Spacer Aleją Róż. Tom 1. Cień burzowych chmur

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 15
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2017
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 23,99 zł
Nasza cena: 24,30 zł 36,90 zł Taniej o: 34%

„Cień burzowych chmur” to pierwszy tom pięcioczęściowej sagi Spacer Aleją Róż, traktującej o losach rodziny Szymczaków. To epicka opowieść mocno osadzona na płaszczyźnie społeczno-obyczajowej. Fikcja literacka przeplata się z autentycznymi zdarzeniami, a postaci wykreowane przez pisarkę ocierają się o osoby, które dzisiaj spoglądają na nas z kart książek historycznych.


Autorka poczytnych powieści w brawurowy sposób serwuje osadzoną w realiach wczesnego PRL-u historię rodzinną ze zbrodnią i zemstą w tle.


Jest rok 1949.


 W małopolskiej wsi Pawlice zamieszkują zamożni gospodarze, którzy od dawna byli solą w oku najpierw okolicznego ziemiaństwa – Pawłowskich, a po II wojnie światowej przedstawicieli nowej władzy. Pomiędzy głową rodziny, Bronisławem, a Bartłomiejem Marczykiem, bratem wysoko postawionego funkcjonariusza UB, dochodzi do konfliktu. Marczyk poprzysięga zemstę. Na skutek reformy rolnej Szymczakowie tracą gospodarstwo będące owocem pracy kilku pokoleń. We wsi zostaje utworzona spółdzielnia rolnicza, której zarząd obejmuje Bartek. Mężczyzna zaprowadza własne porządki, uprzykrzając życie ograbionej z majątku rodzinie. Z braku perspektyw Bronek postanawia szukać szczęścia w świecie. Porzuca dotychczasowe życie rolnika i podejmuje pracę przy budowie Nowej Huty. Po pewnym czasie dołącza do niego młodsza siostra Julia, uciekająca przed nienawiścią Marczyka.


******


Cóż to jest za powieść! Poznajcie zupełnie nowe, zaskakujące wcielenie Edyty Świętek. Cień burzowych chmur to mocne rozpoczęcie sagi Spacer Aleją Róż, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia… ja już czekam na drugi tom!


Magdalena Majcher, autorka m.in. Stanu nie! błogosławionego, recenzentka


Wreszcie historia Nowej Huty znalazła się na kartach powieści - Cień burzowych chmur !!! To zasługa Edyty Świętek. Gorąco zachęcam do przeczytania pierwszego tomu sagi: Spacer Aleją Róż.


Łukasz Zarodkiewicz, nowohucianin od urodzenia, działacz lokalny.


„Cień burzowych chmur” to powieść, która nie tylko fascynuje ciekawą intrygą i świetnie nakreślonymi postaciami bohaterów, ale i przeraża realizmem opisów życia w powojennej Polsce. Autorka zręcznie wkomponowała dzieje rodziny Szymczaków w obraz zachodzących przemian, obnażając absurdy i niegodziwości wczesnego PRL-u. Smaczku dodaje rodzinna waśń, zrodzona z zawiści i zbrodni, a wiodąca ku krwawej zemście.


Hanna Greń, autorka Cynamonowych dziewczyn

Recenzje (15)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest taki serial telewizyjny, do którego lubię wracać co pewien czas. To "Dom" w reżyserii Jana Łomnickiego. Można powiedzieć, że towarzyszył memu dorastaniu. Lubię w nim atmosferę pierwszych powojennych lat w Warszawie, ciekawe losy ludzi, umiejętnie ukazane odniesienia historyczne. Nie sądziłam, że uda mi się odnaleźć podobny koloryt w powieści, którą niedawno mi polecono, tym bardziej że twórczość autorki nie była mi dotąd znana. Pierwsze strony powieści "Cień burzowych chmur" Edyty Świętek sprawiły, że zupełnie zapomniałam o rzeczywistości. Chciałam tylko poznać losy bohaterów pięknie opowiedzianej historii z czasów wczesnego PRL-u.

  "Cień burzowych chmur" to pierwszy tom z cyklu Spacer Aleją Róż. Zapowiedziano pięciotomową sagę o losach rodziny wywodzącej się z fikcyjnej małopolskiej wsi. Jeśli kolejne książki będą trzymały tak dobry poziom jak pierwsza, z przyjemnością dodam je do kolekcji moich ulubionych powieści.

  Edyta Świętek przez dwadzieścia lat mieszkała w Nowej Hucie, najmłodszej dzielnicy Krakowa. W niej się wychowała i spędziła dużą część swojego życia. Sentyment i wspomnienia związane z miejscem zamieszkania przełożyła na papier. Tchnęła życie w bohaterów opowieści, aby następnie zaprosić nas wszystkich na spacer główną arterią największej dzielnicy Krakowa.

  Rozpoczęła mocnym uderzeniem w prologu, sygnalizując akt zemsty dokonany w odwecie za krzywdy i zbrodnie. Jeszcze nie wiemy, kto jest kim w powieści, ale czujemy, że może chodzić o ważne sprawy z przeszłości, które odcisnęły piętno na bohaterach.

  I poznajemy jednego z nich, tego najważniejszego - Bronka Szymczaka, zamożnego chłopa ze wsi Pawlice. Młody mężczyzna, troszcząc się o najbliższych, stara się utrzymać ziemię po ojcu, zapewnić bezpieczeństwo i dobre życie matce i rodzeństwu w trudnych latach po zakończeniu II wojny światowej. Szybko przekonuje się, że z nową komunistyczną władzą nie będzie mu po drodze. W wyniku konfliktu z miejscowym zwolennikiem powojennej reformy rolnej rodzina Szymczaków zostaje pozbawiona większości gruntów, a Bronek musi opuścić wieś, żeby uniknąć więzienia i zemsty zachłannego sąsiada.

  Szukając drogi wyjścia z trudnej sytuacji Bronisław Szymczak decyduje się wyjechać do pracy przy budowie Nowej Huty. I tak oto z chłopa mającego aspiracje do życia wzorowanego na przedwojennym ziemiaństwie staje się robotnikiem, którego nowy system próbuje ukształtować na modłę radzieckiego człowieka.

  Tutaj wkraczamy na drogę do osiągnięcia socjalistycznego sukcesu. Bronek i jego nowi towarzysze wykonują codzienne normy, murują na akord, stawiają ściany w świetle reflektorów kamer kroniki filmowej, budują w rytm melodii piosenki o Nowej Hucie. Junacy, przodownicy pracy, pochody pierwszomajowe, siermiężna rzeczywistość socjalistycznej ojczyzny - to ciekawe tło dla powieści o rodzinnych tajemnicach.

  "Cień burzowych chmur" jest powieścią obyczajową, ale świetnie umocowaną w historii, pozbawiona przerysowań zgrabnie ukazuje rzeczywistość wczesnego PRL-u. Jest to rzeczywistość, która towarzyszyła na co dzień zwyczajnym ludziom. Jedni poddawali się nurtowi przemian bez szemrania, upatrując korzyści dla siebie i swoich bliskich. A inni? Nie godzili się na niesprawiedliwość, szukali bezpiecznego rytmu, czekając na powrót lepszych czasów.

  Co sprawia, że powieść Edyty Świętek tak dobrze się czyta? Moim zdaniem zawdzięczamy to umiejętności pisania o sprawach codziennych. Ponadto, nawet jeśli są to sprawy trudne, pisarce udaje jej się zachować dystans i subtelny humor. Jak to w życiu bywa ludzie opisywani na kartach powieści mają swoje wzloty i upadki, gonią za marzeniami, czasem czują strach, ale równie często mają też powody do radości. Niektórzy umierają, inni przychodzą na świat. Ot, życie. Do tego całość rozgrywa się w powstającej na naszych oczach Nowej Hucie, starannie rozplanowanej z szerokimi arteriami wśród kwitnących krzewów róż, choć nie wybudowanej w stu procentach zgodnie z projektami.

  Edyta Świętek jest dobrą obserwatorką losów ludzkich. Tych tragicznych jak i całkiem zwyczajnych, kiedy ludzie muszą zmagać się z codziennością. Napisała powieść społeczno - obyczajową, według mnie idealnie osadzoną w realiach historycznych. Prawdziwe życie widoczne jest w języku jakiego używają bohaterowie, niektórzy z nich mówią dosadnie, inni posługują się krakowską gwarą. W nowohuckim tyglu mieszkali wszak bardzo różni ludzie, przybysze z różnych stron kraju i z zagranicy, w tym również Romowie. Przewijają się na kartach powieści i wzbogacają opowiedzianą historię swoistym kolorytem.

  Autorka rozbudziła mój entuzjazm dla jej twórczości, zamierzam zapoznać się z innymi jej powieściami, dziś już wiem, że jest ich dziewięć. Nie mówiąc już o oczekiwaniu na kolejny tom sagi Spacer Aleją Róż. Z przyjemnością przeczytam o dalszych losach rodziny naznaczonej historią.

  Jeśli szukacie powieści, której akcja toczy się w latach pięćdziesiątych XX wieku, chcielibyście przez chwilę poczuć klimat budującej się Nowej Huty, jakże podobnej do wielu innych odbudowujących się polskich miast, czy spotkać ludzi z krwi i kości zachęcam do przeczytania pierwszej części sagi autorstwa Edyty Świętek.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Seria 'Spacer Aleją Róż' krakowskiej pisarki Edyty Świętek, to mój mocny wyrzut sumienia i choć wielu chwaliło, namawiało, musiał nadejść czas, że sama poczułam - to teraz! I sięgnęłam po pierwszy tom - "Cień burzowych chmur", który przeniósł mnie w czasie...

  Rok 1949, wieś Pawlice // rok 1950, Nowa Huta / Kraków

  Najstarszy z szóstki rodzeństwa, Bronek Szymczak, ma dopiero dwadzieścia cztery lata, ale w zastępstwie nieżyjącego ojca, martwi się o los rodziny. Wprawdzie są dość zamożni, ale władza ludowa wciąż rzuca kłody pod nogi, do tego swoje 'trzy grosze' dorzuca Bartek Marczyk i już nieszczęście gotowe. Kolektywizacja odebrała Szymczakom ziemię a Marczyk godność i cnotę Szymczakównom. By uniknąć zemsty oraz gorszych zniewag, załamany Bronek podejmuje decyzję o wyjeździe do Mogiły, gdzie budowany jest kombinat metalurgiczny oraz osiedla Nowej Huty.

  W pocie czoła Bronek kładzie cegłę na cegle, stara się nie myśleć o tęsknocie za rodziną. Poza pracą zwiedza Kraków, chodzi do kina, ratuje z opresji piękne panny. Ale jest też wiele smutków w życiu młodego mężczyzny, tak jakby jego rodzina zbyt mało jeszcze straciła...

  Naprzemiennie z wydarzeniami krakowskimi opisane są te z Pawlic. Niestety, żadne nie są pozytywne. Nawet jeśli ktoś się zakochuje pierwszą i piękną miłością, pojawia się ktoś, kto to zniszczy i doprowadzi do upadku. Jeśli komuś zbyt dobrze się powodzi, pokombinuje z prawem albo przekupi kogo trzeba, by wyszło na jego. A najlepiej to mieć rodzinę obsadzoną na właściwych stanowiskach.

  "Cień burzowych chmur" pokazał mi przede wszystkim Kraków, którego nie miałam okazji poznać osobiście. Spacerowałam Aleją Róż wielokrotnie, ale nie w czasach równoległych bohaterom. Dlatego ta opowieść zachwyciła mnie opisami budowania Nowej Huty od podstaw; podobały mi się dowcipy polityczne, które opowiadali robotnicy; informacje o znaleziskach archeologicznych z terenu Nowej Huty i Pleszowa.

  Autorka zawarła w swej książce również wątek wolności Cyganów, sporo miejsca poświęciła troskom i urokom macierzyństwa oraz by przedstawić tło polityczno-społeczne, czyli ubiory z tamtego okresu, działania władzy ludowej oraz propagandę. Pokazała niewinność niemowląt, reformę walutową, bezgraniczną radość oraz poczucie bezpieczeństwa.

  Bardzo odpowiada mi styl Edyty Świętek, sposób w jaki prowadzi fabułę i dialogi, intrygi, niespełnione uczucia i odkrywanie własnych błędów. Już po lekturze pierwszego tomu widać ogromny potencjał serii!

  Podsumowując - "Cień burzowych chmur" opowiada o zazdrości, która popycha do niecnych celów, poczuciu wyższości, gwałtach, rubieżach, samotnym macierzyństwie oraz spędzaniu płodu. Emocji jest tutaj ogrom, tęsknota za domem i bliskimi, przywiązanie do ojcowizny, zwątpienie, miłość oraz rada, by nie ulegać przeciwnościom losu. Jak dobrze, że wreszcie sięgnęłam po serię :) Tom drugi czeka na półce, reszty na chwilę obecną brak...

  Ale nie należy się tym zrażać! Powieść polecam wszystkim fanom sag, Krakowa oraz fabuły osadzonej w czasach powojennych.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  " - Zawsze jest jakieś jutro, na które warto czekać. I wierzę, że to jutro niebawem nadejdzie."

  Rok 1949. Nadchodzi wiele zmian dla Polski i jej mieszkańców, tych na tle politycznym, gospodarczym czy religijnym. W małopolskiej wsi Pawlice dochodzi do konfliktu między głową rodziny Szymczaków - Bronkiem, a bratem wysoko postawionego funkcjonariusza UB - Bartkiem Marczykiem. Ten drugi, w wyniku upokorzenia, postanawia zemścić się na swoim wrogu i jego rodzinie. W niedługim czasie sam Marczyk awansuje na przewodniczącego spółdzielni rolniczej wsi Pawlice, a Szymczakowie zostają pozbawieni ojcowizny, którą przejmuje państwo. Pozbawiony majątku Bronek wyjeżdża do miasta, gdzie podejmuje się pracy przy budowie Nowej Huty. Miasta, które daje perspektywy na przyszłość. Najstarszy z niemałej rodziny Szymczaków pragnie wspomóc finansowo matkę jak i resztę rodzeństwa, więc nie widzi innego rozwiązania. Po pewnym czasie dołącza do Bronka młodsza siostra Julia, która w wyniku dramatycznych dla niej zdarzeń postanawia opuścić rodzinny dom i rozpocząć nowe, lepsze życie w mieście, gdzie nikt jej nie zna i nie ocenia.

  "Cień burzowych chmur" to pierwszy tom sagi rodzinnej Spacer Aleją Róż autorstwa Edyty Świętek. Na wstępie to właśnie Autorka kieruje kilka słów do czytelnika, gdzie zaprasza nas na przechadzkę po największej dzielnicy Krakowa. Przygodę z twórczością Edyty Świętek zaczęłam ... od końca, bo od kontynuacji Spaceru... - serii Nowe Czasy. Ogromnie spodobał mi się styl Autorki jak i tematy, które porusza w swoich powieściach, więc postanowiłam nadrobić braki. Byłam oczarowana serią Nowe Czasy, ale to, co otrzymałam w pierwszym tomie Spaceru Aleją Róż przeszło moje najśmielsze oczekiwania! Historia rodzinna w realiach wczesnego PRL-u? Zbrodnia i zemsta w tle? Ówczesne czasy fascynowały mnie od zawsze, więc "cofnięcie się" do tego okresu było dla mnie ciekawym przeżyciem. Autorka w umiejętny sposób przeplata fikcję literacką z autentycznymi wydarzeniami, wspomina o autentycznych postaciach, dzięki czemu owa saga również wzbogaciła moją wiedzę odnośnie tamtych czasów. Losy rodziny Szymczaków niejednokrotnie ścisnęły mnie za serce. Jedna rodzina, a los zesłał na ich barki tyle tragedii i cierpienia. Bronek, Dorota, Krysia, Leszek, Julia oraz Jędrek są rodzeństwem doświadczonym przez życie. Niejednokrotnie udowadniają, że wsparcie jak i pomoc skierowane do najbliższych osób są niezwykle ważnym i cennym elementem, który pomaga przetrwać w tych nowych, niekoniecznie lepszych dla bohaterów powieści, czasach. Warto również nadmienić o samym wydaniu całej sagi rodzinnej, bo jest przepiękne! Cudowne, współgrające ze sobą okładki - to jedno, a to, co znajdziecie wewnątrz - to drugie. Na samym początku znajdziecie drzewo genealogiczne rodziny Szymczaków, Pawłowskich oraz Kurbieli, które zapewne będzie z tomu na tom uzupełniane. Bardzo lubię tego typu dodatki w książkach. Początek każdego rozdziału ozdobiony jest piękną różaną grafiką. Zarówno treść jak i ta wizualna strona jest bardzo dopieszczona. Gdy wymieniałam się spostrzeżeniami na temat tej serii z jedną z bookstagrammerek, szczególnie zapamiętałam jedno zdanie, które idealnie podsumowuje moją opinię: "Czytała tę serię moja mama, ja, a teraz ty. Każda z nas jest zachwycona. Spacer Aleją Róż jest sagą rodzinną, która zachwyci kilka pokoleń". I ja się z tym zgadzam, w stu procentach!

  "- Ja wiem, że nosisz w sercu ogromny żal. Wszyscyśmy ucierpieli przez tę krzywdzącą pseudosprawiedliwość. Ale gniewać się dalej na Pana Boga? Niepodobna! Wszak sam mówiłeś, że kiedyś skończy się ten obłęd. To nie może trwać wiecznie! Pamiętasz, braciszku? Pamiętasz?

  Pamiętał."

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Rodzina Szymczaków przeżyła wojnę, zginął tylko ojciec. Przed panią Władysławą i sześciorgiem jej dzieci zaczynał się nowy etap. Głową rodziny został najstarszy syn Bronek, miał pod opieką 3 siostry i najmłodszego brata (środkowy brat służył w wojsku). Szymczakowie to byli gospodarze, pierwsza rodzina we wsi, dzięki ciężkiej pracy wielu pokoleń mieli spore, dobrze prosperujące gospodarstwo. Nie ustępowali swym majątkiem przedwojennej rodzinie ziemiańskiej - bardzo często jest to podkreślane. Bronek patrzy z nadzieją w przyszłość, niestety nowej władzy nie do końca się to podoba. Ziemia zostaje mu odebrana i rozdzielona na mniejsze gospodarstwa, ostatecznie staje się jednak własnością spółdzielni.

  Zarząd spółdzielni przejmuje znienawidzony przez Bronka Bartek Marczyk. Mężczyzna podoba się kobietom i wykorzystuje to. Nie ma szacunku dla pięknej płci i bierze siłą to czego nie chcą dać po dobroci. Skrzywdził obie siostry Bronka Julkę i Krysię (każdej z nich robiąc dziecko i grożąc konsekwencjami jeśli nie pozbędą się problemu; starsza, Krystyna wystraszyła się i usunęła ciążę).

  Bronek pozbawiony ziemi, po bójce z Marczykiem musi uciekać. Wyrusza w świat i dociera na wielki plac budowy. Tuż pod Krakowem powstaje nowoczesne miasto socjalistyczne Nowa Huta. Młody mężczyzna szybko uczy się murarki, jest pracowity i ambitny, zostaje przodownikiem pracy. Wszystko wydaje się powoli układać, dostał mieszkanie, udało mu się odłożyć trochę pieniędzy. Los (a właściwie komunistyczna władza) bywa okrutny i Szymczakowie muszą zmagać się z kolejnymi trudnościami.

  Tak po krótce przedstawia się.zarys fabuły pierwszego tomu. Część wydarzeń opisana jest szczegółowo (więcej dialogów i przemyśleń bohaterów), część potraktowania jest powierzchownie (relacja narratora). Odniosłam jednak wrażenie, że niekiedy w fabułę wkradał się chaos. Szybkie przeskakiwanie z tematu na temat: warunki życia na placu budowy Nowej Huty, informacje o nowo-przybyłych pracownikach, poglądy polityczne Bronka - wydawało mi się, że te wątki są zbyt stłoczone.

  Zagadka z prologu nie została rozwiązana. Tom pierwszy zakończył się w momencie, który rodzi kolejne pytania.

  Ogólnie jednak czytało się bardzo dobrze. Lubię taką płynną lekturę gdy strony przywracają się same. Losy bohaterów, ich trudna codzienność, trudne wybory - wszystko to osadzone w konkretnym miejscu i czasie. Doceniam walor historyczny, autorka doskonale odniosła się do przeszłości: pierwsze powojennych lat i początku PRL-u. Rzadko czytam książki, których akcja dzieje się w tym okresie więc z tym większą ciekawością czytam o tych czasach

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Wichry historii...

  Mówi
  się, że fortuna kołem się toczy, życie zaś nieustannie potwierdza prawdziwość tych słów. Nie bez przyczyny funkcjonuje wiele przysłów opisujących nagłą zmianę losu, odwrócenie dobrej karty. Szczególnie nasz kraj jest przykładem, że w ciągu jednego dnia z bogacza można stać się żebrakiem, państwo bowiem coraz chciwiej wyciąga rękę po dochody obywateli. Działania obecnej władzy nie są jednak niczym zaskakującym, wszak wichry polskiej historii nie raz pokazały, że rządzącej elicie nie można ufać, że za nic ma ona troskę o kraj, że zadowala ją napychanie sobie kieszeni oraz zdobywanie poparcia wśród tych obywateli, którzy zamroczeni odrobiną sypniętego grosza nie są nawet świadomi tego, że stali się marionetkami w rękach rządzących.

  Ofiarą takie władzy – władzy ludowej – padła rodzina Szymczaków, pierwszych gospodarzy we wsi, którzy pomimo wojennych trudności, wciąż (dzięki swojej ciężkiej pracy i dobrym decyzjom), powiększali majątek przechodzący w ręce kolejnych pokoleń. Teraz, po śmierci ojca, to Bronek Szymczak jest odpowiedzialny nie tylko za gospodarkę, ale i za resztę rodziny. Liczy na niego zarówno matka, która od czasu wojny jest słabego zdrowia, jak i bracia oraz siostry. Właśnie one są główną przyczyną zmartwień Bronka, chłopak nie wie jeszcze bowiem, że niedługo chęć pięknych dziewcząt do zabawy i adoratorzy, wydadzą mu się niczym w obliczu katastrofy, która nadeszła. A wszystko to przez Bartka Marczyka, prostaka z aspiracjami bratem – funkcjonariuszem UB.

  Kiedy Bronek pięścią wyperswadował Bartkowi zaloty do jego siostry Julki, a na dodatek zaręczył się z dość majętną i obiecującą panną, Marczyk poprzysiągł zemstę. Nie trzeba było długo na nią czekać, bowiem władza ludowa i reforma rolna zdecydowanie pomogły mu w jej przeprowadzeniu. W efekcie Szymczakowie stracili gospodarstwo, uznane za przekraczające dozwoloną wielkość, wiec podlegające wywłaszczeniu. Tym sposobem rodzina z dnia na dzień straciła niemal cały majątek, bowiem odszkodowanie otrzymane za straty nie pokrywało nawet nikłej części przejętych dóbr.

  W związku z tym Bronek musi wyjechać w poszukiwaniu pracy – skłaniają go do tego zarówno niechęć Marczyka, jak i brak możliwości utrzymania się na wsi. Udaje się zatem do nowej Huty i podejmuje pracę przy jej budowie. Początkowo zostaje wcielony do 51 brygady ZMP i kopie rowy, następnie zostaje murarzem, i to jednym z najlepszych, wierzy bowiem że spotka go za to nagroda, w postaci przydziałowego mieszkania. I rzeczywiście wkrótce takowe dostaje, choć samemu trudno się w nim gospodaruje. Sytuacja zapewne zmieniłaby się, gdyby piękna pielęgniarka, którą uratował od gwałtu chciała się z nim umówić… Kolejny raz rozbrzmiewa jednak złośliwy chichot losu, zaś zamiast Bogusi, do Bronka wprowadza się Julka, teraz już ciężarna, zhańbiona przez Marczyka.

  Jak zakończy się ta historia? Przekonamy się dzięki lekturze mocno osadzonej w ówczesnych realiach społeczno-gospodarczych powieści „Cień burzowych chmur”, autorstwa Edyty Świętek. Opublikowana nakładem Wydawnictwo Replika powieść, to jedna z najlepszych polskich sag, jakie w ostatnich latach pojawiły się na rynku. Ten pierwszy tom, z dynamicznie toczącą się akcją, ze wspaniale zarysowanymi sytuacjami oraz kryzysami mającymi miejsce w kraju i ukazaniem skutków politycznych decyzji władzy, nie tylko wciąga nas bez reszty, ale też zmusza do refleksji do przemyślenia naszego zachowania. Wspaniale zarysowani bohaterowie, zmagający się przeciwnościami losu, czy też – jak Marczyk– perfidnie wykorzystujący przewagę, to dowód na niezwykły talent autorki do kreowania zapadających pamięć osobowości, którym daleko do bezwolnych laleczek, którzy mają charyzmę i wolę walki. Z pewnością „Cień burzowych chmur” zauroczy każdego czytelnika i sprawi, że wszyscy sięgną po drugi tom pięcioczęściowej sagi „Spacer Aleją Róż”!

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 10 recenzji

Warto zwrócić uwagę na...
Spacer Aleją Róż. Tom 5. Powiew ciepłego wiatru 5/5 Nasza cena:
28,41 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spacer Aleją Róż. Tom 5. Powiew ciepłego wiatru

W powieści Powiew ciepłego wiatru Edyta Świętek po raz ostatni zabiera czytelników na Spacer Aleją Róż. Tym razem udajemy się na przechadzkę trwającą od końca lat 70 po upadek władzy ludowej. Obywatele zmagają się z uciążliwościami stanu wojennego. W najmłodszej dzielnicy Krakowa regularnie...
Bańki mydlane 5/5 Nasza cena:
25,33 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bańki mydlane

Michalina ma wszystko, co jest pożądane w młodym wieku: kochającą rodzinę, trafione studia, pochłaniającą pasję, przyjaciół oraz uroczego chłopaka, Jakuba. Sielankę burzy podejrzenie, że dziewczyna jest w ciąży. Wkrótce jednak okazuje się, że nie ciąża, lecz złośliwy nowotwór wywraca jej poukładane...
Spacer Aleją Róż. Tom 2. Łąki kwitnące purpurą 5/5 Nasza cena:
23,98 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spacer Aleją Róż. Tom 2. Łąki kwitnące purpurą

Rodzina Szymczaków powraca w powieści będącej kontynuacją równie udaną, co pierwszy tom ich przygód. Edyta Świętek sprostała oczekiwaniom, jakie pojawiły się po lekturze Cienia burzowych chmur. W ręce czytelników oddaje kolejną dopracowaną i zachwycającą rozmachem opowieść z intrygującymi zagadkami...
Spacer Aleją Róż. Tom 4. Szarość miejskich mgieł 4/5 Nasza cena:
28,41 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spacer Aleją Róż. Tom 4. Szarość miejskich mgieł

Czwarty tom sagi Spacer Aleją Róż przenosi czytelników do przełomu lat 60. i 70. Tym razem do głosu dochodzi młode pokolenie, które urodziło się i wzrastało w socjalistycznych realiach. Zbuntowana młodzież kontynuuje walkę rozpoczętą przez rodziców. Studenci żądający zwiększenia swobód...
Spacer Aleją Róż. Tom 3. Drzewa szumiące nadzieją 5/5 Nasza cena:
28,41 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spacer Aleją Róż. Tom 3. Drzewa szumiące nadzieją

Edyta Świętek z właściwą sobie lekkością nakreśliła przejmujący obraz nowohuckiej społeczności żyjącej w trudnych czasach ważnych przemian dziejowych. Czytelnik nie znajdzie tu lukrowanych opisów, lecz twardą, często okrutną rzeczywistość. A jednak z tej niepięknej, brudnej szarości co jakiś czas...
Nowe czasy. Nie pora na łzy 5/5 Nasza cena:
31,37 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nowe czasy. Nie pora na łzy

Edyta Świętek zaprasza czytelników do Nowej Huty i Krakowa lat dziewięćdziesiątych, gdzie raczkujący kapitalizm, bezrobocie, kradzieże samochodów i różnorodne afery gospodarcze mocno dają się we znaki szarym obywatelom. W trudach dnia codziennego zakwitają uczucia, wyrastają fortuny, pojawiają się...
Miód na serce 4/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miód na serce

Kiedy zdesperowana singielka postanawia zmienić swój stan cywilny, znajdujący się w zasięgu jej wzroku samotny mężczyzna ma nikłe szanse na pozostanie kawalerem. Nie inaczej jest w przypadku Ciaputka, na którego zarzuca sieci Agnieszka. Kobieta skutecznie realizuje zamierzenia, doprowadzając swego...
Dom lalek 4/5 Nasza cena:
27,79 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dom lalek

W końcu los odpowiedział na wszystkie moje prośby…. Nie, jednak nie na wszystkie… Naprawdę nie wiem, czym ja sobie na ciebie zasłużyłam. Anita jest z natury wycofana i charakteryzuje się niską samooceną. Źródłem takiej postawy są problemy z przeszłości – jako dziecko, a następnie nastolatka, wciąż...
Cappuccino z cynamonem 0/5 Nasza cena:
29,67 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Cappuccino z cynamonem

Patrycja i Sebastian są zupełnie przeciętnym małżeństwem: wspólnie wychowują dwunastoletnią córkę, borykają się z problemami dnia codziennego. Pati pracuje w biurze, gdzie musi znosić dziwactwa swojego zwariowanego kolegi, Teodora. Pewnego dnia ten na pozór uporządkowany świat rozsypuje się jak...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula