Przemowy niezapomniane

Autor:

Shaun Usher

Średnia: 4.5 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
4 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
448
Rok wydania
2019
Promocja! Do końca pozostało:
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 50,99 zł
Nasza cena: 36,54 zł 59,99 zł Taniej o: 39%

Wzbogacony o liczne fotografie zbiór najsłynniejszych, wzruszających przemów – tych sprzed kilku wieków i tych współczesnych. Przemów wygłoszonych i niewygłoszonych. Pełnych siły i determinacji, ale także bólu, rozpaczy i niezgody.– przemowa Nicka Cave’a w Royal Festival Hall o pisaniu piosenki miłosnej,– przemowa Malali Yousafzai do Zgromadzenia Młodzieży w siedzibie ONZ, zawierająca słowa „Umarły słabość, strach i beznadzieja. Narodziły się siła, moc i odwaga”,– homilia świętego Jana Pawła II w czasie pierwszej podróży apostolskiej do Polski w 1979 roku,– przemowa Ryana White’a, chłopca chorego na AIDS, dyskryminowanego i odrzuconego przez kolegów, koleżanki, nauczycieli i mieszkańców swojego miasteczka,– przemowa rannego Theodore’a Roosevelta chwilę po postrzale,– wystąpienie Tildy Swinton na gali z okazji wystawy poświęconej Davidowi Bowiemu,– przemowa Jerzego Owsiaka po pogrzebie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza,– mało znane przemówienie Alberta Einsteina na nowojorskiej wystawie w 1940 roku, chwalącego ideę Muru Sławy……a oprócz tego mowy królowej Elżbiety I, Sokratesa, Pabla Picassa, Meghan Markle, Virginii Woolf, Victora Hugo, Richarda Nixona i wielu, wielu innych wspaniałych ludzi: pisarzy, poetów, polityków, działaczy, muzyków i naukowców.Przemowy niezapomniane to świadectwo walki o najważniejsze wartości: prawa człowieka, dostęp do edukacji, pokój i równość, a także dowód na to, że słowa mają wielką moc.„Jeśli na początku faktycznie było słowo, to słowa użyte w przemowach, błyskotliwie zebranych przez Ushera w tej książce, stają kwintesencją humanizmu. Porywająca kompilacja ludzkich mądrości i namiętności wyrażonych przez wyjątkowych mówców. Jedna z najlepszych książek, które czytałem w ostatnim czasie” – Janusz Leon Wiśniewski.„Najlepszy dowód na to, że literatura może zmieniać świat. Emocjonująca i podnosząca na duchu lektura” – Juliusz Kurkiewicz, redaktor naczelny „Książek. Magazynu do czytania”.„Niesamowite przemówienia – wzruszające, inspirujące, dające do myślenia. Ta fantastyczna podróż w czasie pokazuje, że słowa naprawdę potrafią poruszać tłumy i zmieniać świat. Bardzo polecam tę książkę!” – dr Elena Pawęta, wykładowca SGH, organizator TEDxWarsaw.„Od Sokratesa przez Marię Skłodowską-Curie, do Susan Sontag – zachwycająca, erudycyjna podróż śladami wystąpień, które zmieniały nasz świat. Nikt nie opowiada historii w tak oryginalny sposób jak Shaun Usher!” – Jakub Kuza, twórca fanpage’a Krótka Historia Jednego Zdjęcia.
Recenzje (6)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Stare przysłowie mówi, że liczą się czyny, nie słowa. Ta książka jest jego absolutnym zaprzeczeniem. Oczywiście nie każde przemówienie jest warte zapamiętania, ale w historii świata było wiele takich, do których warto powracać. "Przemowy niezapomniane. Słowa, które zmieniły bieg historii" to świetny zbiór wystąpień, wykładów i przemówień, które powstawały czasem w niezwykłych okolicznościach.

  Książka rozpoczyna się od mocnego uderzenia - ostatniego przemówienia pewnego mordercy, który został skazany na śmierć przez powieszenie. George Manley postanowił wykorzystać prawo do ostatniej przemowy przed straceniem i choć tego nie wie, bo wyrok śmierci wykonano w 1738 roku, to jego słowa są ciągle aktualne, a na mnie zrobiły piorunujące wrażenie.

  Jak to na świecie jest, że będąc zwykłym, szarym człowiekiem można być pewnym, że ręką sprawiedliwości, prędzej czy później nas dopadnie, a przywódcy tego świata pozostaną bezkarni bez względu na ilość zamordowanych ludzi. Manley nie kwestionował zasadności kary, jaką mu wymierzono, chciał ponieść konsekwencje swojego czynu. Ale jednocześnie zastanawiał się i chciał, żeby zgromadzony na placu tłum również się zastanowił, czy ludzie nie powinni być traktowani tam samo. Przywódcy wypowiadający wojny, wysyłający na front żołnierzy, wydający rozkazy mordowania, z reguły nie ponoszą winy na śmierć niewinnych ludzi. Tak było, jest i zapewne będzie... Po prawie czterystu latach od mowy George'a Manley'a praktycznie nic się nie zmienia, a pojedyncze przypadki w historii świata pokazują, że sprawiedliwość jest wymierzana wybiórczo.

  Zwykły, pospolity morderca, a takie słowa. Czytając tą pierwszą przemowę, wiedziałam że trafiłam na niezłą książkę. Dalej jest równie dobrze. Roosevelt, Owsiak, Einstein czy Nixon, wszystkie te przemówienia zostały zebrane w jeden wspaniały zbiór. I nawet jeśli na początku nazwisko mówcy nic mi nie mówiło, to autor zadbał o jego krótką charakterystykę, ale także o wyjaśnienie okoliczności, w których przemówienie zostało wygłoszone... albo i nie. Tak! W tej książce znajdują się również przemówienia, które nigdy nie zostały wypowiedziane na głos. To dopiero jest ciekawe!

  Książkę zamówiłam na portalu C[Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Super Recenzent
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka sanowi zbiór 77 przemów, które miały znaczący wpływ na historię. Należą one do bardziej i mniej znanych w obecnych czasach osób, jednak wszystkie charakteryzują się tym, że wywarły duże wrażenie na osobach ich wysłuchujących. Spotkamy tu przemowy dzieci oraz ludzi dorosłych, biednych i bogatych, niewolników oraz władców, co dodatkowo sprawia, że każdy znajdzie coś interesującego dla siebie w tej różnorodności.

  Na mnie wiele z przeczytanych słów zrobiło ogromne wrażenie i dało mi dużo do myślenia. Myślę, że część z tych 77 przemów na długi czas pozostanie w mojej głowie i duszy. Nie wszystkie przemowy dotyczą czasów współczesnych, znajdziemy tutaj także te starsze z okresów powszechnego niewolnictwa, co rzuci nam trochę światła na przeszłość. Chwile spędzone z tą książką to ogromnie wzbogacające doświadczenie. Bardzo się cieszę, że po chwili wahania zdecydowałam się po nią sięgnąć. Autor zapoznał nas z bardzo ważnymi słowami ludzi, od których jeszcze wiele możemy się nauczyć. Dodatkowo przemowy dotyczą wielu różnych tematów – niewolnictwa, braku zrozumienia wśród ludzi, dyskryminacji i wielu wielu innych. Sądzę, że książka jest godna uwagi i skłaniająca do przemyśleń.

  W zasadzie jest to książka nieposiadająca wad – poza wspaniałą merytoryką wydanie prezentuje się bardzo ładnie, twarda oprawa i zdjęcia zamieszczone w książce podnoszą jej walory estetyczne. Jedyne, co może męczyć przy długim czytaniu to mały druk, jak na tą wielkość książki, ponieważ momentami litery się zlewają. Ale jest to chyba jedyny minus, jaki zauważyłam.

  Według mnie książka godna polecenia.

  Książkę odebrałam za punkty w serwisie czytampierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Przemowy niezapomniane" to zbiór najważniejszych wystąpień, które znacząco wpłynęły na świat. Jest ich w ksiązce 77. Znajdziemy tam przemowy sprzed wielu lat, jak również te współczesne, osób znanych i zwykłych ludzi. Wśród polskich mówców [Adres usunięty]. Wisława Szymborska, Jan Paweł II, Marie Curie Skłodowska czy Jurek Owsiak.

  Każda przemowa jest poprzedzona krótkim wstępem, gdzie i w jakich okolicznościach została wygłoszona. Osobiście wolałabym trochę rozwinąć ten tekst poprzedzający przemówienie, ale wtedy faktycznie książka byłaby dość gruba. I tak jest napisana dość drobnym druczkiem. Jest to natomiast świetny przyczynek do tego, aby samemu poszperać w historii i przeczytać coś więcej na temat danej osoby czy wydarzenia. Ta książka to naprawdę ciekawa lekcja historii. Wielu z mówców to osoby mi nieznane, dzięki temu opracowaniu mogłam je poznać. Są to naprawdę inspirujące postaci.

  Do każdego przemówienia dołączone jest również zdjęcie osoby, która je wygłosiła, grafika z nią związana lub zdjęcie oryginalego tekstu przemówienia. Na przykład przestrzelonych kartek z zapisem wystąpienia Roosevelta, który został postrzelony tuż przed jego wygłoszeniem. Albo oryginalne, ręczne notatki spisane przed wielu lat przez królową Anglii. Myślę, że to idealne uzupełnienie tego opracowania.

  To wartościowa pozycja, dobrze, że powstała. Porusza wiele ważnych spraw. Myślę, że nie da się przeczytać wszystkiego na raz. Warto pochylić się nad każdym, nawet najkrótszym z przemówień i dać sobie chwilę na refleksję.

  Książkę odebrałam za punkty w portalu Czytam Pierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  To jedna z tych książek, których nie da przeczytać się w jeden wieczór i nie, nie chodzi o jej grubość, a o skupienie, jakie trzeba jej poświęcić. Przemówienia zrobiły na mnie mniejsze czy większe wrażenie, z niektórymi zgadzałam się bardziej, a z niektórymi mniej. Jednak każde z nich jest ważne i wartościowe, chociażby dlatego, że można poznać czyjś punkt widzenia. Najbardziej poruszyła mnie przemowa Ryana White’a – nastolatka wyrzuconego ze szkoły i odrzuconego przez rówieśników z powodu nosicielstwa HIV. Każde przemówienie zaczyna się krótkim wyjaśnieniem kontekstu, w jakim zostało ono wygłoszone i jak dla mnie ta część mogłaby być trochę bardziej szczegółowa i to jedyny minus

  Polecam wszystkim gorąco, warto znać.

  Książkę odebrałam za punkty z portalu Czytam Pierwszy.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Mowy- przemówienia- potencjalnie mają ogromną moc. Mogą wszczynać wojny, a nawet je kończyć. Mogą ujawniać długo ukrywane prawdy. Mogą udzielać porad tak głębokich, że zdolnych skierować życie na nowe tory. Mogą celebrować spuściznę po zmarłych. Mogą przekonać naród do zmiany kursu. doskonała mowa, wygłoszona w odpowiednim czasie, może zgromadzić ludzi o najróżniejszym pochodzeniu czy najróżniejszych życiorysach- i zjednoczyć ich, choćby na czas swego trwania (...)".

  "Przemowy niezapomniane" to książka, obok której nie mogłam przejść obojętnie. Na pierwszy rzut oka przyciąga ją do siebie piękne wydanie. Dalej okazuje się, że wnętrze skrywa w sobie aż 77 przemów, które- jak sugeruje podtytuł- "zmieniły bieg historii". I rzeczywiście mamy tu słowa postaci takich jak: Pablo Picasso, Królowa Elżbieta I, Virginia Woolf, Sokrates, Nick Cave, Theodore Roosevelt, Richard Nixon, Robert F. Kennedy, Wisława Szymborska, Albert Einstein, Nelson Mandela, Susan Sontag, Mark Twain, Królowa Elżbieta II, Maria Skłodowska- Curie, Jan Paweł II, Jurek Owsiak i wielu innych. Cieszy mnie, że są wśród nich Polacy. Wiele przemów tu cytowanych jest autorstwa osób mniej mi znanych, lecz znaczeniu dla świata- równie ważnych.

  Niektóre mowy nigdy nie zostały wygłoszone, lecz czekały na ewentualność przebiegu historii, na przykład słowa Nixona spisane i przygotowane w przypadku katastrofy na Księżycu, czy Elżbiety II w związku z napięciem między Zachodem a Związkiem Radzieckim w 1983 roku.

  Najstarsze pochodzi z 399 roku p.n.e., najnowsze od Jurka Owsiaka sprzed roku, zaraz po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

  Niektóre oracje wzruszają. Inne szokują. Większość wydaje się wciąż aktualna, choć były wypowiedziane w zupełnie innych czasach. Jedne dotyczą stosunków politycznych, inne międzyludzkich. Jest i o miłości, i śmierci, nienawiści, dyskryminacji, władzy, sztuce... Wszystkie mają jednak cechę wspólną: są świadectwem walki o najważniejsze wartości.

  "Przemowy niezapomniane" to literatura faktu, którą powinien przeczytać każdy obywatel świata. To książka idealna na prezent uniwersalny 😉.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
Listy niezapomniane. Tom 2 5/5 Nasza cena:
34,73 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Listy niezapomniane. Tom 2

Korespondencja godna szerszego grona odbiorców Drugi tom Listów niezapomnianych to kolejny bogaty i inspirujący zbiór korespondencji, który przypomina nam, jak wiele z tego, co ważne w naszym życiu, uwieczniamy w listach. Odkryj: ~ pożegnalną notatkę Richarda Burtona skierowaną do Elizabeth...
Speeches of Note 0/5 Nasza cena:
89,96 zł 92,74 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Speeches of Note

A richly illustrated and wonderfully eclectic collection of THE WORLD'S GREATEST SPEECHES - THE OLD, THE NEW AND THE UNSPOKEN - from the author of the international bestseller, Letters of Note. Discover speeches that altered the course of history, like NELSON MANDELA`s on the day he became South...
eBook Listy niezapomniane. Tom 2 mobi epub 5/5 Nasza cena:
39,07 zł 45,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Listy niezapomniane. Tom 2 mobi epub

Korespondencja godna szerszego grona odbiorców Drugi tom Listów niezapomnianych to kolejny bogaty i inspirujący zbiór korespondencji, który przypomina nam, jak wiele z tego, co ważne w naszym życiu, uwieczniamy w listach. Odkryj: ~ pożegnalną notatkę Richarda Burtona skierowaną do Elizabeth Taylor,...
eBook Listy niezapomniane mobi epub 0/5 Nasza cena:
34,71 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Listy niezapomniane mobi epub

Korespondencja godna szerszego grona odbiorców. Zbiór ponad stu wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości: ~ Aplikacja Leonarda da Vinci szukającego pracy, ~ Ostatni list Wisławy Szymborskiej, ~ List, w którym zabójca Johna Lennona pyta eksperta, ile może być warta...
eBook Listy niezapomniane mobi epub 0/5 Nasza cena:
29,38 zł 34,06 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Listy niezapomniane mobi epub

Korespondencja godna szerszego grona odbiorców. Zbiór ponad stu wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości: ~ Aplikacja Leonarda da Vinci szukającego pracy,~ Ostatni list Wisławy Szymborskiej,~ List, w którym zabójca Johna Lennona pyta eksperta, ile może być warta...
eBook Listy niezapomniane. Tom 2 mobi epub 0/5 Nasza cena:
39,06 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Listy niezapomniane. Tom 2 mobi epub

" Korespondencja godna szerszego grona odbiorców Drugi tom Listów niezapomnianych to kolejny bogaty i inspirujący zbiór korespondencji, który przypomina nam, jak wiele z tego, co ważne w naszym życiu, uwieczniamy w listach. Odkryj: ~ pożegnalną notatkę Richarda Burtona skierowaną do Elizabeth...
Piękna gra. Piłka nożna w obrazkach 5/5 Nasza cena:
36,48 zł 59,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Piękna gra. Piłka nożna w obrazkach

Kto strzelił najszybszego hat tricka? Gdzie znajduje się najstarszy klub piłkarski na świecie? Jaki tatuaż ma Messi na lewej łydce? Kto jest rekordzistą świata w żonglowaniu piłką? Od legendarnej Brazylii i jej niezwykłych meczów na MŚ, od najlepszych lig i ich gwiazd do najwyższych, najniższych,...
Wielka księga koszykówki 0/5 Nasza cena:
54,10 zł 69,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wielka księga koszykówki

Książka o baskecie, jakiej jeszcze nie było! Kiedy szalenie uparty i niezwykle zabawny, uzależniony od koszykówki dziennikarz bierze się za opisanie historii NBA, można oczekiwać absolutnie fantastycznej lektury. Billa Simmonsa znają miliony fanów w USA. Jego książka stała się biblią dla każdego,...
Rzeczowo o modzie męskiej. Poradnik każdego mężczyzny 3/5 Nasza cena:
30,39 zł 49,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rzeczowo o modzie męskiej. Poradnik każdego mężczyzny

Jak się ubrać na ślub przyjaciela, jak na rozmowę kwalifikacyjną? Czy spodnie powinny być jaśniejsze od marynarki? A może na odwrót? Co to jest brustasza, grenadyna, cordovan i poszetka? I dlaczego czarny garnitur wcale nie jest uniwersalny? Elegancja to nie podążanie za trendami. To przede...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula