Prawda. Krótka historia wciskania kitu

Autor:

Tom Phillips

Średnia: 4.1 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
72 godziny + czas dostawy
Wydawnictwo
Ilość stron
320
Rok wydania
2020
Inne wersje (2)
eBook, mobi, epub
za 31,44 zł
Audiobooki mp3
za 31,97 zł
Nasza cena: 26,74 zł 36,99 zł Taniej o: 28%

Po tym, gdy dowiedzieliśmy się, jak spieprzyliśmy wszystko, teraz mamy okazję poznać najgenialniejsze kłamstwa, jakie tylko ludzkość potrafiła stworzyć - czyli nowa książka Toma Philipsa!

Kłamstwa i unikanie prawdy są po prostu zakorzenione głęboko w ludzkiej naturze - boimy się wyznać prawdę z powodu konsekwencji lub - kłamstwo jest po prostu wygodniejsze i bardziej chwytliwe dla ogółu. Niektóre kłamstwa są po prostu uzasadnione - wszak, wymyślając niestworzone historie, znajdując poparcie dla tych historii rozmaitymi dowodami, można po prostu "uratować skórę". Czym są jednak kłamstwa XXI wieku w epoce, gdzie każdą tezę można zweryfikować w kilka minut, dzięki wpisaniu odpowiedniej frazy w wyszukiwarkę? Czy ludzkość była kiedyś bardziej prawdomówna? Antyszczepionkowcy i płaskoziemcy nie wierzą nikomu, kto śmie kwestionować ich własne teorie.

Głowy państw (w tym najpotężniejszych mocarstw) w swych przemówieniach wygłaszają niezliczone rodzaje bredni. Do cholery! Co się dzieje z tym światem? Ależ chwileczkę - przecież my nie jesteśmy lepsi. Czyżby nigdy nie zdarzyło nam się kłamać? Bądźmy szczerzy - bez kłamstw życie byłoby po prostu trudne. A także nudne, ponieważ wtedy nie mielibyśmy sposobności czytać tej książki! Przeczytajcie o rzeczach absurdalnych i nieprawdopodobnych, a mimo to - rzeczach, w które wierzą tysiące, jak nie miliony osób! Począwszy od Wielkiej mistyfikacji księżycowej, mitycznych krainach, propagandzie wojennej, tuszowaniu katastrof, polowaniu na czarownice, widmowych statkach kosmicznych czy - kończąc wreszcie - jak oszukujemy samych siebie na co dzień!


Opinie o książce

Tom Phillips to bardzo mądry i zabawny facet.

Greg Jenner, autor książki "Milion lat i jeden dzień. Fascynująca historia życia codziennego"

Niesamowicie zabawna.

Mark Watson, komik

Błyskotliwa!

Sarah Knight, autorka "Magii olewania"

W mrocznych czasach pocieszające jest to, że zawsze byliśmy gromadką pieprzonych bezmyślnych bałwanów.

Stuart Heritage, autor "Don’t Be a Dick, Pete"


O autorze

Tom Philips jest brytyjskim dziennikarzem, komikiem i autorem książek, a także redaktorem internetowego serwisu Full Fact, czyli niezależnej i cenionej organizacji zajmującej się badaniem prawdziwości faktów i obalaniem wszelkich bzdur. Do jego innych dzieł należy "Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko", czyli zabawny i przede wszystkim pouczający zbiór przykładów ludzkiej głupoty i ignorancji, dzięki któremu zapomnimy o własnych, pozornie głupich zachowaniach.

Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor podchodzi do całej tej tematyki na luzie, a jednak porusza naprawdę istotne kwestie, które dają nam do myślenia. I zapewne sam nie podjąłby się tego typu tematów, gdyby sam nie widział w nich powagi i konkretów, które są istotne w dziejach ludzkości. Książki tego autora śmiało mogłabym polecić osobom, które przepadają za nieznanymi faktami, mają otwartym umysł, ale jednocześnie z lekkim przymrużeniem oka traktują pewne wady ludzi jako całego gatunku. Ciekawe, wciągające, przyjemnie napisane – zdecydowanie takimi słowami można określić dwie publikacje Toma Phillipsa. Czekam na więcej!

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Początkujący Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Najpiękniejszy rodzaj kłamstwa a za razem najciekawszy, w mojej ocenie, to taki gdzie, kłamiący wie, że kłamie (dajcie mi takiego który nie wie) okłamywany wie, że jest okłamywany i kłamiący wie, że okłamywany wie, że jest okłamywany - ale czy to jest kłamstwo czy nie, przecież nikt nikogo nie oszukał, nikt nikogo nie wprowadził w błąd nikt niczego nie ugrał bo i nikt niczego nie oczekiwał ... taka gra pozorów.

  Są też i inne kłamstwa mniej zabawne a bardziej szkodliwe, inne mniej zamierzone a jednak tragiczne w skutkach a tez są i takie niewinne kłamstewka które doprowadzają do całkiem poważnych konsekwencji. Autor w sposób usystematyzowany a zarazem pełen poczucia humoru poszukuje prawdy o kłamstwie. Swobodny język i odpowiednio dobrane przykłady ujęte w książce sprawiają, że czyta się ją lekko i przyjemnie, jednym tchem. Jeżeli ktoś chciałby znaleźć mapę do nawigacji w morzu kłamstw, przekrętów i bajdurzeń to tu jej nie znajdzie (jeśli znajdzie gdziekolwiek proszę o kontakt). Czym i gdzie jest w takim razie jest prawda, taka prawda absolutna, niepodważalna? Na pewno byłaby porządnym oparciem dla całej reszty prawd, które dałyby oparcie kolejnym ... "Dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię" już wołał Archimedes i jak na razie toniemy w morzu półprawd, domysłów i innych już bardziej świadomych kitów i przekłamań więc wyprawę po prawdę zostawmy Argonautom bo prawda zdaje się być równie nierealna jak Złote Runo. Sam autor sam siebie określa jako łowcę kłamstw, kłamstewek, bzdur i kitów a jednak sam nie uchronił się przed rozgłaszaniem kolejnej nieprawdy a mianowicie sugerowanie, że to Maria Antonina była szczególną "wielbicielką ciastek" jest oczywistą bzdurą bo już prędzej takie umiłowanie do tych słodkich bułeczek można przypisać jej poprzedniczce Marii Leszczyńskiej a tak na prawdę nie do końca wiadomo ważne jest to, że Francuzi nie lubią ciastek ciekawe czy lubią ryż (to takie mrugnięcie okiem do innego kłamczuszka ale nie załapał się do książki)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Prawda. Krótka historia wciskaniu kitu” Phillipsa to jego druga książka. Wcześniejsza pt. "Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko" w sposób humorystyczny przedstawiała porażki ludzkości od zarania dziejów. Ta z kolei to opowieść o kłamstwach, ściemnianiu i ogólnie oszustwach. Oczywiście - na wesoło!

  Całość podzielona jest na 8 rozdziałów, każdy z nich opowiada o innym rodzaju kłamstwa. Pierwszy jest wprowadzający, tłumaczy ogólnie powstanie ściemy, fenomen kłamstw i dlaczego w nie wierzymy. Każdy kolejny skupia się już na poszczególnym rodzaju kłamstw jak właśnie dziennikarskie i polityczne oszustwa, naciągaczy dla kasy, a i chyba te najciekawsze (przynajmniej dla mnie) – geograficzne! Np. przez pewien czas na mapie Afryki widniał w poprzek szeroki pas gór (!!!), a także istniał sobie koleś, który wymyślił wyspę i wysłał na nią kolonizatorów! Najśmieszniejszą postacią jest tu jednak Beniamin Franklin, który przewija się przez całą książkę.

  Ogólnie to fajny zbiór ciekawostek, taka książka do poczytania przy kawie :) Polecam jako przerywnik pomiędzy powieściami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Czy czujecie się czasem okłamywani? Uważacie, że przedstwiona rzeczywistość różni się od tej prawdziwej? Ale czym jest prawda? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć Tom Phillips. Jednak nie jest to sztywna książka, jakby można było się spodziewać!

  Autor lekko i z humorem postanawia odkryć korzenie prawdy i kłamstwa, bo okazuje się, że ludzie uwielbiają kłamać. Jedni dla prestiżu, drudzy dla korzyści, ale są też tacy, którzy kłamią dla żartu. W dodatku okazuje się, że kłamstwo jest bardzo żywotne i nawet sprostowania mogą nie pomóc.

  "Media nas oszukują, mapy nas okłamują, oszuści robią nas w konia, politycy nami manipulują, biznesmeni nas okradają, a szarlatani nas zabijają."

  Książka jest podzielona na rozdziały z różnymi zagadnieniami. Jest sporo dat, faktów historycznych, nawiązań do znanych afer, jednak ta naukowa tematyka została przedstwiona w sposób lekki i z humorem. Owszem, jeśli porównamy ją do pierwszej książki autora, okaże się, że ta jest cięższa i bardziej wymagająca, ale to też dzięki trudniejszemu tematowi. Autor jednak postarał się, żeby nas nie zanudzić, bo zagadnienia są naprawdę ciekawe. Możemy ją potraktować jako zbiór anegdot, czytać rozdziałami, po trochę.

  "Prawda" podobała mi się może trochę mniej niż "Ludzie", jednak bawiłam się przy niej bardzo dobrze. Odpowiada mi humor, podejście do tematu i styl autora, przeczytałam ją z zaciekawieniem i jestem zaskoczona rolą Benjamina Franklina w tej publikacji. Ale o co dokładnie chodzi, musicie przeczytać sami.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Super Recenzent
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Autor w ośmiu rozdziałach przedstawia nam różnorakie sposoby na ujęcie prawdy i kłamstwa, zaznaczając przy tym, że najczęściej prawda... jest po prostu nudna. "Zanim prawda włoży buty, kłamstwo obiegnie Ziemię" - powyższa publikacja wielokrotnie pokazuje, jak bardzo prawdziwe jest to powiedzenie. Phillips zapoznaje nas z różnymi sposobami na wciskanie kitu, kłamanie, obchodzenie prawdy, ściemnianie czy naginanie rzeczywistości, przytaczając mniej lub bardziej znane przykłady z przeszłości. Ludzie nietoperze, fałszywe nekrologi, nieistniejące państwa, zmyślone pasma górskie czy polowania na czarownice to tylko niewielka część przykładów kłamstw, które - jak pokazuje historia - trochę wymknęły się spod kontroli.

  Wiedza jest tu przystępnie podana, w prosty sposób przedstawiając nam kolejne sytuacje dotyczące różnych oszustw, psikusów, fałszerstw, kłamstw i przekrętów, których autorami byli nasi przodkowie. Z początku nie mogłam się wciągnąć w lekturę, potem jednak było już trochę łatwiej i ostatecznie przeczytałam całość w dość krótkim czasie. Dużą pomocą jest na pewno lekki, przystępny, ironiczny styl, jakim operuje autor.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Tom Phillips
 • Wydawnictwo Albatros
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2020
 • Ilość stron: 320
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788381258197
 • Język: polski
 • Podtytuł: Krótka historia wciskania kitu
 • Oryginalny tytuł: Truth. A Brief History of Total Bullsh*t
 • Tłumacz: Gębicka-Frąc Maria
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788381258197
 • EAN: 9788381258197
 • Wymiary: 13x21 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko 0/5 Nasza cena:
29,99 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej... Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych...
Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko 5/5 Nasza cena:
25,71 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej... Ekscytująca podróż przez najbardziej kreatywne i katastrofalne porażki w historii ludzkości, począwszy od upadku naszego praprzodka z drzewa, do najbardziej spektakularnych...
eBook LUDZIE. KRÓTKA HISTORIA O TYM, JAK SPIEPRZYLIŚMY WSZYSTKO mobi epub 4/5 Nasza cena:
25,92 zł 30,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook LUDZIE. KRÓTKA HISTORIA O TYM, JAK SPIEPRZYLIŚMY WSZYSTKO mobi epub

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej... EKSCYTUJĄCA PODRÓŻ PRZEZ NAJBARDZIEJ KREATYWNE I KATASTROFALNE PORAŻKI W HISTORII LUDZKOŚCI, POCZĄWSZY OD UPADKU NASZEGO PRAPRZODKA Z DRZEWA, DO NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNYCH...
eBook Prawda mobi epub 0/5 Nasza cena:
31,44 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Prawda mobi epub

Nowa książka autora bestsellera Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko. Tym razem przeczytacie o Prawdzie– a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki... Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca...
Audiobook Prawda. Krótka historia wciskania kitu. mp3 0/5 Nasza cena:
31,97 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Prawda. Krótka historia wciskania kitu. mp3

Nowa książka autora bestsellera „Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko”.Tym razem przeczytacie o prawdziwe – a raczej o wszystkich genialnych sposobach wciskania kitu, jakie ludzkość wymyśliła przez wieki...Żyjemy w wieku „postprawdy”. Prezydent Stanów Zjednoczonych nie zawraca...
Audiobook Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko mp3 5/5 Nasza cena:
30,23 zł 34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Audiobook Ludzie. Krótka historia o tym, jak spieprzyliśmy wszystko mp3

Kiedy po raz kolejny pomyślisz, jak bardzo coś spieprzyłeś, ta książka przypomni ci, że mogło być o wiele gorzej... EKSCYTUJĄCA PODRÓŻ PRZEZ NAJBARDZIEJ KREATYWNE I KATASTROFALNE PORAŻKI W HISTORII LUDZKOŚCI, POCZĄWSZY OD UPADKU NASZEGO PRAPRZODKA Z DRZEWA, DO NAJBARDZIEJ SPEKTAKULARNYCH...
Małe eksperymenty ze szczęściem 5/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Małe eksperymenty ze szczęściem

MIĘDZYNARODOWY FENOMEN LITERACKI, KTÓREGO AUTOR POZOSTAJE NIEZNANYPRAWA DO PUBLIKACJI KSIĄŻKI KUPILI WYDAWCY Z 25 KRAJÓWKSIĄŻKA PRZEZ 30 TYGODNI UTRZYMYWAŁA SIĘ NA HOLENDERSKICH LISTACH BESTSELLERÓW KSIĄŻKOWYCHHOLENDERSKA TELEWIZJA KUPIŁA PRAWO DO SERIALOWEJ ADAPTACJI KSIĄŻKI –NA JEJ PODSTAWIE MA...
Dopóki życie trwa nowy sekretny dziennik hendrika groena lat 85 5/5 Nasza cena:
29,82 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Dopóki życie trwa nowy sekretny dziennik hendrika groena lat 85

Dopóki życie trwa to drugi - po Małych eksperymentach ze szczęściem ?dziennik Hendrika Groena. Ogromny sukces pierwszej książki skłonił autora do napisania jej kontynuacji. Hendrik Groen może i jest stary, ale to nie znaczy, że wkrótce zamierza rozstać się z życiem. Co prawda jego spacery z dnia na...
Wyznania gejszy 0/5 Nasza cena:
28,33 zł 37,91 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wyznania gejszy

Tajemnica serca kobiety, która nie miała prawa kochać. Jedna z najważniejszych i najpiękniejszych opowieści o miłości. Opowieść Sayuri, córki prostego rybaka, zaczyna się w 1929 roku, gdy jako dziewięcioletnia dziewczynka zostaje sprzedana przez ojca do renomowanej szkoły gejsz w Kioto. Oczami...
Ostatni Don 4/5 Nasza cena:
26,83 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ostatni Don

Podczas chrzcin swoich wnuków rządzący twardą ręką don Domenico Clericuzio, głowa najsilniejszej amerykańskiej rodziny mafijnej, podejmuje decyzję o wyjściu z przestępczego podziemia. Chce, by odtąd jego krewni zajęli się legalnymi interesami i stali integralną częścią społeczeństwa. Szefom innych...
Co powiesz na spotkanie? Czy idealna miłość zdarza się tylko w filmach? 4/5 Nasza cena:
27,73 zł 37,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Co powiesz na spotkanie? Czy idealna miłość zdarza się tylko w filmach?

Napisać komedię romantyczną w dzisiejszym świecie to prawdziwe wyzwanie! Bo przecież wszystkie romantyczne historie wymyślono w latach 90... I czy dzisiaj ktoś jeszcze potrzebuje się wzruszać...? Evie jest przekonana, że tak! Ezra jest przekonany, że nie. I mają problem, bo ON musi napisać...
Sigma force. Tom 9. Oko Boga 5/5 Nasza cena:
28,50 zł 38,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Sigma force. Tom 9. Oko Boga

Na orbicie okołoziemskiej pojawia się nowa kometa. Wysłany w jej kierunku satelita badawczy, zwany Okiem Boga, przesyła na ziemię zatrważający obraz: całe Wschodnie Wybrzeże USA jest zniszczone. Astrofizyk Jada Shaw uważa, że kometa spowodowała zakrzywienie czasoprzestrzeni wokół kuli ziemskiej, a...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula