Tamtego lata na Sycylii

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2016
Ilość stron
416
Wydawnictwo
Nasza cena: 30,32 zł 39,90 zł Taniej o: 24%

Akcja powieści rozgrywa się przez ostatnie pół wieku na Sycylii.

Tosca była biedną dziewczynką, którą ojciec oddał na wychowanie do pałacu Leo d’Anjou, gdzie żyła jak księżniczka. Jej losy nierozerwalnie zostały połączone z losami tego jednego z ostatnich książąt na Sycylii.

Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Osoby, które w tej książce szukają lekkiej, wesołej historyjki na miłe popołudnie zdecydowanie się zawiodą. Powieść nie jest ani łatwa, ani lekka.

  Autorka głęboko oddaje klimat Sycylii, pełne słońca i ciężkiej pracy dni, specyficzny charakter ludzi. Czas jakby zatrzymał się tam w miejscu, nowoczesność nie dociera, a ludzie wciąż własnymi siłami robią wszystkie niezbędne prace w domu i wokół niego. Kult pracy, bo bez niej nie ma nic. Niezwykła współpraca kobiet, które potrafią zrozumieć się bez słów, przy pracy śpiewają i każda zna swoje obowiązki. Nawet mycie włosów przemieniają w istnego rodzaju rytuał, gdzie pomagają sobie wzajemnie lejąc wodę nabieraną w fontannie.

  Do takiego właśnie miejsca trafia przypadkiem Amerykanka z mężem, rodowitym Włochem. Otwierają szeroko oczy ze zdumieniem, nic nie rozumieją.

  „- Ma pani okres?- powtarza zniecierpliwiona.

  -Teraz?

  – Tak, teraz. Żadna z kobiet nie pozwoli pani dotknąć żywności, nie chcą też, żeby się pani kręciła po kuchni. Bo sądzą, że ma pani okres. A jeśli pani ma okres, to pani obecność ściągnie klątwę na pożywienie i być może nawet na osobę, która okazała się dość nieostrożna, by panią w takim stanie dopuścić do kuchni, która jest ich sanktuarium.

  Zakłopotanie, które czułam przed chwila, przeradza się w głęboką konsternację.

  – Po prostu średniowiecze.” (str. 63)

  Właścicielka, Tosca jest dziwna i tajemnicza. Rządzi łagodnie, ale bardzo zdecydowanie. Nikt z nią nie dyskutuje, ale też i ona nie wdaje się w zbędne dyskusje. Nawet rozmowy zapoznawcze wydają się być zbędne, gdyż każda zaczyna się tak, jakby była kontynuacją urwanej gdzieś, kiedyś wcześniej.

  Choć powieść zaczyna się od przyjazdu dwójki obcych do tego dziwnego miejsca pełnego samotnych kobiet, tak naprawdę główną bohaterką powieści okazuje się być właśnie Tosca. Gdy wreszcie zaczyna mówić, przekazuje nowo przybyłej swoją historię. Historię pełną bólu, ukrytych pragnień, szukania własnej drogi, poznawania tego, co niekoniecznie chce się poznać. Dzieciństwo bez rodziców, a zwłaszcza ukochanej mamy, za to w gronie obcych. Do tego wszystkiego różnice społeczne, ‘zła macocha’ i mafia, która choć wydaje się być jedynie lekkim powiewem w ciepły dzień, to jednak potrafi zrobić spustoszenie niczym prawdziwa trąba powietrzna. I zniszczyć wszystko, co było tak skrzętnie i delikatnie budowane po cegiełce.

  Znajdziemy tu mnóstwo opisów. Detale, które dokładnie tworzą w naszej wyobraźni obraz kuchni. Starodawne praktyki kucharskie i nie tylko. Jeśli ktoś uczy się włoskiego, ta książka będzie mu się tym bardziej podobała, że co jakiś czas do rozmów wplatane są włoskie akcenty, a nawet całe zdania.

  Ponad 400 stron podzielonych jest na części, a te na rozdziały. Historia opowiedziana przez Toscę jest oddzielona od reszty i tak klimatyczna, że zapominamy, iż to tylko wspomnienia kobiety, która wreszcie odnalazła swój spokój i kąt na Ziemi. Każdy rozdział zaczyna się wyszczególnieniem pierwszej litery zdania, która osadzona na tle kwiatka, przyciągała mój wzrok. Ten sam znaczek znajdziemy na każdej stronie, na górze.

  Według mnie, jest to powieść typowo dla kobiet. Wprawdzie występuje wątek mafijny, jednak jest ON tak wpleciony w historię, że często się o nim po prostu zapomina. Pojawia się też drastyczna scena morderstwa, jednak to tylko epizod, a życie toczy się dalej.

  Na początku, gdy małżeństwo trafia do domu Toski, pada wiele imion. Spotykamy kobiety, które są obce i choć ich znamy ich imiona, to nic o nich nie wiemy. Po zapoznaniu się z historią Toski warto wrócić do pierwszej części powieści i jeszcze raz ją przeczytać. Imiona przestają być obce, a my nagle wiemy dużo więcej o tych kobietach. Jest to ciekawe doświadczenie i cieszę się, że tak zrobiłam, bo zupełnie inaczej mogłam popatrzeć na całość, gdy już znałam prawdę.

  Książka jest opisem autentycznych zdarzeń, rozgrywających się częściowo na tle II wojny światowej. Autorka książki dodała daty narodzin ważniejszych postaci, a także kilka słów wyjaśnienia, które dają podstawę do lektury.

  Ja niestety nie potrafiłam wciągnąć się w tą powieść tak, jak ona na to zasługuje. Nie wiem czy jest to kwestia stylu autorki, czy jednak te opisy trochę za bardzo pokryły całą historię. Wiem, że bez nich nie poczulibyśmy klimatu, jaki panuje na Sycylii.

  Spróbuję sięgnąć po jeszcze jedną książkę pani Marleny. A może po prostu Sycylia to niekoniecznie miejsce, które do mnie przemawia? Mimo to zachęcam Was do sięgnięcia po tę lekturę, gdyż przeniesie Was ona w zupełnie inne miejsce, jakich mało w dzisiejszym, nowoczesnym świecie.

  Warto przeczytać książkę dla samego obrazu życia w pałacu u boku prawdziwego księcia, jego żony i małych księżniczek, gdy tam na zewnątrz wojna pustoszy świat, a za murami pałacu największym zmartwieniem jest dobra jakościowo oliwa do przyrządzania posiłków dla dworu i jego świty.

  Na koniec podam Wam mój ulubiony cytat z „Pewnego lata na Sycylii” (który to tytuł uważam za najlepszy, jaki mogła ta powieść otrzymać):

  „Jeden z pasterzy na nasz widok zawsze wyciągał zza paska nóż i odcinał spory kawałek swojego najlepszego sera pecorino. Z tego większa część szła do torby, drugą dzieliłam na dwa kawałki. Z namaszczeniem, jakbym trzymała w dłoni hostię, mówiłam Mafaldzie, żeby wysunęła język, i kładłam na nim kawałek sera. Otwierała buzię szeroko, jak malutkie głodne pisklę. Drugi kawałek był dla mnie. Nie gryź tego, mówiłam. Poczekaj, aż się rozpuści. Wtedy poczujesz smak i zapach, zachęcałam ją, bo wiedziałam, że polubi ten zdecydowany ostry smak, tak samo jak ja go lubiłam. (str. 222)

  Za możliwość przeczytania powieści prosto z objęć gorącej Sycylii dziękuję Wydawnictwu MUZA SA.

  Na recenzję okraszoną zdjęciami, oraz inne propozycje lektur na uprzyjemnienie wieczoru zapraszam pod adres: [Adres usunięty]

  Dziękuję za uwagę! Wciąż dokładam coraz większych starań, by moje miejsce w sieci było również Twoim! :)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Dom uciekinierki

  Mówi
  się, że człowiek jest zwierzęciem stadnym, że do pełni szczęścia potrzebuje drugiego człowieka. I choć ostatnie stulecia wydają się coraz bardziej przeczyć tym słowom, choć nasze dążenia coraz bardziej koncentrują się na indywidualizmie, coraz częściej zamykamy się w domach niczym w twierdzach to wierzę, że w głębi serca pragniemy być częścią wspólnoty. Wciąż walczy w nas pierwotne, plemienne Ja i współcześnie ukształtowana przez oczekiwania i mody tożsamość, jednak przyjdzie taki dzień, w którym zrozumiemy, iż dążenia te w pełni dają się pogodzić.

  Przekonuje się o tym Marlena de Blasi, znana wszystkim miłośnikom Wenecji, Toskanii, Umbrii oraz innych sielskich miejsc, w których dziennikarka mieszkała, i w których swoje życie relacjonowała, przelewając doświadczenia, lokalny koloryt, smaki i zapachy na papier. Dziś autorka zabiera nas na surową Sycylię, gdzie rządzi La mafia, gdzie górskie okolice są przyjazne tylko dla osób o silnych charakterach, gdzie swoje miejsce na ziemi odnalazła Tosca Brozzi i współmieszkańcy jej domu. Książkę „Tamtego lata na Sycylii”, opublikowaną nakładem wydawnictwa MUZA trudno nazwać powieścią, choć właśnie tak się ją czyta – łapczywie, gorączkowo, z zachwytem. Historia głównej bohaterki przypomina baśń, niekiedy okrutną, niekiedy zachwycającą, zaś obrazy malowane słowem przez de Blasi sprawiają, że jak zwykle jesteśmy obecni w opowieści nie tylko duszą, ale i ciałem. Po książkę sięgnąć mogą nie tylko wielbiciele twórczości autorki, ale wszyscy, którzy lubią dobrze opowiedziane historie o życiu, pełnym cieni i blasków, którzy chcą się przekonać, że istnieje nadzieja, że zawsze jest gdzieś miejsce, w którym nie będziemy samotni. Trzeba tylko je znaleźć…

  Podróż do Sycylii miała wiązać się z kolejnym zleceniem, które dziennikarka otrzymała. Mała wioska położona na odludzi, ukryta wśród gór miała stać się inspiracją do artykułu o sycylijskim interiorze. Stała się podwaliną nowej książki, swego rodzaju biografią niezwykłej kobiety z niezwykłą przeszłością. De Blasi, poszukując wraz z mężem Ferdynandem miejsca, gdzie mogłaby się zatrzymać na noc, trafiła do posiadłości Villa Donnafugata, gdzie czas jakby się zatrzymał, gdzie codzienność zyskuje inne znaczenie.

  Pałac, otoczony malowniczymi drzewami cytrynowymi i pomarańczowymi, stanowi schronienie trzydziestu czterech wdów oraz dwudziestu dwóch mężczyzn. Jego drzwi są jednak otwarte dla wszystkich, którzy akceptują ustanowione reguły i którzy są gotowi wnieść swoją pracę. Villa Donnafugata, dom uciekinierki, to w rzeczywistości osiemnastowieczny zamek rodu d`Anjou, zbudowany jako domek myśliwski, schronienie dla księcia i jego gości podczas polowań. W jaki sposób trafił jednak do rąk Toski, która zarządza nim żelazną ręką, przy współudziale swojej siostry Mafaldy?

  To właśnie ta niezwykła historia kobiety owianej tajemnicą, o niezwykłym magnetyzmie i urodzie, które zwracają na nią uwagę pomimo upływu lat, stała się jedną z części książki, z których de Blasi utkała swą własną opowieść. Rozmowa Toski z autorką odsłania przed nami losy prawdziwego Kopciuszka, dziewięcioletniej córki koniokrada, która została sprzedana księciu. Toska wychowała się w domu Leo razem z jego córkami, pobierała nauki, nosiła piękne suknie, bliżej jej było jednak do ludu, z którego pochodziła, niż do księżniczek. To właśnie to dążenie sprawiło, że stała się wspólniczką Leo w rewolucji, której dokonał na swoich ziemiach. Został prawdziwym reformatorem, budował domy, parcelował ziemię, dbał o swoich ludzi, otwierał szkoły, przychodnie, choć takie zachowanie, zmniejszenie dystansu pomiędzy elitą a plebsem, nie znalazło zrozumienia u La Mafia, u rodziny, wśród członków której znalazło się wiele osób powszechnie szanowanych, należących do elity władzy. Za swoje czyny, za pracę u podstaw, którą wykonał, przyszło mu zapłacić najwyższą cenę …

  Leo zabezpieczył Toskę, pozostawiając jej olbrzymi majątek, jakby przeczuwał, że będzie ona kontynuowała ich wspólne dzieło. I choć próbowała uciec od swojego przeznaczenia, choć zaszyła się w Palermo, gdzie w pretensjonalnym motelu próbowała wieść zwyczajne życie, to los upomniał się o nią… Jak wyglądało jej życie w pałacu, jej egzystencja w niecodziennym trójkącie, który stworzyła z Leo i jego małżonką? Co sprawiło, że Toska powróciła w góry? W jaki sposób Villa Donnafugata stała się tym, czym jest dziś – domem dla każdego, kto potrzebuje bezpieczeństwa i bliskości drugiego człowieka? Na te pytania odpowiedź poznamy podczas lektury jednej z piękniejszych, a już z pewnością najbardziej tajemniczych książek autorska Marleny de Blasi. Autorka, która dla mnie jest prawdziwa malarką słowa, pociągnięciami pióra kreśli historię rozgrywającą się w różnych przedziałach czasowych, w niezwykły sposób spajając wszystko ze sobą postacią Toski. Książkę czytamy z zachwytem, przenosząc się na Sycylię, stając ramię w ramię z kobietami w kuchni, pracując z nimi w sadzie, z nimi śpiewając i plotąc warkocze. Stajemy się częścią wspólnoty, zyskujemy przekonanie, że nie jesteśmy sami. Czyż nie o to w życiu właśnie chodzi?

  Justyna Gul

  Qulturasłowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Tamtego lata w Bułgarii 5/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tamtego lata w Bułgarii

Łucja, historyk sztuki z Warszawy, po wielu latach postanawia ponownie pojechać do Bułgarii. Kiedyś przeżyła tam wielką miłość, która trwała kilka lat. Ale tylko w listach. Teraz Łucja planuje spotkanie z Borysem. Nie wyobraża sobie, że i tym razem mogliby się nie zobaczyć. Jednak życie miało dla...
Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię 0/5 Nasza cena:
32,37 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię

Dino Buzzati (1906–1972) pisał po włosku, ale jego książki przetłumaczono na wiele języków. To, że był cudownym pisarzem, wiedzą wszyscy, którzy czytali Sześćdziesiąt opowiadań i Pustynię Tatarów . O tym, że lubił nie tylko pisać, ale i rysować, wie znacznie mniej osób, a obie te pasje najpiękniej...
Wieczory w Umbrii (pocket) 0/5 Nasza cena:
7,45 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wieczory w Umbrii (pocket)

Cztery przyjaciółki spotykają się w każdy czwartek w starym kamiennym domu na wzgórzach nad Orvieto, aby wspólnie gotować, jeść, pić wino i rozmawiać o życiu. Bohaterki powieści są rodowitymi Umbryjkami, wielbicielkami i strażniczkami umbryjskich tradycji kulinarnych. Wszystkie w swoim życiu...
Ta firma to całe moje życie 0/5 Nasza cena:
17,50 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ta firma to całe moje życie

W Japonii termin salaryman oznacza człowieka, który haruje za niewielkie pieniądze i jest niewolniczo przywiązany do jednego miejsca pracy. Gdy Kenji Yamada, czterdziestoletni pracownik telewizyjnej korporacji NBC, niespodziewanie traci pracę, ulega swojego rodzaju śmierci cywilnej. Etat w firmie...
Podarunek 0/5 Nasza cena:
17,45 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Podarunek

Wzruszająca, mądra i niebanalna książka autorki bestsellerów „PS kocham Cię” i „Love, Rosie”. Wydaje się, że Lou Suffern ma wszystko, ale w rzeczywistości nie ma niczego. Zabiegany pracoholik, dla którego najważniejsza jest rywalizacja ze współpracownikami, zaniedbuje rodzinę i lekceważy wszystko...
Pieczeń dla Amfy 4/5 Nasza cena:
30,32 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pieczeń dla Amfy

Salcia Hałas zaprasza do gdańskiego falowca, najdłuższego bloku mieszkalnego w tej części Europy, miejsca objawionego cudu Matki Boskiej Falowcowej i niespełnionych miłości, do świata bolesnego realizmu i cudownej magii. Gdy portowe miasto okrywa śnieg, a anioły rozdają ludziom opłatki, smutna...
Ucieczka z martwego życia 4/5 Nasza cena:
37,92 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ucieczka z martwego życia

Brennerowi nie ma czego zazdrościć. Z jego kariery muzycznej nic nie wyszło, praca na pełny etat, jako nauczyciela budzi w nim wstręt, a jego życie miłosne jest jedną katastrofą. Nagle odkrywa w swojej klasie nieprawdopodobny talent muzyczny: Rauliego Kantasa z Litwy. Jako manager tajemniczego...
Adios muchachos 0/5 Nasza cena:
23,09 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Adios muchachos

Alicia była najbardziej uwodzicielską dziwką w całej Hawanie...Adios muchachos! to opowieść o rowerowej dziwce i podmorskim cwaniaczku, o pazernych biznesmenach i niepoprawnych marzycielach, o tym, że potrzeba jest matką wynalazku, choć niekoniecznie jest wtedy wzorem rodzicielskich cnót, i że w...
Kosmofobia 0/5 Nasza cena:
17,45 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kosmofobia

Prawdziwym bohaterem książki jest kosmopolityczna dzielnica Madrytu. Tu, w centrum socjalnym w Parque del Casino, spotykają się ludzie rozmaitego pokroju: profesorowie uniwersyteccy, przemytnicy haszyszu, właściciele kawiarni i herbaciarni, dekadenckie aktorki, sfrustrowane ekspedientki. Tu, na...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula