Przyjaciel

Autor:

Sigrid Nunez

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 2
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
208
Rok wydania
2019
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 25,02 zł
Nasza cena: 33,12 zł 39,90 zł Taniej o: 17%

“Przyjaciel” to najnowsza powieść amerykańskiej pisarki Sigrid Nunez.

Porusza serca czytelników opowieścią o miłości, przyjaźni, żałobie oraz relacji człowieka i zwierzęcia.

Główną bohaterką historii jest bezimienna kobieta, która cierpi po stracie bliskiego przyjaciela - pisarza, który popełnił samobójstwo. Pozostaje po nim pies - ogromny dog arlekin, którym po śmierci właściciela nie ma się kto zaopiekować. Przyjaciółka zmarłego postanawia zająć się stworzeniem, które pomaga jej nie tylko w oswojeniu nowego rodzaju samotności, ale także w lepszym poznaniu samej siebie i dawnego przyjaciela. Poza więzią z wyjątkowym psem kobieta stara się jednocześnie wyleczyć swoją traumę poprzez przelewanie na papier swoich skomplikowanych emocji.

W toku przyjaźni z osamotnionym dogiem bohaterka odkrywa prawdziwe oblicze swojego przyjaciela i analizuje na nowo ich relację, spisując przemyślenia w formie dziennika. To właśnie notatki kobiety nadają nurt akcji powieści. Jej zapiski przeplatają się z obserwacjami zachowania psa, który również przeżywa swoistą żałobę po stracie najbliższego mu człowieka. Zwierzę cierpi momentami bardziej niż samotna kobieta, dlatego oboje starają się sobie nawzajem pomóc w tym trudnym okresie straty. Wyjątkowa więź, która tworzy się między nimi, staje się przepełnioną miłością i zrozumieniem relacją człowieka i psa, rozumiejących się lepiej niż niejedna para przyjaciół.

Dodatkowo bohaterka odkrywa okrutny świat pisarzy, do którego należał jej przyjaciel. Dowiaduje się także o jego mrocznej przeszłości i kłamstwach, którymi karmił także ją. W obliczu chaotycznych informacji o zmarłym zaczyna wątpić w obraz mężczyzny, który ukształtowała w swojej świadomości przed jego śmiercią. Jednocześnie prawdę o zmarłym przyćmiewa jej tęsknota i samotność, które utrudniają rekonstrukcję prawdziwej wersji historii samobójcy.


Opinie o książce

To jest książka, którą mogłabym napisać, gdybym umiała. Szczera, a zarazem baśniowa opowieść o miłości i żałobie. Analiza relacji z zesłanym miłosiernie przez opiekuńcze moce, choć rozsadzającym miniaturowe mieszkanie, psem. Podzielam zdumienie narratorki, która znajduje codziennie „spersonalizowane” reklamy kursów pisarskich, łączonych z gotowaniem, medytacją lub pobytem w spa. I jak ona odrobinę wierzę, że powieść może nas przeprowadzić przez najgorsze, lecz nikogo nie ocali. My możemy uratować kogoś, żeby ON uratował nas, choć po lekturze nie mam pewności, czy takie zdanie nie topi się we własnej, pozornej, głębi.

Inga Iwasiów

Książka Sigrid Nunez, mądra i do bólu szczera, to nie tylko opowieść o najważniejszych uczuciach i pragnieniach, których często nie można spełnić. To nie tylko dowód na to, jak wyjątkowymi stworzeniami są psy. To również brutalna prawda o zakłamaniu i fałszywych relacjach panujących w środowisku literackim. Lustro, w którym wielu powinno się przejrzeć.

Michał Nogaś, "Gazeta Wyborcza" / "Radio Książki"

Nunez pisze w sposób prosty, ale jest to prostota wypracowana, podszyta olbrzymią erudycją. Przez pierwsze strony książki brnęłam powoli, ponieważ byłam tak zachwycona, że musiałam skopiować do notesu co drugie zdanie.

Olga Wróbel, "Kurzojady"

Można przeczytać całą w jeden wieczór, ale nie warto tego robić. Każda minuta spędzona z tą książką jest cenna. Nie śpiesz się do końca, ciesz się „Przyjacielem” jak najdłużej, bo nieczęsto trafi a się tak mądra, a jednocześnie ciepła historia.

Agnieszka Kalus, "Czytam, bo lubię"

Nunez nie definiuje uczuć, nie nazywa ich; daje im wolność. „Przyjaciel” to literacki hołd dla wszystkich czworonogów, które zawsze są przy nas. W tej historii role się odwracają – to człowiek staje się najlepszym przyjacielem psa. Jedna z najpiękniejszych opowieści o (miłości?przyjaźni? szacunku?) byciu razem.”

Karolina Kurando, BOOKS SILENCE"


O autorce

Sigrid Nunez została nagrodzona za “Przyjaciela” prestiżową National Book Award w 2018 roku. W dorobku pisarki znajdziemy także kilka powieści oraz formy literackie pisane dla największych amerykańskich gazet, takich jak chociażby “New York Times”. Swoją najnowszą wzruszającą książką zachęca do refleksji nad tym, co w życiu najważniejsze, oraz analizuje siłę wpływu zwierząt na ludzi.

Recenzje (2)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam Przyjaciela, wiedziałam, że będę chciała przeczytać książkę. Oczywiście poza tymi recenzjami dużo dobrego i zachęcającego zrobiła świetna okładka z psem, w tym wypadku majestatycznym i ogromnym dogiem arlekinem.

  Nie mogę sobie nigdy odmówić książek, w których występuje psi bohater, chociażby jego obecność miała być tylko epizodyczna. W przypadku Przyjaciela okładkowy Apollo jest tylko jednym z bohaterów książki - opowieści która jest bardziej wspomnieniem, pamiętnikiem, rozliczeniem z przeszłością i uporaniem się z teraźniejszością.

  Bezimienna bohaterka książki, wykładowczyni prowadząca warsztaty pisarskie dla studentów, traci bliskiego przyjaciela, który popełnia samobójstwo. Ten pomyślał o niej zawczasu, czyniąc ją właścicielką wielkiego, choć już podstarzałego doga arlekina. Jeden przyjaciel odchodzi, a jego miejsce zajmuje kolejny.

  W książce znajdziemy rozważania o śmierci, samotności, umiejętności nawiązania relacji ze zwierzęciem i zrozumienia, że ono również może czuć się samotne. Dużo miejsca zajmują również opisy życia codziennego bohaterki, pracy ze studentami, którzy już jako młodsze pokolenie mają całkowicie inne postrzeganie świata i literatury.

  Przyjaciel to książka, w której wiele różnych - zdawałoby się nie powiązanych ze sobą wątków - przeplata się ze sobą, będąc jednakowo ważnymi. I to moim zdaniem jest jej plusem, bo każdy odkryje w niej coś innego, wybierze ważne dla siebie rzeczy, zastosowana kolejność wyboru może być dowolna, a czytanie najlepiej niespieszne.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Istnieją książki, które na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się niczym szczególnym. Niewielka objętość, pozornie prosta historia w przypadku powieści "Przyjaciel" napisanej przez pochodzącą z Nowego Jorku Sigrid Nunez to tylko zasłona dymna. To powieść przez duże P, wielopoziomowa, zachwycająca wyczuciem słowa, wnikliwością obserwacji i wrażliwością, stawiająca ważna pytania o miłość, stratę i sztukę.

  Bezimienna narratorka powieści, nauczycielka akademicka, która prowadzi kursy kreatywnego pisania traci najbliższą sobie osobę, swojego mistrza, nauczyciela, mentora, kochanka i przyjaciela. Zmarły zostawia jej nietypowy spadek, doga arlekina, którego ON sam adoptował na kilka lat przed swoją śmiercią. Choć ona sama woli koty od psów, a umowa najmu zabrania jej trzymania zwierząt w mieszaniu, to w końcu pozwala Apollowi wprowadzić się do jej 50- metrowego mieszkania, oddając mu swoje łóżko, samej przenosząc się na materac. Wie że zwierzę cierpi po stracie swojego pana. Wie, że zwierzęta "nie popełniają samobójstw. Nie płaczą. Ale mogą się rozpaść na kawałki i się rozpadają. Mogą mieć złamane serca i mają. Mogą stracić zmysły i je tracą."

  "Przyjaciel" to piękna opowieść o przepracowaniu żałoby, ogromnej pustce, którą zostawia po sobie śmierć bliskiej osoby. Żałobie człowieka i żałobie, o której mówi się znacznie mniej, a którą czują również zwierzęta, które tracą swojego pana. Narratorka i Apollo muszą przejść przez nią razem, oboje muszą pogodzić się z faktem, że ich przyjaciel na zawsze zniknął z ich życia. Autorka obrazowo opisuje emocje towarzyszące stracie, uczucie rozpaczy, złości i wreszcie zgodzie na to co się wydarzyło.

  "Przyznaję się do ataków złości. Centrum godziny szczytu, ludzie przelewają się w obu kierunkach, a ja idę, kipiąc gniewem, gotowa zabić. Kim są [motyla nóżka] Ci ludzie ?! I dlaczego w ogóle tak jest, jak to w ogóle możliwe, że wszyscy oni, całkiem zwyczajni ludzie, żyją sobie, a ty.."

  Początkowo Apollo jest dla bohaterki ciężarem, stałym przypomnieniem zmarłego przyjaciela.

  Z czasem czworonóg staje się jej drogą powrotną do życia i zyskuje prawo do tego, by tytuł powieści odnosił się również do niego. Sigrid Nunez pięknie opisuje relację, która tworzy się między człowiekiem a zwierzęciem, rodzącą się między nimi miłość, by w końcu znów opowiedzieć o stracie, o odchodzeniu zwierząt.

  "Przyjaciel" to również opowieść, w której autorka zajmuje się literaturą, która w dzisiejszych czasach została sprowadzona do roli produktu, rozprawia się ze środowiskiem pisarzy i wydawców, twierdząc, że współczesna literatura niewiele ma wspólnego z talentem i poświęceniem, nie jest świętością, ani niczym wyjątkowym, to męka, która nieustannie towarzyszy pisarzom, męka pisania i tworzenia. "Jakże rzadko spotyka się jednak osobę, która myśli, że to, co pisze, powinno zostać prywatne. A jakże często taką, która sądzi, że to co pisze, nie tylko daje jej prawo do publicznej konsumpcji, ale wręcz do sławy. Uważałeś, że ludzie idą złą drogą. Uważałeś, że to, czego szukają - sposobu wyrażenia siebie, wspólnoty, relacji - powinni znaleźć gdzie indziej. (...) Ale w naszej grafomańskiej epoce rzeczywistość się zagubiła. Teraz wszyscy piszą, tak jak wszyscy [motyla nóżka]ą, a słysząc słowo [dar], wielu ludzi chce łapać za spluwę. Rozwój samopublikowania to katastrofa - mówiłeś. To śmierć literatury. Czyli śmierć kultury."

  Bohaterka snuje podobne rozważania przez całą powieść, zwracając się na przemian do zmarłego przyjaciela - pisarza, jak i do Apolla. Właśnie dlatego "Przyjaciela" czyta się czasem jak zeszyt pisarza, wpisy w dzienniku (wspomnienia z okresu studiów, rozmowy z byłymi żonami, opisy codzienności) dzielą miejsce z literackimi anegdotami, cytatami, rozmyślaniami narratorki. Ta fragmentaryczność jednak nie drażni, nie irytuje, jest celowa, a u jej podstaw leży smutek spowodowany śmiercią przyjaciela.

  "Przyjaciel " to książka, która zachwyca, mnogością poziomów, wrażliwością, emocjami, które tak trafnie oddaje, celnymi obserwacjami. Sigrid Nunez stworzyła opowieść nad którą wisi widmo śmierci. Miłość i strata przenikają się tu i współistnieją, ale przesłaniem tej powieści jest życie. Strata będzie nam towarzyszyła zawsze, ale mimo powinniśmy żyć, cieszyć się słońcem, oddychać pełną piersią, zawsze pamiętać, że świat jest dla nas, nawet gdy czujemy na plecach oddech śmierci.

  Wyjątkowa powieść.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Sigrid Nunez
 • Wydawnictwo Pauza
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2019
 • Ilość stron: 208
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788395352300
 • Język: polski
 • Tłumacz: Jankowska Dobromiła
 • ISBN: 9788395352300
 • EAN: 9788395352300
 • Wymiary: 14.5x20.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Wierny przyjaciel 0/5 Nasza cena:
20,40 zł 40,80 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wierny przyjaciel

Dla Frankena Frolicha miała to być kolejna zwyczajna sprawa. W czasie policyjnej akcji zatrzymał Veronikę Undset, młodą kobietę podejrzaną o kontakty ze znanym przestępcą. Gdy ją przeszukuje, w ręce wpada mu złota zapalniczka z działką kokainy. Kobieta twierdzi, że przedmiot nie należy do niej, ale...
Przyjaciel Maigreta z dzieciństwa 0/5 Nasza cena:
17,30 zł 19,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przyjaciel Maigreta z dzieciństwa

Maigret prowadzi śledztwa wśród przeciętnych ludzi, których okoliczności zmuszają do „przekroczenia samych siebie”... Jacek Szczerba, „Gazeta Wyborcza” Kolejne śledztwo Maigreta nie zaczęło się, gdy odkryto czyjeś zwłoki, ale od zjawienia się w jego policyjnym biurze kogoś dawno niewidzianego......
Jonatan. Syn Saula, przyjaciel Dawida cz.3 0/5 Nasza cena:
25,49 zł 30,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Jonatan. Syn Saula, przyjaciel Dawida cz.3

Wspaniała proza i fascynująca kreacja postaci, to rys charakterystyczny serii 'Synowie Pocieszenia“. Historie pięciu mężczyzn, znanych z kart Pisma Świętego, którzy z wiarą poszukiwali Boga, żyjąc w cieniu wybranych przez Niego przywódców. Kaleb, Aaron, Jonathan, Amos, Sylas odpowiedzieli na...
Kościuszko. Przyjaciel ludzkości 0/5 Nasza cena:
26,80 zł 34,98 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kościuszko. Przyjaciel ludzkości

KOSCIUSZKO. FRIEND OF HUMANITY.PRZYJACIEL LUDZKOŚCIW tej książce znajdziesz bardzo ciekawe współczesne teksty polskie i angielskie, oraz prace graficzne : nadesłane nakonkurs zorganizowany w Australii przez Kosciuszko HeritageInc. w ramach obchodów Roku Kosciuszki w roku 2017.W konkursie udział...
Mój przyjaciel król 0/5 Nasza cena:
37,88 zł 49,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój przyjaciel król

Urodził się w r. 1732 jako syn generała Stanisława Poniatowskiego i Konstancji z Czartoryskich. To rodzice, wraz z wujami, książętami Czartoryskimi, czyli tzw. „Familia”, wymyślili, że Staś, po śmierci Augusta III Sasa, zostanie królem Rzeczypospolitej. Szykowali go do tego zajęcia od...
Mały Przyjaciel 5/5 Nasza cena:
42,44 zł 54,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mały Przyjaciel

Alexandria w stanie Missisipi, Dzień Matki. Mały Robin Dufresnes zostaje powieszony na drzewie w ogródku rodziców. Dwanaście lat później zagadka jego śmierci pozostaje nierozwiązana. Harriet, która była niemowlęciem w momencie śmierci brata, postanawia znaleźć i ukarać mordercę i scalić rodzinę,...
Bella i Sebastian 3. Przyjaciele na całe życie 0/5 Nasza cena:
27,31 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bella i Sebastian 3. Przyjaciele na całe życie

NOWI PRZYJACIELE, NOWE PRZYGODY!Na podstawie filmu Clovisa Cornillaca oraz powieści Cécile Aubry.W Saint-Martin trwa wielkie święto. Angelina i Pierre, ojciec Sebastiana, biorą ślub. W życiu chłopca szykują się wielkie zmiany. Sebastian jednak nawet nie chce o nich słyszeć! Pragnie tylko opiekować...
Czary codzienności. Pakiet 3. Siostry. Przyjaciele i rywale. Słoneczna przystań 0/5 Nasza cena:
56,38 zł 84,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Czary codzienności. Pakiet 3. Siostry. Przyjaciele i rywale. Słoneczna przystań

"Czary codzienności", bestsellerowa saga Agnieszki Krawczyk! Trzy tomy: "Siostry", "Przyjaciele i rywale" i "Słoneczna przystań" w jednym pakiecie.  Niech uwiodą was czary codzienności zaklęte w magii górskiego miasteczka, położonego wśród lasów i pachnących kwiatami łąk.  Piękna saga o małym,...
Gwiezdni przyjaciele T.2 Uwięzione życzenie 0/5 Nasza cena:
13,85 zł 17,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gwiezdni przyjaciele T.2 Uwięzione życzenie

Czy wierzysz w magię? Wiola i jej przyjaciółki wierzą! A gdy spotykają gwiezdne zwierzęta, otwiera się przed nimi świat magicznych przygód. Wiola i jej gwiezdne zwierzę, żbik o imieniu Dereń, muszą użyć swoich mocy, aby powstrzymać siły czarnej magii. Kiedy seria nieprzyjemnych zdarzeń dotyka...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula