Terra insecta. Planeta owadów

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 12
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Ilość stron
256
Wydawnictwo
Nasza cena: 32,46 zł 44,90 zł Taniej o: 28%

Książka "Terra insecta. Planeta owadów" uświadamia czytelnikowi, jak niewiele wie o otaczającym go świecie. Co więcej, pokazuje, jak mało znacząca jest ludzkość i jak nikły ma wkład w historię całej Ziemi.

Małe, brzydkie, budzące strach u dzieci i u dorosłych - to właściwie jedyne skojarzenia, jakie wzbudzają w nas owady. Aż trudno uwierzyć, że te niewielkie istotki odgrywają tak dużą rolę w naszym życiu.

Owady są obecne na świecie już od miliardów lat, znacznie dłużej niż większość współcześnie żyjących organizmów, w tym oczywiście człowiek. Zmieniają się i rozwijają, cały czas zajmują niemal wszystkie regiony naszej planety. Ich różnorodność i liczebność nie zna granic. Szybkie, małe i zręczne, potrafią dostosować się do właściwie każdych warunków. Wiele z nich jest nieuchwytnych, prawdopodobnie w ogóle jeszcze nieodkrytych. Od lat igrają z człowiekiem, pozwalając mu myśleć, że panuje nad tym światem. Wiodą własny żywot, snują swoją historię i dzięki pracowitości pozwalają naturze istnieć.

To pozornie głupie zwierzątka, których mózg jest nie większy od ziarenka sezamu. Mimo to, ich reakcje, umiejętność planowania pracy i systemy społeczne stanowią wzór do naśladowania dla człowieka. Książka opisuje, w jaki sposób karaluchy mogą ocalić nam życie, ratując nas z zawalonego budynku. Pokazuje, jaką rolę odgrywają chrząszcze w ochronie naszej planety, rozkładając plastik, oraz jak mrówki wpływają na rozwój obecnej medycyny, umożliwiając powstawanie najnowszych antybiotyków. W bardzo subtelny sposób uświadamia człowiekowi, że nie byłby on w stanie żyć i funkcjonować bez owadów.

"Terra insecta. Planeta owadów" to książka, która przybliża czytelnikowi nieznany świat i sposób życia istot, które spotykamy na co dzień. Nie jest to zwykła encyklopedia, nie jest to też zbiór ciekawostek o owadach. Autorka, Anne Sverdrup-Thygeson, stworzyła opowieść pełną empatii i szczerej, prawdziwej pasji do owadów. Jest to pozycja mająca wzbudzić w czytelniku zainteresowanie. Jej lektura radykalnie zmienia spojrzenie większości ludzi na te uznawane za obrzydliwe i bezmyślne stworzenia.
Recenzje (12)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Lubicie owady? Te małe stworzonka, które bzyczą, nachalnie wdzierają się do mieszkań, żądlą, gryzą, tną? No właśnie… ja też! Dlatego z mieszanymi uczuciami sięgnęłam po książkę „Terra insecta. Planeta owadów”. Sięgnęłam i… zaczęłam pożerać kolejne strony niczym chrząszcze… plastik albo banknoty. Każda strona, bardzo przystępnie i ze swadą napisanej książki, odkrywa kolejne tajemnice istniejącego od 479 mln lat owadziego świata. Mszyce i pszczoły, wśród których dominują „kobiety”; strzyżaki, które rozwijają się w łosiej sierści; zielonookie osy, które składają jaja na biedronce; mrówki „hodujące” stada mszyc; komar, dzięki któremu jemy czekoladę… - prawda, że brzmi pasjonująco. A to tylko niektóre z opowiadanych historii. Autorka kończy publikację cytując kanadyjskiego entomologa: „na świecie jest tak wiele małych cudów – lecz tak mało oczu, które je widzą”. Ta książka bez wątpienia w niezwykły sposób pokazuje „małe cuda” otwierając na nie oczy. Warto przeczytać!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Świat robali nigdy nie był moim. Tak myślałam do czasu, gdy Anne Sverdrup – Thygeson otworzyła mi oczy swoją książką „Terra insecta. Planeta owadów”. Ja jestem jego częścią i to bardzo małą, bo owadów jest więcej niż ludzi. Dużo więcej.

  Autorka z pasją opowiada o świecie znienawidzonych przez ludzkość robali. Widać, że bardzo kocha to co robi, a owady zna jak mało kto. Wiedzą dzieli się z czytelnikiem w sposób bardzo przystępny. Nie znajdziecie tam nadęcia naukowca, a czystą chęć zaciekawienia tematem bliskim autorce.

  Myślimy, że jesteśmy panami tego świata, że nim rządzimy, tymczasem prawda jest z goła inna. Nasza planeta należy do owadów. One były tu przed nami i zapewne długo po nas pozostaną. Owady, których się obawiamy, i które niejednokrotnie wzbudzają u nas lęk czy obrzydzenie, są nam niezbędne. Pomagają nam w wielu sprawach, upraszczają życie czy nawet je ratują. Pewne owady, które wydają się nam tylko i wyłącznie uciążliwe, są pożyteczne. Znienawidzone komary są jedynymi, które potrafią zapylić kwiaty kakaowca. Bez czekoladki marne byłoby to życie, prawda? W książce znajdziemy naprawdę mnóstwo zadziwiających faktów i ciekawostek. Muchy plujki i karaluchy zostają w niej przedstawione w zupełnie innym świetle. Nasze nastawienie do nich zmienia się wraz z lekturą, a one same z obrzydliwych stają się fascynujące. Są wszędzie – w plamach ropy, dziurkach nosów morsów, w komputerach. Choć same są niewielkich rozmiarów ich umiejętności wcale nie są maleńkie. Zaskakują tym, jak potrafią się przystosować do panujących warunków i ile dobrego są w stanie nam zaoferować.

  Ta książka uczy pokory wobec świata tych maleńkich, który współdzielimy.

  Serdecznie polecam

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka zachwyca – kiedy po raz pierwszy wzięłam ją do ręki, zwróciłam uwagę przede wszystkim na jej oryginalną okładkę oraz szatę graficzną. Wydanie jest piękne! Kiedy zaczęłam czytać, zachwyciłam się jeszcze bardziej :) Anne Sverdrup-Thygeson o świecie zwierząt opowiada z wielkim talentem. Okazuje się, że owady – na które w codziennym życiu rzadko zwracamy uwagę – są fascynujące! Książka warta polecenia, zachęcam do lektury :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor-Anne Sverdrup-Thygeson

  TERRA
  INSECTA

  PLANETA OWADÓW

  Autorka tej wspaniałej książki, na co dzień jest pracownikiem naukowym na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Profesor Anne Svedrup-Thygeson fascynuje się światem owadów, doskonale o nich opowiada, stara się przybliżyć jak najwięcej wiedzy na różne sposoby. Jest autorką książek, prowadzi własnego bloga jak również cieszące się dużym zainteresowaniem audycje radiowe. Kolejne rozdziały tej książki opowiadają o wybranych, nieznanych, ale jakże interesujących faktach z życia owadów. Autorka książki w doskonały sposób przeprowadza czytelnika przez etapy dziejów owadów od czasów pradawnych po czasy najnowsze. Na początku poznajemy podstawowe cechy pozwalające na odróżnianie owadów, pikantne szczegóły z ich życia, rozwoju i budowy różnych przedstawicieli świata owadów. Dowiadujemy się jak sobie radzą ze zdobywaniem pokarmu, poznawaniem partnerów, wychowywaniem potomstwa. Poznajemy wiele innych ciekawych faktów składających się na ich codzienne czynności. Poznajemy wagę i znaczenie, jaką mają owady w ekosystemie, ich wpływ na życie człowieka, będącego gdzieś, obok ale wykorzystującego pracę owadów do swoich celów. Człowiek korzysta z pracy owadów w wielu dziedzinach nawet, na co dzień nie za bardzo się nad tym zastanawiając. Dzięki owadom mamy owoce, warzywa i miody, ale także jedwab na piękne kreacje, przetrawione odpady organiczne, czyli kompost w ogrodzie. Dzięki tej książce nasuwa się refleksja, że owady to nie tylko jakieś paskudy, co latają nam nad głowami i utrudniają życie. To nasi współobywatele na ziemi, którzy byli bardzo długo na świecie przed nami i powinniśmy tak układać swoje relacje, aby wzajemnie sobie nie szkodzić.

  Książka napisana jest bardzo prostym zrozumiałym językiem, pozwala zrozumieć wszystkie ciekawe fakty przedstawiane przed autorkę. Jest w niej dużo ciekawostek z życia i egzystencji owadów. Napisana jest dużym poczuciem humoru Bardzo wyczuwa się wielką miłość autorki do świata przyrody, ma respekt do żywych organizmów. Daje do zrozumienia, że człowiek nie ma powodów do tego, aby uzurpować sobie prawa do bycia najważniejszą istotą w całym systemie. Tylko wzajemne poszanowanie, życie w zgodzie z naturą da człowiekowi szansę na długie lata życia.

  Książkę wydał Społeczny Instytut Wydawniczy Znak.

  Polecam do przeczytania.

  Zdzisław Ruszkowski.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie sięgam często do literatury tego typu. Chyba można ją nazwać popularno-naukową i nie będzie w tym przesady. Dobrze wiedzieć jak urządzono nasz świat, a jeszcze lepiej rozumieć organizmy, z którymi człowiek jest powiązany. Ale z książką o owadach spotkałem się po raz pierwszy i bardzo się z tego powodu cieszę.

  Jak zaznaczono na okładce książki jest to „fascynująca opowieść o stworzeniach, które rządzą światem”. Pomyślałby ktoś, że to stwierdzenie na wyrost. Po przeczytaniu książki wiem, że to prawda. Autorka w niezwykle przystępnym, gawędziarskim stylu opowiada o fascynującym świecie owadów, które żyją obok nas. Często ich nie dostrzegamy, ale one doskonale widzą i czują nas.

  Autorka pisze: „Karol Linneusz zakwalifikował owady jako osobną gromadę między innymi dlatego, że jego zdaniem były całkowicie pozbawione mózgu”. Zdanie cokolwiek kontrowersyjne, ale bez wiedzy, którą zdobywamy podczas lektury, wydaje nam się to niekiedy prawdopodobne. Po przeczytaniu „Terra insecta” nigdy już tak nie pomyślimy. Przecież mrówka uczy inne mrówki, mszyce – żyjące w żeńskim świecie – gdy nadchodzi zima poszukują samców i dzięki nim wiosną gatunek nadal istnieje. Rozdział o seksie sześcionogów wprawia w zdziwienie! A jak urządzają swoje mieszkanie? Na każdej stronie kolejna ciekawostka. Opisana z perspektywy profesor Norweskiego Uniwersytetu Nauk Przyrodniczych.

  Książka zachwyca i intryguje. Po jej przeczytaniu znowu inaczej spojrzymy na świat.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 7 recenzji

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Anne Sverdrup-Thygeson
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 256
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324055753
 • Język: polski
 • Tłumacz: Witold Biliński
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788324055753
 • EAN: 9788324055753
 • Wymiary: 160x200
Warto zwrócić uwagę na...
Na ścieżkach pragnienia. Księga jubileuszowa profesora Karola Tarnowskiego 0/5 Nasza cena:
38,17 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Na ścieżkach pragnienia. Księga jubileuszowa profesora Karola Tarnowskiego

Uczyć się u Karola, to znaczy być zdolnym do nieskrępowanego myślenia w dialogu z Innymi, o tym, co jest i co powinno być. prof. Krzysztof Mech Z okazji osiemdziesiątych urodzin profesora Karola Tarnowskiego ofiarowujemy Jubilatowi eseje skupione wokół Jego twórczości, a także wokół pytań o...
Franciszek. Życie i rewolucja 0/5 Nasza cena:
33,92 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Franciszek. Życie i rewolucja

Najbardziej intymna, a jednocześnie odważna książka, jaką napisano o papieżu Franciszku.Od wczesnej młodości aż po posługę następcy świętego Piotra. Autorka, dla której papież jest duchowym Ojcem, dotyka najważniejszych momentów w życiu Franciszka. Mówi o jego niesamowitej charyzmie, ale nie stroni...
Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta 5/5 Nasza cena:
50,92 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Leningrad. Dzienniki z oblężonego miasta

900 dni piekła Wrzesień 1941 roku. Wehrmacht staje u bram Leningradu. Odcięte od świata miasto czeka 29 miesięcy walki o przetrwanie. Przegra ją prawie milion cywilnych mieszkańców.k "Moje ręce i nogi ledwie słuchają poleceń mózgu. (...) Z powodu zimna już po przejściu krótkiego odcinka kończyny...
Pralinka 0/5 Nasza cena:
26,98 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pralinka

Poznajcie Alinkę-Pralinkę, rezolutną koleżankę Mikołajka i Jaśków!Poznajcie Alinkę-Pralinkę. Na co dzień jest słodka, ale kiedy trzeba, potrafi tupnąć nogą. Płacze na zawołanie, śpiewa na cały głos i zakochuje się na zabój… Złośliwi starsi bracia? Kłopoty w szkole? Wizyta Bardzo Ważnych Gości? Z...
Mały Przyjaciel 5/5 Nasza cena:
42,44 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mały Przyjaciel

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę,...
Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek 5/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziennik 1944-1949. Niewielkie pomieszanie klepek

Dziennik Tischnera jest zjawiskiem wyjątkowym. Rzadko mamy okazję poznać wybitnego myśliciela w momencie rodzenia się jego zainteresowań i fascynacji. W chwili, gdy dopiero kształtuje się jego powołanie.Józef Tischner – późniejszy kapłan, filozof i autorytet – prowadzi dziennik jako uczeń szkoły...
Druga Wojna Światowa 0/5 Nasza cena:
56,18 zł 74,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Druga Wojna Światowa

Przełomowa panorama II wojny światowej. Dzieło życia prekursora nowoczesnej historii wojskowości.Pisząc swój niezapomniany "Stalingrad", Antony Beevor stworzył podwaliny współczesnej historii wojskowości. W "Berlinie 1945", "Krecie" i "D-Day" szokował spojrzeniem na wojnę z perspektywy szeregowych...
13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych 0/5 Nasza cena:
50,92 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

13 bajek z królestwa Lailonii dla dużych i małych

„Teraz jesteśmy już bardzo starzy. Na pewno nigdy nie dowiemy się, gdzie leży Lailonia, i na pewno nigdy jej nie zobaczymy. Być może jednak ktoś z was będzie miał więcej szczęścia, może komuś uda się trafić kiedyś do Lailonii. Jadąc tam, oddajcie w naszym imieniu kwiatek nasturcji królowej Lailonii...
Dobranoc Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dobranoc Auschwitz. Reportaż o byłych więźniach

Polacy, którzy przeżyli Auschwitz. Ostatni moment, by posłuchać ocalonych   Józef Paczyński, rocznik 1920. Więzień numer 121 – z pierwszego transportu, fryzjer komendanta Rudolfa Hössa. Na pytanie, czemu nie poderżnął mu gardła, będzie musiał odpowiadać przez całe życie. Marceli Godlewski, 1921,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula