 zł 89,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Usagi Yojimbo Saga. Księga 4

 Nowe wydanie popularnej serii Usagi Yojimbo. Ponad 600 stron przygód niezwykłego królika ronina. Czwarty tom zbiera historie wydane w tomach: Pojedynek przy świątyni Kitanoji, Wędrówki z Jotaro oraz Ojcowie i synowie. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z...
Usagi Yojimbo Saga. Usagi Yojimbo. Księga 3 4/5 Nasza cena:
61,55 zł 89,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Usagi Yojimbo Saga. Usagi Yojimbo. Księga 3

Nowe wydanie popularnej serii "Usagi Yojimbo". Ponad 600 stron przygód niezwykłego królika ronina. Drugi tom zbiera historie wydane w tomach: "Bezksiężycowa noc", "Ostrze bogów II: Wędrówka do świątyni Atsuta", "Maska demona". Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W...
Usagi Yojimbo. Tom 28. Ukryci 0/5 Nasza cena:
23,94 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Usagi Yojimbo. Tom 28. Ukryci

Nowy tom przygód Usagiego, ronina walczącego o sprawiedliwość w dawnej Japonii. Usagi przybywa do miasta na północy Japonii, gdzie inspektorem policji jest jego przyjaciel, pan Ishida. Pewnej nocy dochodzi do brutalnej zbrodni, jej ofiarami padają dwaj znamienici samurajowie, którzy dopiero co...
Usagi Yojimbo. Tom 27. Tajemnice 0/5 Nasza cena:
28,70 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Usagi Yojimbo. Tom 27. Tajemnice

Najnowszy tom przygód Usagiego, ronina szukającego przygód w krainach dawnej Japonii. Długouchy wojownik dociera do dużego miasta, gdzie funkcję inspektora straży pełni jego stary przyjaciel, pan Ishida. Już pierwszego dnia Usagi wplątuje się w niebezpieczną rozgrywkę, w której stawką jest życie...
Usagi Yojimbo Saga. Księga 1 5/5 Nasza cena:
65,54 zł 89,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Usagi Yojimbo Saga. Księga 1

Nowe wydanie popularnej serii Usagi Yojimbo. Ponad 600 stron przygód niezwykłego królika ronina. Pierwszy tom zbiera historie wydane w tomach: Cienie śmierci, Daisho i Pomiędzy życiem a śmiercią. Pod koniec szesnastego wieku Japonią wstrząsały liczne wojny domowe. W jednej z bitew Miyamoto Usagi...
Przyjaźń, przygoda, konie. Przewodnik. Spirit Riding Free 4/5 Nasza cena:
26,94 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przyjaźń, przygoda, konie. Przewodnik. Spirit Riding Free

Dołącz do Lucky, Pru, Abigail oraz ich wspaniałych rumaków i baw się dobrze dzięki tej wyjątkowej książce. Znajdziesz tu masę informacji o Miradero i świecie serialu Mustang: Duch Wolności, a oprócz tego gigantyczny plakat, quizy, gry, pocztówki, ciekawostki dotyczące ras koni i jeździectwa,...
Top Wing. Ptasia Akademia. Książka do wyklejania 0/5 Nasza cena:
8,21 zł 11,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Top Wing. Ptasia Akademia. Książka do wyklejania

Top Wing. Ptasia Akademia. Książka do wyklejania Naklejanie to wyzwanie! Podejmij je i stwórz własne sceny z udziałem ulubionych bohaterów Ptasiej Akademii. Na każdej stronie tej książki znajdziesz imponujące tła, które możesz zapełnić naklejkami przedstawiającymi postacie. Przyklejaj je,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula