Nauka religii

Książki o religii to zarówno publikacje stricte religijne, jak i zupełnie świeckie. Znajdziecie tu książki o najważniejszych religiach świata, rozmowy z duchowymi autorytetami, opracowania pieśni i tekstów liturgicznych.

"Nauka religii" to dział, w którym znajdziecie zarówno teksty teologiczne, modlitewniki, jak i opracowania stricte naukowe. Religia była od zawsze niezwykle ważnym aspektem ludzkiego życia. Stanowiła pocieszenie wobec nieuchronności śmierci czy też innych zdarzeń będących poza wolą człowieka. Odwołanie do wyższej, duchowej instancji od zarania dziejów nadawało sens ludzkiemu życiu i działalności. Obrzędy religijne pozwalały scalać społeczeństwo. To właśnie z nich narodziła się sztuka i to zarówno, jeśli chodzi o muzykę, jak i malarstwo. Religia była niejednokrotnie motorem działań, nierzadko też wygodną przykrywką politycznych intryg. Dlatego właśnie Marks nazywał ją "opium dla ludu”, Bolesław Prus natomiast obnażył w "Faraonie” mechanizmy władzy, jaką ludziom wybranym daje stan kapłański.

Religia to też źródło moralnej siły i wytrwałości. Gdyby wszyscy postępowali w myśl, na przykład praw zapisanych w dekalogu, świat byłby naprawdę pięknym miejscem do życia. Jeżeli więc można postrzegać religię na tyle sposobów, nic dziwnego, że kategoria niniejsza jest tak bogata i różnorodna.

W książkach o religii znajdziecie zarówno teksty poświęcone konkretnym religiom i wyznaniom, jak i naukowe, religioznawcze i antropologiczne opracowania autorstwa ludzi nauki. Są tu modlitewniki, śpiewniki, teksty liturgiczne, żywoty świętych. Są także przemyślenia duchownych oraz wywiady z najbardziej cenionymi, duchowymi autorytetami. Wiadomo, że w Polsce religią dominującą jest chrześcijaństwo wyznania rzymsko-katolickiego. Dlatego nie powinien dziwić fakt, że większość poniższych publikacji dotyczy tej właśnie religii. Jednak z pewnością każdy, kto interesuje się poszerzaniem swojej wiedzy w tematyce religii czy religioznawstwa, znajdzie tu coś dla siebie. Nieważne jest przy tym, czy do tej wiedzy ciągnie go potrzeba duszy, czy też czysto naukowa ciekawość.

Może zainteresują Cię również