Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
224
Rok wydania
2020
Nasza cena: 25,99 zł 39,99 zł Taniej o: 35%

Czasami marzenia wiele kosztują. Najwyższą cenę za swoje na pewno zapłacił Tomasz “Czapkins” Mackiewicz, który w styczniu 2018 roku stanął na szczycie Nanga Parbat.

Sukcesem i tragedią, które się tam wydarzyły, na zawsze podzielił się ze swoją towarzyszką i wspinaczkową partnerką, Élisabeth Revol.

Kiedy para himalaistów usiłowała zrealizować swój cel, a już z pewnością, gdy udało im się go osiągnąć, nie spodziewali się zapewne, że najgorsze dopiero nadejdzie, choć jako wieloletni wspinacze musieli zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Media obiegła informacja, że stan zdrowia Mackiewicza po dotarciu na szczyt zaczął się pogarszać. W drodze powrotnej dopadła go choroba wysokościowa i ślepota śnieżna, a każda mijająca minuta tworzyła poważne zagrożenie dla jego życia. W takich momentach oraz w takich okolicznościach przyrody partner musi myśleć za dwoje, licząc się z tym, że nie będzie łatwo.

Kolejne przekazy medialne stawały się coraz bardziej dramatyczne. Revol udało się sprowadzić Mackiewicza do szczeliny zlokalizowanej około 800 metrów pod szczytem. Francuzka próbowała ściągnąć pomoc, która zabrałaby oboje w bezpieczne miejsce. W końcu podjęła decyzję, by samotnie udać się w drogę powrotną i oczekiwać nadejścia ratowników. Jej towarzysz pozostał w szczelinie. Niestety na zawsze.

Ona przeżyła dzięki brawurowo przeprowadzonej akcji. Adam Bielecki, Jarosław Botor, Denis Urubko i Piotr Tomala, którzy byli uczestnikami Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, ruszyli jej na ratunek. Udało się. Revol przeżyła, jednak musiała zmagać się z odmrożeniami i wycieńczeniem organizmu, a nade wszystko z traumą i utratą przyjaciela, którego uratować już się nie dało. Sprawy nie ułatwiały oskarżenia pod jej adresem i domysły nawet tych, którzy z dramatycznymi wyborami nie mieli nigdy za wiele wspólnego.


O książce

Wciąż wracam do tego, co przeżyłam tam z nim – a potem już bez niego. Kiedy jestem sama, przychodzą mi do głowy jednocześnie tysiące słów, widzę tysiące niuansów. Może potęga słów złagodzi ból… Cały czas myślę o nim; o tym, jak żył, o jego filozofii, jego sztuce życia, jego miłości do Nangi…

Z listu Élisabeth Revol do tragicznie zmarłego partnera wspinaczkowego Tomka Mackiewicza.

Od pierwszej wiadomości od Élisabeth 25 stycznia 2018 roku o godzinie 18.15 czasu irlandzkiego wiedziałam, a potem powtarzałam to setki razy, że jej heroiczna walka o uratowanie życia Tomkowi, jej nadludzki wysiłek sprowadzenia go do dzieci i w moje ramiona, do domu nie miały sobie równych, że zrobiła dla niego wszystko, więcej niż ktokolwiek byłby w stanie sobie wyobrazić... Opowieść Élisabeth Revol jest pieśnią o niewyobrażalnej ludzkiej sile i niezłomności.

Anna Solska Mackiewicz, wdowa po Tomku Mackiewiczu

Ta książka to opowieść o pasji silniejszej niż lęk przed śmiercią. Opowieść o niewyobrażalnej woli życia, która pozwoliła Élisabeth wrócić z wyprawy na „drugą stronę lustra” i opowiedzieć nam o tym w sposób boleśnie wręcz szczery i autentyczny...

Adam Bielecki, Himalaista


O autorce

Élisabeth Revol w książce pt. “Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat” udzieliła głosu samej sobie, opowiadając o tym, co działo się podczas wyprawy na Nanga Parbat oraz o powrocie do normalności naznaczonym zmaganiem się z przeżytymi doświadczeniami. To szczera i autentyczna relacja z pierwszej ręki.

Recenzje (4)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "..To bóstwo albo cię akceptuje ,albo odrzuca. Jeśli zobaczysz oblicze Fairy we śnie, to znaczy, że umrzesz na górze "Tak powiadają mieszkańcy Nanga Parbat w którą Tomek wierzył... heroiczna walka w lodowym piekle... Co się stało na Nanga Parbat nie trzeba nikomu mówić... książka porusza od nowa historie tym razem wersji @elisabeth_revol . ❤

  Pasja silniejsza niż lęk przed śmiercią " jak powiedział Adam Bielicki.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  "Wolę iść na spotkanie z życiem, niż czekać, aż śmierć przyjdzie po mnie."

  Cieszę się, że trafiłam na książkę, odpowiadała mi zawartość merytoryczna, a to, że niedawno czytałam "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza" Dominika Szczepańskiego, w pełniejszym wymiarze pozwoliło odnieść się do zaprezentowanego materiału. Każda tragedia wymaga przepracowania, nabrania dystansu do tego, co okazało się wielkim dramatem, przedefiniowania własnych myśli i spojrzenia na nieodwracalne skutki wydarzeń. Zwłaszcza, kiedy coś, co miało być niezwykłym i spektakularnym przeżyciem, okazało się mrocznym cieniem niemocy i wyrzutów sumienia. Świadomość, że dotyczyło ukochanej i uzależniającej pasji, wymarzonej istoty życia, nadającej intensywne brzmienie nieprzeciętnej namiętności, głęboko rani z wielu ujęć.

  Wkraczając w wymagający świat wspinaczki wysokogórskiej należy liczyć się z ogromnym ryzykiem i skrajnym niebezpieczeństwem, a jednak i tak nie odstrasza prawdziwych pasjonatów. Podobnie jest z Élisabeth Revol, która od najmłodszych lat pozostaje w bliskim kontakcie z naturą, a najwyższe szczyty traktuje z należytym szacunkiem, ale i życiowym wyzwaniem. Książka ukazuje ciekawą perspektywę osoby, której silny wewnętrzny przymus pcha ku naznaczonej wielkimi zagrożeniami przygodzie. Właśnie ta sfera spodobała mi się najbardziej, dla takich przemyśleń i podsumowań sięgam po literaturę górską, chcę się dowiedzieć, co sprawia, że przybliżana pasja jest szczególna, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i indywidualnym.

  Narracja płynnie prowadzi po rozdziałach, zgrabnie powiązanych, uwzględniających szczegóły, ale nie przytłaczających informacjami. Głównym trzonem opowieści staje się emocjonalna relacja ze zdobywania Nanga Parbat, w styczniu dwa tysiące osiemnastego roku, zaś krążące wokół niego różne koloryty wspomnień, przekonań, przypuszczeń i wątpliwości, czynią z opowieści swoiste studium ludzkiej duszy, ale też niuansów procesu przyciągania przez góry. Autorka stara się zamknąć w słowach pewien etap życia, aby uwolnić się od ciężaru uniemożliwiającego dalsze funkcjonowanie, rozliczyć się z tym, co sprawiło mnóstwo krzywdy i bólu. Strata wspinaczkowego partnera i przyjaciela na zawsze pozostawia wyrwę w sercu, ale trzeba nauczyć się z tym żyć.

  Ukazuje przepaść między tym, co wspinaczka przeżywała w kontakcie z górą, co ją spotkało, a nieprzemyślanymi wyobrażeniami, interpretacjami i osądami osób, które nie były uczestnikami zdarzeń. To także pragnienie pozostawienia w mocy prawa do eksperymentowania z własnym ciałem, sprawdzenia siły motywacji, przetrwania w nieprzyjaznym środowisku, poczucia pełnego szczęścia, wytężonej przygody duchowej, sięgania między gwiazdy. Niektórzy tylko wysoko w górach są w stanie posiąść sztukę zatrzymywania czasu i duchowego oczyszczenia się. Z zainteresowaniem wchodzę, za pośrednictwem literatury, w ten niecodzienny świat i porywającą pasję. Spotkanie z książką uważam za udane i wciągające, refleksyjne i inspirujące.

  B[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Życie „na dole” go tłamsiło. W górach czuł wolność, natchnienie, spokój, pojednanie. Miał bzika na punkcie wspinaczki. To było jego uzależnienie.

  „Był outsiderem, admirałem polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki. Szedł w góry z plecakiem uszytym z marzeń (…), jego atutem była raczej żelazna wola niż dobre przygotowanie fizyczne i dyscyplina sportowca.”

  Tomek Mackiewicz marzył, by zdobyć szczyt Nanga Parbat jako pierwszym w czasie zimy. Próbował bezskutecznie kilka razy. Kiedy udało się to innej ekipie w 2016 roku, zmienił się- zmarkotniał, wpadł w obsesję poszukiwania dowodów, że to jednak nie miało miejsca- opowiada Elisabeth Revol w swoim wydaniu literatury faktu ze wspólnej, tragicznej i ostatniej wyprawy z Czapkinsem.

  Książka jest rodzajem terapii traumy, którą przeżyła, poradzenia sobie z emocjami, wspomnieniami, poczuciem winy. To bardzo osobisty i przejmujący zapis.

  Sięgając po tę publikację nie szukałam sensacji z ludzkiej tragedii, lecz miałam nadzieję poznać prawdziwą historię wyprawy. Nie rozumiałam też po co niektórzy ludzie- w tym przypadku Revol i Mackiewicz- narażają życie swoje i swoich bliskich (mają przecież partnerów i dzieci) dla kilku chwil błogiej przyjemności na ponad ośmiu tysiącach metrów nad poziomem morza, w ekstremalnych warunkach. Dlaczego ci dwoje, jeszcze bardziej utrudnili sobie zadanie, wybierając wspinaczkę zimą, w stylu alpejskim, czyli bez butli tlenowej, bez poręczówek, bez wsparcia, bez jakiegokolwiek zabezpieczenia? Dzięki zwierzeniom himalaistki jestem w stanie to zrozumieć.

  Nie do końca odpowiada mi styl, w jakim jest napisana „Przeżyć. Moja tragedia na Nanga Parbat”- może to wina tłumaczenia, może korekty, nie wiem, lecz nie ma to większego znaczenia. I tak warto było sięgnąć po tę książkę.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka bardzo ciekawa, wyjaśniająca dużo i wciągająca.

  Polecam !

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Elisabeth Revol
 • Wydawnictwo Agora
 • Oprawa: Twarda
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 224
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788326830471
 • Język: polski
 • Podtytuł: Moja tragedia na Nanga Parbat
 • Oryginalny tytuł: Vivre. Ma tragedie au Nanga Parbat
 • Tłumacz: Anastazja Dwulit
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788326830471
 • EAN: 9788326830471
 • Wymiary: 155 x 235
Warto zwrócić uwagę na...
Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz 5/5 Nasza cena:
25,59 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz

Jante to miasteczko, w którym życie reguluje jedenaście opresyjnych zasad określających miejsce jednostki w społeczności. Prawo Jante jest w Skandynawii powszechnie znane, chociaż mało kto pamięta, że po raz pierwszy pojawiło się w 1933 roku w powieści Aksela Sandemosego „Uciekinier przecina swój...
Pamięć nieulotna 5/5 Nasza cena:
30,91 zł 44,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pamięć nieulotna

W 2013 roku 29-letni wówczas Edward Snowden - były agent Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i pracownik kontraktowy Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - zaszokował świat, odchodząc z amerykańskiego wywiadu i ujawniając, że rząd Stanów Zjednoczonych w tajemnicy pracuje nad metodami...
Mózg. Podręcznik użytkownika 5/5 Nasza cena:
28,43 zł 37,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mózg. Podręcznik użytkownika

Czy wiesz, że w swojej głowie masz „urządzenie”, które w każdej sekundzie może wykonywać do 38 milionów operacji i że właśnie dzięki niemu podejmujesz nawet 35 tysięcy decyzji dziennie? Zdajesz sobie sprawę, że i po pięćdziesiątce możesz nauczyć się japońskiego, jeśli tylko przyjdzie ci ochota?...
Wenezuela 0/5 Nasza cena:
7,00 zł 13,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wenezuela

W Wenezueli moźna spotkać nie tylko najpiękniejsze kobiety świata i zrobić błyskawiczny lifting, botoks, nie wspominając o powiększeniu piersi. Wystarczy wyjechać za Caracas, żeby znaleźć się na tajemniczych płaskowyżach Tepui, skalnych formacjach uznawanych za jedne z najstarszych na Ziemi, gdzie,...
O cywilizacji śmierci 0/5 Nasza cena:
37,49 zł 45,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

O cywilizacji śmierci

Tym raz znany historyk wyszedł z archiwów i opisał to co widział na własne oczy jako student a potem naukowiec w San Francisco, Los Angeles i Waszyngtonie czyli jak cywilizacja śmierci przejęła Stany Zjednoczone.- Napisałem tę książkę, bo ważne jest, by Polacy wiedzieli co ich czeka, jeśli się nie...
Wściekły pies 0/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wściekły pies

Dziewięć mocnych opowieści o samotności w obliczu cierpienia. Wśród wielbicieli reportażu – książka kultowa. Wojciech Tochman, jeden z najlepszych polskich reporterów, zwięzłym i precyzyjnym językiem opisuje ludzkie dramaty, ludzką samotność, ale i podłość, obłudę, nienawiść. Opowieść o katastrofie...
Rozwód po polsku. Strach i nadzieje 4/5 Nasza cena:
28,13 zł 40,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rozwód po polsku. Strach i nadzieje

Główną przyczyną rozwodów jest małżeństwo Rozwody współczesnych Polaków na tle przemian społecznych, ukazane poprzez szokujące studia przypadków, opowieści adwokatów i opinie terapeutów. Autorka przytacza dziesiątki osobistych wypowiedzi osób w trakcie i po rozwodzie, tekstów bulwersujących, które...
Camp Pozzi. GROM w Iraku 5/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Camp Pozzi. GROM w Iraku

GROM i Navy SEALs szkolą się tak, by zwyciężać, a nie ginąć, choćby w najsłuszniejszej sprawie. Pod osłoną nocy zdobyli skomplikowane terminale przeładunkowe w pobliżu portu Umm Kasr. Innej nocy zapobiegli wysadzeniu jednej z największych tam rzecznych w Iraku. Bagdad, [...], [...] i jeszcze wiele...
Straszne opowiadania 3/5 Nasza cena:
33,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Straszne opowiadania

Przerażające zdarzenia opisane przez autorkę kanału Straszne historie na faktach. Obudziłeś się kiedyś o 3.00 nad ranem? Trudno spać w godzinie demonów, zwłaszcza gdy wokół łóżka maszerują dusze zmarłych. Skrzypienie parkietu i trzeszczące szafki mogą być tylko przypadkiem, ale rzadko nim są....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula