To jest napad!

Średnia: 4.9 Ilość ocen: 13
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
336
Rok wydania
2017
Inne wersje (1)
Audiobooki mp3
za 33,12 zł
Nasza cena: 30,04 zł 39,90 zł Taniej o: 25%


Kryminalne historie, spisane przez życie. Wszystkie napady na amerykańskie banki, które miały miejsce, opisane w jednej książce autorstwa Marka Wałkuskiego.

"To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki" to książka w konwencji reportażu, stworzona przez specjalistę, wieloletniego korespondenta Polskiego Radia w Waszyngtonie. Autor spędził w USA dużo czasu, zna ten kraj nie tylko od strony teoretycznej i korzysta ze swego bogatego doświadczenia radiowego. Jego reportaże, z uwagi na przesycenie humorem, czyta się z wielką przyjemnością. Autor zaznacza, że fenomen napadu na bank, jaki znamy choćby z kinematografii, jest rzeczą ściśle amerykańską.

Napad może się jawić jako łatwy sposób na zdobycie pieniędzy, nawet jeśli nie dysponuje się bronią. Większość napadów dokonywana jest w celach zarobkowych, co stanowi doskonały pretekst do przedstawienia historii dolara oraz amerykańskiego systemu bankowego. Wałkuski opisuje także poszczególne stadia napadu, zaczynając od opracowania jego planu, poprzez uzbrojenie napastników, kamuflaż za pomocą przebrań czy masek aż do fazy dokonania. Omawia też formy szczególne, jakimi są napady na transporty pieniędzy. W końcu Czytelnik dowiaduje się także, jak na bank napadać nie należy, poznając jednocześnie największe "wpadki" rabusiów.

Oczywiście, po "To jest napad!..." szczególnie chętnie sięgną miłośnicy spraw kryminalnych. Ale jest to równie ciekawa pozycja dla osób, które chcą poznać kulturę amerykańską. Autor pisze, o takich słynnych postaciach, jak Buth Cassisy czy Bonnie Parker. Opowiada o napadzie na bank dokonanym przez Johna Stanleya Wojtowicza, który stał się pierwowzorem scenariusza filmu, z Alem Pacino w roli głównej zatytułowanego, "Pieskie popołudnie". Autor poświęca też miejsce, by ukazać metody zapobiegania napadom, przedstawia pracę amerykańskiej policji, a nawet wspomina o cyber-przestępstwach. Wałkuski stworzył książkę uniwersalną, zarówno dla miłośników reportaży, kryminologii, kulturoznawstwa, prawa, ekonomii, jak i kultury amerykańskiej jako takiej - każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Jeśli interesujesz się kulturą Ameryki i podoba Ci się sposób narracji Marka Wałkuskiego, sięgnij po inne jego publikacje: "Wałkowanie Ameryki" czy "Ameryka po kawałku".
Recenzje (13)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Wałkuski pisze lekko i dowcipnie. Doświadczony, doskonale obeznany z realiami i przygotowany merytorycznie tym bardziej udanie napadł na temat. Ameryka jest pełna broni i placówek bankowych. Te dwa główne puzzle pasują do siebie świetnie. Marek W. sprytnie ich użył i osiągnął pełny sukces. Tematykę napadów na banki w Ameryce bogato okrasił czarnym humorem. Wykonał przy tym wielka pracę przeglądając archiwa i statystyki pod kątem historycznym. Ta książka nie tylko dostarcza znakomitej rozrywki, ale też jest źródłem rzetelnej wiedzy. Dziękujemy i życzymy sto lat, panie Marku W.! Choćby w San Quentin...

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ręce do góry!

  Świetna, barwna, wciągająca bez reszty książka! :) Marek Wałkuski wciąż potrafi czarować Ameryką widzianą swoimi oczami, a że spojrzenie to jest barwne, ciekawe i pełne świetnie dopełniających całość detali - co do tego nikt chyba nie ma wątpliwości :)

  Tym razem treścią kolejnej książki dziennikarza radiowej Trójki jest coś, co z Ameryką kojarzy się tak nierozłącznie jak to tylko możliwe - napady na banki! :) Jesse James, John Dillinger - czy ktoś o nich nie słyszał? ;) Rabowanie banków jest tak amerykańskie, że nie sposób się na myśl o tej "amerykańskości" nie uśmiechnąć ;) Zuchwałe napady, kradzieże, ucieczki przed stróżami prawa, pościgi, przestępcze popisy... ;) O tak, to coś o czym czyta się ŚWIETNIE!

  Wałkuski nie pisze jednak tylko o przestępczych legendach o głośnych nazwiskach. Prócz historii owianych legendą mamy tu jeszcze... nieudane podkopy pod nieczynne banki, niezatankowane samochody przeznaczone do ucieczki ;) , a także... słów kilka o rzemiośle tak rabusiów, jak i stróżów prawa (z FBI na czele) - również pod kątem technologicznym, co jest arcyciekawe, trzeba bowiem wiedzieć, że postęp dotyczący tak sposobów skutecznej kradzieży, jak i sposobów skutecznego jej ukarania (w duchu i zgodnie z literą prawa), to również historia postępu w dziedzinie wszelakich wynalazków jako takich ;)

  Poza wszystkim co dotyczy tematu Wałkuski - jak zawsze zresztą - sprytnie przemyca na kolejnych stronach ładny kawałek historii Stanów Zjednoczonych, a tego tematu (mi przynajmniej) nigdy nie jest mało ;) Świetna, świetna, naprawdę - po trzykroć! - świetna książka!

  GORĄCO polecam :)

  Dziękuję Wydawnictwu Editio i całej Grupie Wydawniczej Helion za egzemplarz recenzencki.

  Recenzja znajduje się także na moim blogu:

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  ****[Adres usunięty]**

  Napad
  na bank – chyba nie ma przestępstwa, które tak jednoznacznie kojarzy się z Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Kto nie widział przynajmniej kilku produkcji filmowych na ten temat, tzw. „heist movie”, jak kultowe już „Gorączka”, „Plan doskonały” czy „Pieskie popołudnie” lub nie słyszał o takich sławach z tej branży jak Bonnie i Clyde czy Jessie James (których życiorysy swoją drogą też doczekały się ekranizacji). Banki w USA były rabowane od samego początku ich istnienia i jest tak po dzień dzisiejszy. Dlaczego tak jest? Co się zmieniło w tej dziedzinie na przestrzeni lat? Które skoki i rabusie przeszli do historii, a które napady okazały się być niewypałem? Jakie były najśmieszniejsze i najbardziej absurdalne? Jak przeprowadzić napad zakończony sukcesem? Odpowiedź na te i inne pytania poznamy w bardzo interesującym reportażu Marka Wałkuskiego „To jest napad!”.

  Jeśli jesteście słuchaczami radiowej trójki istnieje duża szansa, że już poznaliście autora tej książki. W cotygodniowych spotkaniach na antenie z Kubą Strzyczkowskim, pan Marek Wałkuski - korespondent Polskiego Radia w USA - dzieli się ze słuchaczami ciekawostkami zza oceanu, wśród których stałym punktem były napady na bank. Mimo powagi przestępstwa historie pana Marka często były pełne absurdu i humoru. Ten stały punkt programu radiowego posłużył za punkt wyjścia do stworzenia omawianego dzisiaj „To jest napad!”.

  Autor do tematu podszedł naprawdę profesjonalnie. W książce oczywiście znajdziemy dużo czysto technicznej wiedzy opierającej się na tym jak poszczególne elementy napadów ewoluowały: jak wyglądały plany skoków, uzbrojenie i strój rabusiów, metody ucieczki, metody zabezpieczania banków, jaki wpływ miał na przestępczość rozwój techniki, jak pojawienie się zdjęć czy samochodów. To wszystko jest przeplatane bardzo dużą ilością przykładów, które tak samo jak te w audycjach radiowych, niejednokrotnie wywołują u nas niepohamowany śmiech, ale również i podziw. Oprócz tego poznamy skróconą historie USA, jej waluty i tego jak rodził się i zmieniał na przestrzeni lat amerykański kapitalizm. Wiedza ta szybko nam się przyda do lepszego zrozumienia motywów i metod działania rabusiów w kolejnych dziesięcioleciach.

  Obowiązkowo w książce znalazł się obszerny dział poświęcony tuzom świata przestępczego, a wśród nich między innymi Jessie James, Bonnie i Clyde, czyli współcześni Romeo i Julia czy John Dillinger. A skoro mamy słynne osobistości to szerzej opisane są również i legendarne napady jak np. ten zekranizowany w „Pieskim popołudniu” z All Pacino.

  Całość jest napisana bardzo ciekawie, tematy nie są przeciągane w nieskończoność, lecz często przeplatane krótkimi przykładami, które nie pozwalają popaść nam w nudę i których chyba nigdzie indziej nie spotkamy. Elementy historyczne bardzo zręcznie mieszają się z humorystycznymi, dzięki czemu "To jest napad!" zyskuję jako literatura rozrywkowa. Książka od strony czysto technicznej również wypada bardzo dobrze. Okładka jest estetyczna, usztywniona, papier kredowy i jak to w tego typu publikacjach bywa mamy sporo ilustracji i zdjęć.

  To wszystko prowadzi mnie do jednej konkluzji. Wszystkich zainteresowanych tematem jak i fanów poprzedniej książki pana Marka Wałuskiego („Wałkowanie Ameryki”) gorąco zachęcam do lektury „To jest napad!”. Myślę że warto poznać USA od tej innej, nietypowej strony.

  Pozdrawiam

  T.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ameryka napadami na bank stoi. W żadnym innym miejscu na świecie nie ma tylu chętnych do rabowania banków, jak właśnie w Stanach. Można powiedzieć, że to element ich kultury narodowej ;-) Najciekawsze, najbardziej znane, najdziwniejsze i najskuteczniejsze napady zebrał i opisał Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w Stanach.

  Nie o samych napadach pisze autor, wspomina też o najbardziej znanych rabusiach, którzy dzięki swoim spektakularnym akcjom zyskiwali status celebryty. Wałkuski opisuje największe skoki na banki, ale też najbardziej spektakularne klapy. Okazuje się, że można pomylić okienko w banku, zapomnieć o łupie lub żądanie pieniędzy napisać na czeku z własnymi danymi. To tylko kilka ciekawostek, zaręczam, że jest ich więcej. Autor sięga do historii, wyjaśnia skąd się w ogóle wziął “zwyczaj” napadania na banki w Ameryce oraz jak schemat napadów zmieniał się przez lata. W książce znajdziemy też historię rozwoju banków czy rozdział poświęcony dolarowi. Książka jest ładnie wydana,twarda okładka, dobry papier, całość bardzo przyjemna dla oka.

  “To jest napad!” dobrze się czyta. Autor nie przynudza, bo przygotował dla czytelnika same smaczki związane z tematem. Nawet jeśli pisze o konkretnych modelach broni, której używano podczas napadów, to robi to w sposób ciekawy nawet dla kogoś, kto wie jedynie jak wygląda wiatrówka ;-) Mimo wielu danych książka nie ma charakteru pracy naukowej, czy nudnego zestawienia. Wręcz przeciwnie, jest sporą dawką wiedzy podaną w przystępny, ciekawy i zabawny sposób.

  Amerykanie napadają na banki od wieków, wielu rabusiów zyskało status gwiazdy, a motyw napadu jest bardzo często wykorzystywany w filmach akcji. Jest to kawałek historii Stanów Zjednoczonych, który dzięki książce Marka Wałkuskiego możemy poznać.

  Dla kogo jest ta książka? Wydaje mi się, że to dobry pomysł na prezent dla mężczyzny, ale ja też dobrze się bawiłam przy czytaniu. Ze względu na ładne wydanie książka świetnie sprawdzi się jako prezent.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  W ostatnim czasie książka „To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki ” autorstwa Marka Wałkuskiego wpadła w moje ręce. Marek Wałuski jest korespondentem Polskiego Radia w Waszyngtonie. Nie słyszałam o nim ani o jego twórczości wcześniej więc nie wiedziałam też czego mam się spodziewać po tym tytule. Nie sądziłam także, że będę mieć z nią tyle przygód. Pierwszego dnia, kiedy zaczęłam ją czytać w drodze powrotnej do domu, spotkałam moją starą znajomą. Gdy zobaczyła w moich rękach wspomnianą książkę, od razu rozpoznała autora i jego pracę. Dopóki nie przyjechał jej tramwaj, opowiadała mi o tym, jak ciekawe są jego wypowiedzi.

  „To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki ” opowiada bowiem o rabusiach popełniających najróżniejsze błędy podczas kradzieży. Od zostawienia dowodów osobistych na miejscu zbrodni do utknięcia w banku. Poza tym wprowadza nas w działalność FBI w Ameryce, historię banknotu oraz wiele więcej.

  Dla każdego, kto interesuje się historią Ameryki czy po prostu chce się pośmiać, polecam tę książkę. Bardzo spodobał mi się sposób opisywania danych sytuacji oraz autentyczne zdjęcia i ilustracje. Dają czytelnikowi wczuć się w opisywaną historię oraz pozwalają mu przeżyć całe zdarzenie.

  Julia, lat 15

  źródło: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 8 recenzji

Warto zwrócić uwagę na...
Wałkowanie Ameryki 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wałkowanie Ameryki

Książka dostępna również w twardej oprawie >> Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego Radia Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie...
Wałkowanie Ameryki 0/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wałkowanie Ameryki

Książka dostępna również w miękkiej oprawie >>Ameryka w oczach (i uszach) korespondenta Polskiego RadiaŚwiatowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie...
Biuro Wszelkiego Pocieszenia. Ministerstwo absurdu 5/5 Nasza cena:
23,03 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Biuro Wszelkiego Pocieszenia. Ministerstwo absurdu

Biuro Wszelkiego Pocieszenia. Ministerstwo absurdu – opis wydawcyOrzeźwiająca wycieczka w krainę nonsensu, w oparach absurdu..."Tu Biuro Wszelkiego Pocieszenia. Archeologowie odnaleźli ostatnio w internecie blog starożytnego Greka. Wykopano go w ruinach świątyni Apollina. Podejrzewają, że autor był...
Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka 5/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spotkania. Opowieść o wierze w człowieka

„Moje życie ukształtowały wspaniałe spotkania. Nie byłbym dzisiaj tym, kim jestem, gdyby nie ludzie, których spotkałem na mojej drodze” – usłyszałem kiedyś od prof. Mariana Zembali . Nie sposób było przejść obojętnie wobec takich słów. Tym bardziej, że wypowiadał je człowiek, który wykonał tysiące...
Dexter. Taki sympatyczny morderca 5/5 Nasza cena:
24,79 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dexter. Taki sympatyczny morderca

Nazywam się Dexter i nie jestem pewien, kim jestem. Wiem tylko, że jest we mnie coś mrocznego, ukrywam to i nie mówię o tym, ale On bez przerwy we mnie tkwi - mój Mroczny Pasażer. Gdy przejmuje kontrolę, czuję, że żyję.Wszystkie moje poprzednie próby kontaktu z ludźmi skończyły się, cóż......
Until November 4/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Until November

Namiętność aż do utraty tchu. Niebezpieczna i pełna intryg codzienność. Rodzina, która rani Cię najbardziej. Po tajemniczym wypadku November przeprowadza się z Nowego Jorku, ucieka przed despotyczną matką i tajemnicą z przeszłości. U boku ojca pragnie znaleźć bezpieczeństwo i spokój. Nie spodziewa...
Pieśń Dawida 5/5 Nasza cena:
26,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pieśń Dawida

Dawid walczył od dzieciństwa. Jeździł po świecie, imprezował, wydawał pieniądze, ale to walka stała się sensem jego życia. Kształtowała go. Dawid, zwany Tagiem, stał się impulsywnym i prowokacyjnym młodzieńcem. Nie stronił od alkoholu. Kiedy zaginęła jego starsza siostra, w poczuciu winy targnął...
Związane skrzydła. Dlaczego polskie samoloty... 0/5 Nasza cena:
23,38 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Związane skrzydła. Dlaczego polskie samoloty...

Zaczęło się od serii katastrof. Najpierw CASA, potem Bryza i wypadek Mi-24. Wszystkie te katastrofy spowodowane były błędami załóg wykonujących loty. To były błędy na pierwszy rzut oka niedopuszczalne: brawura, niedouczenie, lekceważenie przepisów. Gdyby to był jeden wypadek, można by powiedzieć,...
Pokolenia. Powrót do domu 0/5 Nasza cena:
33,11 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokolenia. Powrót do domu

Po latach oczekiwań w życiu Janki i Leszka pojawia się wymarzona córka, Kasia. Dorosła Katarzyna po latach spisze koleje rodzin Borengów i Zajewiczów. Będą dramatyczne i pełne niespodzianek jak cała powojenna historia Polski, barwne i rozkochane jak nadnarwiańskie Stokowo. Życie płynie, uciekają...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula