Stacja końcowa Auschwitz

Autor:

Eddy De Wind

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 10
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Format
135x202
Rok wydania
2020
Wydawnictwo
Ilość stron
288
Nasza cena: 26,74 zł 36,99 zł Taniej o: 28%

Dramat, jaki rozegrał się w obozach koncentracyjnych, przekroczył granicę wyobrażeń. "Stacja końcowa Auschwitz to opowieść o tym, jak okrutny los człowiekowi może zgotować drugi człowiek.

Od lat zbrodnie nazistowskie są przedmiotem badań i dociekań nie tylko historyków, ale i specjalistów innych dziedzin. Wielkim zainteresowaniem cieszą się książki inspirowane prawdziwymi wydarzeniami i indywidualnymi historiami oraz wspomnienia ludzi, którzy opowiadają o tym, co przeżyli - poznaj kolejną z nich!

"Stacja końcowa Auschwitz. Moja historia z obozu" to opowieść o tym, jak radzić sobie w niewyobrażalnie trudnych warunkach, gdzie śmierć i ból są czymś powszechnym i wszechogarniającym. To także historia o pięknej miłości, która urodziła się w miejscu, które przytłaczało przemocą i brakiem szacunku dla ludzkiego życia. W obozie w Westerborku młody Eddy de Wind poznał żydowską pielęgniarkę o imieniu Friedel. Uczucie narodziło się szybko i z obu stron, a przypieczętował je ślub w obozie. Po roku oboje znaleźli się w Auschwitz, gdzie zostali rozdzieleni.  

Kobietę przydzielono do baraku nr 10, w którym przeprowadzano eksperymenty medyczne, a mężczyznę do baraku nr 9. Kiedy przegrana Niemców stawała się sprawą coraz bardziej oczywistą, a ślady po zbrodniach zaczęły znikać razem z palonymi dokumentami i pozostałymi jeszcze przy życiu więźniami, których w marszu śmierci wysyłano w głąb Niemiec, Eddy ukrył się i przetrwał. Wtedy też zaczął spisywać swoją historię.


O autorze

Eddy de Wind, autor książki pt. "Stacja końcowa Auschwitz. Moja historia z obozu", urodził się w Holandii w 1916 roku. Kiedy wybuchła II wojna światowa był więc młodym mężczyzną i jak każdy miał swoje marzenia oraz plany. Pociągała go psychiatria i psychologia. W 1942 roku zdecydował się zrobić coś, co dla wielu było nie do pomyślenia: dobrowolnie jako wolontariusz zgłosił się do obozu przejściowego w Westerborku. Przyświecał mu jeden cel - pomoc deportowanym ludziom. Pracował tam rok, by później trafić do Auschwitz, gdzie przebywał przez kolejne dwa lata, aż do wyzwolenia obozu. Doświadczenia zdobyte w tym miejscu zainspirowały go do tego, by zająć się pomocą ludziom po obozowych traumach.

Recenzje (10)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Jakiś czas temu postanowiłam, że coraz częściej będę sięgać po książki o tematyce Auschwitz. Kiedy przyszła do mnie propozycja przeczytania powieści Eddy'ego de Wind, nie wahałam się. Najczęściej sięgam po reportaże, ale powieść autora, to historia jego przeżyć w obozie zagłady. Nie miałam więc obaw, że będę musiała odsiewać fakty od fikcji. Eddy de Wind spisywał swoje przeżycia w dzienniku, podczas pobytu w Auschwitz. Nie chciał niczego pominąć, aby kiedy przeżyje, móc nieść świadectwo całemu światu.

  " W stacji końcowej Auschwitz" autor tworzy swoje alter ego o imieniu Hans. Jest 1943 rok, mężczyzna wraz ze swoją żoną Frieder są zmuszeni wsiąść do transportu, kierującego się do Auschwitz. Początkowo traktują to lekko, jak przymusowy pobyt w sanatorium, ale kiedy docierają do stacji Auschwitz, uderza ich okrutna rzeczywistość. Małżeństwo zostaje rozdzielone, Esesmani odbierają im wartościowe rzeczy. Jednak to zaledwie początek koszmaru.

  Wyobraźcie sobie, że w jednej chwili musicie porzucić swoje dotychczasowe życie, rodzinę i przyjaciół. Wasze plany i marzenia już nie mają znaczenia. Idziecie w nieznane. Nie wiecie co Was czeka, ale karmieni propagandą macie nadzieję, że będzie dobrze. Nie spodziewacie się, że już na miejscu zostajecie okradzeni z bliskich Wam ludzi, z kosztowności, a nawet z ubrań. Nie macie świadomości, że w nowym miejscu będziecie borykać się z głodem, chorobami zakaźnymi i pracą ponad własne siły. Każdy kolejny dzień, to walka o przetrwanie. Jednak z biegiem czasu coraz trudniej walczyć. Śmierć staje się wybawieniem, a oczekiwanie na nią torturą.

  Książka nie jest napisana emocjonalnie, ale należy wziąć pod uwagę, że kiedy autor zapisywał swoje wspomnienia psychicznie był zmęczony i zrezygnowany, pomimo, że nadal miał w sobie okruchy woli walki. Ta książka nie opisuje drastycznych zachowań. Ja osobiście odebrałam ją jak historię o tym, jak ludzie starali się przetrwać w tak trudnym miejscu, gdzie brakowało pożywienia i leków. Jak Auschwitz kształtował ich charaktery i psychikę. Pokazuje również jaka hierarchia obowiązywała w tym miejscu. Najbardziej w oczy rzuciło mi się to, że autor przedstawiał naszych rodaków jako tych najgorszych, pokazując tylko złe zachowania więźniów politycznych. To przykre, że trafiał tylko na złych ludzi, bo w każdym bądź razie nie zamierzam zaprzeczać, że wśród naszych rodaków nie brakowało takich ludzi.

  "Stacja końcowa Auschwitz" to przejmująca historia o przetrwaniu, ale również o tym, że w miejscu, w którym działo się niewyobrażalne dla nas zło, nadal istniała nadzieja i dobroć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Historia przedstawiona przez autora jest zapisem jego prawdziwych przeżyć i spostrzeżeń w przerażającej codzienności Auschwitz.

  Jednak ta historia obozowa jest nieco inna od dotychczas przeze mnie przeczytanych. Jako czytelniczka powieści obozowych przywykłam do drastycznych opisów, które wyciskały ogrom łez i wywierały przeogromne przerażenie i milion pytań.

  Tutaj nie ma drastycznych opisów.

  Są wspomnienia spisane jeszcze podczas pobytu w obozie... które zdają się być suchymi faktami, które w pewnym sensie poruszają czytelnika w głębi serca.

  Eddy de Wind jest jednym z niewielu jacy przeżyli piekło na ziemi. Przy życiu trzymało go medyczne doświadczenie i miłość - jego żona, która również została zabrana do obozu i świadomość tego, że wojna się kiedyś skończy a oni znów będą razem, była dla niego ogromną nadzieją, a za razem dawała chęci do życia.

  "Stacja końcowa Auschwitz" zadziwiła mnie swoją , pewnego rodzaju, prostotą. Autor bardzo często skupia się na rzeczach, które wydają się nic nie znaczące. Chociażby o sposobie żywienia w obozie. W dzisiejszych czasach dla nas niby takie nic, ale w tych wspomnieniach możemy dostrzec, jak bardzo autorowi brakowało najzwyklejszej, wodnistej zupy. To bardzo przygnębiające. Sposób w jaki ludzie zostali upodleni jest nie do pojęcia przez osoby, które tego piekła przeżywać nie musiały.

  Jako czytelniczka lubiąca czytać relacje obozowe "uodporniłam się" na pewnego rodzaju opisy, ale mimo to nadal nie mogę uwierzyć, że to się działo naprawdę.

  Myślę, że takich książek nie powinno się oceniać. Po prostu są ludzie, którzy takową tematykę bardzo lubią, bo interesują się czasami wojennymi i losem ludzi zniewoloncych, a dla innych to po prostu książka, której czytać nie warto "bo po co. Przecież tyle o wojnie mówili i uczyli".

  Dla mnie była to kolejna niezapomniana podróż, która na długo pozostanie w mojej pamięci.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książkę "Stacja końcowa Auschwitz" przeczytałam jednym tchem, bardzo mnie zaciekawił sposób w jaki autor wspomina swój pobyt w obozie koncentracyjnym... niewyobrażalne sytuacje i przeżycia stały się niezwykłą relacją byłego więźnia. Polecam wszystkim, którzy interesują się tematem II wojny światowej i obozów koncentracyjnych.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest to moja pierwsza książka o tematyce obozowej. Dosyć dużo słyszałam o Auschwitz. To co ludzie tam przeżyli to koszmar. Matki , starcy i dzieci zostawali utylizowani (gazowani). A to tylko dla tego ,bo dla Niemców każdy Żyd , Polak czy też inny człowiek ,który wyznaje inną wiarę nie jest im poddany. Nie mieści mi się w głowie te ich eksperymenty na kobietach. To musiało być straszne. Ludzie nie tylko umierali tam z głodu ,ale również z wyczerpania czy też chorób.

  Eddy de Wind jest młodym lekarzem ,który został zesłany do Auschwitz wraz z żoną. Wszystko co tam przeżył przelał na papier i dzięki temu mamy dziennik z jego życia. Życie w tym obozie nie należało do łatwych. By zyskać tam reputację wśród więźniów , Niemców i innych osób pełniących ważną rolę w tym miejscu trzeba strasznie się namęczyć. Życie czasami potrafi być przewrotne. Dzięki Eddy'emu de Wind możemy poznać Auschwitz od środka.

  Musimy pamiętać o tym ,że mimo tego ,że obóz zagłady leży u nas w Polsce ,to nie my go stworzyliśmy. My po prostu to przetrwaliśmy. Musimy pamiętać o osobach ,które zginęły niewinną śmiercią...o dzieciach ,które miały całe życie przed sobą ,o osobach starszych ,które przeżyły pewnie nie jedno , o matkach ,ojcach ,synach ,córkach i ogólnie o ludziach ,które po mimo zagrożenia nie poddali się i walczyli o wolność dla nas....dla wszystkich... Książka jest pełna sprzecznych emocji. To co tam odkryjecie może wami wstrząsnąć.

  Jeżeli lubicie lektury ,które wprowadzają nas w świat ludzi ,którzy przeżyli piekło w obozach koncentracyjnych i mimo tego się nie poddali i nie złamali się, to ta książka może Was zainteresować.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Relacja holenderskiego lekarza pokazuje typowe życie w obozie. Dzień za dniem, praca, minimalne racje żywnościowe, zakaz kontaktu z kobietami – choć sam Eddy trafił do obozu wraz z żoną i zdecydowanie nie było im łatwo, gdy zostali rozdzieleni. W ogólnym rozrachunku jest to dobra lektura, realistyczna i smutna, chociaż zdecydowanie nie jest to coś dla osób, które wolą konkretne fakty historyczne. To bardziej fabularyzowane zaprezentowanie życia w obozie Auschwitz, ale i tak dające nam mocny obraz tego, jak ono wyglądało.

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Tytuł: Stacja końcowa Auschwitz
 • Autor: Eddy De Wind
 • Wydawnictwo W.A.B.
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 288
 • Format: 135x202
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788328052628
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: Eindstation Auschwitz
 • Tłumacz: Mączka Iwona
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788328052628
 • EAN: 9788328052628
 • Wymiary: 13.5x20 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci 5/5 Nasza cena:
23,98 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłość w Auschwitz. Edward Galiński, Mala Zimetbaum i uczucie silniejsze od śmierci

Ta historia jest prawdziwa - gdyby wyszła spod pióra pisarza, z pewnością krytykowano by go za zbyt wybujałą wyobraźnię. To jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych, prawdziwych opowieści o miłości. Polski więzień polityczny, żydowska dziewczyna, szaleńcza miłość i obóz w Auschwitz w 1944...
Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany 5/5 Nasza cena:
37,72 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mengele. Anioł Śmierci z Auschwitz zdemaskowany

Porywający i szokujący portret doktora Josefa Mengele – znienawidzonego nazistowskiego lekarza z okresu II wojny światowej – przedstawiony przez człowieka, który brał udział w śledztwie mającym na celu ujęcie go i sprawienie, że wreszcie odpowie za zbrodnie, których się dopuścił. Josef Mengele,...
Lekarz z Auschwitz 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lekarz z Auschwitz

"Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci.  Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki...
Dziewczęta z Auschwitz 5/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczęta z Auschwitz

Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety...
O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz 5/5 Nasza cena:
27,57 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

O chłopcu który poszedł za tatą do Auschwitz

Numer 1 na liście bestsellerów „,Sunday Times“, Ponad 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w Wielkiej Brytanii Prawdziwa historia poruszająca niczym Tatuażysta z Auschwitz i Chłopiec w pasiastej piżamie Gustav, skromny tapicer polskiego pochodzenia, i jego nastoletni syn Fritz byli Żydami. W Austrii...
Dziewczęta z Auschwitz 5/5 Nasza cena:
35,93 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczęta z Auschwitz

Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki z każdą z bohaterek. Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety...
Oskarżam Auschwitz 5/5 Nasza cena:
23,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Oskarżam Auschwitz

Spotykają się w Nowym Jorku, Warszawie, Tel Awiwie. Łączy ich to, że mieli nie istnieć. Że są Żydami i zostali wychowani przez ocalałych z Holokaustu. Także to, że w większości nigdy nie poznali wielu ze swych najbliższych. Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne to wybór dwudziestu kilku rozmów,...
Krótki przystanek w drodze do Auschwitz 5/5 Nasza cena:
30,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krótki przystanek w drodze do Auschwitz

Przekład z języka szwedzkiego Mariusz Kalinowski Ojciec przeżył łódzkie getto, Auschwitz i marsz śmierci. Był jednym z ocalonych z Zagłady. Czerwony Krzyż przetransportował go do małej szwedzkiej miejscowości. Dotarł tam latem 1945 roku. To miał być tylko przystanek przed dalszą podróżą w...
Fritz Bauer. Auschwitz przed sądem 0/5 Nasza cena:
29,19 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Fritz Bauer. Auschwitz przed sądem

Fritz Bauer ? człowiek który nie pozwolił Niemcom zapomnieć o przeszłości Pracując w wymiarze sprawiedliwości rodzącej się Republiki Federalnej Niemiec, prokurator Fritz Bauer starał się być głosem jej sumienia. Więzień obozów, zbiegły Żyd, który w 1949 r. powrócił do kraju, by objąć stanowisko...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula