Tętniące serce

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
350
Promocja! Do końca pozostało:
Inne wersje (4)
Książka, op. miękka
za 21,71 zł
eBook, mobi, epub
od 7,50 zł
Nasza cena: 22,86 zł 39,90 zł Taniej o: 43%

Klasyczne dzieło jednej z najwybitniejszych szwedzkich pisarek, Selmy Lagerlöf.

“Tętniące serce” to poruszająca opowieść o rodzicielskiej miłości przekraczającej wszystkie bariery - czasem nawet zdrowy rozsądek.

W książce dodatkowo Ponadto wiernie odmalowany obraz stosunków klasowych i nędzy życia ludzi na szwedzkiej wsi w latach 60. XIX wieku, na długo zanim kraj ten stał się europejską potęgą gospodarczą.
 
Klara Gulla jest oczkiem w głowie swojego ojca Jana, rolnika mieszkającego w środkowej Szwecji. Gdy dziewczyna wyrusza do wielkiego miasta i wchodzi w rytm beztroskiego życia, ojciec jest wściekły. Kiedy mężczyzna zdaje sobie sprawę ze swej bezsilności, jego ojcowska miłość przekracza wszelkie granice i doprowadza go do obłędu. Ogłasza się cesarzem Portugalii i z niezmąconą cierpliwością oczekuje na powrót córki w całym majestacie monarchy, kwestionując przy okazji klasowy porządek obowiązujący na zacofanej wsi.
 
Powieść “Tętniące serce”, znana w Szwecji pod tytułem “Cesarz Portugalii”, jest przewrotną, chwilami ocierającą się o groteskę historią o potędze miłości, która potrafi doprowadzić do szaleństwa. Wielu krytyków uważa, że Jan Andersson to najbardziej przejmująco sportretowana postać w całym literackim dorobku Selmy Lagerlöf, a jej zdolność do obserwacji psychologicznej w "Tętniącym sercu" osiągnęła najwyższy poziom. Jak zwykle w tle jej dzieł pojawia się szerszy kontekst ówczesnych stosunków społecznych.


O autorce

Selma Lagerlöf w 1909 roku jako pierwsza kobieta otrzymała Nagrodę Nobla z dziedziny literatury - powieść "Tętniące serce" wydała 5 lat później. Co ciekawe, w kolejnych latach była także członkinią Akademii Szwedzkiej przyznającej Nagrody Nobla. Za najsłynniejsze dzieła jej autorstwa uchodzą powieści: "Jerozolima" o ruchu religijnym w szwedzkim regionie Dalarna i "Cudowna podróż" - bajkowa opowieść o podróży przez całą Szwecję, która odmieniła małego Nilsa Holgerssona.

Książki Selmy Lagerlöf zyskały dużą popularność wśród czytelników i zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków. W 1999 roku autorka zajęła 18. miejsce w plebiscycie na najwybitniejszych Szwedów XX wieku, a do 2016 roku jej podobizna znajdowała się nawet na banknocie o nominale 20 koron.

Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Zawsze twierdziłam, że jednym z najpiękniejszych zjawisk, jakie istnieją na naszym świecie, jest miłość rodziców do dziecka. To niesamowite uczucie, które sprawia, że świat jest bezpiecznym miejscem dla dziecka, że nie musi już niczego się bać. Nawet jeśli czasami rodzice popełniają błędy i nie do końca radzą sobie z rodzicielstwem, to w większości przypadków pragną wszystkiego co najlepsze dla swoich małych pociech. Mijają lata, dzieci rosną, a rodzice starzeją się. I wiecie co? W tej cudownej więzi nic się nie zmienia. Nie ma znaczenia, że rodzic jest już starszym człowiekiem o lasce, że dziecko założyło już własną rodzinę. Miłość nadal trwa i nadal jest gotowa, by przenieść góry dla drugiej osoby. Jako ludzie potrafimy robić straszne rzeczy, ale potrafimy też oddawać swoje serce we władaniu najpotężniejszego uczucia, czyli miłości.

  Jan jest człowiekiem o spokojnym usposobieniu. Nie odczuwa zazwyczaj mocnych emocji – ani się nie złości zbyt często, ani tym bardziej się nie cieszy. Gdy jego żona jest w czasie porodu, nie rozumie, czemu wszyscy oczekują od niego, że będzie tryskał radością. W końcu to tylko kolejne dziecko w wiosce i kolejny kłopot, z którym będzie musiał sobie poradzić. Z takimi myślami udaje się, by po raz pierwszy zobaczyć swoje dzieciątko. W tym momencie wszystko się zmienia, ponieważ jego córka jest nieziemskim stworzeniem. Jan już wie, że dotychczas jego życie było tylko pozorem, nic nieznaczącym epizodem, a dopiero w tej chwili zaczęło się naprawdę. Od razu pokochał małą Klarę i poczuł głęboką więź do tej małej dziewczynki. Stali się jedną duszą, która razem pokona wszystko. Tylko dzieci dorastają i pragną iść własną ścieżką. Jak poradzi sobie Jan, kiedy przyjdzie czas, by jego Klara opuściła rodzinny dom i rozpoczęła własne życie?

  Dotychczas o autorce tylko słyszałam i przyznam ze wstydem, że niezbyt wiele. Po prostu wiedziałam, że ktoś taki istniał i pisał książki. Teraz już doskonale zdaję sobie sprawę, że była to pierwsza kobieta, która otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Ta informacja zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie i nastawiła wyjątkowo pozytywnie do tej książki. Już wcześniej planowałam ją przeczytać z radością, ale ta radość wprost eksplodowała, gdy uzyskałam tę informację. Jednak początki były trudne, ale w tej chwili doskonale wiem, czym pisarka mogła zachwycać w swoim czasie i czym zachwyca nadal.

  Będąc całkowicie szczera – styl jest dobitnie poprawny i zwykły. Pierwsze strony nie powaliły mnie swoją barwnością językową, czy niekonwencjonalną składnią. A już wiecie, że tego przy takich powieściach oczekuję i z tym chcę się zmierzyć. Dlatego już na wstępie poczułam się trochę rozczarowana. Do tego dochodziły archaizmy, które jednak utrudniają czytanie i nie są moją mocną stroną. Oj początek naprawdę nie był dla mnie i tej powieści dobry.

  Fabuła też w pierwszej chwili bardzo mnie rozczarowała. Jest monotonna i powolna. Przez pierwsze strony poza faktem urodzenia się Klary nie ma żadnej akcji. Pisarka ukazuje ich codzienne życie, które okazało się dla mnie nudna i zwyczajne. Brak jakiś większych, napędzających akcję wydarzeń był dla mnie subiektywnym koszmarem. Lecz strona za stroną mijała, rozdział za rozdziałem również, i wtedy zdałam sobie sprawę, że piękno "Tętniącego serca" właśnie na tym polega. Nie chodzi o szokające zdarzenia, czy mocne emocje. Chodzi o zrozumienie bohaterów, ich motywacji oraz zespolenie dusz. Potrzebowałam wiele czasu, by dostrzec niezwykłość tej opowieści i dać się ponieść emocjom, które okazały się bardzo głębokie i bardzo poruszające. Musiałam tylko odłożyć swoje własne uprzedzenia i uczucia, a wtedy wyraziście ujrzałam Jana i Klarę jako osoby pełne życia i miłości. Osoby, które jak każdy człowiek na tym świecie popełniają błędy i dają się ponieść razem z prądem rzeki zwanej życiem.

  W "Tętniącym sercu" jest wiele bohaterów, którzy mają własne życie i własne historie. Jednak wszystko skupia się na osobie Jana. Ta postać jest dla mnie niejednoznaczna, ponieważ wydaje się bezuczuciowy i często nie rozumie postępowania innych ludzi, lecz w duszy posiada olbrzymie pokłady dobra i miłości. Nie tego się po nim spodziewałam, więc nawet nie wiecie, jak pozytywnie się zaskoczyłam, gdy dojrzałam tę utajoną część jego osobowości. Cała ta książka ukazuje, jak pod wpływem pewnych wydarzeń i rodzicielskiej miłości można się zmienić i doprowadzić swój stan do całkiem odmiennego niż można by się spodziewać. To niesamowita i bardzo mocna analiza psychologiczna głównego bohatera, która trwa latami, a jest determinowana przez jedną osobę – córkę.

  Nigdy nie dostrzegałam, że jedna osoba może diametralnie zmienić ludzkie życie, a następnie dyktować każde jego działanie, pragnienie, uczucie i nawet myśli. Przez pewien czas uważałam to za nierealne, lecz z czasem zdałam sobie sprawę, że to wcale nie jest abstrakcja tylko nasza rzeczywistość. Często nie jesteśmy świadomi, że potrafimy wyzbyć się egocentryzmu i oddać swoją duszę w posiadanie osobie, którą kochamy ponad wszystko. Odtąd nigdy nie możemy być już w pełni sobą, choć lepszą wersją i bardziej prawdziwą jest stwierdzenie, że to właśnie od tej chwili stajemy się naprawdę sobą. Ta książka mi to uświadomiła, podkreślając wagę miłości, przywiązania i lojalności, które mogą czynić cuda, ale również niszczyć całe światy.

  "Tętniące serce" okazało się dla mnie wyjątkowo mocną psychicznie książką. Gdy skończyłam ją czytać, nie wiedziałam, co ze sobą zrobić. Patrząc, że była to noc, odpowiedź była oczywista, ale nie mogłam się położyć tak po prostu spać. Musiałam myśleć, ale nie mogłam nic wywnioskować. Pojawiało się w mojej głowie multum refleksji, ale żadna nic mi nie dawała, ponieważ zostałam postawiona przed faktami. W tej historii nie da się nic zmienić. Ona poszła jedynym możliwym torem przyczynowo-skutkowym. Było mi tak bardzo smutno, ale zarazem czułam pewnego rodzaju nadzieję. Ta niespójność emocji dręczyła mnie również podczas snu. Dlatego powiem, że ta powieść miała w sobie wszystko co konieczne, by poruszyć ludzkie serce. Jeśli tylko jesteście w stanie poświęcić się, żeby przebrnąć monotonnie, to zapewniam Was, że przed Wami ukaże się niesamowita historia, która będzie Was prześladować, ale ukaże też ścieżkę, która może nawet zaowocować szczęściem w przyszłości.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ojcowska miłość…

  Mówi
  się, że więź, która łączy matkę z córką jest jedyna i niepowtarzalna, budowana wszak przez dziewięć miesięcy noszenia nowego członka rodziny pod sercem. To zwykle matka jest też szczególnie wyczulona na potrzeby dziecka, to ona rozumie je bez słów, zaś w okresie niemowlęcym po sposobie płaczu potrafi odgadnąć jego potrzeby. Jednak zdarzają się czasami takie sytuacje, że to ojciec jest tym rodzice, które nawiązuje z dzieckiem wyjątkową więź, które otacza tak silnym uczuciem i darzy takim zrozumieniem, że do tego świata matka nie ma dostępu.

  Śmiało można stwierdzić, że właśnie o takim silnym uczuciu ojca do córki, jest powieść Selma Lagerlöf, pierwszej kobiety nagrodzonej literacką Nagrodą Nobla, a przy tym autorki, której powieść pt. „Tętniące serce” przenoszona była na duży ekran aż trzy razy. Już sam ten fakt wystarczy, byśmy mogli przygotować się na literacką ucztę, zaś opublikowana nakładem Wydawnictwa MG pozycja poruszy nasze serca i zapadnie w pamięć. Nawet, jeśli nie doświadczyliśmy jeszcze radości macierzyństwa, to zatopimy się w lekturę, otulając się ciepłem rodzicielskiej miłości, jaką darzą się bohaterowie, jednocześnie obserwując trudną codzienność i problemy, z którymi borykają się mieszkańcy XIX-wiecznej szwedzkiej wsi.

  Tam właśnie, w małym domku z dala od ludzkich osiedli, nad Jeziorem Duwneńskim, przychodzi na świat Klara Gulla, dziecko Jana Andersona ze Skrołyki. Ojciec wcale nie kryje się z tym, że poślubiając jej matkę, Katarzynę, wcale nie myślał o potomstwie, chciał tylko wyrwać się z marazmu, z monotonni życia w charakterze parobka u Eryka z Falli. Również sama Katarzyna nie wydaje się pałać do męża uczuciem, wręcz wydaje się gardzić jego niskim statusem społecznym, co nie zmienia faktu, iż tej dość niedobranej emocjonalnie parze właśnie urodziło się dziecko.

  Ta mała dziewczynka od pierwszych chwil skradła serce ojca, szczególnie że to ON trzymał ją na rękach godzinami, oczekując czasie niepogody na przejście kobiety, od której dziewczynka przejmie imię. Zresztą te pierwsze wspólne chwile determinują dalsze funkcjonowanie mężczyzny – stara się ON spędzać z dzieckiem każdą chwilę, zaś w dzień jej urodzin jest nawet skłonny pracować za darmo. Kolejne rozdziały książki otwierają jednocześnie kolejne rozdziały w życiu Klary i jednocześnie chwile ważne dla całej rodziny – mamy zatem chrzest, mamy szczepienie, chorobę, wizyty u krewnych, pierwsze chwile w szkole. Mimo iż rodzina nie należy do majętnych, to jest powszechnie szanowana, zaś troska ojca i jego miłość do Klary budzi powszechny podziw.

  Niestety ta sielanka kiedyś się kończy szczególnie, że rodzina Jana pada ofiarą nieuczciwości – po śmierci sędziwego właściciela majątku, zostaje postawiona przed koniecznością spłaty rzekomego długu za dom i działkę. Nie potrafią oni udowodnić, że zarówno ziemię, jak i materiał na budowę otrzymali w prezencie od poprzedniego właściciela, grozi im zatem bezdomność. Wyjście z tej sytuacji znajduje właśnie Klara, która postanawia wesprzeć rodziców finansowo. Wyjeżdża do pracy do Sztokholmu by zarobić pieniądze na dom i spłacić dług, tyle tylko, że jej odejście z domu stanowi cios dla Jana. Nie potrafi ON pogodzić się z samotnością, a by wypełnić pustkę w sercu, tworzy wyidealizowany obraz córki…

  Jak potoczy się dalej ta historia? Przekonamy się dzięki lekturze powieści „Tętniące serce”, która nie tylko wzruszy i wyciśnie kilka łez, ale zauroczy plastycznością opisów otoczenia, trudnej codzienności i zmagań z życiem, a także wyjątkowego uczucia pomiędzy bohaterami. Mimo specyficznego języka powieści zatapiamy się w kolejnych stronach, nieubłaganie zbliżając się do zaskakującego zakończenia. Po odłożeniu lektury możemy odczuć, że w pewien sposób zmieniła nas ona, że siła odmalowanych tam uczuć staje się również naszą siłą, że odczuwamy nagłą tęsknotę za tym, by stworzyć z kimś tak wyjątkową więź…

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Klasyka. Tętniące serce 0/5 Nasza cena:
21,71 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klasyka. Tętniące serce

Folwarczny chłop Jan Anderson ze Skrołyki jest biednym, zgorzkniałym, niezadowolonym z życia mężczyzną. Pustka uczuciowa znika jednak w momencie, kiedy na świat przychodzi jego córka Klara. Odtąd siła uczuć rodzicielskiej miłości zmieni cały jego świat.To opowieść o ojcostwie, o sile więzi między...
Serce w obłokach 4/5 Nasza cena:
27,67 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Serce w obłokach

Wspaniała opowieść o tym, że kiedy dajesz szansę marzeniom, nic nie jest zbyt trudne. Nowa powieść autorki bestsellerowego Pejzażu z Aniołem. Mieszkańcy Miasteczka nie mogą doczekać się otwarcia cukierenki, ale czego tak naprawdę pragnie Klementyna? By spełniły się jej dziecięce marzenia o...
Tam, gdzie serce twoje 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tam, gdzie serce twoje

Podobno los zawsze daje drugą szansę. Jednak Ci, którzy ją przegapią, muszą przygotować się na wiele komplikacji... Laura poświęciła wszystko dla swojego małżeństwa. Stała się mistrzynią kompromisu, w końcu z roku na rok miała mniej do powiedzenia. Aż pewnego dnia o czwartej nad ranem coś w niej...
Tatuaże. Tom 2. Rozdarte serce 4/5 Nasza cena:
22,39 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tatuaże. Tom 2. Rozdarte serce

Tatuażysta Brody „Cujo” Matthews nie lubi komplikacji ani w życiu, ani w miłości. Porzucony w dzieciństwie przez matkę, omija szerokim łukiem kobiety, które potencjalnie mogą stać się przyczyną problemów. Udaje mu się to aż do chwili, kiedy poznaje Dreę – przyjaciółkę dziewczyny jego najlepszego...
Pancerne serce. Harry Hole. Tom 8 5/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pancerne serce. Harry Hole. Tom 8

Wydanie 2010r. Oprawa broszurowa. Strony 536. Format 13,5x20,5cm. Po rozwiązaniu sprawy Bałwana, która dotknęła w tak koszmarny sposób najbliższych Harry"ego, komisarz Hole porzuca pracę i wyjeżdża do Hongkongu. Stacza się na dno, żyjąc z dnia na dzień, szukając zapomnienia w hazardzie i oparach...
Uleczę twe serce. Kaci Hadesa. Tom 2 4/5 Nasza cena:
28,73 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Uleczę twe serce. Kaci Hadesa. Tom 2

Kiedy uroda staje się przekleństwem, wiara kajdanami, a otaczający świat nurza się w odrażających grzechach, tylko miłość może przynieść wyzwolenie i ulgę. Ale gdy uczucie łączy istoty z innych światów, muszą się one wyrzec swej przeszłości, swych przekonań i całkowicie zawierzyć sercu.Piękna...
Stalowe Serce 4/5 Nasza cena:
21,25 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stalowe Serce

W zdewastowanym świecie przyszłości superbohaterowie są dla ludzkości przekleństwem. Dziesięć lat temu pojawiła się na niebie Calamity. Był to impuls, który sprawił, że niektórzy ze zwykłych dotąd ludzi zaczęli się zmieniać i przejawiać niezwykłe umiejętności. Zdumione społeczeństwo nazwało ich...
Serce z szuflady 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Serce z szuflady

Pierwszy tom serii "Dom Pod Trzema Lipami”Na palcu błyszczał diament, w szafie wisiała piękna sukienka, a serce Klary przepełniała radość. Jeszcze chwila i zmieni marzenie w rzeczywistość – uda jej się ułożyć życie, przez które pójdzie pod ramię ze swoim idealnym mężem. Nie to co mama. I babcia. I...
Serce w kawałkach. Tom 2 4/5 Nasza cena:
25,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Serce w kawałkach. Tom 2

Juli i David mieszkają w Bostonie. Oboje z pomocą terapeutów usiłują dojść do siebie po wydarzeniach ubiegłej zimy. Niestety ponownie muszą zjawić się na przeklętej wyspie Martha′s Vineyard. David postanawia rozliczyć się z przeszłością i wraca na klify, by przypomnieć sobie chwile...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula