Rudy

Autor:

Jack Ketchum

Średnia: 4.7 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
Produkt niedostępny
Wydawnictwo
Rok wydania
2012
Format
14.5x20.5cm
Ilość stron
364
Nasza cena: 29,44 zł 35,90 zł Taniej o: 18%

Produkt niedostępny

„Rudy” to kolejna znakomita i długo wyczekiwana książka amerykańskiego mistrza grozy Jacka Ketchuma. „Rudy” przedstawia to oblicze autora, które polscy czytelnicy cenią najbardziej. Nie znajdziecie tu kanibali, ale kolejną bezkompromisową wędrówkę w głąb ludzkich lęków i emocji.
Polskie wydanie powieści „Rudy” zostało wzbogacone o znakomitą minipowieść „Prawo do życia”, co sprawia że ta pozycja jest lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów niepokojącej prozy Jacka Ketchuma.
Dzięki temu polski czytelnik ma okazję poznać dwa literackie oblicza mistrza grozy, ale każde z nich niezwykle przejmujące, niczym jego najlepsze powieści jak „Dziewczyna z sąsiedztwa”, „Jedyne dziecko” czy „Straceni”.
***
„Rudy” to jedna z najbardziej niezwykłych i poruszających powieści Jacka Ketchuma. Niezapomniana historia o starszym człowieku, szukającym sprawiedliwości.
Ketchum podejmuje w „Rudym” jeden z tematów, które poruszają go najmocniej - bezsilność jednostki, która próbuje przeciwstawić się nonsensom rządzącymsystemem. Ale nie tyle interesuje go krytyka pewnych norm społecznych i prawnych, co dramat człowieka, któremu odebrano wszystko, co kochał.
„Rudy” to kameralna, poruszająca i mądra powieść, w której, jak rzadko, Ketchumpozwala sobie na zapalenie niewielkiego światełka nadziei, tlącego się gdzieś na końcu pogrążonego w cieniu tunelu.
Dodatkową gratką dla polskich czytelników jest minipowieść „Prawo do życia”, umieszczona w tym tomie. „Prawo do życia” jest chyba tym utworem, który emocjonalnie znajduje się najbliżej słynnej „Dziewczyny z sąsiedztwa”. I to powinno wystarczyć za całą rekomendację.
„Prawo do życia” to kolejne, oparte na prawdziwej historii porwania Coleen Stan, wstrząsające studium zła drzemiącego w człowieku.
Ketchum po raz kolejny przekracza granice literackiej bezkompromisowości i z bolesną precyzją dokumentalisty opisuje okropieństwa, które przydarzyły się Sarze Foster, uprowadzonej przez aktywistów ruchu na rzecz przeciwdziałania aborcji.
Poddana fizycznym i psychicznym katuszom, wbrew intencjom oprawców, powolizbiera w sobie siły, by stawić czoła porywaczom.
Jack Ketchum nasze własne, prywatne lęki zamyka w wilgotnej piwnicy Stephena i Kath Teach i każe nam patrzeć na ludzkie zwyrodnienie.BR>„Rudy” po raz kolejny udowodni, kto jest „najbardziej przerażającym facetem w Ameryce”.
Recenzje (3)
 1. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  7/10 - Dobra. Dobra ,a nie bardzo dobra dlatego ,że w porównaniu z resztą pozycji tego autora, owa książka jest pozycją bardzo delikatną, niemalże oderwaną od reszty jego twórczości. Polecałabym ją szczególnie czytelnikom ,którzy dopiero co chcą rozpocząć swoją przygodę z Jackiem Ketchumem, nieco słyszeli, trochę się boją i nie są pewni czy ten autor przypadnie im do gustu. Wspaniała pozycja dzięki ,której czytelnik wdroży się w styl pisarza.

  Owe wydanie książki składa się z głównej powieści - Rudy, oraz z minipowieści - Prawo do życia. I teraz nieco o tych dwóch składnikach tejże pozycji. Trzeba tutaj je rozgraniczyć dlatego ,że w żaden sposób nie stanowią one spójnej całości jeżeli chodzi o "ciężar tematu".

  Rudy to opowieść o starszym człowieku ,który traci swojego starego dobrego przyjaciela ,którym jest pies. Pupil zostaje zastrzelony przez jednego z grupy małoletnich chuliganów. Wydarzenie to staje się paliwem napędowym do poruszenia machiny ,która ma na celu wymierzyć sprawiedliwość. W Rudym nie znajdziemy tkliwej historii z romantyzmem i uczuciami w tle. Nie będzie to też historia o przemocy wobec zwierząt. Akt zabójstwa psa jest tu tak naprawdę jedynie tłem dla ukazania chęci wymierzenia sprawiedliwości. Pokazaniem jak ciężko w dzisiejszych czasach jest doprowadzić pewne sprawy do samego końca i usłyszeć chociażby zwykłe "Przepraszam". Powieść daje do myślenia i na długo pozostaje w głowie czytelnika.

  Następnie przechodzimy do znacznie krótszego od Rudego - Prawa do życia. I tutaj już możemy zmierzyć się z typową dla pisarza brutalnością oraz dosadnością. Historia ta porusza kontrowersyjny dziś temat aborcji. Jest bardzo krwawa, brutalna i wbijająca czytelnika w fotel. Opowiada historię kobiety ,która zostaje porwana sprzed kliniki aborcyjnej ,a następnie w bestialski sposób więziona i torturowana przez długie miesiące. Styl typowy dla Ketchuma chociaż jeszcze nie tak drastyczny jak np. w Dziewczynie z sąsiedztwa. Pozycja idealna dla zaprawionego w bojach czytelnika Ketchumowych pisadeł ,ale niestety może być zbyt mocna dla początkującego. Warto ,aby nowy czytelnik podchodził do tego tytułu z dużą dozą dystansu oraz czytał tą króciutką powieść małymi kroczkami. Ketchum słynie bowiem z bardzo ostrej literatury.

  Obie powieści zawarte w książce jak dla mnie są rewelacyjne i z czystym sercem polecam. I tym nowym i tym starym czytelnikom Jacka Ketchuma. Warto!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzent Wybitny
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jack Ketchum - Rudy

  •Wdowiec Avery Allan Ludlow  w swym życiu przeszedł bardzo wiele.

  Najpierw tragiczna śmierć żony i syna, później tragiczna śmierć najwierniejszego przyjaciela.

  To była jedna chwila a odmieniła znów jego życie. Pojechał tylko na ryby, chciał odpocząć i zrelaksować się ze swoim psem.

  Trzech chłopaków, podeszło do niego i po krótkiej rozmowie z pozoru przyjacielskiej, zapragnęło jego pieniędzy. Av nie miał dużo pieniędzy, gdy zobaczył broń w rękach jednego z nich sam chciał oddać kluczyki aby zabrali jego grosze z auta.

  To jednak nie wystarczyło, jeden z synów bogatego biznesmena strzelił w psa. Zabił go z zimną krwią po czym odwrócił się i poszedł.

  Świat wdowca znów legl w gruzach. Co zrobi aby sprawy wyszły na jaw.. Av nie chce zemsty, chce jedynie sprawiedliwości. Chce aby sprawca dostal karę za to co zrobił. Jednak będzie bardzo trudno to uczynić. Słowo przeciwko słowu, biznesmen z kontaktami w całym mieście. Av musi wziąć wszystko w swoje ręce. Czy mu się uda? Co zrobi aby sprawca został ukarany, a może sam wymierzy mu sprawiedliwość?

  × Książka inna niż z pozoru pisze Ketchum, pokazuje nam,że nie wszędzie zwierzęta mają swoje prawa i ludzie mogą robić z nimi co im się podoba.

  W książce tej znajdziemy również miniopowieść "Prawo do zycia".

  Ja osobiście polecam ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Miałem w planach przeczytać „Rudego/Prawo do życia” dopiero za jakiś czas. Śmierć Ketchuma sprawiła jednak, że postanowiłem zapoznać się z tą książką wcześniej, żeby w ten sposób oddać hołd autorowi, który zrobił na mnie w ubiegłym roku piorunujące wrażenie.

  Jack Ketchum (właściwie Dallas William Mayr) urodził się 10 listopada 1946 roku w Livingston. Był znanym amerykańskim pisarzem, specjalizującym się w powieściach grozy. Swoje książki wydawał również pod pseudonimem Jerzy Livingston. Zanim pod koniec lat 70-tych ubiegłego wieku chwycił za pióro, podejmował się różnych zajęć. Był m.in. aktorem, piosenkarzem, sprzedawcą, agentem literackim i nauczycielem. Napisał kilkanaście powieści, z których kilka zostało przeniesionych na taśmę filmową. Kilkukrotnie zdobywał nagrodę Brama Stokera, najbardziej prestiżową nagrodę dla utworów grozy. Był także autorem wielu opowiadań. Prywatnie pisarz mieszkał w Nowym Jorku, gdzie zmarł 24.01.2018 roku.

  Książka zawiera dwa opowiadania. Pierwszym z nich jest ,,Rudy”.

  Awery Ludlow to człowiek, którego życie boleśnie doświadczyło w przeszłości. Jego pies Rudy był jego wiernym towarzyszem przez lata. Kiedy trzech nastolatków dla zabawy zabija Rudego, Avery szuka sprawiedliwości. Ale kiedy zdaje sobie sprawę, że sprawiedliwość może przegrać z bezdusznością paragrafów, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce.

  Jest to zupełnie inne opowiadanie, w porównaniu z dotychczas przeczytanymi przeze mnie książkami Ketchuma. Nie ma w nim żadnych nadprzyrodzonych zjawisk i zbytniego epatowania przemocą. Mamy za to historię starszego pana, który widząc bezsilność jednostki wobec prawa i siły pieniądza, sam postanawia dokonać zemsty na mordercach swojego czworonożnego przyjaciela.

  Jako wielki miłośnik psów, z całej siły kibicowałem głównemu bohaterowi w walce o sprawiedliwość. Nie jeden raz w swoim życiu przekonałem się, że psiak jest najwierniejszym przyjacielem, który nigdy nie opuści człowieka w potrzebie. Dlatego czytając „Rudego” w pełni rozumiałem postępowanie Avery’ego i sam się mocno zastanawiałem, co ja bym zrobił na jego miejscu.

  Drugą nowelą znajdującą się w książce jest „Prawo do życia”.

  Kiedy Sara Foster zostaje uprowadzona sprzed kliniki aborcyjnej, jest w trzecim miesiącu ciąży. Jej porywacze zdają się to wiedzieć. Wiedzą też gdzie mieszka, gdzie uczy, wiedzą kim jest ojciec dziecka. Opowiadają jej o Organizacji, która sprawuje nad wszystkim kontrolę. Ale przede wszystkim to oni chcą sprawować kontrolę nad nią. W ich szalonym planie Sara jest tylko narzędziem, dzięki któremu chcą osiągnąć swój okrutny cel…

  O ile ,,Rudy” był opowiadaniem dla każdego, tak tutaj mamy Ketchuma takiego, jakiego chyba najbardziej cenimy, czyli nie dla wrażliwych czytelników. Inspirowane prawdziwymi wydarzeniami „Prawo do życia”, jest bardzo podobne do historii zawartej w najbardziej znanej książce prawdopodobnie najbardziej przerażającego faceta w Ameryce – „Dziewczyny z sąsiedztwa”. W obu przypadkach mamy atrakcyjną dziewczynę, która jest przetrzymywana w piwnicy i poddawana coraz bardziej wymyślnym torturom, zarówno fizycznym jak i psychicznym.

  Nie jest to łatwa lektura. W czasie czytania nie raz pojawiało mi się pytanie, do jakich okropności może być zdolny człowiek. I gdy wydaje się, że granica okrucieństwa została osiągnięta, to następuje kolejna tortura, która przesuwa ten margines jeszcze dalej. Autor miejscami bardzo sprytnie unika brutalnych opisów pozostawiając miejsce dla naszej wyobraźni. Dzięki temu im bardziej mamy mroczniejszą fantazję, tym bardziej opowiadanie jest dla nas straszniejsze.

  „Rudy/Prawo do życia” to książka, którą czyta się bardzo szybko. Nie jest to na pewno najwybitniejsze dzieło nieodżałowanego Jacka, ale mimo wszystko zdecydowanie warto tę książkę przeczytać. Zadowoli ona zarówno czytelników, którzy oczekują krwawych historii, jak i tych, którzy są bardziej wrażliwi. „Rudy” pokazuje, do jakich poświęceń jest gotowy człowiek, żeby pomścić swojego najbliższego przyjaciela, natomiast „Prawo do życia”, to jedna z tych historii, po których bardzo trudno się pozbierać.

  Opinia pochodzi z mojego bloga: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Sztylet rodowy T.1 5/5 Nasza cena:
32,72 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sztylet rodowy T.1

Aleksandra Ruda powraca! Nowa seria, nowi bohaterowie, nowe uniwersum. Znakomite fantasy najwyższej próby, pełne przygód, magii, humoru i wyjątkowo barwnych postaci. Sztylet rodowy to pierwszy tom trylogii, której kolejne tomy ukażą się w 2017 roku. Co zrobić, jeśli wraz z końcem wojny skończyły...
Sztylet rodowy T.2 Sztylet ślubny 4/5 Nasza cena:
36,00 zł 43,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sztylet rodowy T.2 Sztylet ślubny

Kupiecka córka Mila Kotowienko powraca!Sztylet ślubny to długo wyczekiwana przez czytelników kontynuacja pierwszej części trylogii Aleksandry Rudej, Sztyletu rodowego.Królewskim posłańcom udało się uniknąć śmierci, więc cała drużyna zmierza do spokojnego miejsca, w którym mogłaby zająć się lizaniem...
Zabawa w chowanego 4/5 Nasza cena:
26,87 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zabawa w chowanego

„Zabawa w chowanego” opowiada o grach i zabawach. Bezmyślnych, niekiedy może i niebezpiecznych. Ale czasem, kiedy przebywasz z odpowiednimi ludźmi, mogą one skusić nawet i ciebie. Lecz nie powinny. Nigdy. Bo może spotkać cię to, co szukających dreszczyku emocji studentów college′u z...
Audiobook Dziewczyna z sąsiedztwa mp3 5/5 Nasza cena:
32,75 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Dziewczyna z sąsiedztwa mp3

"Dziewczyna z sąsiedztwa jest prawdziwa w sposób, w jaki większość uznanej literatury nigdy nie będzie. Nie nosi w sobie jedynie obietnicy przerażenia, lecz naprawdę w nie wprawia. Nie można się od niej oderwać, co do tego nie ma wątpliwości. Czytelnik znajdzie tutaj strony, których będzie obawiał...
Jedyne dziecko audiobook CD 0/5 Nasza cena:
31,26 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jedyne dziecko audiobook CD

Oparty na faktach głośny dramat rodzinny. Lydia McCloud pewnego dnia odkrywa, że jej mąż, Arthur, wykorzystuje seksualnie ich ośmioletniego synka. Kobieta natychmiast podejmuje walkę o pozbawienie męża praw rodzicielskich. Sprawa trafia na wokandę. Tymczasem miejscowa policja dokonuje makabrycznego...
Audiobook Straceni mp3 4/5 Nasza cena:
28,43 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Straceni mp3

Rok 1965. Trójka młodych przyjaciół - Ray, Tim i Jennifer - wyjeżdża za miasto na kilkudniowy kemping. Sielanka kończy się kiedy Ray, na oczach przyjaciół, morduje dwie dziewczyny biwakujące nieopodal. Cztery lata później, związani tajemnicą milczenia, Tim i Jennifer wciąż dźwigają brzemię tamtego...
Audiobook Jedyne dziecko mp3 5/5 Nasza cena:
28,43 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Jedyne dziecko mp3

"Jack Ketchum u szczytu swoich przerażających możliwości. Wstrząsająca powieść." - Stephen King Oparty na faktach głośny dramat rodzinny. Lydia McCloud pewnego dnia odkrywa, że jej mąż, Arthur, wykorzystuje seksualnie ich ośmioletniego synka. Kobieta natychmiast podejmuje walkę o pozbawienie męża...
Głowa pełna duchów 5/5 Nasza cena:
29,95 zł 38,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Głowa pełna duchów

„Głowa pełna duchów naprawdę mnie przeraziła, a przecież nie należę do strachliwych.”   Stephen King Mrożący krew w żyłach thriller, który w genialny sposób łączy ze sobą rodzinną tragedię, psychologiczny suspens i odrobinę nowoczesnego horroru, przywodząc na myśl takie powieści jak Dom z liści...
Egzorcysta T.1 Przeklęty metal 0/5 Nasza cena:
33,80 zł 43,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Egzorcysta T.1 Przeklęty metal

Dobrze wiemy, czym zajmuje się egzorcysta w naszym świecie – wypędzaniem demonów. Jednak czym może się parać w uniwersum, w którym diabły występują nagminnie i mocno dają się ludziom we znaki? Cóż, ogólnie tym samym. Ale nomen omen diabeł tkwi jak zwykle w szczegółach. Bo w znanej nam...
Diabeł wcielony 5/5 Nasza cena:
29,13 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Diabeł wcielony

Niektórzy ludzie rodzą się po to, by można ich było pochować.Obwołany przez Los Angeles Times jako „nadzwyczajny, godny najwyższej uwagi i wybitnie uzdolniony“ - Donald Ray Pollock serwuje nam mroczną i wciągającą wizję Ameryki, będącej źródłem literackiej ekscytacji największego kalibru.W Diable...
Armagedon dzień po dniu. Tom 2. Więcej niż wygnanie 0/5 Nasza cena:
31,08 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Armagedon dzień po dniu. Tom 2. Więcej niż wygnanie

Najlepsza książka o zombie, jaką czytałem. Brad Thor, autor bestsellerów „Apokalipsa zombie”, kiedyś będąca na marginesie horroru, stała się ostatnio jednym z najmodniejszych gatunków w popkulturze. Armagedon dzień po dniu. Więcej niż wygnanie to drugi tom postpokaliptycznego cyklu...
Armagedon dzień po dniu. Tom 3. Rozbita klepsydra 0/5 Nasza cena:
31,08 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Armagedon dzień po dniu. Tom 3. Rozbita klepsydra

Najlepsza książka o zombie, jaką czytałem. Brad Thor, autor bestsellerów Na terenie Stanów Zjednoczonych i innych części świata grasują armie nieumarłych; nie istnieje miejsce, gdzie można skryć się przed zarazą łaknącą ludzkiego mięsa. Lecz w sercu teksańskich pustkowi, niewielka grupa ocalałych...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula