Światy poetyckie Edwarda Zymana

Wysyłka w
Produkt niedostępny
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
296
Nasza cena: 30,00 zł

Produkt niedostępny

Rzadko zdarza się, by po trzydziestu pięciu latach nieobecności w środowisku macierzystym, wciąż pamiętało ono osobę, która je współtworzyła. O Edwardzie Zymanie stale się na Górnym Śląsku mówi, a jego zamieszkanie w Mississaudze jest traktowane podobnie jak osiedlenie w Tarnowskich Górach, skąd samochodem można płynnie się przemieścić różnymi drogami, ale autobusem już gorzej. Zyman wrósł bowiem w Śląsk tak, jak drzewo wrasta w skałę i nijak nie można go wyrwać, chyba że naruszając strukturę kamienia. Był z nami dawniej, jest i teraz, choć miejsce pobytu utrudnia częstsze spotkania. Ale od tego jest słowo, przeciwko któremu tylu się buntowało, a jeszcze więcej chciało go pozbawić wyrazu. Jest nieśmiertelne, bo wyłania się z odmętów dziejów i tam zdąża. Gdyby go nie było, nas by nie było. Rozłączeni - dzięki słowu - znów łączymy się w jedno. Książka ta, mieszcząca badaczy, którzy (w większości) Edwarda Zymana nie znają, pokazuje, że raz rzucone ziarno wcale nie obumiera. Pragniemy nią podziękować Poecie i Człowiekowi, któremu o coś ważnego chodziło w czasach, kiedy rozkwitał socparnasizm. I chcemy na nowo poddać krytycznej opinii jego dzieło - bez taryfy ulgowej, nie całościowo - tak, jak przedstawiło się ono interpretatorowi. Taki jest sens serii Światy poetyckie. W myśl Mickiewiczowskiej zasady: "Jeśli zapomnę o Nich, / Ty, Boże na niebie zapomnij o mnie". Więc - nie zapominamy.
Marian Kisiel i Bożena Szałasta-Rogowska
Spis treści
Od Redaktorów
Edward Zyman
List zza Oceanu
Anna Lubicz-Łuba
"Objąć cię słowem, chociażby na chwilę"
Rozmowa z Edwardem Zymanem
Marek Kusiba
"Jestem mamutem, który się nigdzie nie mieści..."
Szkic do portretu Edwarda Zymana.
Jan Wolski
Starego sceptyka myśli o poezji
Ewelina Suszek
Lekcja anatomii Edwarda Zymana
Katarzyna Niesporek
Rozmowy intymne
"Ty" w wyobraźni poetyckiej Edwarda Zymana
Janusz Kryszak
Poeta w strefie zagrożenia
Janusz Pasterski
"Podręczny leksykon" poety-emigranta
Przykład Edwarda Zymana
Justyna Budzik
W ojczyźnie myśli, snów i uczuć
Liryki kanadyjskie Edwarda Zymana
Kamila Czaja
Innego końca poezji nie będzie?
Wokół Spotkania autorskiego starego poety
Magdalena Piotrowska-Grot
"Jak się państwu wydaje?"
Edwarda Zymana teologia (w) codzienności
Ewa Bartos
"Wieloimienne krainy wygnania"
O wyobraźni poetyckiej Edwarda Zymana
Piotr Zaczkowski
Poezja to sport późnojesienny
Z notatek o Edwardzie Zymanie
Paweł Majerski
Bibliografia poetycka Edwarda Zymana (wybór)
Noty o autorach
Indeks osób
Recenzje

Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula