Profesor Stoner

Autor:

John Williams

Średnia: 5.0 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Format
14.3x20.5cm
Rok wydania
2014
Wydawnictwo
Ilość stron
280
Inne wersje (1)
Outlet, Książka, op. twarda
za 19,00 zł
Nasza cena: 32,30 zł 38,00 zł Taniej o: 15%

„To pewnie najbardziej fascynująca książka, na jaką się natknęliście”. TOM HANKS
Arcydzieło literatury światowej! Powieść na tyle uniwersalna, że stała się światowym bestsellerem 20 lat po śmierci autora!
„Ta książka zasługuje na miano klasyki”. The Guardian
William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego zakochuje się w angielskiej literaturze i wsiąka w akademickie życie, tak odmienne od dotychczasowej jałowości.
Jednak to tylko chwilowy uśmiech losu. Z biegiem lat Stoner doświadcza szeregu rozczarowań: małżeństwo z „odpowiednią” familią odgradza go od własnych rodziców, jego kariera staje się dokuczliwa, żona i córka oddalają się od niego, a doświadczenie ożywczej miłości kończy się groźbą skandalu. Zagłębiający się w sobie profesor Stoner odkrywa stoicki spokój przodków i konfrontuje się z konieczną samotnością.
Błyskotliwa i głęboko poruszająca powieść Johna Williamsa to dzieło znakomitego stanu umysłu. William Stoner wyłania się z niego nie tylko jako archetyp Amerykanina, ale także jako nieprawdopodobnie egzystencjalny bohater.
Recenzje (3)
 1. Super Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Ta skromna ksiażka napisana prostym i eleganckim jezykiem ma dużą siłę rażenia. Po przeczytaniu napewno zostanie w pamięci i zmusi do reflesji.

  Bohater, William Stoner od dzieciństwa nawykły do cieżkiej pracy w gospodarstwie rodziców, po ukończeniu średniej szkoły trafia na Uniwersytet Missuri z zamiarem studiowania nauk agrarnych w r 1910. Mieszka u wuja zarabiajac u niego w gospodarstwie na wikt i opierunek W toku studiowania zmienia zainteresowania i kończy studia humanistyczne. Zostaje na uczelni . Po doktoracie i publikacji zostaje profesorem nadzwyczajnym i poswięca się pracy dydaktycznej.

  Małżeństwo okazuje sie toksyczne. Córka stopniowo oddala się pod wpływem matki. Na uczelni jest sekowany przez przełożonego, ale wspierany przez dziekana - kolegę ze czasów studenckich. W wyniku intryg rozstaniem kończy sie "porozumienie dusz" i romans Stonera z sympatyczną doktorantką..

  Stoner wszystkie te przeciwnosci znosi cierpliwie, ze stoicyzmem. Powoli podupada na zdrowiu. W wieku sześćdziesieciu lat zapada na chorobe nowotworową, odchodzi na emeryturę i umiera.

  Jego zycie było zwyczajne, pełne cieżkiej pracy, pełne roczarowań i goryczy, które znosił cierpliwie ze stoickim spokojem.

  Jego powołaniem było nauczanie, któremu poswiecił sie bez reszty. Dał temu wyraz w mowie pożegnalnej dziękując wszystkim, że mógł uczyć.

  Wśród moich nauczycieli akademickich i nieakademickich też moge wskazac takich niby zwyczajnych ale jakze kochanych profesorów. Zachowam ich we wdziecznej pamieci do końca

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Są takie książki, które wydane xx lat temu zostały zapomniane i dopiero po pewnym czasie wznowione podbijają serca czytelników na całym świecie. Profesor Stoner właśnie do takich pozycji należy. Autorem książki jest nie znany szerzej wykładowca jednego z collegów w Teksasie. Jego dorobek pisarski jest niewielki, ale Profesorem Stonerem udowodnił znane powiedzenie, iż nie ilość, a jakość się liczy.

  Bohater spisanej na 280 stronach historii, William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Rodzice nie wykształceni, postanowili jednak zapewnić lepsze życie synowi. William w jedynym garniturze z kilkoma dolarami w garści w 1910 roku przenosi się do nowego świata, zaczyna studiować agronomię. Ta decyzja zmieni całe jego życie. Jak się szybko okazuje, los ma wobec niego inne plany. Młody człowiek zakochuje się bowiem w słowie pisanym, w książkach, w literaturze. Ta miłość zawładnie nim w 100% i zdeterminuje całe dalsze życie. Miałam wrażenie, iż oddając swoje serce literaturze Stoner wyczerpał się emocjonalnie, nie potrafił okazać uczuć, ani o nie walczyć. Jednak ponieważ w życiu nigdy nie ma niczego na stałe, nic nie jest pewne, a i szczęście może nam być dane na moment, Stoner obok radości doświadcza także dramatów, rozczarowań. Zaaranżowane małźeństwo z odpowiednią partią okazuje się katastrofą i wielkim jarzmem. A to co najgorsze jeszcze przed nim.

  Doskonale napisana powieść, wspaniale przedstawiony człowiek próbujący godzić się z losem, szukający szczęścia, ale i sensu w życiu, człowiek starający się żyć porządnie, dobrze, w zgodzie ze wszystkim, co w życiu istotne.

  Profesor Stoner, to smutna, nawet momentami bardzo smutna, tragiczna, ale niezwykle prawdziwa i ważna powieść. To opowieść o człowieku, o przemijaniu, o sensie życia, o smutku i radości.

  Na koniec autor serwuje nam takie mądre zdanie:

  Marzył o prawości i czystości absolutnej, a znalazł kompromis i obezwładniającą trywialność. Wymarzył sobie mądrość, a po wielu latach znalazł ignorancję.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Początkujący Recenzent
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Pochylmy się nad losem biednego pisarza. Takiego, któremu rodzi się w głowie wspaniała historia, opowieść wieloznaczna i głęboka, lecz przy tym tak irytująco niewdzięczna, że zainteresować kogokolwiek jej zarysem byłoby osiągnięciem niezwykle prestiżowym. John Williams nadał życie pozornie prostej fabule, tematycznie wręcz nieatrakcyjnej, bo przekrój życia anonimowego profesora – niechby chociaż była to persona realna i sławna! – nie jest pierwszym skojarzeniem, gdy myślimy o porywającej książce. A jednak coś wyjątkowego zadziało się w "Profesorze Stonerze", że podczas lektury milkły wszystkie szmery z otoczenia, a po głowie maszerowały mi setki myśli. Żeby tyle wycisnąć z prozaicznej opowieści, trzeba chyba… mieć niebywały talent?

  Jak na książkę, która „pisarską pasję ukrywa pod sztafażem chłodnej, klarownej narracji”*, dzieło Williamsa błyskawicznie pochłania uwagę czytelnika i nie oddaje jej aż do ostatniego zdania. Czyni to w kontekście historii życia pewnego profesora, który dorastał w farmerskiej rodzinie, ale na studiach rolniczych zakochał się w literaturze angielskiej realizowanej w ramach dodatkowych zajęć. Autor w stonowanych i pełnych językowej elegancji słowach relacjonuje losy Stonera, jego młodość, przyjaźnie na uczelni, karierę naukową, sytuację rodzinną, problemy małżeńskie i wiele innych przejawów życia, które mogą dotyczyć każdego szarego człowieka. Co więc sprawia, że powieść mająca pięćdziesiąt lat, do tej pory zapomniana przez polskich wydawców, nagle wdziera się do mojej świadomości i zabiera kilka godzin z życia, ubogacając je i dopełniając? Przyczyna jest oczywista – i zaznaczam, że nieczęsto z czystym sumieniem używam tego argumentu w recenzjach – to po prostu inteligentna powieść.

  John Williams w swoim najbardziej osobistym dziele dużo czepie z własnych doświadczeń wykładowcy Uniwersytetu Denver. Być może dlatego środowisko akademickie zarysowane zostało z ogromnym pietyzmem – czuje się moc tych murów, niemal słyszy szuranie podeszew po wypastowanej podłodze, widzi się profesorów siedzących przy swoich biurkach, skrytych w słabym świetle lampek i wczytujących się w grube, zakurzone księgi. Inaczej wyglądał uniwersytet w czasach młodości Stonera, gdy w piątkowe popołudnia opuszczał go, kierując się z dwoma przyjaciółmi do baru na piwo i długie rozmowy, inaczej w przyszłych latach, kiedy Stoner wykładał. Muszę przyznać, że uczelniany klimat oddano perfekcyjnie, amerykańska akademickość zawsze frapuje i wciąga, a tutaj, wzbogacona o historyczne tło dwóch wojen światowych czy wielkiego kryzysu, stanowi pełną paletę przecinających się żywotów, przychodzących i odchodzących, zespolonych wspólnym przeznaczeniem. Gdzieś pośród dylematów życia tkwi Stoner – „wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie”** – postać dźwigająca każdy drobny element powieści. I niech ktoś spróbuje zaprzeczyć, że to właśnie nie kreacja pana profesora czyni tę historię wielką!

  Każda biografia, nawet fikcyjna, zrzuca cały ciężar wrażeń na barki głównego bohatera. Tytułowa postać wzbudza tak wiele emocji, że mimo kurtuazyjnej narracji wodzi czytelnika za nos i zmusza do utożsamiania się ze Stonerem. Przez karty powieści przemyka gorzki tragizm postaci – profesor zawsze wiedział, co go czeka, z takim przeświadczeniem żył, z bolesnym stoicyzmem, niezłomnością i zgodą na każde zło. Nawet jeśli jakieś zdarzenie było go w stanie zaskoczyć, przyjmował je z rezerwą i typowym dla siebie dystansem. Człowiek dający świadectwo istoty humanizmu, którego przeznaczeniem była miłość – do książek, pełnej wyrzutów żony, młodej doktorantki w objęciach płomiennego romansu, do każdego przejawu życia – musiał ją porzucać i pokonywać lata z opuszczoną głową. Dostrzegałem w czynach tego człowieka jakąś ironię losu. Stoner miał w sobie ogromne pokłady miłości, czuje się do niego sympatię, ale chyba profetyczne są słowa jego przyjaciela z młodości, że nie do końca umiał żyć. A może potrafił, a życie stawiało go przed zbyt trudnymi zadaniami, którym nie umiało sprostać zwyczajne, bezinteresowne dobro profesora? O tym na pewno będziecie myśleć po przeczytaniu książki.

  Prawdą jest, że chwilami przeszkadza nieporadność bohaterów w komunikacji z innymi ludźmi, jakby była przesadzona, a w moich notatkach, spisywanych za każdym razem, gdy planuję poddać recenzji jakiś literacki twór, pojawiały się nerwowe zdania, w których wyrzucałem Stonerowi bycie życiowym nieudacznikiem bez zdolności walki o swoje (przy niektórych scenach małżeńskich można dostać białej gorączki!), lecz takie fragmenty tylko podsycają lekturę. Największym atutem prozy Williamsa jest siła oddziaływania – żadne słowo narratora nie pozostaje obojętne, świat powieści rozrasta się w naszej wyobraźni, bohaterowie wychodzą z chropawej powierzchni papieru i mówią do nas, a my uważnie słuchamy. To zasługa pięknego słowa, dziś towaru ewidentnie deficytowego. "Profesora Stonera" nie dopełnia sama fabuła, ale właśnie sposób, w jaki jest podawana, jak w dobrej, dopiero odkrytej restauracji, a nie w barze szybkiej obsługi. Autor płynnie przechodzi z pola domowych i rodzinnych problemów do życia uczelnianego – te dwa obszary naturalnie się przenikają. Nie zabrakło też miejsca na literacką ekwilibrystykę: ślub Stonera, który jest zapowiedzią serii małżeńskich nieporozumień, opisano w konwencji snu, a bohater pamięta z niego tylko urywane sceny, i to one trafiają do czytelnika. Jakby ta nierzeczywista atmosfera zwiastowała smutek, żal i rozgoryczenie. Właśnie, "Profesor Stoner" jest powieścią z goryczą, lecz jej ostateczne znaczenie może być różne – ktoś zobaczy w bohaterze nieszczęśnika, który zaprzepaścił życie, ktoś inny, jak sam autor, mężczyznę z uporem realizującego się i prowadzącego żywot cichy, pełen potknięć, ale ostatecznie udany. Taka paleta odczytań dowodzi, że do prozy Williamsa się wraca.

  O czym więc jest ta książka? W pewnym momencie przyjaciel mówi bohaterowi, że sytuacja, w jakiej się znajdują – uczelnia, studiowanie – to jest jak życie klasztorne, powolne dogasanie. I może właśnie o takim powolnym dogasaniu życia niepewnego człowieka jest ta książka. O duszy, powtarzalności losu, przeżywaniu i miłości, a także siłach, które działają na nią destrukcyjnie. Książka o egzystencji tak nieokreślonej, jak nieokreślone są myśli po jej ukończeniu. Wreszcie o uciekających przyjaźniach, mijających chwilach, trudnych wyborach i stopniowym lepieniu swojego żywota, który – co smutne – zawsze pozostaje taki sam. Przy tej całej uczuciowej tyradzie to też proza dostarczająca ogromu przyjemności. Czyta się bardzo szybko, słowa przepływają przed oczami, sprawnie budując opowieść; prozaiczną, ale równocześnie ciekawą i skomplikowaną, będącą udramatyzowaniem przeciętnie porywającej tematyki. Postarajcie się tylko nie znienawidzić Stonera i odnaleźć w jego życiu sens, bo czasem będzie to wymagało dodatkowego wysiłku. Gdy już to zrobicie, o piękne wrażenia bądźcie spokojni. Może nawet ta zewnętrzna oschłość nie przeszkodzi wam w tym, by nad losem pana profesora uronić łzę?

  * ze wstępu Johna McGaherna

  ** Mikołaj Sęp Szarzyński – Sonet IV

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Bruliony Profesora T. 0/5 Nasza cena:
33,15 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Bruliony Profesora T.

Wznowienie pasjonującej powieści Józefa Hena, w której wątki miłosne mieszają się z intrygą kryminalną i szpiegowską, a także historią Rosji! Jest rok 2005. Profesor Jefferson Thompson z Indianapolis, pięćdziesięcioletni slawista, który przed laty studiował w Moskwie, ożenił się z Uzbeczką i...
Dziennik profesora nadzwyczajnego 0/5 Nasza cena:
29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dziennik profesora nadzwyczajnego

"Pojawiło mi się w głowie coś. Zadzwoniłem do znajomego lekarza, specjalisty intensywnej opieki. Szybko zdiagnozował i nazwał ten przypadek. W mózgu powstał projekt. Trzeba go przekształcić w grant. Proste. W tym się wyraża nowoczesność, chyba nauki. Także gospodarki. Zreformuję gospodarkę....
Profesor Stoner 5/5 Nasza cena:
19,00 zł 38,01 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Profesor Stoner

„To pewnie najbardziej fascynująca książka, na jaką się natknęliście”. TOM HANKS Arcydzieło literatury światowej! Powieść na tyle uniwersalna, że stała się światowym bestsellerem 20 lat po śmierci autora! „Ta książka zasługuje na miano klasyki”. The Guardian William Stoner urodził się u schyłku XIX...
Genialna przyjaciółka. Tom 3. Historia ucieczki 0/5 Nasza cena:
33,15 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Genialna przyjaciółka. Tom 3. Historia ucieczki

Elena i Lila, przyjaciółki znane czytelnikom z Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska, to młode kobiety. Bardzo szybko musiały dorosnąć. Lila wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, ma małego synka, porzuciła męża i dostatnie życie, pracuje w fabryce w bardzo ciężkich warunkach. Elena...
Zalecenia na wypadek upałów 0/5 Nasza cena:
31,45 zł 37,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Zalecenia na wypadek upałów

Jest lipiec 1976 roku. Londyn ogarnęła fala upałów. Nie padało od miesięcy, w ogrodach roi się od mszyc, wodę bierze się z hydrantów, a Robert Riordan oznajmia swojej żonie Gretcie, że idzie za róg kupić gazetę. Już nie wraca. Poszukiwania Roberta sprowadzają z powrotem do domu dzieci Gretty - dwie...
Miłośc i lasy 0/5 Nasza cena:
18,00 zł 36,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłośc i lasy

Bénédicte Ombredanne, nauczycielka francuskiego w liceum publicznym w Metzu, dokłada wszelkich starań, by poznać Erika, autora książki, która odmieniła jej życie. Podczas spotkań w paryskiej kawiarni i w mailach, zaczyna się zwierzać autorowi, wyjawia mu najbardziej intymne sekrety ze swojego...
O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla 5/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

O dziewczynce, która połknęła chmurę tak wielką jak wieża Eiffla

Poruszająca i poetycka lekcja miłości. Miłość uskrzydla. Czy jesteś gotowy do lotu? Dla Providence Dupuis, życie jest trochę jak majonez: im więcej energii wkładasz w jego kręcenie, tym większa szansa, że będzie udany. Gdy młoda, ładna listonoszka z Paryża wybiera się do Afryki, by przywieźć...
Suflet 5/5 Nasza cena:
31,37 zł 36,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Suflet

Przepis na miłość, przepis na szczęście, przepis na siebie.Troje rozdartych bohaterów, trzy wielkie miasta oddalone od siebie o tysiące kilometrów, trzy ludzkie losy, trzy różne, a jednak podobne sposoby radzenia sobie z nieoczekiwaną i nad wyraz bolesną stratą. Łączy ich zamiłowanie do jedzenia i...
Nie wszystko stracone 0/5 Nasza cena:
19,00 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nie wszystko stracone

Nietrudno zakochać się w ślicznym irlandzkim miasteczku Redstone. Leżące na przedmieściach tętni życiem, mieszkańcy przyjaźnie witają się ze sobą i przystają na pogawędkę, w sklepach i kawiarniach panuje gwar. W tej sielankowej atmosferze Frankie i Peggy zmagają się z mniej lub bardziej codziennymi...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula