Tu i teraz

Autor:

Ann Brashares

Średnia: 3.5 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Format
20,2x13,5 cm
Ilość stron
248
Rok wydania
2016
Wydawnictwo
Nasza cena: 30,44 zł 34,99 zł Taniej o: 13%

Ann Brashares, autorka bestsellerowej serii Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów, powraca z poruszającą i romantyczną historią o dziewczynie, która jest zdolna odmienić losy świata. Wszystko ma jednak swoją cenę...

Jest 2014 rok. Cztery lata temu szesnastoletnia dziś Prenna James wyemigrowała do Nowego Jorku, w którym nadal czuje się obco. Problem polega na tym, że dziewczyna nie przybyła z innego kraju - przybyła z przyszłości, w której ludzkość została zdziesiątkowana z powodu roznoszonej przez komary zarazy, a świat, który znamy, legł w gruzach. Ucieczka w przeszłość była jedyną szansą ocalenia dla tych, którzy przeżyli. Wszyscy muszą absolutnie podporządkować się dobru społeczności i ściśle przestrzegać reguł. Nawiązywanie bliskich relacji z "tubylcami" jest zakazane. Tylko co zrobić, kiedy na horyzoncie pojawia się przystojny chłopak, Ethan Jarves?

Dzieli ich kilkadziesiąt lat, łączy uczucie. We dwoje są zdolni odmienić bieg historii. Ale czy będą w stanie to zrobić?

Czytaj całość

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez Recenzentka K. w dniu 2016-03-11
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Przede wszystkim muszę podkreślić, że nie jest to książka dla starych wyjadaczy fantastyki i science fiction. To powieść młodzieżowa, trochę naiwna w swojej koncepcji, zawierająca typowy romans i mało skomplikowaną fabułę. Nie spodziewajcie się więc zawiłych teorii odnośnie do samych podróży w czasie. Brashares nie skupiła się na tym, jak można przemieszczać się w czasie, dlaczego jest to możliwe, ale bardziej na wątku wyrwania się bohaterki ze wspólnoty i próbie zmienienia przyszłości.

  Fabuła jest ciekawa i świeża — podoba mi się sam pomysł. Autorka stworzyła fascynujący świat, jednak niestety go nie rozwinęła. W książce wszystko jest zbyt prostolinijne, ratują ją jedynie zwroty akcje, nadające tempo samej fabule. Pisarka dosyć uogólniła fabułę, pozbawiając ją szczegółów, mocniejszych fundamentów, na których mogłaby oprzeć swój pomysł. Jest ciekawie, ale całościowo nie widzę świata, jaki chciała przedstawić. Brakowało mi dokładniejszych opisów tego, jak wyglądało wcześniejsze życie Prenny. Przyczepię się także do małej emocjonalności przekazu. W jednej ze scen bohaterka wspomina zmarłego brata i swoją tragiczną przeszłość, mogłaby to być mocna i przejmująca scena, wywołująca wzruszenie. Jednak czytałam ją trochę obojętnie, co przy takim temacie nie powinno mieć miejsca.

  Bohaterowie trochę mnie zawiedli, są dosyć powierzchownie skonstruowani. Brakuje im głębi, czegoś, co, wyróżniłoby ich spośród postaci z innych książek o podobnej fabule. Co prawda od razu ich polubiłam, szczególnie Ethana, który ujął mnie swoim naukowym zacięciem i niezłomną wiarą, że wszystko skończy się dobrze. Jednakże muszę też nieco obronić Brashares – to powieść jednotomowa, więc i tak świetnie sobie poradziła z oddaniem charakteru postaci.

  Autorka ma lekki styl, samą książkę czyta się szybko i nie ma w niej błędów. Narrację mamy pierwszoosobową, typowo pamiętnikarską. Zwykle autorom udaje się wybrnąć z takiego prowadzenia fabuły, jednak w tym przypadku sama historia została spłycona. Brashares skupiła się na głównej bohaterce, pomijając postaci poboczne oraz samo uniwersum – zarówno teraźniejsze, jak i przyszłe.

  Przyznam, że spodobał mi się wątek miłosny. Nic na siłę, trochę z humorem i zdrowym rozsądkiem. Ethan to zwykły facet, co też mnie w jakiś sposób ujęło. On i Prenna nie rzucają się od razu na siebie, to subtelny związek, skupiający się bardziej na emocjach. Jeśli lubicie powieści science fiction z podróżami w czasie i romansem w tle, to ta będzie dla Was idealna.

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez Anna C. w dniu 2016-02-15
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Ann Brashares stworzyła bardzo oryginalną powieść dla młodzieży. Książka napisana jest lekko, zrozumiałym i bardzo plastycznym językiem, przemawiającym do młodych ludzi. Czyta się ją z przyjemnością, a jej lektura nie zabiera dużo czasu. Fabuła powieści jest niebanalna, a bohaterowie, mimo młodego wieku, zaskakująco dojrzali. Autorka poświęciła im dużo uwagi i sporo miejsca w książce, stanowią rozpoznawalne indywidualności i zdecydowanie nie wtapiają się w tłum.

  Przerażały mnie zasady przybyszów i obsesyjne ich przestrzeganie, dosłownie zachowywali się jak członkowie sekty. Ale jak to w życiu bywa, zasady są po to, żeby je łamać.... Tylko nie zawsze jest to bezpieczne.

  "Tu i teraz" to nie tylko ciekawa, ale i mądra książka. Fajnie i lekko napisana - na pewno zdobędzie serca młodych czytelników, a i starsi nią nie pogardzą :)

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez Magdalena S. w dniu 2016-02-08
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że w dystopiach spotkaliśmy się już prawie ze wszystkim, co możliwe. Mimo tego nadal bardzo chętnie sięgam po książki z tego gatunku, licząc na pewien powiew świeżości. Teoretycznie nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, co nas czeka, a kto wie, być może autor ma jakiegoś asa w rękawie i jeszcze nas czymś zaskoczy. Czasami nawet jestem w stanie przymknąć oko na powielające się schematy, ale nie jestem pewna, od czego to zależy – podczas czytania jednych książek prawie w ogóle mi to nie przeszkadza, a w przypadku innych jestem całkowicie zbulwersowana podobną sytuacją. Może mi to ktoś wyjaśnić?

  Moim pierwszym spotkaniem z Ann Brashares była książka „Nigdy i na zawsze”, która naprawdę mnie oczarowała. Nie trzeba mnie było długo namawiać, abym sięgnęła po jej najnowszą powieść, „Tu i teraz”. To historia szesnastoletniej Prenny James, która żyła pod koniec XXI wieku, jednak śmiertelna pandemia zabiła wtedy miliony osób. Dzięki zaawansowanej technologii Ci, którzy przetrwali, uciekli do przeszłości, do roku 2010. Starają się dostosować do czasów, w których się znaleźli, a pomagają im w tym ściśle ustalone zasady całego społeczeństwa przyszłości. Wszystko po to, aby zapobiec kolejnej epidemii, która mogłaby się okazać fatalna w skutkach. Prenna zawsze wierzyła w zasady. Do czasu aż spotkała Ethana Jarvesa.

  Książka zapowiadała się naprawdę dobrze, wskazywały na to już pierwsze strony. Jednak z każdym kolejnym rozdziałem odkrywałam pewne mankamenty tej powieści, które sprawiły, że historia Prenny i Ethana sporo straciła w moich oczach. Powiela się tutaj pewien schemat - dwójka młodych, teoretycznie ambitnych i zbuntowanych nastolatków, którzy za wszelką cenę chcą toczyć walkę z systemem. Z dnia na dzień odkrywają, że nie wszystko jest takim, jakim być się wydaje. Są w stanie rzucić wszystko, aby uciec od tych, którzy ich kontrolują i odkryć prawdę. Razem chcą zachwiać światem i społeczeństwem. A wszystko w imię miłości… Mimo wszystko są oni dosyć słabo wykreowani i nie byłam w stanie zżyć się z ich historią. Mimo że Ann Brashares chciała, żeby Prenna była twarda i odważna, tak wyszło to raczej sztucznie i momentami po prostu śmiesznie.

  Zgodnie z Zasadami, Prenna jako dziewczyna przyszłości nie może nawiązywać bliskich relacji z nikim z teraźniejszości. Oczywiście nieuniknione staje się to, że ulega Ethanowi, a ON zakochuje się w Prennie po uszy. Gotów jest nawet umrzeć, za jedną noc spędzoną z tą dziewczyną. Jednak zdecydowanie zabrakło mi tutaj dobrze odczuwalnych emocji, których mogłabym doświadczać razem z bohaterami. Było kilka scen, w których naprawdę mogłaby to być lawina uczuć, ale ja jej w ogóle nie odczułam. „Tu i teraz” przypomina nieco książkę Lauren Oliver, „Delirium”. Występuje tu naprawdę sporo podobieństw, nie tylko te związane ze stanem zakochania. Społeczeństwo z przyszłości jest ściśle kontrolowane, osoby wyższe rangą robią wszystko, aby utrzymać ich w ryzach, łącznie ze szprycowaniem ich dziwnymi pigułkami, którego prawdziwego działania nikt nie zna.

  Najnowsza powieść Ann Brashares miała w sobie jednak kilka elementów, które przypadły mi do gustu. Całkiem dobrze poznajemy wizję przyszłości, chociaż akcja toczy się w teraźniejszości. Prenna bardzo płynnie opowiada o swojej przeszłości, która logicznie rzecz biorąc jest przyszłością. Trochę to zagmatwane, prawda? Być może autorka zbyt się zagalopowała, bo połączyła elementy dystopii, podróże w czasie, reżim i kontrolę, walkę z systemem oraz romans w jedną całość. Chwilami miałam wrażenie, że sama się w tym nieco pogubiła. Nie mówię, że połączenie tych wątków jest czymś złym, wręcz przeciwnie, ale trzeba to odpowiednio zgrać. Plusem tej powieści jest jednak styl autorki, do którego nie ma żadnych zastrzeżeń. Ann Brashares zadbała również o odpowiednią dynamikę akcji, ale zabrakło mi tutaj chwil pełnych napięcia czy nieprzewidywalności. Niestety, jeżeli autor trzyma się schematów, to bardzo łatwo można przewidzieć bieg fabuły.

  „Tu i teraz” to książka, która mnie rozczarowała. Zapowiadała się naprawdę dobrze, jednak trafiła do grona tych powieści, które irytują mnie swoją schematycznością. Zabrakło mi tutaj wielu elementów i odebrałam ją jako powieść niedopracowaną. Ma swoje dobre strony, ale nie zdołały one na tyle przykryć wszystkich mankamentów, abym uznała ją za dobrą powieść. Określiłabym ją raczej mianem przeciętnej, która nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle innych powieści młodzieżowych. Nie ukrywam, że historia ta miała w sobie ogromny potencjał, ale autorka się gdzieś pogubiła i nie była w stanie go odpowiednio wykorzystać.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez Recenzentka K. w dniu 2016-02-12
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Tu i teraz podobało mi się w ten zwyczajny sposób, kiedy odkładamy książkę i mamy uśmiech na ustach. Jest to lekka, łatwa w odbiorze i wciągająca fabularnie historia dla młodzieży. Najbardziej przypadł mi do gustu właśnie kluczowy motyw podróży w czasie, który dobrze poprowadzony potrafi naprawdę wzbudzać emocje. Kiedy teraźniejszość, przeszłość i przyszłość stają się jednym i tym samym momentem w czasie, to zaczynamy rozumieć jak niewielkim trybikiem w machinie jest każdy z nas. Miałam wiele radości z czytania o świecie za pięćdziesiąt, sto lat, mimo że wizja jaką kreuje Brashares jest bardzo pesymistyczna. Cieszy mnie także, że poruszono w niej tematy ekologii, gazów cieplarnianych, klimatu i wirusów, bo może otworzy to oczy większej liczbie osób.

  Polubiłam głównych bohaterów – Prennę i Ethana – przede wszystkim za ich naturalność, zwyczajność i prostotę. Na szczęście żadna z postaci nie irytuje (co często zdarza się w literaturze tego typu) choć jednocześnie muszę zauważyć, że niektóre z nich zostały trochę przerysowane. Jeśli mam się do czegoś przyczepić, to chyba do relacji nastolatków, która w moim odczuciu trochę zbyt szybko się rozwinęła. Lubię, kiedy bohaterowie powoli budują zaufanie, poznają się. Pamiętam jednak, że nie jest to literatura psychologiczna, więc takie aspekty stoją gdzieś z tyłu za akcją i romansem.

  Gdzieś „obiło mi się o oczy”, że niektórzy narzekają na zakończenie, a ja – jak to często bywa – jestem odwrotnego zdania i uważam je za coś naprawdę interesującego i wreszcie nowego. Fakt, to rozwiązanie zostawia pewien niedosyt, ale ja szanuję autorkę za to, że zrobiła kropkę dokładnie w tym miejscu. Nie chcę się rozwijać na ten temat, bo nie chodzi przecież o to, żeby popsuć Wam przyjemność z czytania.

  Na co jeszcze zwróciłam uwagę? Ciekawa idea Zasad oraz samej wspólnoty ludzi z przyszłości, jestem na tak, jeśli chodzi o wzmianki dotyczące inwigilacji, cenzury i ograniczenia wolności (to takie smaczki problemów dorosłego świata przemycone do literatury młodzieżowej), intrygująca i nawet prawdopodobna wizja bliskiej przyszłości, elementy naukowe wyjaśniające, jak wynaleziono podróż w czasie. Widać, że autorka miała pomysł, plan i realizowała go krok po kroku.

  W literaturze młodzieżowej to pozycja warta uwagi i sądzę, że spodoba się wielu czytelnikom. Nie oczekujcie spektakularnych rozwiązań, szokujących zwrotów akcji i wielowymiarowo stworzonych bohaterów, bo książka ta pełni przede wszystkim rolę rozrywkową. Z drugiej strony jednak, jeśli zechcemy zagłębić się w treść, odkryjemy także jej walory dydaktyczne. Ta historia uczy, że wszystko co robimy teraz, będzie miało jakieś konsekwencje w przyszłości. Nasze życie nie należy tylko do nas, jest nierozerwalnie połączone z resztą świata.

  czytaj więcej: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Tu i teraz
 • Autor: Ann Brashares
 • Wydawnictwo Ya!
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2016
 • Ilość stron: 248
 • Format: 20,2x13,5 cm
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328027138
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Here and now
 • Tłumacz: Maćczak Janusz
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328027138
 • EAN: 9788328027138
 • Wymiary: 20,2x13,5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Hej, Jędrek! 3. Kto tu rządzi? 5/5 Nasza cena:
19,92 zł 24,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Hej, Jędrek! 3. Kto tu rządzi?

Kto powiedział, że dziesięć lat to najlepszy wiek na przygodę? Jędrek to koleś, z którym nie grozi Wam tylko jedno: nuda! Za to wszystko inne jest bardzo prawdopodobne. Lepiej miejcie się na baczności! „Albo jesteś kimś, albo nikim” – mawia siostra Jędrka, zwana przez niego Wyjcem. Nie żeby była...
Teraz albo nigdy 4/5 Nasza cena:
30,44 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Teraz albo nigdy

Macy musi być idealna. Idealna córka, idealna uczennica, idealna dziewczyna. W ten sposób nie będzie kłopotem dla matki, która po śmierci męża i tak ledwo się trzyma. Dzięki temu będzie pasowała do Jasona, jej chłopaka, zakochanego w sobie nerda.Jej życie musi być zaplanowane – tylko odpowiedzialne...
Trzy dni od zera 0/5 Nasza cena:
15,99 zł 19,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trzy dni od zera

Jajco ucieka z policyjnego aresztu, aby samemu odnaleźć Netkę i udowodnić, że jest niewinny. Ma na to niecałe trzy dni. Jednocześnie musi ukrywać się przed policją, która go poszukuje, a po ucieczce lista oskarżeń względem niego stale rośnie. C zy w takiej sytuacji Jajco będzie mógł zaufać swoim...
Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Tom 4 Ostatnie lato 0/5 Nasza cena:
17,50 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Tom 4 Ostatnie lato

Kolejna część niezwykłej opowieści o prawdziwej przyjaźni, która daje siłę, by pokonać własne lęki i stawić czoła przeciwnościom. Tibby, Bridget, Carmen i Lena znają się od urodzenia. Wszystko zaczęło się, gdy miały po raz pierwszy spędzić wakacje osobno. Niespodziewanie symbolem ich przyjaźni i...
Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Tom 2 Rok później 0/5 Nasza cena:
17,50 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Tom 2 Rok później

Carmen, Bee, Lena i Tibby są jak siostry, nie potrafią bez siebie żyć. Dzielą radości i smutki, a także... parę niezwykłych dżinsów, które mają wyjątkową moc. Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów to opowieść o czterech nastolatkach, które są dla siebie najbliższe na świecie. Ich przyjaźń umocniła się...
Wszystko razem 4/5 Nasza cena:
24,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wszystko razem

Kolejna powieść bestsellerowej autorki serii Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów. Sasha i Ray spędzają każde lato w starym domu na Long Island. Od dziecka wiele ich łączyło. Czytali te same książki, wędrowali tymi samymi piaszczystymi ścieżkami, jedli brzoskwinie z tego samego straganu, śmieli się...
eBook Wszystko razem mobi epub 0/5 Nasza cena:
27,59 zł 31,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Wszystko razem mobi epub

Kolejna powieść bestsellerowej autorki serii "Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów". Sasha i Ray spędzają każde lato w starym domu na Long Island. Od dziecka wiele ich łączyło. Czytali te same książki, wędrowali tymi samymi piaszczystymi ścieżkami, jedli brzoskwinie z tego samego straganu, śmieli się...
Przeznaczenie puka do drzwi 0/5 Nasza cena:
34,81 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przeznaczenie puka do drzwi

Lani i Erin są najlepszymi przyjaciółkami. Uwielbiają horoskopy, łączy je fascynacja losem i przeznaczeniem. Kiedy Lani poznaje Jasona, ma wrażenie, jakby znali się od lat. On może być jej bratnią dusza, za którą zawsze tęskniła. Jednak musi o nim zapomnieć, ponieważ Jason jest chłopakiem Erin....
Głęboka próżnia 5/5 Nasza cena:
24,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Głęboka próżnia

Druga część książki Ocalona Miyole, dziewczyna, która opiekowała się Ava, bohaterki książki Ocalona sama realizuje teraz swoje marzenie o byciu asystentką na statku badawczym. Jeśli dobrze wszystko rozegra, to w niedalekiej przyszłości będzie mogła prowadzić własne badania i eksperymenty. Jednak...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula