Seria To, O Czym Dorośli CI Nie Mówią

“To, o czym dorośli Ci nie mówią” to seria książek adresowanych do dzieci, która z powodzeniem zainteresuje czytelnika w każdym wieku. Trudne do wytłumaczenia terminy, o których dorośli rzadko decydują się rozmawiać ze swoimi dziećmi. Po przeczytaniu książki, żaden temat nie będzie już skomplikowany do wyjaśnienia!

 

Książki stworzono z myślą o dzieciach ciekawych świata, które zadają niezliczoną ilość pytań. W każdej z nich autor porusza tematy nie tyle trudne, ile niezrozumiałe dla młodego czytelnika. Tłumaczy zagadnienia jasno i przejrzyście, a w dodatku z dystansem i humorem. Dzięki temu omawiane tematy okazują się niezwykle przystępne do przyswojenia. Po każdą z tych książek z powodzeniem mogą sięgnąć również dorośli. W skład serii weszły jak dotąd: “Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”, “Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”, “Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą” oraz “Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)”.

 

”Mózg. To, o czym dorośli Ci nie mówią” przybliża czytelnikowi najbardziej skomplikowany narząd w ciele człowieka, jakim jest mózg. Przedstawia także procesy, jakie w nim zachodzą. Autor tłumaczy, skąd się wzięło myślenie i sprawdza, czy ma ono swoje granice. Opowiada, czym są skróty myślowe, analizuje, kiedy mózg działa znakomicie, a co sprawia, że po prostu nie daje rady. Udowadnia, dlaczego nastolatki myślą inaczej, zastanawia się, czy sztuczna inteligencja może nam zagrozić, a także próbuje rozstrzygnąć, kto tak naprawdę rządzi: człowiek czy jego mózg. Wszystkie te zagadnienia omawia w prosty, zrozumiały sposób, a poczucie humoru autora, jak i ilustracje sprawiają, że przedstawiona w publikacji wiedza z pewnością zapadnie w pamięć.

 

"Ekonomia. To, o czym dorośli Ci nie mówią” to solidna dawka wiedzy o podstawowych, ale i nieco bardziej zaawansowanych zjawiskach gospodarczych. Autor po raz kolejny podaje je jasno i z humorem. Dzięki prostemu przekazowi i zabawnym nierzadko przewrotnym rysunkom, czytelnik łatwo zapamięta wiele ciekawostek z dziedziny ekonomii. Dowie się, skąd się biorą pieniądze i spróbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, jak zarabiać więcej przy mniejszym nakładzie pracy fizycznej. Ciekawy czytelnik będzie mógł również nauczyć się rozwazać, co się opłaca, a co nie. Sprawdzi także, gdzie kupować taniej oraz pozna ratunek w sytuacji, gdy w skarbonce (czy portfelu) widać "dno".

 

O z pozoru trudnych politycznych sprawach opowiada w prosty, zrozumiały i zabawny sposób ”Polityka. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Dzięki lekturze czytelnik dowie się, po co jest władza i w jaki sposób ludzie ją zdobywają. Przekona się, czy demokracja jest najlepszym ustrojem i spróbuje zrozumieć, do czego w ogóle potrzebna jest instytucja państwa. Odkryje również, z czego utrzymuje się kraj i dowie się, czym jest "budzet państwa". Czytelnik pozna ponadto termin ”kiełbasa wyborcza” i z czym się go je. Książka opowie również o Konstytucja oraz pprzedstawi metody na zorganizowanie demonstracji bądź rewolucji.

 

W podróż przez Wszechświat zabierze czytelników ”Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią”. Autor opowiada o Wielkim Wybuchu, przybliża podstawy fizyki, przedstawia życie codzienne gwiazd i planet. Znalazło się tu również miejsce na bardziej skomplikowane zagadnienia, takie jak: powstawanie galaktyk eliptycznych, powłoki elektronowe czy też mechanizm uwalniania energii jądrowej w Słońcu.

 

Seria “To, o czym dorośli Ci nie mówią” została napisana przez Bogusia Janiszewskiego, a zilustrowana przez Maxa Skorwidera.