Trupia Farma. Nowe śledztwa

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 18
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Wydawnictwo
Rok wydania
2018
Ilość stron
304
Nasza cena: 29,53 zł 39,90 zł Taniej o: 26%

Zaskakujące opowieści wzięte z życia, a właściwie rzecz ujmując, ze śmierci. Poznaj dokonania specjalistów kryminalnych pracujących w ramach projektu "Trupia farma".

Nie ma zbrodni doskonałej, tak przynajmniej powszechnie się uważa. A przecież w wyniku morderstwa codziennie na całym świecie giną ludzie. Śledczy sięgają po najbardziej niezwykłe metody, by dociec, kto jest sprawcą, lecz przyznać trzeba, że nie zawsze im się to udaje. A jednak możliwości techniczne wspomagające pracę organów ścigania są coraz lepsze i nieustannie rozwijają się w tym swoistym wyścigu zbrojeń. Jednym z najbardziej genialnych pomysłów w tej materii było stworzenie na terenie Stanów Zjednoczonych, tak zwanej "Trupiej farmy". To specjalistyczne, wielkie laboratorium kryminalistyczne, w którym obserwuje się i bada ludzkie zwłoki oraz to, co się z nimi dzieje pod wpływem czasu i najrozmaitszych innych czynników.

Bill Bass, założyciel "Trupiej farmy", opowiada w niniejszej książce o przeróżnych przypadkach, z jakimi spotkał się podczas swojej kryminalistycznej kariery. Mówi o postępach prac badawczych, które zmierzają ku temu, by wydrzeć zmarłym wszystkie tajemnice, które pomogłyby w ujęciu mordercy. Wiele spośród tych historii bez wątpienia zaskoczy nawet gorliwych wielbicieli seriali czy powieści kryminalnych. Pisało je bowiem samo życie, ten najbardziej okrutny i zmyślny scenarzysta.

Książka ta odkryje przed Tobą wiele tajników współczesnej praktyki kryminalistycznej. Czy odgryziona końcówka cygara może wskazać mordercę? Jak zidentyfikować ciała ofiar eksplozji w nielegalnej fabryce fajerwerków? Dlaczego muchy i ich larwy są najlepszymi sprzymierzeńcami antropologa sądowego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź na kartach książki Billa Bassa i Jona Jeffersona.
Recenzje (18)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Moje zainteresowanie antropologia sadowa zaczęło się od popularnych serialów „CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku” i „CSI: Kryminalne zagadki Miami”. Z niecierpliwością czekałam na kolejne odcinki i kolejne sprawy, które przyjdzie rozwikłać ekipie.

  Kilka lat później natknęłam się na książkę Simona Becketta „Chemia śmierci” i serial „Kości”, co jeszcze bardziej wzmogło moje zafascynowanie tym tematem. Jednak kompletny i wyczerpujący obraz tego, jak to naprawdę wygląda odnalazłam w „Trupia Farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie”.

  Tennessee, to właśnie tam znajduje się to fascynujące miejsce, jakim jest Trupia Farma. To spory kawałek terenu, który został specjalnie wyodrębniony i odgrodzony. Za ogrodzeniem znajdują się ludzie ciała, a konkretniej setki ludzkich ciał znajdujących się w różnych stadiach rozkładu. Oprócz tego, że różnią się etapem rozkładu, to jeszcze środowiskiem, w którym ich tkanki się rozkładają. To daje ogromne możliwość studentom medycyny sądowej. Mogą osobiście obserwować to wszystko, co tak bardzo poszerza ich wiedzę i ułatwia pracę w przyszłości. Właśnie to miejsce przyczyniło się do szybkiego rozwoju metod stosowanych w tej dziedzinie.

  Doktor Bill Bass we wprowadzeniu wspomina o metodach, które stosował, gdy sam zaczynał swoją przygodę z antropologią i o tych, które są stosowane aktualnie. Dalej poruszane są sprawy związane z przestępstwami i nieszczęśliwymi w skutkach wypadkami, gdyż prowadziły one do śmierci. Są to historie, które dzieli nawet kilkaset lat.

  Bill Bass i Jon Jefferson postarali się o to, aby ich książka była rzetelnym i absorbującym przedstawieniem antropologii sądowej.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  “Trupia Farma. Nowe śledztwa” to kolejna część kultowej już “Trupiej farmy” Billa Bassa i Jona Jeffersona. Ten pierwszy to słynny “detektyw kości”, naukowiec i założyciel Ośrodka Badań Antropologicznych Uniwersytetu Tennessee, znanego lepiej właśnie pod nazwą Trupia Farma. Jest to miejsce, gdzie naukowcy obserwują długotrwały proces rozkładu ciał, a działania te pomagają detektywom przy śledztwach – dostarczając lepszych narzędzi do rozwiązywania zagadek kryminalnych, pomagają m.in. określić czas zgonu, przyczynę śmierci itd.

  Nowa odsłona “Trupiej farmy” to 13 nowych spraw – Bill opisuje najciekawsze, niekiedy dziwne przypadki ze swojej bogatej kariery antropologa sądowego. Jak wiele można wyczytać z ludzkiego ciała, bądź jego, czasami szczątkowych, pozostałości. Tak więc, możemy przeczytać o określaniu czasu śmierci dzięki entomologii sądowej, czy też jak znaleźć zabójcę dzięki śladom ugryzień, a konkretnie odcisków zębów na odnalezionym fragmencie cygara. Bass pisze też jakie kłopoty mogą wystąpić z badaniem DNA, o rekonstrukcji czaszki w programie komputerowym oraz ręcznie, a także o określaniu wieku ofiary na podstawie nikłych zachowanych szczątków.

  Pozycja zaopatrzona jest także w słownik najważniejszych terminów antropologicznych (np. tłuszczowosk, autoliza, fluoroskopia) oraz rysunki kości szkieletu, co pomaga czytelnikowi nawigować wśród często skomplikowanych i naszpikowanych naukowymi terminami opisów poszczególnych przypadków Bassa. I wbrew pozorom nie jest to lektura makabryczna, a dla zwolenników seriali typu “Kości” to pozycja wręcz obowiązkowa.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Posłuchaj, co szepczą o nas kości i o czym brzęczą owady nad twoim ciałem.

  Trupia farma to gratka dla fanów thrillerów i kryminałów, czy nawet sensacji, a jeżeli lubisz seriale kryminalne, takie jak CSI to na pewno ci się to spodoba.

  Trupia farma to naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ciałem po śmierci i jest ona założona przez Billa Bass. Trupia Farma pomaga w wielu sprawach np.: Jak ktoś zginął, przy identyfikacji zwłok, ile lat miała ofiara, jakiej rasy była i wy wielu innych aspektach.

  Z tej książki można dowiedzieć się wiele o antropologii sądowej i jest w niej mnóstwo ciekawostek. Bałem się, że w książce będzie wiele naukowych pojęć, których nie będę rozumiał, ale na szczęście tak nie jest, bo jest napisana przystępnym językiem, a jeżeli pojawiają się jakieś naukowe zagadnienia, to są one w klarowny sposób wyjaśnione.

  Każdy rozdział tutaj to osobna sprawa, w której antropolog pomaga rozwikłać zagadkę i autor w umiejętny sposób wplata w nie naukę, a jedyną wadą dla mnie było to, że czasami autor, uwzględniając kogoś, kto brał udział w śledztwie, podawał o nim zbyt wiele szczegółów, które nic nie wnosiły i rozpraszały, ale później je ignorowałem i jakoś bardziej mi one nie przeszkadzały.

  Książka jest naprawdę mega ciekawa i jakoż, że uwielbiam kryminały i thrillery czytałem ją z zafascynowaniem, ponieważ można się z niej wiele dowiedzieć, więc teraz będę mógł bardziej oceniać śledztwa w książkach i stwierdzać, czy faktycznie metody, których użyli śledczy, mogą mieć odbicie w rzeczywistości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  ”Nawet najostrożniejszy morderca zawsze pozostawi ślad, który go zdradzi. W skutecznym szukaniu tych śladów pomaga założona przez Billa Bassa słynna "Trupia farma", wyjątkowy naukowy projekt badania tego, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Dzięki jego badaniom nauka jest w stanie wydrzeć zmarłym ich sekrety”.

  Kolejna książka duetu naukowców, Billa Bassa i Jona Jeffersona. przedstawia kilka nierozwiązanych spraw sprzed kilkunastu lat. Opisuje drobiazgowe i wnikliwe dociekania naukowców w procesie szukania rozwiązania zagadek z przeszłości. Sprawy dotyczą wyjaśnienia okoliczności tragicznych śmierci, określenia tożsamości ofiar czy potwierdzenia stopnia pokrewieństwa z żyjącą rodziną. Wszystko opiera się na badaniu ludzkich szczątków, na fragmentach kości posiadających lub nie materiał genetyczny. Wskutek wnikliwej pracy naukowcy dochodzą często do zaskakujących wyników, zwykle mając jedynie do dyspozycji minimalny albo wręcz niepełny materiał badawczy i porównawczy.

  Niezwykle wciągająca lektura, mimo tego, że opiera się na opisach ludzkich szczątków w różnym stanie rozkładu jednak przedstawione jest to w sposób delikatny i wyważony. Bez brutalnych opisów czytelnik ma okazję poznać metody drobiazgowej pracy naukowców i współpracujących z nimi osób w zespole mającym za zadanie zbadanie tajemnicy śmierci, tragicznej, niewyjaśnionej. Często po długim i drobiazgowym badaniu dochodzi do sukcesu ale czasami niestety sukcesu nie ma i nie będzie.

  Książkę wydało Wydawnictwo Znak Literanova.

  Polecam, Zdzisław Ruszkowski.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Bill Bass to amerykański antropolog sądowy, najbardziej znany z badań nad osteologią oraz rozkładem ludzkich zwłok. Jest ON założycielem Ośrodka Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee, zwanego Trupią Farmą. Jon Jefferson to dziennikarz i filmowiec dokumentalista, współautor powieści kryminalnych i książek zajmujących się tematyką badania ciał po śmierci.

  W tym tomie znajduje się aż 13 spraw, w których dzięki współczesnym badaniom i pracy zespołowej, poznajemy historię popełnionych przestępstw. Autorzy podkreślają, że praca zespołu sądowego obejmuje nie tylko różne specjalności ale i dziesięciolecia badań, oraz coraz to nowsze wynalazki. Nie przypuszczałam, że tak ważna może być praca entomologów, którzy mogą określić jak długo owady żywiły się zwłokami. Brzmi to okropnie ale jest ogromnie pomocne w badaniach. Bardzo ważne jest również badania pleśni, temperatura i wilgotność powietrza. Antropolog, gdy dostaje do oceny ciało lub szkielet musi ustalić cztery kluczowe elementy: płeć, rasę, wzrost i wiek zmarłego. Później następuje próba przyporządkowania ofiary do nazwiska z listy sporządzonej przez policję, na podstawie informacji uzyskanych od krewnych, sąsiadów i gapiów.

  Muszę przyznać, że ogromne wrażenie zrobiły na mnie metody pracy, ogromna systematyczność, dokładność ludzi współpracujących z Trupią Farmą jak i samych jej pracowników. Z biegiem przedstawionych wydarzeń, to co na początku wydawało mi się ogromnie mroczne i trochę odrażające, stawało się przejrzyste i logiczne. Pracując przy ludzkich kościach, badacze traktują je również jako materiał, który może pomóc w ogólnej identyfikacji ras czy płci. Często zdarza się jednak, że denat miał rodziców różnej narodowości i z różnych kontynentów, stanowi to wówczas dodatkową trudność. Nie ma jednoznacznych wskaźników, które pozwalają na szybkie określenie pochodzenia.

  W tych czasach, można określić wiek właściwie każdego odnalezionego szkieletu, pozwala to również na duże wzbogacenie wiadomości historycznych dotyczących danego okresu. Archeolodzy również często mają w swojej pracy do czynienia z pewną identyfikacją odnalezionych szczątków osób. Z kolei antropolog sądowy może pomóc policji, podając sposób w jaki ktoś zginął; czy pchnięto go nożem, zastrzelono, uduszono, czy też zabito w inny sposób , który pozostawił charakterystyczne ślady na kościach.

  „Trupia Farma. Nowe śledztwa” to ogromnie interesująca lektura dla miłośników prozy np. Kathy Reichs, serialu „Kości”, czy też wszystkich tych, co uwielbiają prozę dokumentalną. Innych może odrobinę znużyć czy też nawet trochę przerazić, oczywiście wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Przedstawiony w niej ogrom pracy na pewno wzbudza podziw i szacunek. Zdecydowanie godna polecenia

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 13 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autorzy: Bill Bass, Jon Jefferson
 • Wydawnictwo Znak
 • Seria Trupia farma
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 304
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324047574
 • Język: polski
 • Podtytuł: Nowe śledztwa
 • Oryginalny tytuł: Beyond the body farm
 • Tłumacz: Ochab Janusz
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788324047574
 • EAN: 9788324047574
 • Wymiary: 14.2x20.2x3.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Trupia Farma 5/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Trupia Farma

Najbardziej niesamowita farma świata, miejsce, które zrewolucjonizowało współczesną kryminalistykę. Zapraszamy w leśne ostępy Tennessee. Na niewielkim obszarze leżą tu ludzkie zwłoki: zakopane w ziemi lub zanurzone w wodzie, zatopione w bagnach oraz ukryte w bagażnikach samochodów. To słynna Trupia...
Klejnoty arystokratki 5/5 Nasza cena:
13,41 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klejnoty arystokratki

Najnowsza powieść Danielle Steel. Absolutna klasyka powieści obyczajowej.ABSOLUTNA KLASYKA POWIEŚCI OBYCZAJOWEJMłoda prawniczka Jane ma wrażenie, że znalazła się na życiowym zakręcie: jej związek przechodzi kryzys, a praca nie dostarcza zbyt wielu wrażeń. Aż do dnia, gdy musi zająć się niezwykłą...
Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej 5/5 Nasza cena:
24,64 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kobieta, którą pokochał Marszałek. Opowieść o Oli Piłsudskiej

W 1901 roku dziewiętnastoletnia Ola Szczerbińska przyjeżdża z Suwałk do Warszawy. Marzy o zdobyciu wykształcenia i o wolnej Polsce. W czasach, kiedy uważano, że jedynym zadaniem kobiet jest dobrze wyjść za mąż i wychować dzieci, ona przemyca dynamit w gorsecie i rewolwery w fałdach spódnicy,...
Nawigacje 0/5 Nasza cena:
20,09 zł 27,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nawigacje

Na swój najnowszy tom wierszy Marzanna Bogumiła Kielar kazała nam czekać 12 lat. W Nawigacjach podobnie jak w jej poprzednich książkach zachłanna potęga przyrody splata się z zachłannością ludzkiego doświadczenia życia, które mimo świadomości przemijania i wszechobecności śmierci odradza się dzięki...
Chwila. Edycja specjalna 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chwila. Edycja specjalna

Każdy z utworów zgromadzonych w tomie "Chwila" to krystalicznie czysty, precyzyjny i zwarty minitraktat: filozoficzny, metafizyczny, egzystencjalny. Szymborska mówi o sprawach najważniejszych w sposób skłaniający do odkrywczych medytacji i przemyśleń.
Czarna piosenka. Edycja specjalna 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czarna piosenka. Edycja specjalna

„Czarna piosenka” to tomik, który miał być debiutem Wisławy Szymborskiej, ale nigdy nie został wydany. Prawdopodobnie wstrzymała go cenzura, bo w takim kształcie nie mógł się wówczas ukazać. Niektóre z wierszy publikowane były w czasopismach literackich, zaledwie kilka z nich poetka włączyła...
Dziennik łowcy przygód. Etiopia. U stóp góry ognia 5/5 Nasza cena:
26,65 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziennik łowcy przygód. Etiopia. U stóp góry ognia

Prawdziwy zapis egzotycznej wyprawy do serca Afryki! Kręci cię nocna wspinaczka do krateru rozżarzonej lawy? Chcesz wiedzieć, co się czuje, gdy dzikie hieny jedzą ci z ręki albo hipopotam niemal wywraca łódź, którą płyniesz? A może masz ochotę poznać tajemniczych Mursich, pijących krew, czy...
Norma 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Norma

Innego piekła nie będzie   Kiedy jej matka ginie pod kołami pociągu, Norma przeczuwa, że nie był to zwykły wypadek. Choć z trudem porusza się w labiryncie kłamstw i mistyfikacji, z każdym krokiem odkrywa przerażającą prawdę. Czy jej też zagraża niebezpieczeństwo? Czy jak jej poprzedniczki trafi do...
A.D. 2012 Czy nadchodzi koniec świata 0/5 Nasza cena:
14,95 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

A.D. 2012 Czy nadchodzi koniec świata

Klęski żywiołowe, kryzys ekonomiczny, upadek moralności, epidemie, katastroficzne przepowiednie fałszywych proroków. Czy to wszystko jest zapowiedzią bliskiego końca naszych czasów? W ciągu ostatnich dwustu lat wybrane osoby poznały niezwykłe proroctwa dotyczące przyszłości, które wkrótce się...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula