Przysługa

Autor:

Beata Dmowska

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Rok wydania
2020
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 20,78 zł
Nasza cena: 32,36 zł 38,99 zł Taniej o: 17%


Mija pół roku odkąd Natalia zamieszkała w domu Zofii, swojej nieżyjącej babki.

Zbliża się 30 czerwca – dzień, w którym według słów Zofii będzie można wykopać w ogrodzie ukryty skarb. Trzy kobiety przystępują do poszukiwań. Zamiast skarbu wydobywają jednak z ziemi ludzki szkielet. Czyje to szczątki i jak długo tam leżą?

Następnego dnia rano Marta, córka Natalii, wybiera się na konną przejażdżkę. Po drodze ma komuś wyświadczyć obiecaną przysługę. Tego dnia nie wraca do domu i ślad po niej ginie.

Tymczasem policja ustala tożsamość zakopanych zwłok i okazuje się, że to zaginiona przed siedmioma laty Nina Błaszkin, Ukrainka, która pracowała w sadzie dziadka Natalii. Dowody wskazują, że została zamordowana.

Czy ta zbrodnia ma jakiś związek ze zniknięciem Marty? I czy ma związek ze skarbem, który ukryła Zofia?
Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Przysługa" do dalsza część historii z książki "Spadek".

  Kochani jak na obyczajówkę, to tam naprawdę dużo się dzieje.

  Natalia już od jakiegoś czasu mieszka w Romanówce wraz z córką, powoli doprowadzają dom do porządku, jednak ciekawość nad zaginionym skarbem jest silniejsza.

  Trzy kobiety Natalia, Marta i Karolina, chcą się przekonać, czy skarb Zofii jest prawdziwy, niestety zamiast kosztowności, odnajdują ludzkie szczątki.

  Zaczyna się śledztwo, a wraz z nim ginie córka Natalii, Marta.

  Dziewczyna miała wyświadczyć komuś przysługę i ślad po niej zaginął.

  W tej części poznajemy nowych bohaterów, którzy nie zawsze są szczerzy.

  A wszystko zaczyna znowu kręcić się wokół skarbu, którego nie ma.

  Pojawiają się nawowe informacje, nowe historie, które wychodzą na światło dzienne.

  Kto z osób zamieszanych w sprawę okaże się mordercą?

  Komu zależy na odnalezieniu skarbu?

  Kto porwał dziewczynę?

  Kochani, ta część jest bardzo dobrą kontynuacją, dużo się dzieje, a odgadnięcie sprawcy, a może sprawców, wcale nie jest takie łatwe. Naprawdę dobre obyczajówki z wątkiem kryminalnym.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Ależ te miesiące pędzą! Debiutancka powieść Beaty Dmowskiej pojawiła się na rynku wydawniczym ponad rok temu. Teraz nadeszła pora na oczekiwaną przez wielu część drugą „Spadku”, gdzie znowu spotykamy się ze znanymi wcześniej bohaterami. Przyznaję, fabuła poprzedniego tomu zdążyła nieco mi ulecieć z głowy, dlatego korzystając z przymusowego wolnego czasu wróciłam do wspomnianego „Spadku”, następnie biorąc się za „Przysługę”. I sądzę, że ta forma czytania rekomenduję wszystkim. Obie książki są stosunkowo małych gabarytów, więc warto na spokojnie przyswoić je sobie, w krótkim odstępie. Tyle słowa wstępu! Zajrzałam właśnie do mojej recenzji poświęconej pierwszej powieści, dochodząc do wniosku, iż w prozie Dmowskiej niewiele uległo zmianie. Ciągle pisze w przyjemny sposób, potrafi zaciekawić, dostarczając mnóstwa dobrej rozrywki, tak potrzebnej w ostatnich dniach. Miło wrócić znów do urokliwej Romanówki, odkrywając kolejne sekrety…

  Akcja „Przysługi” biegnie bardzo szybko. Bezustannie coś się dzieje, a główną osią fabuły jest tajemniczy skarb ukryty przez babcię naszej bohaterki. Niestety, przygody z książkami Beaty Dmowskiej nie można zacząć od „Przysługi” właśnie, ponieważ oba tomy są ze sobą zbyt silnie połączone. Więc, gdy wpadniemy na ideę, aby podarować komuś powieść w prezencie, to najlepiej od razu zaopatrzyć się w dwie. A warto, bo całość napisano w lekki sposób, a przy tym interesujący, jeśli mamy wokół siebie osobę przepadającą za tego typu literaturą. Zaznaczam, poświadczam — co ważne, nie trąci banałem! Sporo dowcipu oraz zagadek kryminalnych.

  Styl pisania Beaty Dmowskiej pozostał na porządnym poziomie. Nadal potrafi rozbawić czytelnika, w odpowiednim momencie wzruszyć, dawkując szeroką gamę uczuć. Trochę żałuję, że autorka nie jest bardziej znana. Może dlatego, bo trudno ją sklasyfikować? Nie tworzy klasycznych obyczajówek, sama nie wiem, jak gatunkowo określić jej powieści. A to przecież zaleta, nie daje się wpasować w konkretne ramy. Niemniej jednak, głęboko wierzę, iż kariera pisarki finalnie nabierze większego rozpędu, bo na to zasługuje. Brzmię, jakbym rysowała laurkę — ale dobrze wspierać.

  Nadal lubię Natalię. Fajnie skonstruowana postać, choć strasznie pechowa! Wiecznie napotyka trudności, lecz sprawia też tak miłe wrażenie, że chce się jej kibicować. Pewną ewolucję przeszła Marta, córka. Dojrzała, zrozumiała decyzje matki, co poprawiło ich wzajemne kontakty. Na szczęście, inaczej przez całą książkę musiałabym się na Martę denerwować, gdyż w „Spadku” była okropnie antypatyczna. Abstrahując już od wszelkich problemów rodzinnych, naprawdę zainteresowała mnie tajemnica skarbu. Świetnie prowadzona akcja, trzymająca w napięciu, momentami trochę odrealniona, aczkolwiek uznaję to za zaletę, przypominającą mi przerysowane filmy. Najlepiej czyta się późnym wieczorem lub w nocy, wówczas wspaniale można wczuć się w klimat.

  „Przysługa” to niesamowicie urocza powieść, dorównująca swojej poprzedniczce. Absolutnie nie jest to kolejna łzawa historia. Wydaje mi się, że autorka już szykuje następną część, na co wskazuje zakończenie, pozostawiające czytelnika w stanie lekkiego niedosytu. Mam dużą nadzieję, iż wkrótce odkryjemy resztę tajemnic, jakie zaserwowała nam Beata Dmowska. I mocno chciałabym, aby nowy tom ukazał się nieco wcześniej niż ten — naturalnie, nie zamierzam nikogo popędzać. Trzymam kciuki za rozwój serii oraz niewyczerpane źródło inspiracji. Przyda się!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Historia sprzed lat dziś znajdzie swoje miejsce w teraźniejszości. Czy to dobry znak, by odkrywać tajemnice przeszłości?

  Nie miałam okazji poznać wcześniejszych książek Beaty Dmowskiej, więc zupełnie nie wiedziałam na co mogę liczyć. Pojawiły się też wątpliwości czy bez znajomości wcześniejszej części odnajdę się w fabule. Potrzebowałam jednak czegoś lekkiego i odprężającego, jakiejś dobrej obyczajówki, która oderwie moje myśli na moment i tak zdecydowałam się właśnie na ten wybór. Czy słusznie? Z zaskoczeniem stwierdzam, że tak.

  "Przysługa" okazała się tak sympatyczną i wciągającą lekturą, że przeczytałam ją w jeden wieczór. To połączenie powieści obyczajowej, subtelnej nuty kryminału i zagadki sprzed lat, czyli coś co bardzo lubię. Czytałam więc z wypiekami na twarzy o losach głównych bohaterek, ich problemach i zaskakującym odkryciu chociaż żałowałam trochę, że nie znam wydarzeń ze "Spadku", czyli pierwszej części. Na pewno wrócę do tego co zapoczątkowało aktualne wydarzenia, jednak muszę przyznać, że i bez tego bawiłam się naprawdę dobrze.

  Od wydarzeń z pierwszej części mija pół roku i Natalia wiedzie już zupełnie inne życie. Wprowadziła się do domu nieżyjącej babci Zofii i z niecierpliwością wyczekuje daty trzydziestego czerwca. Według słów Zofii to wtedy będzie można wykopać ukryty w ogrodzie skarb. Jednak szybko okazuje się, że to nie złoto i pieniądze a ludzki szkielet. Skąd się tam wziął i kto dokonał tak okropnej zbrodni? Następnego dnia po odkryciu znika córka Natalii, Marta a tuż po tym policja odkrywa tożsamość zamordowanej. Czy można połączyć zaginięcie dziewczyny z rozpoznaniem Niny Błaszkin? Czy te dwie sprawy się łączą?

  Dobra zagadka, ciekawie poprowadzona fabuła i ludzkie tragedie to przepis, jak się okazuje, na sukces. Beata Dmowska pozytywnie zaskoczyła mnie swoją lekturą i zupełnie nie spodziewałam się, że będę bawiła się tak dobrze. A jednak zagadka morderstwa oraz tajemnicze zaginięcie Marty skusiły mnie do przewracania kolejnych stron i nim się obejrzałam doszłam do bardzo przemyślanego finału. Nie jest to może historia wyższych lotów, ale jako powieść relaksująca spisała się lepiej niż dobrze.

  Cieszę się, że dałam szanse tej powieści, bo gdyby nie to przeszłaby mi koło nosa naprawdę intrygująca lektura. Tajemnica sprzed lat, poszukiwanie prawdy i aktualne wydarzenia połączyły się w opowieść od której ciężko się oderwać. "Przysługa" to niby prosta powieść obyczajowa, ale czyta się lepiej niż nie jeden thriller!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Natalia z pieniędzy za sprzedaż ziemi remontuje dom, w którym postanowiła otworzyć pensjonat. O ogród zadbała, zwierzęta przygarnęła. Z córką, która przejrzała na oczy, zamieszkała. Idylla. Właśnie. Byłaby, jednak koń córki wraca z przejażdżki sam. Zaczyna się zatem śledztwo, nieudolne policji i prywatne Natalii. Jest ona pewna, że zaginięcie ściśle wiąże się z tajemnicą dziadków. Metody może i budzą uśmiech na twarzy, ale kto mógłby być bardziej skuteczny od matki.

  Pewnie nie zaprzyjaźniłabym się z Natalią a jej przyjaciółka mnie irytuje ogromnie. Ale nie oceniam bohaterów, to część powieści, coś wymyślone przez autorkę, biorę na klatę jako całość. A całość to świetna rozrywka. Historia przemyślana i spójna, pewnie, że mało prawdopodobna ale czy to coś złego? Zaskakuje i trzyma w napięciu. Wciągająca bardzo, ciekawie napisana. Są dzieła sztuki zagrabione przez Armię Czerwoną, zamordowana Ukrainka i wiele innych. Nie, to żadne ambitne dzieło, żadnych nawiązań do historii się nie spodziewajcie ale to fajna, lekko opisana przygoda. I choć zaszeregowana jako obyczajowa, wciąga i mnoży pytania jak niejeden kryminał. A co dla mnie na plus, krew się nie leje strumieniami.

  To kontynuacja Spadku. Polecam obie książki gdyż tworzą spójną całość. Obie równie dobre, kontynuacja nie obniżyła poziomu. Mam nadzieję, że autorka nie weźmie się za pisanie kryminałów bo w tych klimatach wypada idealnie.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Przysługa" jest kontynuacją debiutanckiej powieści Beaty Dmowskiej pt. "Spadek", jest też zaledwie drugą wydaną przez polską pisarkę książką. Warto czytać je w tej kolejności gdyż tom drugi całkowicie nawiązuje do pierwszej części. Czytelnik powraca ponownie do Romanówki. Dom, który trafił w ręce Natalii i jej córki Marty przeszedł całkowitą metamorfozę. Został w części odremontowany i przygotowywany jest pod pensjonat. Natalię odwiedza przyjaciółka Karolina, która chce spędzić u niej kilka tygodni. Kobiety mają też konkretny plan. Zamierzają odszukać skarb ukryty przez babcię Natalii. Możliwe jest to tylko w konkretnym dniu i dzień ten właśnie nastał. Identyfikują miejsce jego ukrycia i zaczynają kopać. Zamiast skarbu wykopują jednak ludzki szkielet. Sprawa trafia w ręce policji. Okazuje się, że odnalazły zaginioną przed laty Ninę, Ukrainkę, która krótko pracowała w sadzie dziadka Natalii. Dodatkowo wszystko wskazuje na to, że dziewczyna została zamordowana. Następnego dnia po odnalezieniu zwłok córka Natalii Marta wybiera się jak co dzień na konną przejażdżkę. Informuje przy tym mamę, że wróci nieco później niż zwykle gdyż ma wyświadczyć komuś pewną przysługę. Niestety do domu wraca tylko koń dziewczyny, ona zaś znika bez śladu. Czy odnalezione zwłoki, zniknięcie Marty i ukryty skarb mają ze sobą coś wspólnego?

  Akcja powieści toczy się niemal błyskawicznie. Wciąż dzieje się coś ciekawego i wciąż na światło dzienne wychodzą jakieś tajemnice. Tajemnic jest tu właściwie całkiem sporo. Największe emocje budzi ukryty skarb. Co nim jest? Czy jest to biżuteria, a może cenne obrazy Malczewskiego? Dlaczego zginęła Nina i czy faktycznie miało to coś wspólnego ze skarbem? Komu dziewczyna miała wyświadczyć przysługę podobnie jak Marta?

  Natalia załamuje się po porwaniu córki jednak dzięki Karolinie staje na nogi i zaczyna na własną rękę szukać dziewczyny. Poznaje w ten sposób ludzi, którzy są w jakiś sposób powiązani ze skarbem jej babki, ale też odzywa się do tych kilku, którzy wiedzieli o nim dużo wcześniej. Jest przekonana, że Marta zaginęła właśnie przez niego. Okazuje się, że ów skarb interesował niektórych bardziej niż mogłaby sama przypuszczać...

  Fabuła książki jest przemyślana i poprowadzona wręcz fenomenalnie. Czytelnik małymi kroczkami odkrywa kolejne karty jednak do samego końca nie jest w stanie odgadnąć finału historii. Jest w niej sporo intryg i wątek kryminalny. Bohaterowie są wyraziści. Mamy zarówno czarne jak i białe charaktery, a także kilka takich, które doskonale potrafią się kamuflować i dopiero przyciśnięci do muru zdradzają autentyczne zamiary.

  Podsumowując więc przyznam szczerze, że powieść bardzo mi się spodobała. Nie jest to w rządnym wypadku łzawa obyczajówka. Nie ma w niej też wątku miłosnego jak to ma miejsce najczęściej przy tego typu publikacjach. Jest za to bardzo fajny klimat i historia z pazurem. Trochę mroczna, trochę śmieszna za to pod każdym względem wciągająca i ciekawa. Jeżeli na rynku pojawi się kolejna książka pisarki zdecydowanie po nią sięgnę. Polecam Wam natomiast dziś "Przysługę" i życzę przyjemnej lektury. Ja spędziłam przy niej bardzo miło czas i na pewno zapamiętam ją na długo ;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Beata Dmowska
 • Wydawnictwo HarperCollins
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 352
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788327648334
 • Język: polski
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788327648334
 • EAN: 9788327648334
 • Wymiary: 14.5x21.5x2.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Spadek 4/5 Nasza cena:
33,14 zł 38,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Spadek

Zdrada małżeńska to banał… o ile przydarza się innym. Kiedy Natalia odkrywa zdradę męża, najpierw próbuje uratować związek, szybko jednak dochodzi do wniosku, że nie warto. Z dnia na dzień podejmuje decyzję o przeprowadzce na wieś. W domu odziedziczonym po dziadkach, wśród życzliwych ludzi, pragnie...
eBook Spadek mobi epub 0/5 Nasza cena:
20,78 zł 26,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Spadek mobi epub

  Zdrada małżeńska to banał... o ile przydarza się innym. Kiedy Natalia odkrywa zdradę męża, najpierw próbuje uratować związek, szybko jednak dochodzi do wniosku, że nie warto. Z dnia na dzień podejmuje decyzję o przeprowadzce na wieś. W domu odziedziczonym po dziadkach, wśród życzliwych ludzi,...
Chłopiec pochłania wszechświat 5/5 Nasza cena:
29,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Chłopiec pochłania wszechświat

Przedmieścia Brisbane, 1983: nieobecny ojciec, uzdolniony niemy brat, matka narkomanka, handlarz heroiną w roli ojczyma... Czy życie dwunastoletniego Elego mogłoby być bardziej skomplikowane? Dorastając w zaniedbanej dzielnicy, zamieszkałej przez polskich i wietnamskich uchodźców, Eli próbuje iść...
Biuro Podróży Samotnych Serc. Kierunek Tajlandia 4/5 Nasza cena:
30,70 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Biuro Podróży Samotnych Serc. Kierunek Tajlandia

A GDYBYŚ MIAŁA DRUGĄ SZANSĘ… BY ODNALEŹĆ SIEBIE? Zamiast upinać welon i iść do ołtarza, Georgia spędza swój wielki dzień, zastanawiając się, dlaczego jej ślub diabli wzięli. Za radą przyjaciółki sporządza listę rzeczy, które chciałaby zrobić, zanim umrze. Następnie pakuje plecak i rusza w podróż po...
Miłośniczki Czekolady i ślub 4/5 Nasza cena:
30,70 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłośniczki Czekolady i ślub

Słodsza od czekolady jest tylko miłość!Dziewczyny z Klubu Miłośniczek Czekolady już się cieszą na ślub roku, ale życie jak zwykle mnoży przeszkody…Lucy musiała odejść z pracy w kawiarence Czekoladowe Niebo. Czy powinna skorzystać z pomocy dawnego narzeczonego - osoby absolutnie niegodnej zaufania?...
Rozłąka 4/5 Nasza cena:
33,19 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rozłąka

Malaje Brytyjskie, 1955 rokW kraju trwa stan wyjątkowy z powodu powstania malajskiego. Lydia, żona brytyjskiego urzędnika, po powrocie z podróży dowiaduje się, że jej rodzina  wyjechała na północ, więc wyrusza tam, by ich znaleźć. Ta informacja jest jednak fałszywa. W rzeczywistości mąż w tajemnicy...
Jak w raju 0/5 Nasza cena:
15,00 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jak w raju

RAJ NA SESZELACHRiva i Damiano przeżyli burzliwy romans zakończony równie burzliwym rozstaniem. Damiano zarzucił Rivie kłamstwo, chociaż sam też często mijał się z prawdą. Po pięciu latach spotykają się ponownie. Damiano proponuje Rivie atrakcyjną pracę na Seszelach. To dla niej szansa na zawodowy...
Żona plantatora herbaty 4/5 Nasza cena:
30,70 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Żona plantatora herbaty

Cejlon, lata dwudzieste i trzydzieste XX wieku. Dziewiętnastoletnia Gwen Hooper przypływa na Cejlon, by zamieszkać z mężem na plantacji herbaty, którą jego rodzina prowadzi od pokoleń. Jest zakochana i zachwycona nowym życiem na egzotycznej wyspie. Jednak Laurence, małomówny i zapracowany, nie...
Gizelle. Moje życie z bardzo dużym psem 4/5 Nasza cena:
34,57 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gizelle. Moje życie z bardzo dużym psem

Oto Gizelle, angielski mastif, którego Lauren dostała na dziewiętnaste urodziny. Od tej chwili ona i Gizelle, która osiągnęła rozmiar i wagę cielaka, stały się nierozłączne. Mieszkały razem w akademiku, a potem w klitce na Manhattanie. To Gizelle została jej niezawodną przyjaciółką i powiernicą,...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula