"Romeo i Julia. Hamlet. Makbet" - trzy najbardziej znane tragedie angielskiego dramaturga, Williama Szekspira, przełożone na język polski przez wybitnego tłumacza Stanisława Barańczaka. Dramaty poruszają złożone ludzkie emocje, które często pozostają poza naszą kontrolą. Trudne sytuacje polityczne i rodzinne odsłaniają głębokie ludzkie odczucia, słabości i żądzę władzy. Utwory, choć przedstawiają realia odległych historycznie miejsc i wydarzeń, zachowały swoją uniwersalną treść pomimo upływu lat.
"Romeo i Julia" to historia zakazanej miłości nastoletnich kochanków. Dwa zwaśnione rody łączy miłość najmłodszych ich członków. Zakochani napotykają wiele trudności w drodze do szczęścia, ale tę historię przecież wszyscy znamy - na jej motywach powstało również wiele filmów oraz popularny musical "West Side Story".
Akcja "Hamleta" ma miejsce na duńskim dworze królewskim. Historię rozpoczyna nagła śmierć panującego króla, tytułowego Hamleta. Władzę przejmuje brat zmarłego, który bierze za żonę owdowiałą szwagierkę. Powrót bratanka nowego króla stwarza nerwową atmosferę w rodzinie niedawno dotkniętej tragedią.
"Makbet" to opowieść o wiernym doradcy szkockiego króla. Gdy tytułowy rycerz spotyka na swej drodze tajemnicze istoty, które przepowiadają jego przyszłość, losy państwa naznacza gwałtowny zwrot akcji. Niepohamowane pragnienie władzy szybko zmienia lojalnego poddanego i dodaje mu pewności siebie.
William Szekspir jest autorem wielu opowieści o ludzkiej naturze, które niezmiennie, od stuleci zachwycają czytelników. Pisarz stworzył na przełomie XVI i XVII wieku wiele sztuk teatralnych, w tym tragedii i komedii, jak również wiersze i poematy. Ponadczasowe dzieła najważniejszego reformatora teatru stanowią dziś klasykę gatunku i inspirację we wszystkich sferach kultury.