Stracony

Autor:

Jane Harper

Średnia: 3.9 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
376
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 29,74 zł
Nasza cena: 26,27 zł 39,99 zł Taniej o: 34%

Oto kolejny kryminał pędzący po miano bestsellera. Niezwykła Jane Harper powraca na rynek literacki z książką "Stracony", by po raz kolejny podbić serca czytelników. Daj się wciągnąć w świat zagadek i tajemniczych zwrotów akcji.

Bracia Bright od lat nie mieszkają razem w rodzinnym domu. Niemniej jednak są dla siebie najbliższymi sąsiadami: nic dziwnego, jeśli przyjrzeć się okolicy, w której mieszkają. Choć dzielą ich trzy godziny jazdy samochodem, to niewielka, świecąca pustkami, australijska miejscowość sprawia wrażenie, że bohaterowie mieszkają niemalże obok siebie. Nathan i Bub bardzo długo się nie widzieli. Minęło już kilka dobrych miesięcy od ich ostatniego spotkania. Kiedy wreszcie im się to udaje, obaj dostają cios prosto w serce. Ich brat leży martwy tuż przed nimi. Cameron nie żyje, a oni nie mają pojęcia, jak do tego doszło.

Cameron był szczęśliwym ojcem i mężem, mieszkał z żoną i córkami, żył w zgodzie z matką i prowadził gospodarstwo. Stracił życie w niewyjaśnionych okolicznościach, nagle osierocił córkę i zostawił wszystkich swoich bliskich w żałobie. Ani Nathan, ani Bub nie są w stanie zrozumieć, co się stało. Wiedzą natomiast jedno: jak najszybciej muszą poznać prawdę. Muszą dowiedzieć się, dlaczego ich brat leżał martwy w samym środku gorącego pustkowia.

Bracia podejmują się śledztwa na własną rękę. Na ranczu żyje zaledwie kilka innych osób, które widziały tutaj już wszystko. Skoro Cameron nie zmarł z przyczyn naturalnych, to ktoś musiał wiedzieć, co jest powodem tej tragedii. A może ktoś ma z nią większy związek, niż wszystkim mogłoby się wydawać?


O autorce

Jane Harper (ur. 1980 r.) to pisarka pochodząca z Australii. Specjalizuje się w thrillerach i kryminałach. Jej książki są uwielbiane na całym świecie. Od wielu lat pracuje jako dziennikarka, jednak to twórczość literacka sprawia jej największą radość. Jej pierwsza książka, "Susza", zdobyła miano bestsellera według magazynu "New York Times". Oprócz "Straconego" i "Suszy", do serii kryminałów należy jeszcze "Siła natury". Książki Jane Harper zostały opublikowane już w ponad 35 krajach całego świata.

Recenzje (7)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Ależ tę książkę się dobrze czytało! Jaki w niej jest klimat! Australijskie pustkowie, skąpana w słońcu pustynia i żar lejący się z nieba, który jest wprost nie do zniesienia.

  Cameron zostaje znaleziony martwy na podłożu rozgrzanym do takiej temperatury, że można na nim usmażyć jajko, pośrodku kompletnie niczego. Wypadek czy celowe działanie kogoś z jego najbliższego otoczenia?

  Gdy zaczęłam czytać tę książkę, to już nie byłam w stanie jej odłożyć. Poważnie! Rozwaliła mnie ta historia. Nie czytałam wcześniej żadnej powieści autorki i prawdę mówiąc, długo się do jej lektury zabierałam, bo trochę się bałam, że będzie nużąco. Ale wcale tak nie było! Autorka całkowicie mnie kupiła i cieszę się, że moje przypuszczenia były błędne.

  'Stracony' ma w sobie wszystko to, co dobry thriller mieć powinien. Świetnie zarysowanych bohaterów. Rodzinne sekrety. Brudną przeszłość, którą niektórzy najchętniej by ukryli pod tumanami pustynnego piasku. Ale to, co w tym wszystkim najlepsze - wielu podejrzanych. Uwielbiam tego typu historie, w których o najgorsze zaczynam oskarżać praktycznie każdego. A zwrot akcji pod koniec? Zaskakujący i wprawiający w osłupienie. Po zamknięciu książki, pomyślałam sobie: O cholera! Ale Harper mnie omotała! Naprawdę dobra robota!

  I jestem pewna, że to nie było moje ostatnie spotkanie z twórczością autorki ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Osoby, które cierpią, przysparzają cierpienia innym”, czyli podróż na pustynną Australię.

  Stracony to moje pierwsze spotkanie z autorką. Przyciągnęła mnie do siebie intrygującym opisem i miejscem akcji. Oczekiwałam od niej wartkiej akcji i napięcia. Czy to dostałam?

  Kolejny kryminał pióra Jane Harper, autorki światowych bestsellerów, takich jak Susza i Siły natury, potwierdza jej umiejętności w kreowaniu zagadek i mrocznej atmosfery. Spalone słońcem pustkowia stają się świadkiem odkrywanych powoli tajemnic, jakie ma każda pozornie idealna rodzina.

  Bracia Bright mieszkają trzy godziny jazdy samochodem od siebie. Na australijskim pustkowiu czyni ich to najbliższymi sąsiadami. Nathan i Bub przez kilka miesięcy się nie widzieli. Gdy się spotykają, Cameron, trzeci z ich rodzeństwa, leży martwy u ich stóp.

  Cameron prowadził rodzinne gospodarstwo. Zostawił żonę, córki oraz matkę. Coś, czego ani Nathan, ani Bub nie są w stanie sobie wyobrazić, sprawiło, że ich brat znalazł się sam na spalonym słońcem pustkowiu.

  Na ranczu zmarłego oprócz rodziny mieszkają jeszcze wieloletni pracownicy oraz dwaj zatrudnieni niedawno sezonowcy. Mimo żałoby Nathan nie może uwolnić się od podejrzeń. Stopniowo odkrywa sekrety, o których jego rodzina wolałaby zapomnieć.

  Jeśli ktoś doprowadził do śmierci Camerona, to nie mógł się ukryć pośrodku niczego.

  Jest to kryminał, ale jak dla mnie dużo więcej tutaj powieści obyczajowej i dramatu. Kryminał gra drugie skrzypce. Autorka ma też tendencję do przedłużania (mam tutaj na myśli poszukiwanie ciała Camerona), co niszczy napięcie i nuży. Harper świetnie oddała klimat pustynny, a opisy przyrody są realistyczne. Można poczuć spiekot pustyni i poznać życie tamtejszej ludności.

  Autorka głównie skupiła się na relacjach z rodziną, a nie na śledztwu, co czyni z książki obyczajówkę z wątkiem kryminalnym. Brak dynamicznej akcji nudzi i usypia. Stracony to nużąca książka, która strasznie się ciągnie. Za mało mi tutaj kryminału i dynamizmu. Bohaterowie są dobrze wykreowani, ale nadal brakuje mi "tego czegoś", co by sprawiło, że nie mogłabym się oderwać o tej historii.

  Dobra, ale nie wybitna lektura dla zabicia czasu. Jednak nie spodziewajcie się jakiś większych emocji. Jako obyczajówka na pewno się sprawdzi, ale jako kryminał lub thriller to rozczaruje wielu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo dobrze przemyślana fabuła, historia przedstawiona w powieści ukazuje nam rodzinę z pozoru szczęśliwą. Powieść o nieznanym świecie dobrze napisana bardzo mnie wciągnęła. Atmosfera gęsta od tajemnic i niedomówień sprawia, że trudno oderwać się od książki. Jest to niezwykle wciągająca historia o rodzinie, wybaczaniu, błędach, poświęceniach do których jesteśmy zdolni dla naszych najbliższych. Powieść jak dla mnie jest połączeniem kryminału z obyczajówką co wcale nie przeszkadza podczas czytania. Nie ma wartkiej i zaskakującej akcji ale sam klimat powieści sprawia, że przeniesiemy się na spaloną słońcem pustynię. Dzięki temu, że historia toczy się pomału możemy bardziej i dokładniej analizować zachowania bohaterów i lepiej je zrozumieć. Umiejscowienie fabuły w tak odludnym i trudnym miejscu zasługuje na duży plus. Autorka bardzo dobrze opisuje życie jakie prowadzą bohaterowie, dalekie jest ono od tego, które znamy, czasami trudne do wyobrażenia budzące strach a jednocześnie podziw. Czytając powieść natrafimy na kilka dość istotnych również w naszym życiu wątków takich jak miłość, zdrada, tęsknota, relacje ojca z synem oraz przeszłość, od której nie sposób się odwrócić. Wyobraźnię czytelnika pobudza fakt iż grono podejrzanych jest mocno zawężone, autorka do samego końca umiejętnie ukrywa przed nami sprawcę śmierci Camerona. Ta książka jest jak australijskie pustkowie – niepokojąca , pozornie monotonna i skrywająca w kurzawie detale, które kreślą niepokojący obraz. Dzięki temu, że narracja w powieści jest opieszała nadaje zawartej w niej historii wyrazistego przekazu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Stracony" to thriller, jednak nie jest to ten typ thrillerów, który ja wielbię. Nie ma litrów krwi, nie ma wielkiego śledztwa. Tutaj wszystko dzieje się spokojnie, karta po kartce dzieje się historia trzech braci, Nathana, Buba i Camerona. Jeden z nich, Cameron zostaje znaleziony martwy, co dziwi nie tylko rodzinę, ale również policjantów, którzy przyjeżdżają na miejsce zdarzenia. Cam, miał wodę, miał pożywienie, miał szansę przeżyć, gdyby tylko został w samochodzie. Dlaczego go opuścił? I dlaczego został znaleziony przy grobie pastucha, skoro umówił się z Bubem na naprawę masztu? 🌵

  Historia przedstawiona w książce ma drugie dno. I to ono jest najważniejsze. Jak ważne jest dzieciństwo, jak traumy nabyte w dzieciństwie mogą rzutować na dorosłe życie.

  Nathan, bo mam wrażenie że to jest głównym bohaterem, zagorzały samotnik od dziesięciu lat, nie bez przyczyny.

  Gorący klimat Australii nie wpływa na bliskie kontakty z obcymi, najbliżsi sąsiedzi mieszkają kilka godzin jazdy samochodem. Czy Nathan odważy się zerwać ze swoją samotnością? 🌵

  Ja nie przetrwała bym na pustkowiach, wiem że w takim klimacie byłoby mi ciężko. Ciekawa jestem jak to jest z wami? Wolicie nasz szary i ponury marzec, czy rozgrzaną słońcem Australię? 🌵

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 2/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Australia. Pustkowia w okolicach Brisbane. Trzech braci Bright - Cameron, Bub i Nathan są właścicielami sporych gospodarstw, choć właściwie powinnam użyć słowa "ranczo". Dziwne jest to rodzeństwo, z uwagi na spore terytorium jakie każdy z nich posiada to dzieli ich od siebie 3 godziny drogi, jednak wydaje mi się, że nie jest to aż tak dużo żeby się praktycznie nie widywać. Głównym wątkiem Straconego jest śmierć jednego z braci - Camerona. Generalnie od początku mimo prób naprowadzenia na inne ścieżki nie widziałam możliwości aby śmierć Cama nie odbyła się na skutek morderstwa toteż pozwolę sobie tyle zaspojlerować.

  (...)

  Podsumowując, warsztat Jane Harper jest niezły, jednak - nie wiem czy to przez umieszczenie akcji w takim miejscu, czy tak po prostu miało to wyglądać - Stracony niemiłosiernie mi się dłużył i działał na mnie lepiej niż mamine kołysanki i tabletki nasenne. Jeśli jednak ktoś lubi taki styl, akcję trochę w stylu Agathy Christie i dość przewidywalne zakończenie to polecam.

  🌿. 🌿. 🌿

  Fragment opinii pochodzi z bloga [Adres usunięty] i jest w pełni mojego autorstwa.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Jane Harper
 • Wydawnictwo Czarna Owca
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 376
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381431866
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Lost Man
 • Tłumacz: Nowak Magdalena
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381431866
 • EAN: 9788381431866
 • Wymiary: 13.5x21 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Stracona 5/5 Nasza cena:
31,52 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stracona

Najlepszy thriller 2016 roku! Dziewięcioletnia Jude z przerażeniem obserwuje, ukryta w szafie, jak obcy mężczyzna z nożem w ręku uprowadza jej trzynastoletnią siostrę Julie. I tak kończy się szczęśliwa rodzina. Matka dziewczynek nie potrafi wybaczyć młodszej, że nie krzyczała. Ojciec nie ustaje w...
Siła natury 5/5 Nasza cena:
26,27 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Siła natury

Korporacyjne wyjazdy integracyjne rzadko należą do przyjemnych rzeczy. Ten szybko zamienia się w koszmar, kiedy okazuje się, że z grupy pięciu współpracowniczek wróciły tylko cztery... Agent Aaron Falk powraca, by rozwikłać sprawę zaginięcia w australijskim buszu. W noc swojego zniknięcia Alice...
eBook Siła natury mobi epub 0/5 Nasza cena:
29,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Siła natury mobi epub

Korporacyjne wyjazdy integracyjne rzadko należą do przyjemnych rzeczy. Ten szybko zamienia się w koszmar, kiedy okazuje się, że z grupy pięciu współpracowniczek wróciły tylko cztery… Agent Aaron Falk powraca, by rozwikłać sprawę zaginięcia w australijskim buszu. W noc swojego zniknięcia Alice...
eBook Stracony mobi epub 0/5 Nasza cena:
29,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Stracony mobi epub

Kolejny kryminał pióra Jane Harper, autorki światowych bestsellerów, takich jak Susza i Siły natury, potwierdza jej umiejętności w kreowaniu zagadek i mrocznej atmosfery. Spalone słońcem pustkowia stają się świadkiem odkrywanych powoli tajemnic, jakie ma każda pozornie idealna rodzina. Bracia...
Bezdroża 5/5 Nasza cena:
27,64 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bezdroża

Były detektyw Sam Berger otwiera oczy i nie ma pojęcia, gdzie jest. Otacza go biel, świat pozbawiony kształtów. Towarzyszy mu Molly Blom. Wkrótce Berger zaczyna rozumieć, że oboje uciekają przed wymiarem sprawiedliwości, który przestał być sprawiedliwy. W zapierającej dech w piersiach kontynuacji...
Echo morderstwa 4/5 Nasza cena:
30,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Echo morderstwa

Gdy miastem Savannah na południu USA wstrząsa wiadomość o morderstwie do złudzenia przypominającym nierozwiązaną sprawę sprzed piętnastu lat, jedna z najlepszych reporterek kryminalnych, Harper McClain, jest gotowa podjąć każde ryzyko, by znaleźć sprawcę. Gdy miała dwanaście lat, znalazła w domu...
Chemia śmierci 5/5 Nasza cena:
26,57 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chemia śmierci

Minęły trzy lata, odkąd David Hunter, wybitny antropolog sądowy, przeprowadził się do prowincjonalnego miasteczka, uciekając przed londyńskim zgiełkiem, swoją pracą i tragedią życiową, która go spotkała. Spokój w miasteczku i życiu Davida zostaje zaburzony, gdy pewnego dnia w okolicznym lesie...
Niepokorni 5/5 Nasza cena:
25,92 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Niepokorni

Vincent V. Severski wraca z kontynuacją trylogii o Wydziale Q. Po udanej operacji wywiezienia Michaiła Popowskiego z Rosji, Sara i Konrad wracają do Polski. Okazuje się, że podczas ich nieobecności Wydział Q zostaje rozwiązany. Tymczasem nad Europą zawisa widmo politycznego kataklizmu – ktoś...
Stowarzyszenie leworęcznych 4/5 Nasza cena:
34,79 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Stowarzyszenie leworęcznych

Marten Wincekelstroop i Rejmus Fiste to najlepsi przyjaciele. W pierwszej klasie szkoły podstawowej w małym miasteczku Oösterby zakładają Stowarzyszenie Leworęcznych. Ponad dwadzieścia lat później płonie doszczętnie stary pensjonat. Giną ludzie. Oba wydarzenia mają ze sobą jakiś związek, jednak nie...
Bezwstydny Mordecai. Tom 1. Nie wymachuj mi tym gnatem 4/5 Nasza cena:
24,59 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bezwstydny Mordecai. Tom 1. Nie wymachuj mi tym gnatem

„Nazywam sie Charlie Mortdecai. Lubie sztuke, pieniadze, sprosne dowcipy i alkohol. Bardzo dobrze mi sie wiedzie...” Czcigodny Charlie Mortdecai – zdegenerowany arystokrata i niemoralny marszand – tkwi w kłopotach po uszy. Nadkomisarz Martland poszukuje skradzionego obrazu Goi i podejrzewa, ze...
Zapach śmierci 5/5 Nasza cena:
26,01 zł 40,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zapach śmierci

Szósta część bestsellerowej serii thrillerów z antropologiem sądowym Davidem Hunterem w roli głównej. Pewnego letniego wieczoru David Hunter – antropolog sądowy – odbiera telefon od dawnej znajomej z pracy. Kobieta potrzebuje opinii w pilnej sprawie. W opustoszałym, czekającym na rozbiórkę szpitalu...
Nic o mnie nie wiecie 4/5 Nasza cena:
28,69 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nic o mnie nie wiecie

Przed sądem staje młody chłopak oskarżony o morderstwo. Tuż przed zakończeniem procesu zwalnia adwokata i postanawia sam wygłosić mowę końcową we własnej obronie. Twierdzi, że prawnik radził mu przemilczeć pewne sprawy we wcześniejszych zeznaniach. Czasami może być zbyt trudno wytłumaczyć prawdę...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula