Nie każdy po dramatycznych przeżyciach potrafi szybko wrócić do stanu pełnej równowagi. Bardzo często w wyniku takich doświadczeń powstaje u nas trauma. Jak ją zrozumieć i odkryć metody skutecznego leczenia tłumaczy autor w swojej książce "Strach ucieleśniony".
Poszukiwanie odpowiedniej drogi pomocy dla ludzi cierpiących jest niezwykle trudne i wymagające sporej cierpliwości. Niestety, nie ma jednego środka, który pomoże wszystkim, ani terapii, jaka mogłaby zadziałać cuda. Na podstawie zebranych badań można określić, jaki jest mechanizm powstawania traumy i jak ją rozpoznawać. To kluczowy moment w terapii, gdyż odpowiednio postawiona diagnoza pomaga nam w podjęciu prawidłowych działań i określeniu, gdzie leży problem. Autor w swoim dziele opowiada o odkryciach neuronauki i o tym, jak zawiłą okazuje się procedura stawiania diagnozy. Poznajemy również sesje terapeutyczne i pracę badawczą, jaka stoi przed naukowcami i lekarzami.
"Strach ucieleśniony" to książka zawierająca wiele przydatnych informacji, zarówno lekarzy, psychologów, jak i osób dotkniętych traumą i ich bliskich. Tłumaczy wiele skomplikowanych zagadnień. Daje również nadzieję na to, że możliwe jest wyjście z każdej sytuacji. Nieważne, w jak okrutne okoliczności rzuci nas życie, zawsze mamy szansę na wydostanie się z nich i zaczęcie wszystkiego od nowa. Możemy zmobilizować odpowiednio swoje siły i sprawić, że przetrwamy najgorszy i najbardziej wymagający okres. Możliwe staje się również wyleczenie skutków złych doświadczeń i stała pomoc, jaka okazuje się w takich przypadkach konieczna.
Bessel van der Kolka jest holenderskim psychiatrą, naukowcem, badaczem i klinicystą. Na podstawie swoich własnych badań napisał książkę "Strach ucieleśniony".