Noc Świętojańska, czas dawnej Kupały. Ten krótki moment między późnym zmierzchem, a wschodem słońca. Czas ludowej magii, wróżb i starych, słowiańskich zaklęć. Ksenia idzie na brzeg Biebrzy, by puścić na wodę upleciony z polnych kwiatów i ziół wianek. Chce w ten sposób poznać odpowiedzi na zapisane w sercu pytania. Nie jest to jednak sprawa prosta. Gęsto tej nocy od zaklęć i uroków. Podlaska zielarka odsłania dawno zapomniane już sekrety.
Za sprawą rytuału tatarskiej fałdżejki, ścieżki, którymi podąża Ksenia plączą się coraz bardziej. Na szczęście jest miejsce, do którego Ksenia może uciec w trudnych chwilach. To otoczony kwiatami, ziołami i dobrą energią, stary dworek w Bujanach. Tam czeka na nią spokój i wytchnienie. Tam może nabrać sił, by dalej podążać drogą, którą wiedzie ją intuicja. W drodze tej wspierać ją będą ekscentryczna babka i ciemnooki Tatar. Wieść będzie ona przez piękne, podlaskie krajobrazy i poprzez karty rodzinnej historii Kseni.
"Tatarka" to powieść, która porusza dawno uśpione w nas, a tak czułe przecież struny. To słowiańskie korzenie duszy, urok tajemniczych, dawnych rytuałów, poczucie tego, że magia zaklęta jest w najzwyklejszych nawet przedmiotach, a rzeczywistość zaklinać można na sto różnych sposobów.
Na kartach tej niezwykłej powieści odnajdujemy piękno życia bliskiego naturze, urokliwe pejzaże Podlasia i jego bezdroży. Odnajdziemy moc dawnych rytuałów tak mocno związanych z siłą ziemi, słońca i księżyca, jak to tylko możliwe. Co łączy tak przeciwstawne sobie żywioły jak słońce i księżyc, ogień i woda, mężczyzna i kobieta? Co łączy je i dzieli jednocześnie. Odpowiedź można znaleźć właśnie w tę jedną, jedyną noc roku. Noc, kiedy kwitnie legendarny kwiat paproci.
W powieści tej Renata Kosin przedstawia istotę swojego własnego postrzegania życia, świata i ludzi. To kobieta, która nade wszystko nie cierpi wielkomiejskiego gwaru i tłoku. Niegdyś mieszkała na Podlasiu, obecnie odnalazła swoje miejsce na Warmii. Energię czerpie z tych pięknych miejsc i ludzi, którzy ją otaczają. Ludzi pełnych pasji i miłości do życia. Jest z wykształcenia humanistką i niespokojnym duchem, lubiącym przy tym ład i porządek. Zasłynęła takimi powieściami jak "Mimo wszystko Wiktoria", "Bluszcz prowincjonalny" i "Tajemnice Luizy Bein".