Skazany na góry

Autor:

Denis Urubko

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Rok wydania
2018
Inne wersje (1)
Audiobook CD mp3
za 29,75 zł
Nasza cena: 30,11 zł 39,99 zł Taniej o: 25%


Książka dla każdego miłośnika gór i wspinaczki. Przeczytaj opowieść Denisa Urubki, niesamowitego kazachskiego wspinacza, który nie może żyć bez zdobywania kolejnych szczytów.

Gdy w 2011 roku Denis Urubko zdecydował się opowiedzieć o swojej największej życiowej pasji, nikt nie przypuszczał, że napisana przez niego książka, wydana w niewielkim nakładzie, tak szybko zniknie z półek. Na fali najnowszych wydarzeń, piszących nową historię światowego alpinizmu, wydawnictwo Agora zdecydowało się na wznowienie książki "Skazany na góry". Jej autora i po części głównego bohatera nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Denis Urubko to wybitny kazachski wspinacz z polskim obywatelstwem, pierwsza liga współczesnego himalaizmu. Jest jednym z najmocniejszych himalaistów, zarówno z uwagi na swoją siłę fizyczną, jak i na siłę charakteru. Jako człowiek słynący z olbrzymiej samodyscypliny, zdecydowanych opinii oraz bezkompromisowości, łatwo zdobywa respekt, ale równie często wzbudza niechęć i antypatię.

Czytając książkę Denisa Urubko możemy się przekonać, że jest osobą niezwykle wrażliwą i emocjonalną. Opowiadając o swoich przygodach, historii własnych dokonań oraz przekraczaniu granic wytrzymałości, ukazuje swoje prywatne oblicze. Z pasją opowiada o ukochanych górach, a w szczególności dwóch szczytach: niezwykle pociągającym i wciąż niezdobytym zimą K2 oraz będącej rajem do ćwiczeń technicznych, a znajdującej się w pobliżu jego domu, górze Presolana. Autor sam mówi, że alpinizm traktuje jako formę sztuki i jak każdy twórca, potrzebuje widowni. Stąd powstał pomysł na napisanie książki, żeby podzielić się swoimi emocjami i przeżyciami, towarzyszącymi= podczas wspinaczki, tak by Czytelnik mógł przeżyć to samo. Denis Urubko opowiada nie tylko o swojej przygodzie z alpinizmem, o trenowaniu od najmłodszych lat, ale także o samej wspinaczce na himalajskie giganty. Opowieść tę wzbogacają barwne opisy Kazachstanu, Ałmatów i innych interesujących miejsc.

Denis Urubko to urodzony w 1973 roku kazachski himalaista i instruktor wspinaczki, były żołnierz armii Kazachstanu. Ma na swoim koncie m.in.: zdobycie Korony Himalajów, zdobycie trzech ośmiotysięczników zimą czy uzyskanie tytułu Śnieżnej Pantery. W 2015 roku uzyskał polskie obywatelstwo. W styczniu 2018 roku cały świat śledził wyprawę ratunkową na Nanga Parbat, którą podjął wraz z Adamem Bieleckim.
Recenzje (3)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Denis Urubko - jego nazwisko w ciągu ostatnich kilku miesięcy niejednokrotnie odbijało się echem w najpopularniejszych środkach masowego przekazu. Najpierw wzbudził ogromne zainteresowanie za sprawą heroicznej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, poprowadzonej między innymi z Adamem Bieleckim, która ostatecznie zakończyła się uratowaniem francuskiej alpinistki, Elisabeth Revol. Następnie wywołał istną burzę, niespodziewanie odłączając się od zimowej narodowej wyprawy na K2, rozpoczynając tym samym samodzielną próbę podbicia jedynego niezdobytego jeszcze o tej porze szczytu. I chociaż podjęta przez niego decyzja wywołała wręcz lawinę spływającej na jego barki krytyki i wśród wielu ludzi wzbudziła mieszane uczucia, jednego z pewnością nie można mu odmówić. Denis Urubko jest bezsprzecznie jednym z najwybitniejszych i najsilniejszych himalaistów dzisiejszych czasów. I bez wątpienia już na zawsze zapisze się na kartach wspinaczkowej historii.

  "Wiele po prostu chciało trzymać się znanych reguł, ustawić się wygodnie, oszczędzić sobie targających duszę wątpliwości. A mi te wątpliwości pozwalały odnaleźć swoją drogę."

  Ten cytat idealnie oddaję ideę, jaką kieruje się w swoim życiu ten nieposkromiony himalaista. Zdobycie Korony Himalajów i Karakorum, dokonanie pierwszego zimowego wejścia na dwa ośmiotysięczniki: Makalu oraz Gaszerbrum II, wytyczenie nowej drogi na południowo-wschodniej ścianie Cho Oyu w stylu alpejskim, zdobycie w ciągu zaledwie 42 dni pięciu szczytów, nadających mu tym samym tytułu śnieżnej pantery - tego wszystkiego nigdy nie osiągnąłby człowiek, idący w życiu na łatwiznę. Z pozycji tej już od pierwszych stron bije ogromna determinacja, nieustanne dążenie do jasno wyznaczonych celów, zwykła ludzka zawziętość. Czy jednak ma ona swoją granicę?

  "Skazany na góry" jest to zbiór opowiadań ukazujących retrospekcje z danych wypraw odbytych przez Denisa na przestrzeni kilkunastu lat. Czytając te wszystkie historie przedstawione w pierwszoosobowej formie momentami odniosłam wręcz wrażenie, że ten wybitny wspinacz siedzi tuż obok, zabierając mnie tym samym w odległe, całkowicie obce mi miejsca. Podobno jego bliscy niejednokrotnie zarzucali mu, że umniejsza swoim osiągnięciom, że sprowadza je do rangi czegoś normalnego, wręcz naturalnego, w przytoczonych wspomnieniach skupiając się na otaczającym go pięknie. I tego faktycznie nie można odmówić Urubko, jego opowiadania przesiąknięte są podziwem nad zjawiskową, żywiołową naturą. Posługując się niesamowicie plastycznym i drobiazgowym językiem tworzy w głowie czytelnika wypełnione całą gamą najróżniejszych barw obrazy, odsłaniając tym samym przed nim swoją wrażliwą, artystyczną duszę.

  "Szerokie krańce horyzontu spadały donikąd. A dusza kryła się w tym bezmiarze. Szczęśliwy, komu dane było popatrzeć na świat z otchłani wieczności..."

  Dzięki tej pozycji przenosimy się niejednokrotnie w mroźne, słynące ze swojej porażającej potęgi Himalaje - Cho Oyu, magnetyzującą Nangę Parbat, kierowaną przez Krzysztofa Wielickiego wyprawę na K2, południową ścianę Broad Peaku, gdzie wraz z towarzyszącym mu Siergejem Samojłow Urubko wytyczył nową drogę. Równocześnie odkrywamy także fascynujące życie u podnóży tych budzących respekt gór, oczami wyobraźni widzimy rwące rzeki i niemal czujemy zapach rosnących wokół rododendronów. Największe wrażenie zrobiła na mnie bez wątpienia ryzykowna wyprawa na Annapurnę, 'pełną majestatu górę', która dla samego Denisa okazała się przełomowa. Nie zabrakło również wspomnień z jego rodzinnych stron, wspinaczek na wzniesienia w paśmie Ałatau Zailijskiego, biegu na czas na górę Nursułtan, szturmu w stylu alpejskim na Szczyt Lenina wraz z grupą Centralnego Klubu Sportowego Kazachskiej Armii, czy też niezliczonych, wyczerpujących treningów przeprowadzanych wraz z jego członkami. A także krótkich wzmianek o... kobietach.

  Książka ta przede wszystkim ukazuje niebywałą pasję, która przez lata kształciła się i dojrzewała w jego duszy, stając się tym samym nieodłączną częścią jego życia. Pełne zaangażowanie, nadludzki wysiłek fizyczny jak i emocjonalny oraz wiara w powodzenie pozwalały mu przekraczać własne granice, urzeczywistniać wcześniej jasno obrane cele i zwyczajnie dawać mu szczęście. Urubko niejednokrotnie podkreślał, że emocji, które targają człowiekiem w tych ekstremalnych, ale równocześnie pięknych momentach, nie da się niczym zastąpić. Zaznaczał również, jak wielką rolę pełnią współtowarzysze wypraw, osoby, na których zawsze powinno się móc polegać oraz bezgranicznie im ufać. Jak się okazuje, czasami całkowicie różne charaktery i skrajne temperamenty tworzą idealną mieszankę, wzajemnie uzupełniając się w tych trudnych chwilach. Autor poruszył również kwestię, do której dosyć często odnoszą się w swoich dziełach wspinacze, a mianowicie "złotego wieku himalaizmu", który bezpowrotnie przeminął - 'Ale to nie nasza wina, że urodziliśmy się o 20-30 lat za późno'. Wszystkie ośmiotysięczniki zostały już zdobyte, jednie szczyt K2 pozostał nieokiełznany zimą, czy jednak umniejsza to innym dokonaniom? Czy zamyka furtkę na zrealizowanie czegoś nowego?

  Na koniec chciałabym wspomnieć również kilka słów o samym wydaniu, które niezaprzeczalnie przyciąga wzrok i idealnie komponuje się z pozostałymi biografiami największych wspinaczy. Twarda oprawa, okładka utrzymana w stonowanych kolorach oraz liczne fotografie uzupełniające tekst tworzą spójną, efektowną całość. Zdecydowanie polecam!

  "Za to życzę wszystkim, którzy przeczytają te słowa, by starali się całym sobą smakować każdą chwilę swojego życia, każdy okruch i każdy ułamek szczęścia. Bo ono jest wszędzie, tylko trzeba umieć je dostrzec."

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Bo to jest właśnie szczęście - podążanie za marzeniami, bycie sobą!"

  Ilekroć wrzucę na bloga recenzję książki poświęconej pasji górskich wspinaczek, a zwłaszcza alpinizmowi i himalaizmowi, natychmiast pojawiają się dwie grupy komentarzy, jedne pokrywają się z moją pozytywną opinią o tym wyjątkowo wymagającym sporcie, podziwem dla poświęcenia i determinacji wspinaczy, drugie przywołują skrajną ekstremalność takiego działania, podważają sens osiągnięć za cenę zdrowia, a zwłaszcza życia, pozostawienia rodziny. A ja jednak wciąż będę z zainteresowaniem sięgała po takie propozycje czytelnicze, składała uznanie dla osiągnięć tych pozytywnie zakręconych szaleńców, doceniała ich zaangażowanie w realizację marzeń, sposób poznawania samego siebie i nieustanne pragnienie kontaktu ze skrajnie niebezpieczną odsłoną naszej planety. Gdzieś w głębi mojej duszy wciąż tli się tęsknota za taką przygodą, a skoro sama z różnych względów nie mogę jej przeżyć, chcę zatem za pośrednictwem książek poznać jej koloryt, dotrzeć do jej głębi i istoty. Zaś dylematy moralne pozostawiam tym, których bezpośrednio dotyczą, bo jakież ja mam prawo narzucać innym swoją perspektywę postrzegania świata czy sposób przeżycia własnego losu? Niech każdy samodzielnie podąża obraną ścieżką przyjemności, odwagi, miłości, szczęścia i satysfakcji.

  A co do samej książki, dobrze się ją czyta, podział na opowiadania pozwala zaglądać do niej, nawet kiedy dysponujemy małymi jednostkami wolnego czasu. Opowieść o dojrzewaniu do wspinaczki, jej pięknie i trudzie, pokonywaniu strachu, wysiłku fizycznym i psychicznym, realizacji najśmielszych planów, intensywnych emocjach dających poczucie prawdziwego szczęścia. Autor kładzie nacisk przede wszystkim na zobrazowanie, jak wiele podczas wypraw w góry zależy od towarzystwa, z którym się one odbywają, od komunikacji, zaufania, zrozumienia, przyjaźni i tej koniecznej pewności drugiej osoby w wykonywaniu wspólnego zadania. Różne motywacje i style zdobywania szczytów kierują ludźmi, ważne, aby ze sobą współgrały, uzupełniały się wzajemnie, nie narażały na konflikt i konfrontację, to góra ma być celem, pokonywanie własnych słabości, minimalizowanie ryzyka. Żmudne treningi, do których trzeba przywyknąć, nieustanne zabiegi o wsparcie finansowe, spełnienie oczekiwań środków masowego przekazu, złożone przygotowania logistyczne, znaczące, lecz warte, poświęcenia, wszystko wsparte wiarą w sukces, zapałem i ambicjami. I jeszcze specyfika funkcjonowania w komunistycznym kraju, erze przed i po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Spojrzenie na zmianę taktyk i strategii wypraw górskich, poprawę bezpieczeństwa, wkomponowanie się w surowość lodowych szczytów. Sympatycznie trafiało się na wzmianki o polskim wspinaczach. Publikacja wzbogacona licznymi zdjęciami.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Bardzo spokojna, ciekawa i zawierająca dużo informacji. Troszkę momentami nudnawa. Polecam jednak każdemu, nie tylko górołazom 😀

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Słowik. Skazany na bycie gangsterem. 0/5 Nasza cena:
28,11 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Słowik. Skazany na bycie gangsterem.

Andrzej Z. „Słowik”, to legendarna postać polskiego świat przestępczego. Uznawany za najbardziej niebezpiecznego spośród liderów „Pruszkowa”, jednocześnie uchodził za jednego z najbardziej inteligentnych członków tej grupy. Andrzej Z. to skarbnica wiedzy o polskim świecie przestępczym, gdyż był na...
Góry na opak 2 Czyli rozmowy z tymi, co zostają 5/5 Nasza cena:
37,27 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Góry na opak 2 Czyli rozmowy z tymi, co zostają

W 2011 roku ukazała się książka "Góry na opak, czyli rozmowy o czekaniu." Był to zbiór rozmów Olgi Puncewicz – wtedy jeszcze Morawskiej – z rodzinami słynnych himalaistów. Od tamtej pory autorka wciąż czuła, że musi zrobić coś jeszcze, opisać samotność, daremne czekanie, bezsenne noce tych, co...
Keith Richards. Skazany na rock and rolla 2/5 Nasza cena:
26,39 zł 69,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Keith Richards. Skazany na rock and rolla

Życie osobiste Keitha Richardsa, wielkiej gwiazdy rocka i prawdziwego wirtuoza gitary, wypełniały dekadencja, rozpusta i narkotyki. Trafiał do szpitala i do więzienia, wielokrotnie balansował na granicy życia i śmierci. Niemniej przeżył i gra nadal, mimo upływu lat. Przeżył życie na maksa, do...
Skazany na banicję 0/5 Nasza cena:
42,42 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Skazany na banicję

Po czterdziestu latach w Hells Angels George Christie był gotowy do przejścia na emeryturę. Jako prezydent renomowanego charteru Ventura był zupełnym przeciwieństwem Sonnyego Bargera. Barger był twarzą i de facto światowym liderem Hells Angels, ale to Christie był negocjatorem, rzecznikiem,...
Soliści czyli góry na dwie ręce 0/5 Nasza cena:
35,91 zł 39,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Soliści czyli góry na dwie ręce

Kilkanaście historii wspinaczy i grotołazów, którzy w imię pasji podejmują ryzyko samotnych wypraw w najtrudniejsze części gór i jaskiń. Hołd oddaje im Fabio Palma, włoski podróżnik, alpinista, muzyk i pisarz.
Skazane na potępienie Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet 5/5 Nasza cena:
25,13 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Skazane na potępienie Wstrząsająca opowieść z najcięższego w Polsce więzienia dla kobiet

Świat kobiet po tamtej stronie krat nie jest taki, jak go sobie dotąd wyobrażaliśmy. Zakład Karny nr 1 dla Kobiet w Grudziądzu jest jak Alcatraz. Jego mury skrywają tajemnice, które zwykle nie przedostają się do świata ludzi wolnych. Wiele spośród osadzonych tam kobiet znamy z pierwszych stron...
Skazane na zapomnienie 0/5 Nasza cena:
24,95 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Skazane na zapomnienie

Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy...
Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska... 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Śmierć na Diamentowej Górze. Amerykańska...

W 2012 roku trzydziestoośmioletni Ian Thorson zmarł w górach w Arizonie z powodu odwodnienia i dyzenterii. Medytował w pobliżu ośrodka, w którym nauczyciel duchowy gesze Michael Roach propagował własną nieortodoksyjną interpretacją buddyzmu tybetańskiego. Zaintrygowany tą tragedią Scott Carney,...
Rozmowy na szczycie. Ekstremaliści w górach 0/5 Nasza cena:
31,41 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rozmowy na szczycie. Ekstremaliści w górach

Książka o alpinistkach i alpinistach, w której nie ma ani jednego zdjęcia góry czy wspinacza w pionowej ścianie, to coś nieoczekiwanego. Nowość! Autor Dirk von Nayhauß, fotograf i alpinista, nie zajmuje się dramatycznymi zdarzeniami w skale i lodzie, lecz skupia swoją uwagę na człowieku. Patrzymy w...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula