Profil mordercy

Autor:

Paul Britton

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 5
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2018
Ilość stron
528
Wydawnictwo
Nasza cena: 33,23 zł 44,90 zł Taniej o: 26%


Ta książka zabierze Cię w podróż w głąb umysłu mordercy. Chcesz wiedzieć, co się tam kryje? Zaufaj komuś, kto zajmuje się tym tematem od dawna: Paulowi Brittonowi.

Co motywuje morderców? Dlaczego popełniają makabryczne zbrodnie i dlaczego zabijanie daje im satysfakcję? Co tak naprawdę siedzi w głowach morderców?

Na te pytania stara się odpowiedzieć Paul Britton, psycholog współpracujący z policją, od lat sporządzający portrety psychologiczne sprawców. W swojej pracy często spotyka się z różnymi dewiantami, którzy popełniali zbrodnie z różnych pobudek. Każdy z nich jest trochę inny, ale mają też cechy wspólne. "Profil mordercy" to swoiste studium dziedziny profilowania. Poznajemy tę dziedzinę w chwili jej narodzin i śledzimy jej rozkwit.

Spośród wszystkich spraw, którymi Britton kiedykolwiek się zajmował, w swojej książce opisał te najokrutniejsze i najbardziej szokujące.

Czytelnik będzie miał okazję przyjrzeć się m.in. psychopacie, który ukrywał zwłoki w ścianach swojego domu, młodocianym sprawcom bestialskiego morderstwa czy osobliwym zbieraczom, którzy tworzą kolekcje ludzkich szczątków. To właśnie dzięki pracy Brittona można było ustalić, dlaczego zabójca postąpił tak, a nie inaczej, żeby przewidzieć jego kolejny ruch. Rozwiązania czasem bywają bardzo zaskakujące.

Paul Britton jest słynnym brytyjskim psychologiem, a zarazem profilerem policyjnym. Urodził się w 1946 roku w Royal Leamington Spa. Do jego zadań należy sporządzanie portretu psychologicznego sprawcy na podstawie śladów znalezionych na miejscu zbrodni.
Recenzje (5)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  3 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Fascynująca książka, historia o początkach profilowania. Pomimo, że akcja nie jest wartka, jak w wymyślonych historiach, to i tak większość opisanych tu przypadków jeży włosy na głowie. Za to sposób pracy profilera, to ile może powiedzieć na temat sprawcy na podstawie akt sprawy-to jest niesamowite. Czyta się płynnie i ciekawie (co nie zawsze się udaje przy tego typu książkach). Jestem pod dużym wrażeniem i polecam tą lekturę wszystkim lubiącym kryminalne klimaty

  Anna Wądołowska

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Świetna książka. Polecam. Dla osób o mocnych nerwach. Książka bardzo "wciąga" szybko i przyjemnie się ją czyta.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Recenzja pochodzi ze strony [Adres usunięty]

  Czy profilowanie może stanowić dowód w postępowaniu karno-procesowym?

  Słowem wstępu powiem o zabawnym zbiegu okoliczności. Książkę Paula Brittona miałam przeczytać w ramach omawiania tematu pracy licencjackiej. Wypożyczyłam, przeczytałam kilka stron, ale jednak nie wciągnęła mnie na tyle, by w miesiąc (!) ją przeczytać w całości. Termin minął, książkę oddałam do biblioteki. Prace napisałam, obroniłam i w pewnym momencie zaczęłam żałować, że nie skończyłam tej książki. Nie miałam też czasu, by iść i ją ponownie wypożyczyć. Tak więc żałowałam, żałowałam. Kilka dni później dostałam informację o wznowieniu i możliwości otrzymania egzemplarza recenzenckiego. Cudownie złożyło się to w czasie.

  „Gdy Lynda Mann szła w poniedziałkowy wieczór Czarną Ścieżką, niosła z sobą bagaż doświadczeń, które ją ukształtowały i które sprawiły, że zachowała się w określony sposób, gdy zetknęła się z mordercą. Czy uciekała? Czy się zdenerwowała? Czy była bierna?”

  Wracając do tematu, to dziś napiszę wam co nieco o profilowaniu kryminalnym. Moje wrażenia będą dotyczyły nie tylko mojego podejścia do tego zagadnienia, ale również – a raczej przede wszystkim – wrażeń z książki.

  Paul Britton to niewątpliwie ważna postać w historii profilowania. Można nawet powiedzieć, że jest ON w tym temacie pionierem, choć za ojca profilowania uważa się oczywiście J. Brussela. W swojej książce opowiada nam o istotnych elementach swojej biografii, które uczyniły go profilerem. O sprawach, w których był poproszony o sporządzenie profilu. O przestępstwach, które potrafiły ciągnąć się latami. O praktycznym zastosowaniu badania cech, osobowości i zachowania przestępcy.

  „Kiedy tworzyłem profil psychologiczny – wyjaśniłem – mówiłem o sprawcy w kategoriach ogólnych: nie mogłem podać dokładnej daty urodzenia, koloru oczu ani stanu uzębienia. Mówiłem o rzeczach bardzo prawdopodobnych, ale nie absolutnie pewnych.”

  Pisząc pracę wiedziałam, że będę chciała obalić tezę zawartą w pierwszym zdaniu recenzji, bowiem nie wierzę w precyzyjność tej metody. Uważam, że nie ma możliwości, by dokładnie wytypować winnego na podstawie własnych domysłów, wskazując jego cechy, sposób bycia, środowisko, stan cywilny i wygląd mieszkania. Owszem, można próbować zawęzić krąg podejrzanych, ale nie ma opcji, by wskazać dokładne cechy sprawcy, które idealnie się sprawdzą z faktycznym charakterem. A Paul Britton próbuje nam przekazać, że za każdym razem idealnie trafiał w punkt (jeśli więcej o nim poczytamy, to dowiemy się, że tak nie było), przez co możemy traktować go jako bohatera, na którego się wykreował.

  Ponadto cała ta niełatwa droga od zwykłego pracownika różnych dziedzin do psychologa, aż w końcu profilera, jest opisana w sposób zagmatwany i drobiazgowy. Więcej uwagi poświęconej jest autorowi niż temu co robił dla pomocy w śledztwie. Całość wydaje się egoistyczną próbą wmówienia wszystkim, że gdyby nie ON – nie byłoby rozwiązanych spraw. Czasami miałam wrażenie, że ma rację. Że taki zbiór cech będzie posiadał winny. Potem jednak Britton opisywał na przykład dokładnie jego ubiór i pojawiały się wątpliwości.

  „Na przykład stwierdzono, że mordercy o wyższym stopniu inteligencji są zazwyczaj lepiej zorganiowaniu i bardziej metodyczni.”

  – mówiąc o takich kwestiach sprawcy, Paul Britton (i wszyscy inni profilerzy) posługują się ogólnie przyjętymi normami, stworzonymi już dawno modelami przestępców. Jednak Bogdan Lach powtarza, a ja mu wtóruję – Każda zbrodnia jest inna. I należy powstrzymać się od generalizowania. Całe szczęście autorowi jest do tego daleko.

  Minusem książki jest styl autora. Chaotyczny, wręcz ciężki. Naprawdę długo zajęło mi przeczytanie tej książki, bowiem szybko nudziłam się przedstawionymi tu faktami. Gdyby były ułożone, gdyby były napisane ciekawie – zmieniłabym może zdanie na temat samej tej metody. A tymczasem mam wrażenie, że jeszcze bardziej się od niej oddalam. Bo historia Paula Brittona przypomina niezwykłą opowieść, w którą trudno jest uwierzyć.

  Do Paula Brittona policjanci przychodzą błagając, by im pomógł. W Polsce ta metoda jest tak mało rozwięta, że osobami, które najbardziej w nią wątpią są właśnie służby bezpieczeństwa. I nie ma się im co dziwić – w końcu jest tutaj duże prawdopodobieństwo pomyłki, wskazania złego tropu i dodanie mnóstwa pracy policji. Jeśli profiler ulegnie sugestiom lub własnym emocjom, to z góry skazany jest na porażkę. A niestety każdy jest tylko człowiekiem, dlatego też profilowanie nie może stanowić dowodu w postępowaniu.

  Ogromnym plusem Profilu mordercy jest wykazanie kolejnych kroków w typowaniu. Nie ma tak, że pojawia się zbrodnia, a na następnej stronie czytamy już o jej rozwiązaniu. Poznajemy metody, jakimi kieruje się autor. Może nie są one w wystarczający sposób rozwinięte, wyglądają raczej jak zaczerpnięte z podręcznika dla profilerów, ale jednak. Możemy się dowiedzieć w jaki sposób powstaje profil. A o to chyba chodzi w tej książce przede wszystkim.

  W SKRÓCIE:

  Plusy: Ciekawe metody profilowania. Ogólny zarys tej dziedziny naukowej. Możliwość poznania „ciekawszych” i różnorodnych zbrodni dokonanych w Anglii. Fani tematu znajdą tu naprawdę dużą dawkę wiedzy.

  Minusy: Chłodny i chaotyczny styl. Fakty przedstawione w sposób mało prawdopodobny, choć wiem, że muszą być prawdziwe – przecież to biografia autora. Mimo wszystko ciężko mi to przełknąć jako realny wpływ na śledztwa.

  Dla kogo: Podsumowując jest to lektura ważna, jeśli kogoś naprawdę interesuje temat profilowania czy historie kilku popełnionych przestępstw. Jeśli chcecie przeczytać po prostu coś ciekawego, ale napisanego przystępnym i łatwym do przyswojenia językiem – odradzam lekturę.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Po wspaniałym Mindhunterze przyszedł czas na „Profil Mordercy” Paula Brittona. Odrazu powiem, że pomimo tematyki książki tak naprawdę różnią się od siebie. Mindhunter to można powiedzieć historia Douglasa taka trochę biografia włączając w to opisy odczuć czy przemyśleń, natomiast Britton przedstawia nam więcej zbrodni więcej powiedzmy sobie naukowych faktów dotyczących profilowania co też jest świetne. Paul Britton to psycholog profiler mieszkający w Wielkiej Brytanii, to że z wykształcenia jest psychologiem sprawia, że książka wypełniona jest tą psychologią, czyli zawiera dogłębne analizy portretów psychologicznych morderców co jest bardzo ciekawe w odniesieniu do danej zbrodni. Naturalnie polecam bo jest to pozycja obowiązkowa do tego książka prawie naukowa, którą czyta się z dużą lekkością bez zażenowania. Czytając wypaliłam paczke papierosów i nawet nie wiedziałam kiedy, tak wciągneła mnie książka „Profil Mordercy”

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  "Nie zabieram pracy do domu, lecz za każdym razem zostawiam cząstkę siebie na miejscu zbrodni. Zastanawiam się tylko, czy któregoś dnia nie zabraknie mnie zupełnie i czy będzie miał kto wrócić do rodziny."

  Długo zapoznawałam się z książką, nie wynikało to z jej złej jakości, choć chaotyczny styl narracji nie należy do mocno wciągających, czy nużącej tematyki, lecz przede wszystkim ze sporego ciężaru przestępstw, bezwzględności morderców, intensywności opisów ludzkich tragedii. Ale taki właśnie jest prawdziwy obraz wynaturzeń niektórych ludzkich umysłów, a zanurzanie się w nich, wykorzystanie psychologii w pracy śledczej ma pomóc w szybkim złapaniu sprawcy. Zrozumienie stymulacji, motywacji i przyczyn zachowań jest trudne, dokonywane przez oprawców wybory to efekt kulminacji wielu drobnych zdarzeń i okoliczności przypadkowo zbiegających się. Sztuką jest wniknąć w psychikę przestępców, zgłębić i opisać ją.

  Paul Britton, brytyjski psycholog, przybliża zawód profilera kryminalnego, ukazuje własną ścieżkę zawodową, prezentuje zdobyte doświadczenia, podkreśla ciążącą odpowiedzialność i konieczność wyrzeczeń podczas wspomagania pracy detektywów. Książka przytłacza szczegółowością informacji niekoniecznie wnoszących coś istotnego do omawianych spraw. Z jednej strony mamy wrażenie jakbyśmy zapoznawali się z policyjną dokumentacją, wikłali się w nadmiar danych, a z drugiej ciekawie wyłuskuje się istotne fragmenty przy tak drobiazgowo nakreślonym tle. Liczyłam na większą porcję psychologicznej wiedzy, jak szkice zindywidualizowanych technik wspartych konkretnymi przykładami, odsłanianie nie tylko zawiłości, ale też tajników przygotowywania psychologicznego portretu mordercy. Zrozumiałym jest, że ujawnianie arkanów zawodu mogłoby pomóc ewentualnym przestępcom, lecz zbytnia pobieżność w omawianiu zagadnień znacząco obniża satysfakcję czytelniczą. Miłośnicy kryminałów chętnie sięgną po książkę, jednak niewiele wyciąga się z niej, być może to kwestia tego, że książkę napisano dwadzieścia lat temu, a od tamtych czasów znacząco zmieniło się publicity zawodu profilera, stał się bardziej powszechny, wszedł do wielu książek i filmów, nie jest już tak owiany zagadkowością i tajemniczością.

  [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Paul Britton
 • Wydawnictwo Znak
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2018
 • Ilość stron: 528
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788324048144
 • Język: polski
 • Podtytuł: Prawdziwa historia jednego z najsłynniejszych profilerów
 • Oryginalny tytuł: The Jigsaw Man
 • ISBN: 9788324048144
 • EAN: 9788324048144
 • Wymiary: 14.5x20.5x3.2 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Klejnoty arystokratki 5/5 Nasza cena:
13,41 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Klejnoty arystokratki

Najnowsza powieść Danielle Steel. Absolutna klasyka powieści obyczajowej.ABSOLUTNA KLASYKA POWIEŚCI OBYCZAJOWEJMłoda prawniczka Jane ma wrażenie, że znalazła się na życiowym zakręcie: jej związek przechodzi kryzys, a praca nie dostarcza zbyt wielu wrażeń. Aż do dnia, gdy musi zająć się niezwykłą...
Helikopter 4/5 Nasza cena:
29,30 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Helikopter

Najbardziej zuchwały napad w historii Skandynawii! Przeczytaj, zanim obejrzysz na Netflixie! Czegoś takiego Szwecja nie widziała. 22 września 2009 o 5:15 na dachu najbardziej niedostępnego budynku w Sztokholmie wylądował helikopter. Dwadzieścia minut później było już po wszystkim. Pod okiem policji...
Adam 5/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Adam

W miłości, jak w bajkach, wszystko jest możliwe. Adam nie zaznał w życiu szczęścia. Po trudnym dzieciństwie i tragicznej śmierci matki trafił do domu tymczasowego, żeby doczekać osiemnastych urodzin. Później miał być zdany sam na siebie, sam stawiać czoła swoim lękom, koszmarom i niebezpieczeństwu...
Już nie żyjesz 4/5 Nasza cena:
28,52 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Już nie żyjesz

TA KSIĄŻKA NIE UCHRONI CIĘ PRZED ŚMIERCIĄ ALE MOŻE CIĘ UCHRONIĆ PRZED GŁUPIĄ ŚMIERCIĄ Co by się stało, gdybyś został prawdziwą ludzką kulą armatnią? Albo gdybyś znalazł się w samym środku roju komarów? Czy mógłbyś pokonać wodospad Niagara w beczce i pozostać żywym? Ile ciasteczek mógłbyś zjeść,...
Zamień chemię na energię 0/5 Nasza cena:
25,23 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zamień chemię na energię

Najbardziej energetyczna książka roku! Żyjesz w pośpiechu i chcesz solidnej porcji składników odżywczych? Szukasz zdrowej przekąski dla dziecka? Wybierasz się w góry lub na spacer i chcesz zapakować do plecaka lekki, zdrowy posiłek? Jesteś po treningu, a twoje mięśnie potrzebują regeneracji? Julita...
Bohaterowie z przypadku 0/5 Nasza cena:
27,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bohaterowie z przypadku

Czasem nawet od zwykłych ludzi los żąda niezwykłego bohaterstwa... Piękny, majowy poranek na nowojorskim lotnisku. Dwa samoloty właśnie przygotowują się do startu. W punkcie kontroli bezpieczeństwa asystentka Bernice znajduje kartkę z dziwną wiadomością. Przełożony ignoruje obawy Bernice, ale...
Seans w Domu Egipskim 5/5 Nasza cena:
28,55 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Seans w Domu Egipskim

Maryla Szymiczkowa, Jacek Dehnel, Piotr Tarczyński. "Seans w Domu Egipskim". Profesorowa Szczupaczyńska na tropie nowej zbrodni. Dekadencja, wirujący stolik i zbrodniarz z zaświatów. Jesień roku 1898. W Genewie zamachowiec wbija pilnik w serce cesarzowej Sissi, a do Krakowa przybywa Szatan –...
Dziewczyna, którą kochałeś 0/5 Nasza cena:
13,41 zł 14,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziewczyna, którą kochałeś

Nowa powieść autorki bestsellerowych Zanim się pojawiłeś i Kiedy odszedłeś.Ten portret to moja ulubiona rzecz w całym domu. Właściwie na całym świecie. Przypomina mi o dziewczynie, którą kiedyś byłam. Która nie martwiła się na okrągło. I która potrafiła się bawić, po prostu… robiła różne rzeczy. O...
Francuskie lato 5/5 Nasza cena:
27,79 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Francuskie lato

Wow! Po prostu wow. Jeśli podobało wam się „Zanim się pojawiłeś” Jojo Moyes, to na pewno pokochacie „Francuskie lato”. – „The Sunday Times”   Poruszająca i inspirująca opowieść dla wszystkich, którzy zakochali się w powieściach Jojo Moyes. Zmęczona niedojrzałością swojego chłopaka, Jessica opuszcza...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula