Spowiedź polskiego kata

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 9
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
272
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
eBook, pdf, mobi, epub
za 43,04 zł
Nasza cena: 33,53 zł 49,90 zł Taniej o: 33%


– Czy swoje białe rękawiczki, w których pan zabijał, wrzucił pan do trumny na piersi ofiary?
– Tak – pada potwierdzenie. – To niepisana tradycja...
Kto by pomyślał, że kat do egzekucji zakłada białe rękawiczki? A jednak rytuały tego typu mają dać ułudę pomagającą uporać się z emocjami – oczywiście symboliczną, zakopywaną w trumnie wraz ze zwłokami. Wspomnień tego typu nie da się jednak zupełnie pogrzebać i podobnie jak autor, i czytelnik poznający kata stale się z tą prawdą konfrontuje.
Tło książki Jerzego Andrzejczaka stanowi stosunek każdego z nas do kary śmierci. Poznajemy w niej bowiem nie tylko kata, ale też skazanych oczekujących na kostuchę. Książka wymusza przez to zadawanie sobie wielu pytań i bezpośrednio konfrontuje czytelnika z własnym stosunkiem do zabijania, robi to jednak w sposób uczciwy, acz atypowy. Niejako jak w sądzie, pozwala wysłuchać obu „stron” – kogoś, jak się zdaje beznamiętnie i na zimno odbierającego życie oraz wielu sprawców zabójstw, którzy stracili panowanie nad sobą i rzeczywiście żałują swoich czynów. Czy można ich ze sobą porównywać? Czy uzasadnione zabijanie jest mniej amoralne niż przypadkowe, nieplanowane? Czy większość ma prawo decydować o życiu jednostki? Czy zabijając zabójców nie dajemy mimowolnie przyzwolenia na zabijanie, nie uczymy go młodego pokolenia? - Jarosław Stukan
Recenzje (9)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Spowiedź polskiego kata to bardzo trudna lektura, budząca wiele emocji. Kara śmierci, kto dał nam prawo zabijać, ale jak to się ma do najgorszych zwyrodnialców?

  W Spowiedź Polskiego Kata autor, podczas rozmowy z katem, starał się go nakłonić do szczerych wyznań. Podczas tej rozmowy poznajemy techniki pracy kata, jakie towarzyszyły jej okoliczności, ale także poznajemy jego emocje i uczucia, które towarzyszyły mu, kiedy odbierał skazańcom życie.

  Czy kat miał wyrzuty sumienia? Czy czuł wstręt do samego siebie? Jak układało się jego życie rodzinne?

  W książce również pokazania jest druga strona medalu. Autor prowadzi dialog nie tylko z samym katem ale również z osobami skazanymi na karę śmierci.

  Jest to bardzo mocna książka, niekiedy przedstawia drastyczne sceny jednak uważam, że warto po nią sięgnąć.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Historia polskiego systemu prawnego jest długa i zawiła. Kara śmierci odcisnęła pewne piętno nie tylko na skazanych oraz ich rodzinach, ale też na wykonawcach wyroku. Jak z przeszłością radzi sobie niegdysiejszy kat? Czy potrafi o niej zapomnieć?

  Książka poświęcona Johnowi Ellisowi bardzo mnie zaciekawiła, a czas spędzony nad lekturą okazał się być owocny. Nic dziwnego, że od razu sięgnęłam po kolejny tom serii, tym razem dotykający tego samego tematu od nieco innej strony. W polskim prawie karnym wyrok śmierci został zniesiony w 1998 roku, choć ostatnią egzekucję wykonano lata wcześniej, bo w roku 1988, na Stanisławie Czabańskim, skazanym za gwałt oraz zabójstwo. Może się wydawać, iż całe zagadnienie, mimo złożoności, wypada nudnie. Statystyki, kilkaset nazwisk — a co z morzem łez wylanych przez bliskich ofiar? Mordercy, sądy, żądne krwi tłumy. I ważna postać, stojąca trochę na uboczu, lecz będąca niezwykle ważnym trybem w machinie. Kat. W kulturze masowej kojarzący się z człowiekiem pozbawionym twarzy, skrywanej za czarnym kapturem. Do tego komiczny rekwizyt, pokroju topora. Jak to wygląda naprawdę?

  Nie ukrywam, po świetnym „Dzienniku kata” tej książce postawiłam całkiem wysoką poprzeczkę. Naturalnie, obie pozycje różnią się wykonaniem, gdyż dotyczą zupełnie innych epok. Jerzy Andrzejczak ma na swoim koncie rozmaite publikacje, o, na przykład, Adamie Małyszu lub Jolancie Kwaśniewskiej. Autor spisał także „Spowiedź polskiej zakonnicy”, namówił na zwierzenia prostytutkę. Tym samym można uznać, że to pisarz, który nie lubi wkładać siebie w konkretne ramy. „Spowiedź polskiego kata” jest wznowieniem, z impetem wkraczającym do księgarń, a myślę, iż ta książka spodoba się wielu czytelnikom, co w pełni rozumiem. Poruszono w niej sporo istotnych kwestii, istotnych zwłaszcza dla współczesności.

  Jerzy Andrzejczak na rozmówcę wybrał człowieka, który jako ostatni w naszym kraju pełnił zawód kata. Lektura rozwiewa stereotypy na temat tej funkcji. Z publikacji wyłania się obraz osoby normalnej — tak najlepiej można to określić. Osoby muszącej sobie radzić ze wszelkimi obciążeniami psychicznymi, walczącej z alkoholizmem, próbującej poukładać wspomnienia. Wbrew tytułowi, ta pozycja nie skupia się wyłącznie na kacie. Wypowiadają się również naczelnicy więzień, ksiądz, a nawet skazaniec. Te wszystkie postaci, ze swoimi opiniami, składają się na przekaz całości.

  Książka ciekawi. Przeczytałam ją stosunkowo szybko, bardzo mnie wciągnęła, aczkolwiek trochę przeszkadzał mi ton autora, nieco wymuszający światopogląd. Oczywiście, rozumiem jego argumentację, ale wydaje mi się, iż sami powinniśmy dochodzić do konkretnych wniosków, to o zdrowsze. Podobnie podszedł też do głównego bohatera swej publikacji. Napastliwy charakter wypowiedzi może zniechęcać. Równocześnie doceniam wkład pracy Jerzego Andrzejczaka, który dzieli się wieloma ciekawostkami dotyczącymi profesji kata. Przyznaję, sporo z nich mnie autentycznie zaskoczyło, a lubię poszerzać swoją wiedzę. Po prostu coś nie do końca zagrało przy samej rozmowie, a powinna być najważniejsza. Niemniej jednak nie żałuję spędzonego lekturze czasu.

  „Spowiedź polskiego kata” niewątpliwie zainteresuje ludzi, którzy sięgnęli po poprzedni tom. Chyba już raz o tym pisałam, lecz podkreślę ponownie, warto docenić pomysł na serię. Kilka dni temu dotarła do mnie kolejna część, więc jak najprędzej chciałabym zabrać się za mój egzemplarz. Teraz, póki jeszcze nie opadły emocje po pracy Jerzego Andrzejczaka. Owszem, dopatrzyłam się paru wad, aczkolwiek z pewnością nie spisuję tej pozycji na straty. Należy się z nią zapoznać, gdy lubi się kryminalne klimaty.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Z podobną książką miałam okazję spotkać się jakieś trzy dni temu, jednak już teraz powiem, że ta mimo wszystko poruszyła mnie jeszcze bardziej od poprzedniej. Mimo iż są one w pewien sposób powiązane, podobna tematyka i podobne wydarzenia, ta wywołała we mnie jeszcze silniejsze odczucia. Być może spowodowane jest to nieco mniej odległą od czasów współczesnych datą, bądź też miejscem, w którym opisane wydarzenia miały miejsce. Tak, jak sam tytuł wskazuje, człowiek ten pochodził z Polski, a więc co za tym idzie, wszystko to jednocześnie stało się o wiele bardziej bliskie i rzeczywiste, gdyż prawdę mówiąc obecnie mogłoby się wydawać, że to wszystko działo się tak z dala od nas, jednak okrutna prawda jest znacznie bliżej niż moglibyśmy się spodziewać.

  Książka o polskim kacie, a co za tym idzie, polski autor. I chociaż nie darzę zbytnią sympatią twórczości naszych rodaków, muszę przyznać, że w tym wypadku mimo nieco ciężkiego tematu, całość była dla mnie bardzo łatwa w odbiorze. Dzięki zastosowaniu pierwszoosobowej narracji treść jest jasna i nie ma żadnych niedomówień. Jak już wspominałam, mimo iż temat jest ciężki, przez książkę przebrnęłam w niemalże ekspresowym tempie, a wszystko to dlatego, że byłam szczerze ciekawa, jak to wszystko się potoczy i co jeszcze mnie zaskoczy.

  To straszne, że takie rzeczy miały miejsce w prawdziwym życiu, tym bardziej że człowiek, który był odpowiedzialny za wydzielanie sprawiedliwości, sam robił wszystko, byleby tylko jego ofiarom umierało się jak najkrócej i jak najmniej boleśnie. Według mnie mimo okrucieństwa sytuacji, to cudowne, że mimo wszystko było w nim współczucie i coś, co osobiście nazywam człowieczeństwem.

  Powiem tak, według mnie nie jest to książka dla wszystkich, gdyż osobiście odczuwałam wewnętrzny sprzeciw przeciw przedstawionym tam treścią. To straszne jak niektóre wydarzenia odbijają się na człowieku, tym bardziej na tym, który najzwyczajniej w świecie wykonywał swoją pracę. Mimo wszystko ci, co nie boją się prawdy, z pewnością znajdą tu coś dla siebie i być może zachęcą innych do sięgnięcia po tę lekturę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Stu profesorów zebranych razem i działających w tłumie będzie gromadą tak samo nieobliczalną jak stu analfabetów.”

  Miałam co do tej książki duże wymagania. Po „Dzienniku kata" poprzeczkę postawiłam bardzo wysoko. Z przykrością muszę stwierdzić, że się na niej zawiodłam.

  Nie ukrywam, że liczyłam na szczera rozmowę między dziennikarzem, a ostatnim polskim katem. Na to wskazuje sam tytuł. Niestety samego wywiadu jest bardzo mało.

  Nie podobało mi się zachowanie autora podczas rozmów z katem. Odniosłam wrażenie, że postawił sobie za cel, by mocno uprzykrzyć katowi chwile, w których byli razem. Był nachalny, napastliwy, robił przytyki i złośliwości, był proporcjonalny. Próbował grać na moich uczuciach, jako na czytelniku. Było to bardzo nie na miejscu, tym bardziej, że sam kat i tak miał już duże poczucie winy, to sam Andrzejczyk wprowadzał go w jeszcze większe kompleksy.

  Więcej na: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To książka dla ludzi o mocnych nerwach. Ja takowe mam, ale mimo to książkę czytało mi się ciężko. Dla mnie jest tam za dużo dat oraz za bardzo wszystko jest napisane jakby na okrętkę. Jest poruszony jeden temat, drugi i za chwilę znów mam wrażenie, że wracam do tego pierwszego. Liczyłam na to, że w książce znajdzie się więcej zwierzeń kata niż samych faktów, które gdzieś tam jednak mogłam znaleźć, gdybym się bardzo postarała. Myślę, że książka byłaby wtedy o wiele ciekawsza. Mimo to "Spowiedź polskiego kata" poruszyła mną. Nie wyobrażam sobie powiesić kogoś nawet w imię sprawiedliwości, dostać za to wynagrodzenie i jeszcze później spokojnie żyć. Uważam, że książka ta da mocno do myślenia ludziom, którzy, są za karą śmierci. Jest tam opisane wiele wstrząsających fragmentów, które może zmienia ich myślenie i poglądy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 4 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Jerzy Andrzejczak
 • Wydawnictwo Aktywa
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 272
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788394652838
 • Język: polski
 • ISBN: 9788394652838
 • EAN: 9788394652838
 • Wymiary: 14.5x20.5x2.2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Katolickie państwo narodu polskiego 0/5 Nasza cena:
10,46 zł 11,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Katolickie państwo narodu polskiego

Ks. prof. Michał Poradowski prezentuje w tej pracy myśl narodową młodzieży katolickiej, inspirowaną przez Romana Dmowskiego. Książka zawiera informacje o katolickiej nauce o państwie i o państwie narodowym. Autor ukazał relację między narodem, a jednostką oraz zależności i powiązania między...
Spowiedź ojca zamordowanej Lusi. Unikaty 0/5 Nasza cena:
32,73 zł 38,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spowiedź ojca zamordowanej Lusi. Unikaty

Tajemnicze morderstwo w noc sylwestrową. Sprawa, która wstrząsnęła Polską i do dziś nie została do końca wyjaśniona. Brak konkretnych dowodów. Dwa procesy, które mimo skazania oskarżonej nie wyjaśniły w pełni zagadki. Ponownie przypominamy słynną sprawę Rity Gorgon oskarżonej o zamordowanie Lusi...
Chińczyk Król polskiego narkobiznesu 0/5 Nasza cena:
33,30 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chińczyk Król polskiego narkobiznesu

Pierwsza książka o kulisach biznesu narkotykowego w Polsce! Jarosław Maringe, ps. Chińczyk, były członek mafii pruszkowskiej, współpracownik Jerzego W., ps. Żaba i twórca słynnego „szlaku bałkańskiego”, opisuje ważny obszar działań najpotężniejszej grupy przestępczej w Polsce. W swojej historii nie...
Chińczyk Król polskiego narkobiznesu 0/5 Nasza cena:
18,75 zł 37,50 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chińczyk Król polskiego narkobiznesu

Pierwsza książka o kulisach biznesu narkotykowego w Polsce! Jarosław Maringe, ps. Chińczyk, były członek mafii pruszkowskiej, współpracownik Jerzego W., ps. Żaba i twórca słynnego „szlaku bałkańskiego”, opisuje ważny obszar działań najpotężniejszej grupy przestępczej w Polsce. W swojej historii nie...
Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego... 5/5 Nasza cena:
36,44 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Religa. Biografia najsłynniejszego polskiego...

Profesor Zbigniew Religa. Niewierzący, ale skleiło się z nim słowo „święty”. Dla wielu osób święta jest pamięć o nim. „To był święty człowiek” - mówią pacjenci. Inni mocniej: „Moja miłość”. Lekarze dopowiedzą, że miał do chorych świętą cierpliwość. Pielęgniarki, że zawsze je szanował. I może święty...
Damy polskiego imperium 5/5 Nasza cena:
32,33 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Damy polskiego imperium

Święte królowe, które pokochały władzę. Gdy zabrakło dynastii, tylko one mogły zapewnić Polsce przyszłość. Kontynent pustoszony zarazą, jakiej ludzkość jeszcze nie widziała. Czasy naznaczone upadkiem najpotężniejszych rodów. Epoka potrzebująca prawdziwych bohaterek. Kobiet zdolnych położyć...
Spowiedź Ewy Braun 5/5 Nasza cena:
26,28 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spowiedź Ewy Braun

Ewa Braun, wybranka największego tyrana, jakiego poznał świat. Jaka była naprawdę kobieta, z którą Adolf Hitler wziął ślub kilka godzin przed samobójstwem? Co lubiła wyczyniać ze swoim Adolfem, gdy byli sami? Jakie były jej największe sekrety? Po wielu latach po raz pierwszy będziemy mogli...
Spowiedź Hitlera 5/5 Nasza cena:
25,13 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spowiedź Hitlera

Kwiecień, 1945 rok. Do siedziby Adolfa Hitlera na specjalne wezwanie wodza zostaje sprowadzony "Szlachetny Żyd", Eduard Bloch. Ten sam, który przez wiele lat leczył matkę kanclerza Trzeciej Rzeszy, za co Hitler był mu szalenie wdzięczny. Fhrer oznajmia mu, że ten dostąpi niebywałego zaszczytu...
Spowiedź niedokończona 5/5 Nasza cena:
24,52 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spowiedź niedokończona

Prehistoryczni rodzice, rozpędzona ewolucja, współcześni Adam i Ewa.Nowa książka Janusza Leona Wiśniewskiego. Jak zawsze zaskakująca i inspirująca. Spowiedź niedokończona to zbiór krótkich, ale niezwykle intrygujących tekstów, którymi Janusz Leon Wiśniewski po raz kolejny udowadnia, że mniej czasem...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula