Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Autor:

Tom Phillips

Średnia: 4.2 Ilość ocen: 6
Wysyłka w
3-5 dni + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Rok wydania
2020
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 31,44 zł
Audiobooki mp3
za 32,18 zł
Nasza cena: 31,07 zł 36,99 zł Taniej o: 16%

Po tym, gdy dowiedzieliśmy się, jak spieprzyliśmy wszystko, teraz mamy okazję poznać najgenialniejsze kłamstwa, jakie tylko ludzkość potrafiła stworzyć - czyli nowa książka Toma Philipsa!

Kłamstwa i unikanie prawdy są po prostu zakorzenione głęboko w ludzkiej naturze - boimy się wyznać prawdę z powodu konsekwencji lub - kłamstwo jest po prostu wygodniejsze i bardziej chwytliwe dla ogółu. Niektóre kłamstwa są po prostu uzasadnione - wszak, wymyślając niestworzone historie, znajdując poparcie dla tych historii rozmaitymi dowodami, można po prostu "uratować skórę". Czym są jednak kłamstwa XXI wieku w epoce, gdzie każdą tezę można zweryfikować w kilka minut, dzięki wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę? Czy ludzkość była kiedyś bardziej prawdomówna? Antyszczepionkowcy i płaskoziemcy nie wierzą nikomu, kto śmie kwestionować ich własne teorie.

Głowy państw (w tym najpotężniejszych mocarstw) w swych przemówieniach wygłaszają niezliczone rodzaje bredni. Do cholery! Co się dzieje z tym światem? Ależ chwileczkę - przecież my nie jesteśmy lepsi. Czyżby nigdy nie zdarzyło nam się kłamać? Bądźmy szczerzy - bez kłamstw życie byłoby po prostu trudne. A także nudne, ponieważ wtedy nie mielibyśmy sposobności czytać tej książki! Przeczytajcie o rzeczach absurdalnych i nieprawdopodobnych, a mimo to - rzeczach, w które wierzą tysiące, jak nie miliony osób! Począwszy od Wielkiej mistyfikacji księżycowej, mitycznych krainach, propagandzie wojennej, tuszowaniu katastrof, polowaniu na czarownice, widmowych statkach kosmicznych czy - kończąc wreszcie - jak oszukujemy samych siebie na co dzień!


Opinie o książce

Tom Phillips to bardzo mądry i zabawny facet.

Greg Jenner, autor książki "Milion lat i jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego"

Niesamowicie zabawna.

Mark Watson, komik

Błyskotliwa!

Sarah Knight, autorka "Magii olewania"

W mrocznych czasach pocieszające jest to, że zawsze byliśmy gromadką pieprzonych bezmyślnych bałwanów.

Stuart Heritage, autor "Don’t Be a Dick, Pete"


O autorze

Tom Philips jest brytyjskim dziennikarzem, komikiem i autorem książek, a także redaktorem internetowego serwisu Full Fact, czyli niezależnej i cenionej organizacji zajmującej się badaniem prawdziwości faktów i obalaniem wszelkich bzdur. Do jego innych dzieł należy "Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko", czyli zabawny i przede wszystkim pouczający zbiór przykładów ludzkiej głupoty i ignorancji, dzięki któremu zapomnimy o własnych, pozornie głupich zachowaniach.

Recenzje (6)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy czujecie się czasem okłamywani? Uważacie, że przedstwiona rzeczywistość różni się od tej prawdziwej? Ale czym jest prawda? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Tom Phillips. Jednak nie jest to sztywna książka, jakby można było się spodziewać!

  Autor lekko i z humorem postanawia odkryć korzenie prawdy i kłamstwa, bo okazuje się, że ludzie uwielbiają kłamać. Jedni dla prestiżu, drudzy dla korzyści, ale są też tacy, którzy kłamią dla żartu. W dodatku okazuje się, że kłamstwo jest bardzo żywotne i nawet sprostowania mogą nie pomóc.

  "Media nas oszukują, mapy nas okłamują, oszuści robią nas w konia, politycy nami manipulują, biznesmeni nas okradają, a szarlatani nas zabijają."

  Książka jest podzielona na rozdziały z różnymi zagadnieniami. Jest sporo dat, faktów historycznych, nawiązań do znanych afer, jednak ta naukowa tematyka została przedstwiona w sposób lekki i z humorem. Owszem, jeśli porównamy ją do pierwszej książki autora, okaże się, że ta jest cięższa i bardziej wymagająca, ale to też dzięki trudniejszemu tematowi. Autor jednak postarał się, żeby nas nie zanudzić, bo zagadnienia są naprawdę ciekawe. Możemy ją potraktować jako zbiór anegdot, czytać rozdziałami, po trochę.

  "Prawda" podobała mi się może trochę mniej niż "Ludzie", jednak bawiłam się przy niej bardzo dobrze. Odpowiada mi humor, podejście do tematu i styl autora, przeczytałam ją z zaciekawieniem i jestem zaskoczona rolą Benjamina Franklina w tej publikacji. Ale o co dokładnie chodzi, musicie przeczytać sami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor podchodzi do całej tej tematyki na luzie, a jednak porusza naprawdę istotne kwestie, które dają nam do myślenia. I zapewne sam nie podjąłby się tego typu tematów, gdyby sam nie widział w nich powagi i konkretów, które są istotne w dziejach ludzkości. Książki tego autora śmiało mogłabym polecić osobom, które przepadają za nieznanymi faktami, mają otwartym umysł, ale jednocześnie z lekkim przymrużeniem oka traktują pewne wady ludzi jako całego gatunku. Ciekawe, wciągające, przyjemnie napisane – zdecydowanie takimi słowami można określić dwie publikacje Toma Phillipsa. Czekam na więcej!

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor w ośmiu rozdziałach przedstawia nam różnorakie sposoby na ujęcie prawdy i kłamstwa, zaznaczając przy tym, że najczęściej prawda... jest po prostu nudna. "Zanim prawda włoży buty, kłamstwo obiegnie Ziemię" - powyższa publikacja wielokrotnie pokazuje, jak bardzo prawdziwe jest to powiedzenie. Phillips zapoznaje nas z różnymi sposobami na wciskanie kitu, kłamanie, obchodzenie prawdy, ściemnianie czy naginanie rzeczywistości, przytaczając mniej lub bardziej znane przykłady z przeszłości. Ludzie nietoperze, fałszywe nekrologi, nieistniejące państwa, zmyślone pasma górskie czy polowania na czarownice to tylko niewielka część przykładów kłamstw, które - jak pokazuje historia - trochę wymknęły się spod kontroli.

  Wiedza jest tu przystępnie podana, w prosty sposób przedstawiając nam kolejne sytuacje dotyczące różnych oszustw, psikusów, fałszerstw, kłamstw i przekrętów, których autorami byli nasi przodkowie. Z początku nie mogłam się wciągnąć w lekturę, potem jednak było już trochę łatwiej i ostatecznie przeczytałam całość w dość krótkim czasie. Dużą pomocą jest na pewno lekki, przystępny, ironiczny styl, jakim operuje autor.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Nie ze mną te numery!

  Cenzura, manipulowanie informacjami, albo wręcz kłamstwo – wszystko to znamy i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że media rozpowszechniają wiele informacji dalekich od prawdy. Dzieje się tak między innymi dlatego, że „chwytliwe” tytuły i tematy zwiększają oglądalność, a zawsze można coś dodać, podgrzać atmosferę niedopowiedzeniami czy pokazać to, co ktoś chce skrzętnie ukryć. Ale nie tylko media kłamią – ta spirala nieprawdziwych informacji nakręca się już u źródeł. Kłamią politycy, lekarze, naukowcy, kłamią nasi przełożeni, a wreszcie … kłamiemy my sami. I choć część naszych kłamstw nazywamy „białymi”, choć niekiedy przekazujemy fałszywą informację w dobrej wierze, to jednak – niezależnie od naszych pobudek i rodzaju przekazywanego kłamstwa – jego struktura pozostaje taka sama.

  Kłamiemy zarówno w sprawach ważnych, jak i mało istotnych. Kłamiemy żonę, męża, rodziców, dzieci, przełożonego. I nawet jeśli nie jesteśmy takimi mistrzami kłamstwa, jak Prezydent USA Trump, który przekazuje średnio dziesięć nieprawdziwych komunikatów dziennie, to jednak kłamstwo jest w naszym życiu obecne. Ze stwierdzeniem, że wszyscy kłamią, nawet nie ma co dyskutować, warto jednak wiedzieć, że niekiedy te kłamstwa przybierają niewyobrażalną skalę lub też niosą za sobą spore konsekwencje.

  O kłamstwach właśnie, a w szczególności tych niezwykle pomysłowych, pisze Tom Phillips, autor bestsellera „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”. Tym razem, w opublikowanej nakładem Wydawnictwa Albatros książce pt. „Prawda. Krótka historia wciskania kitu”, autor rozprawia się z najbardziej spektakularnymi próbami omijania prawdy. Jego śledztwo okraszone jest przy tym sporą dozą humoru (choć niekiedy czarnego) i dystansem do świata, ludzi i … prawdy. Czytelnicy, którzy mieli już okazję sięgnąć po poprzednią książkę Phillipsa, tę z pewnością przeczytają bez wahania i nie trzeba ich do tego nawet przekonywać. Ci zaś, którzy nigdy nie mieli z nazwiskiem i tekstami autora do czynienia z pewnością zapragną dowiedzieć się, które z informacji o których czytaliśmy w prasie okazały się być … wierutną bzdurą.

  Książka podzielona jest na osiem części, z czego w pierwszym rozdziale („Pochodzenie fałszu”) autor zajmuje się naturą kłamstwa, a właściwie próbą zdefiniowania prawdy. Szuka również odpowiedzi na pytania o to, skąd kłamstwo się bierze i czy tylko ludzie potrafią kłamać, a także wykazuje różnice pomiędzy kłamstwem a kitem. W rozdziale drugim („Stare fake newsy”) zastanawia się, dlaczego tak pragniemy być na bieżąco z informacjami, opowiada o człowieku, który nie umarł oraz dowodzi, że przeciążenie informacjami i mało wiarygodne źródła informacji nie są wyłącznie znakiem naszych czasów. Kolejne rozdziały zajmują się mniej lub bardziej spektakularnymi kłamstwami, zarówno fałszywymi doniesieniami mediów (jak na przykład Wielka Mistyfikacja Księżycowa z 1835 roku, nowojorskiej gazety Sun), kłamstwami związanymi z naszą planetą (autor określa je mianem „kreatywnej geografii”), działalnością hochsztaplerów, a także sztuką politycznej manipulacji. Poznamy również kulisy medycyny, a raczej różnego rodzaju aktywności szarlatanów, jak na przykład Doktora Koźle Jaja, zajmującego się wszczepianiu zwierzęcych jąder impotentom. Ostatni rozdział „Ku prawdziwej przyszłości”, choć mniej intrygujący niż poprzednie, stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, czy coś możemy z kłamstwami zrobić? Czy – skoro kłamstwo jest trwale wpisane w historię ludzkości – czy można obyć się bez niego?

  Podczas czytania książki Phillipsa wielokrotnie zapewne będziemy zdumieni jakością i poziomem absurdu przekazywanych informacji. A jednak musimy mieć świadomość, że niektóre kłamstwa są mocno osadzone w danej rzeczywistości czy środowisku, a co więcej – w niektóre kłamstwa po prostu wierzyć chcemy. Niezależnie od tego jaki jest nasz stosunek do omijania prawdy, to po książkę z pewnością sięgnąć jest warto. Nie tylko po to, by poznać mechanizm kłamstwa, ale również po to, by sceptycznie podchodzić do części informacji, które współcześnie docierają do nas z różnych stron...

  Justyna Gul

  Qultura słowa

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Jak to naprawdę jest z tym kłamstwem? Kiedy się narodziło? Czy fake newsy to wymysł naszego okresu? Nie tylko na te pytania ale też na wiele innych odpowiedzi znajdziemy w książce Toma Phillipsa PRAWDA. KRÓTKA HISTORIA WCISKANIA KITU  Książka o prawdzie – albo ściślej mówiąc o tym co nią nie jest. Autor przytacza wiele przykładów kłamstw na przestrzeni wieków, np. prezydenta USA Donalda Trumpa ;) Jego wskaźnik nieuczciwości wydaje się wzrastać. Granicę 5000 kłamstw prezydent Trump przekroczył 7.09.2018 r., dzięki szczególnie intensywnej nawałnicy bredni, kiedy to według „Post” w ciągu zaledwie 120 minut wygłosił co najmniej 125 fałszywych albo wprowadzających w błąd oświadczeń. Miał rozrzut w kłamaniu :D W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z wciskaniem kitu na potęgę. Autor pisze „prawda zawsze ma jednego ojca, kłamstwa zaś są bękartami tysiąca mężczyzn i są płodzone wszędzie” – ja się zgadzam z tym stwierdzeniem. Związek pomiędzy zdolnościami poznawczymi i oszukiwaniem komplikuje się w momencie, kiedy dorastamy. Dzieci zaczynają kłamać niedługo po tym jak zaczynają mówić – około 2,5 roku. Najczęściej prawda jest przekręcana w momencie, kiedy możemy coś na czymś zarobić. Jeśli chcecie wiedzieć jaki wpływ na kłamstwo ma Wikipedia – polecam zajrzeć do książki ;)

  Książka bardzo przyjemna w czytaniu, przytacza przykłady wielkich kłamców na przestrzeni dziejów i to, dlaczego dopuszczali się ich i jak ludzie w to wierzyli.

  Zaczytany Książkoholik

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 1 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Tom Phillips
 • Wydawnictwo Albatros
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 320
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381258197
 • Język: polski
 • Podtytuł: Krótka historia wciskania kitu
 • Oryginalny tytuł: Truth. A Brief History of Total Bullsh*t
 • Tłumacz: Gębicka-Frąc Maria
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381258197
 • EAN: 9788381258197
 • Wymiary: 13.0x21.0x2.5 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Krótka historia sztuki współczesnej 0/5 Nasza cena:
48,40 zł 55,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krótka historia sztuki współczesnej

Krótka historia sztuki współczesnej to nowe, innowacyjne wprowadzenie do tematu sztuki współczesnej. Skonstruowana w przejrzysty sposób książka przedstawia pięćdziesiąt najważniejszych dzieł od wczesnego modernizmu po sztukę najnowszą. Książka jest bogato ilustrowana i mimo kieszonkowego formatu w...
Audiobook To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej CD 0/5 Nasza cena:
21,21 zł 24,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook To jest futbol! Krótka historia piłki nożnej CD

Ręka Maradony, pęknięty but Deyny, skradziony Puchar Rimeta i piesek Pickles, który go odnalazł… Historia piłki nożnej pełna jest nie tylko wspaniałych akcji i wybitnych strzelców, lecz także ciekawych anegdot. Dlaczego Francuzi nie mogli zagrać w swoich strojach na mistrzostwach świata w 1978...
Krótka historia informatyki 0/5 Nasza cena:
29,74 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Krótka historia informatyki

Czy wiesz, że maszyny liczące znano już w starożytności, a pierwszy program komputerowy napisała córka Byrona Ada Lovelace? Mark I – komputer pierwszej generacji powstały w 1944 roku – miał 17 metrów długości, 2 metry wysokości i metr szerokości. Pierwszym polskim elektronicznym komputerem był XYZ,...
Audiobook Krótka historia czasu mp3 0/5 Nasza cena:
29,71 zł 34,95 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Krótka historia czasu mp3

Czy wszechświat miał początek i będzie miał kiedykolwiek koniec? Czy czas może być odwrócony? Krótka historia czasu to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię...
Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko 5/5 Nasza cena:
29,65 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej... Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych...
Humans 0/5 Nasza cena:
36,11 zł 42,48 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Humans

In the seventy thousand years that modern human beings have walked this earth, we`ve come a long way. Art, science, culture, trade - on the evolutionary food chain, we`re real winners. But, frankly, it`s not exactly been plain sailing, and sometimes - just occasionally - we`ve managed to really,...
Pokój motyli 5/5 Nasza cena:
26,40 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pokój motyli

Piękna i nostalgiczna saga rodzinna autorki cyklu Siedem Sióstr, pełna dramatycznych sekretów z przeszłości. Jej akcja rozgrywa się w malowniczym nadmorskim miasteczku Southwold. Posy Montague wkrótce skończy siedemdziesiąt lat. Wciąż mieszka w rodzinnym domu w malowniczym Suffolk, gdzie spędziła...
Opowieści makabryczne 0/5 Nasza cena:
35,91 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Opowieści makabryczne

„Opowieści makabryczne” to komiks autorstwa Stephena Kinga. Zawiera pięć przerażających opowieści. Ilustracje do niego stworzyli Berni i Michele Wrightsonowie. Po raz pierwszy został wydany w 1982 roku i stał się podstawą do nakręcenia filmu w reżyserii George’a A. Romero. Zbiór zawiera pięć...
Przed zachodem 0/5 Nasza cena:
22,61 zł 26,60 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przed zachodem

Beau Gunn, były waszyngtoński dziennikarz i autor sztuki teatralnej odnoszącej sukcesy na nowojorskiej scenie, znajduje się w punkcie zwrotnym swojego życia. Jego kariera zawodowa załamuje się, a plany małżeńskie biorą w łeb. Gunn gwałtownie poszukuje sposobności, by ponownie znaleźć się na drodze...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula