Słowik

Średnia: 4.6 Ilość ocen: 17
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
560
Rok wydania
2016
Inne wersje (1)
Książka, op. miękka
za 17,15 zł
Nasza cena: 25,30 zł 36,90 zł Taniej o: 31%

Gdy przychodzi wojna, to co lepiej zrobić - walczyć z najeźdźcą czy być może próbować iść z nim na jakieś kompromisy, by uratować życie swoje i swoich najbliższych? To pewnie jeden z największych dylematów etycznych, przed którymi może stanąć człowiek. I ten dylemat pięknie, choć w bardzo dramatyczny sposób, został opisany przez amerykańską pisarkę Kristin Hannah w powieści "Słowik", która zdobyła status bestsellera na całym świecie. Przede wszystkim "Słowik" zyskał jednak sławę jako niezwykle pasjonująca i doskonale napisana powieść o bohaterskich kobietach, które również dzisiaj mogą nas inspirować.

Książka opisuje losy dwóch sióstr - Isabelle i Vianne. Obie wiele dzieli - Isabelle była zawsze tą młodszą, bardziej krnąbrną i mniej stabilną emocjonalnie. Zawsze były z nią problemy, była wyrzucana ze szkół i trafiała na niezbyt dobrych dla niej mężczyzn. Co innego Vianne - tej udało się jakoś zbudować rodzinę, choć było to też okupione sporym cierpieniem. Obie siostry muszą jednak radzić sobie z dziecięcą traumą. Po powrocie z I wojny światowej ojciec przestał się nimi zajmować. Ale teraz mamy rok 1940 i kolejną wojnę. Do Francji wkraczają niemieckie wojska. Konflikt nie pozostawia nikogo obojętnym i każdego zmusza do dramatycznych decyzji.

Impulsywna i wojownicza Isabelle nie może się pogodzić z tym, że jej ojczyzna tak łatwo się poddała i że tak szybko została przejęta przez hitlerowców. Zaczyna więc działać w ruchu oporu, choć musi sobie zdawać sprawę, że oznacza to gigantyczne niebezpieczeństwo, zarówno dla niej samej, jak i dla całej rodziny. Inaczej toczą się losy Vianne. Jej mąż zostaje wezwany na front i musi iść walczyć. Ona sama desperacko stara się walczyć o życie - swoje i swojej rodziny. I musi iść na niebywale trudne kompromisy... Każdy wybór sióstr może mieć jednak tragiczne skutki... "Słowik" to niezwykle inspirująca powieść o odwadze, miłości, kobiecej sile i próbie przejścia przez najtrudniejszy moment w historii - przez wojnę. Do napisania tej powieści Kristin Hannah zainspirowała historia życia Andrée de Jongh - bohaterki francuskiego ruchu oporu.

"Słowik" na pewno się spodoba tym czytelnikom, którzy cenią książki o tym, jak daleko może posunąć się człowiek, który chce chronić swoich bliskich, czyli np. "Śpij spokojnie" Rachel Abbott czy "Księga snów" Niny George. Ale "Słowik" to też w końcu powieść o wielkich uczuciach w czasie wojny. Pod tym względem podobny do tej powieści jest zatem "Francuski romans. Miłość w czasach Wielkiej Wojny" autorstwa Jennifer Robson.


Opinie o książce

W tej książce jest wszystko, co kocham - Francja, wielka historia i miłość, nad którą nie można zapanować. Idealna lektura na wolny dzień, samotny wieczór i bezsenną noc.

Magdalena Różczka


Najbardziej podobało mi się pokazanie skomplikowanej relacji między dwiema siostrami. Czy jesteśmy bohaterami, czy tchórzami? Czy jesteśmy lojalni wobec ludzi, których kochamy najbardziej, czy potrafimy ich zdradzić?

Lisa See, autorka bestsellerów "Dziewczęta z Szanghaju" i "Chińskie lalki"


Fragment książki

Na ścianie wisiało przekrzywione, pęknięte lustro. Odbicie jej twarzy było przez to zniekształcone, jedna połowa znajdowała się niżej niż druga.

- Jak możesz się bać? - zapytała swoje odbicie.

Sforsowała w zamieci przełęcz w Pirenejach, przekroczyła wartkie wody rzeki Bidasoa pod nosem hiszpańskich strażników, pewnego razu poprosiła gestapowca, żeby pomógł jej przenieść przez granicę walizkę pełną fałszywych papierów, ponieważ "pan jest taki silny, a ja taka zmęczona podróżą", ale nigdy nie czuła się tak zdenerwowana jak teraz. Nagle się dowiedziała, że kobieta może jednym wyborem zmienić całe swe życie i wyrwać z korzeniami dotychczasową egzystencję.

Westchnęła ciężko, owinęła się wystrzępionym ręcznikiem i wyszła z łazienki. Przystanęła na moment przed drzwiami, żeby uspokoić bicie serca - nadaremnie - po czym je otworzyła.

Recenzje (17)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  9 z 11 osób uznało recenzję za przydatną

  Historia dwóch sióstr na tle II wojny światowej wciąga i pochłania czytelnika. Bardzo dobrze napisana książka. Autorka potrafi przenieść czytelnika na karty swojej opowieści i sprawić, że ma się wrażenie, iż przebywa się z bohaterami w jednym pomieszczeniu i przeżywa razem z nimi ich codzienne i niecodzienne sytuacje. Brawo.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  Wojna, miłość, przyjaźń, więzy rodzinne, odwaga, patriotyzm i walka o przetrwanie. Wszystko to znajdziecie w najnowszej powieści Kristin Hannah „Słowik”. To książka, która sprawiła, że na finale ryczałam jak bóbr – piękna, wzruszająca i bardzo poruszająca. Pokazuje, co wojna i jej koszmar potrafi zrobić z ludźmi. W jednych wysyca te bardzo pozytywne cechy, ale w innych powoduje, że na światło dzienne wychodzą te najgorsze.

  Znajdujemy Francję pod okupacją niemiecką. Niemcy panoszą się wszędzie, mieszkają w domach francuskich obywateli, sieją terror i spustoszenie. Rozpoczyna się akcja eksterminacji Żydów, ludzie z sąsiedztwa znikają, zostają aresztowani lub zabici. Nie ważne, czy są to mężczyźni, kobiety, czy dzieci – dla nikogo nie ma tutaj litości.

  Na tle wojennej zawieruchy poznajemy dwie siostry, Isabell i Vianne Rossingol, które wyrosły zdane tylko na siebie. Kiedy zmarła ich matka, ojciec nie czuł się na siłach wychowywać swe córki. Mimo tego nie są ze sobą specjalnie zżyte. Vianne szybko zaszła w ciążę, którą poroniła, szybko wyszła za mąż i zaczęła żyć po swojemu. Isabell zmieniła szkoły, z których była usuwana za nieposłuszeństwo. Były obok siebie, ale rzadko razem. Kiedy rozpoczęła się wojna, mąż Vianne trafił do wojska a później do niewoli i znowu została sama z córką, zdana na siebie. Isabell chciała walczyć z wrogiem i rozpoczęła współpracę z francuskim ruchem oporu. Jako Słowik przeprowadzała zestrzelonych pilotów amerykańskich przez góry w bezpieczne miejsce. Była w tym świetna, ale bardzo narażała swe życie. W końcu została aresztowana. Vianne musiała dzielić dom z niemieckimi oficerami, jednak również walczyła z okupantem na swój sposób. Narażała swoje życie, aby chronić i ukrywać żydowskie dzieci. Te dwie mądre i odważne kobiety pokazały, co znaczy patriotyzm, odwaga i miłość do kraju.

  „Słowik” to bardzo prawdziwa, poruszająca i wzruszająca opowieść. Napisana bardzo prostym językiem, którą pochłania się błyskawicznie. Historia opowiedziana przez Kristin Hannah na kartach powieści jest inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh, przy której udziale stworzono trasy przerzutu aliantów z okupowanego przez Hitlera kraju. Powieść biegnie dwutorowo – w czasach wojny oraz współcześnie. To opowieść pełna uczuć i emocji, najbardziej skrajnych, od miłości, przyjaźni, więzi rodzinnych po strach, determinację i wielką odwagę. Na przekór bestialstwu hitlerowców siostry Rossingol pomagały inny, każda na swój sposób i każda starała się chronić przy tym swoich bliskich. Były sobie tak dalekie, a jednak tak bliskie.

  Powieść przemawia do czytelnika i porusza struny w jego duszy. Mnie zachwyciła – polecam serdecznie !

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo dobra książką, idealna dla fanów Jeźdźca miedzianego!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 3 osób uznało recenzję za przydatną

  Naprawdę jestem dumna z tego, jak regularnie wyczytuję trupy z półki. Nie jest to sprint, że od razu wynik powala na kolana, ale solidny maraton, mniej – ale regularnie. W poniedziałek przeżywałam jakiś kryzys książkowy. Nie miałam ochoty na żadną książki i każda lektura szła mi topornie. Jednak na podróż pociągiem książka jest niezbędna, toteż miałam motywację, żeby jednak coś znaleźć. W wyniku kilku zbiegów okoliczności, na tapecie znalazł się Słowik, książka o której było głośno w ubiegłym roku. Powieść, która zebrała wiele nagród i również dużo krytyki. Ciekawa byłam jak ją odbiorę, podchodziłam do niej nieco sceptycznie, bo jednak osoby, którym ufam książkę krytykowały. Z drugiej strony wielu solidnych recenzentów wynosiło ją pod niebiosa. To jak to będzie ze mną, zastanawiałam się.

  Francja – zbliża się wojna. Druga światowa. W pamięci mieszkańców wciąż brzmią straszne echa Wielkiej Wojny. Tyle ofiar, tylu mężczyzn oszpeconych, z bliznami nie tylko na twarzach, ale przede wszystkim na psychice. Vianne przeżywa, że jej mąż został powołany, od zawsze właściwie wspierała się na nim. Jako nastolatka się w nim zakochała, gdy po śmierci matki ojciec odesłał ją i siostrę na wieś. Vianne prędko zaszła w ciążę, ale kilka razy poroniła, ma jedną ukochaną córkę, pracuje w szkole, przyjaźni się z sąsiadką. Nie wie jak poradzi sobie bez męża. Jej młodsza siostra Isabelle jest zupełnie inna. Gdy umarła matka dziewczyna została całkowicie sama, ojciec ją porzucił, siostra znalazła sobie chłopaka i przyjaciółkę. Isabelle odsyłana z miejsca na miejsce jak niechciana przesyłka, właśnie jest relegowana z kolejnej szkoły. Wraca do ojca, który wcale nie wita jej ciepło. Wybuch wojny motywuje ojca do wysłania niesfornej córki na wieś, do Vianne. Jak dwie tak odmienne osoby będę żyły ze sobą w zgodzie? Zwłaszcza, że Vianne jest po prostu gospodynią domową, chce przeżyć, natomiast Isabelle, nie godzi się z kapitulacją, chce walczyć! Tylko, czy na wojnie jakikolwiek wybór może być po prostu dobry?

  Zgadzam się, z opiniami, że ta książka nie jest odkrywcza. Dziwna wojna, a później okupacja Francji nie jest novum niektóre książki były świetne, jak np. Paryski architekt, inne mnie uśpiły, np. Szmaragdowa tablica. Słowiek zaś jest książką, przy której nudzić się nie sposób. Byłam bardzo śpiąca, a jednak nie usnęłam, walczyłam z opadającymi powiekami, póki o pierwszej nie skończyłam książki. Płakałam nie że lekko oczy mi zwilgotniały, rozpłakałam się legalnie. Książka wzbudza emocje. Najpierw masz ochotę roztelepać Isabelle, później trochę się ją podziwia, trochę się jej współczuję. Trzymam kciuki za Vianne, chociaż myślałam, ze pewne wątki inaczej zostanę rozwiązane. Autorka przemyca nam trochę informacji o okupowanej Francji, chociaż za sprawa tłumacza, Obława Vel d'Hiv , nie zostaje nazwana dokładnie, dopiero musimy chcieć poszukać informacji o tej największej łapance na francuskich Żydów. Wątek angielskich lotników, humorystycznie przedstawiony w Allo allo, tutaj jest jedną z głównych osi, pełnym dramatyzmu i oddechu wroga za plecami.

  Nie spodziewałam się, że ta powieść tak pozytywnie mnie zaskoczy. Warto czasami z książką poczekać, aż opadną emocje(jak po wielkiej bitwie kurz), teraz mogę spokojnie polecić i nie żałować zakupu : D

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Wspaniała książka, piękna historia. Warta polecenia każdemu!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 12 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Kristin Hannah
 • Wydawnictwo Świat Książki
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2016
 • Ilość stron: 560
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788380313712
 • Język: polski
 • Oryginalny tytuł: The Nightingale
 • Tłumacz: Górecka Barbara
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788380313712
 • EAN: 9788380313712
 • Wymiary: 14.0x20.0x4 cm
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula