Rok 1980. Inga Piątkowska staje u progu dorosłego życia z niemałym bagażem doświadczeń. Choć od samobójstwa jej przyjaciela minął rok, wciąż nie może się pogodzić ze stratą. Mimo licznych teorii, tajemnica śmierci Maćka pozostaje niewyjaśniona.
Inga próbuje otrząsnąć się z poczucia winy i poukładać swoje życie na nowo. W czasie wyjazdu służbowego młoda kobieta poznaje Brinka Speedmana. Kanadyjczyk przyjechał do Polski, aby odwiedzić nieznaną dotąd rodzinę i odnaleźć cenną pamiątkę po pradziadku. Co ciekawe, od pierwszego spotkania z Ingą mężczyzna nie może się pozbyć wrażenia, że dziewczyna wygląda dziwnie znajomo.
Gdy Speedman znika w niewyjaśnionych okolicznościach, Inga zostaje uwikłana w sprawę jego zaginięcia.
Od tej pory każda z trudem zdobywana wskazówka będzie na wagę złota.
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Elżbieta R. w dniu 2021-02-26Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąŚmiało mogę powiedzieć że otrzymałam to czego oczekiwałam. Wartka akcja, niewyjaśnione zniknięcie, główna bohaterka uwikłana w sprawę zaginięcia. Wspaniałe było przenieść się do czasów mojego dzieciństwa, czasów Solidarności gdzie strajki, przydziały na kartki, puste półki to była codzienność. Co najbardziej zaskoczyło mnie w lekturze Anny Greń? To główna bohaterka Inga. Na naszych oczach rozwinęła się z poczwarki w motyla, z osoby zmanipulowanej przez rodzinę w osobę pewną siebie i zdeterminowaną. Polecam książka jest godna uwagi.
-
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Jolanta B. w dniu 2021-02-25Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąUwielbiam pióro Hanny Greń, ale dopiero dziś uświadomiłam sobie, że przeczytałam nie tylko wszystkie powieści, ale i opowiadania autorki. Mam oczywiście swoją ulubioną serię „W trójkącie beskidzkim”, ale po lekturze książki „Północna zmiana” przez chwilę wahałam się, czy jej nie zdetronizować. Ostatecznie sentyment do Petry i Konrada zwyciężył, ale najnowsza książka autorki ma wszystko to, czym jej twórczość mnie zachwyca.
Przede wszystkim ponownie otrzymałam tak charakterystyczne połączenie wątku obyczajowego i kryminalnego oraz świetnie wykreowanych bohaterów. Tym razem urzekł mnie również czas akcji. Przeniosłam się bowiem w klimatyczne i niespokojne lata 80., do których zawsze wracam z nostalgią.
Historia dziewiętnastoletniej Ingi wchodzącej w dorosłość, podejmującej walkę o swoją godność i stawiającej czoła wykorzystującej ją rodzinie, intryguje od pierwszych stron. Tym bardziej, że w tle przewijają się zapowiedzi tajemnic czekających na odkrycie. Podejrzana samobójcza śmierć przyjaciela Ingi, legendarna mapa prowadząca do ukrytego przed laty złota, czy stopniowo ujawniane tajemnice rodzinne, to jedynie niektóre z nici, z których utkana jest fabuła.
Wątek kryminalny, tym razem nieco zepchnięty na bocznicę, zarówno przez perturbacje osobiste bohaterki, jak i wydarzenia polityczne w kraju, wiąże się jednak z nimi nierozerwalnie tworząc spójną całość.
Autorka po raz kolejny pokazuje, że nic nie jest czarno-białe, a życie mieni się wieloma odcieniami szarości. Choć niektórzy bohaterowie budzą w nas naturalną sympatię, inni niechęć, nie ma prostego podziału na złych i dobrych. Zupełnie jak w życiu. I jak w życiu, rodzina nie zawsze stanowi wsparcie, a czasem wręcz lepiej odciąć się od toksycznych relacji, które ciągną nas w dół.
Nie liczcie tu na galopującą akcję i mrożące krew w żyłach zbrodnie, ale na klimatyczną opowieść o pokręconych ludzkich ścieżkach napisaną przyjemnym, lekkim językiem. -
Super RecenzentOcena: 5/5Dodana przez Patrycja Ł. w dniu 2021-02-22Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąWśród wielu nowych, literackich odkryć, jakie ostatnio miałam przyjemność czytać, znalazła się również nieznana mi wcześniej Hanna Greń ze swoją "Północną zmianą". Nie do końca wiedziałam, czego się spodziewać, ale i tak było tu sporo zaskoczeń - ostatecznie jednak był to bardzo dobrze spędzony na lekturze czas :)
Fabuła toczy się w czasach komunistycznej Polski, gdzie poznajemy młodą Ingę Piątkowską - księgową ze sporym potencjałem, borykającą się z niezrozumiałą niechęcią ze strony rodziny, bolesnymi wspomnieniami samobójczej śmierci przyjaciela i rozterkami dotyczącymi swojej przyszłości. Nieoczekiwany wyjazd służbowy staje się dla kobiety początkiem odkrywania sekretów swojej rodziny oraz budowania własnej tożsamości.
Bardzo podobało mi się budowanie przez autorkę stopniowego napięcia, które kumulowało się, im bliżej końca. Początkowa wielość tropów i motywów spójnie się łączy. Końcowe rozwiązanie sprawy było satysfakcjonujące, a wątki zamknięte, więc czuć po lekturze czytelnicze "nasycenie" :)
Tło historyczne, którego umiejscowienie w takich czasach początkowo nieco mnie zniechęcało (wiele książek w tych realiach zdążyło mnie przekonać, ze nie jest to do końca motyw dla mnie), okazało się być bardzo ciekawie i wciągająco zarysowane, co jest ogromnym plusem, bo nie każdy autor tak wspaniale wprowadza czytelnika w to, co dzieje się na kolejnych planach budowanej historii.
Polubiłam również główną bohaterkę, zwłaszcza, że Greń doskonale zarysowała rozwój swojej postaci i zmiany, jakie w niej zachodzą z upływem lat. Początkowo "szara myszka", strachliwa i pokorna, zmienia się stopniowo w odważną lwicę o ciętym języku i celnej ripoście na każdą okazję. Uwielbiam taką wyrazistość bohaterów, a przekomarzanie się wzajemnie między nimi dodało przyjemnego, humorystycznego smaczku.
Jedyne, co nieco mi przeszkadzało, to spore nagromadzenie zbiegów okoliczności, które czasami wydały mi się nieco już naciągane - myślę, że aż tak często bohaterowie w życiu nie wpadaliby na siebie idealnie w momencie, gdy to najbardziej potrzebne, ale nie było to aż tak rażące, żeby zepsuć element zaskoczenia w fabule. Jest to godna uwagi i polecenia książka, zwłaszcza jak lubi się kryminalno-sensacyjne historie osadzone w niedalekiej przeszłości :) -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 5/5Dodana przez Jolanta J. w dniu 2021-02-22Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąLata 80-te ubiegłego wieku. Dla niektórych będzie to powrót do wspomnień za czasów PRL-U, a dla innych ciekawe doświadczenie, w którym będziemy mogli poczuć klimat tamtych lat. Myślę, że niezależnie, w której grupie się znajdujemy, to będziemy tą historią pozytywnie zaskoczeni.
Inga jest spokojną, cichą, bardzo dojrzałą i zrównoważoną dziewiętnastolatką, która żyje w cieniu swojej siostry. Zawsze ta gorsza, zawsze na drugim miejscu. Jej matka nigdy nie umiała okazywać jej uczuć oraz darzyła ją jawną niechęcią. Wszystkie marzenia dziewczyny schodziły na dalszy plan. Musiała ona zrezygnować z dalszej nauki i pójść do pracy, ponieważ jej rodziców nie było stać na utrzymanie obydwu córek na studiach, więc wybór padł oczywiście na nią. Ojciec żył we własnym świecie i nie wtrącał się do życia rodzinnego. Jakby jej trosk było mało, od roku musi mierzyć się z oskarżeniami rodziny swojego wieloletniego przyjaciela. Według nich, to właśnie przez nią chłopak odebrał sobie życie. Nikt nie wie, że tylko ona wie, co się wtedy wydarzyło, ale obiecała, że nigdy nie zdradzi nikomu tej tajemnicy...
Pewnego dnia dziewczyna ma dość i postanawia zmienić swoje życie. Dostaje propozycję wyjazdu oraz podjęcia dalszej nauki. Sama nie może uwierzyć w swoje szczęście oraz w to, że jeszcze wszystko może być dobrze, a jej los może wkrótce się odmienić...
Uwielbiam czytać takie książki, w których mogę poczuć klimat dawnych lat. Dla mnie było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ urodziłam się dekadę później i nie doświadczałam tych wydarzeń, z którymi mierzyli się moi rodzice oraz dziadkowie... Żyjąc w teraźniejszych latach nie jestem w stanie wyobrazić sobie jak byśmy żyli idąc do sklepu i mając cztery produkty przed oczami i to jeszcze w wyznaczonych ilościach. Dla młodych ludzi jest to niepojęte i pomimo tego, że nie są to jakoś bardzo odległe czasy, to dzieli je niesamowita przepaść...
Czytając tą książkę, autorka pięknie ukazała nam historię tamtych lat. Pokazała nam złe oraz dobre strony tamtych czasów. Stan wojenny, strajki, Solidarność - autorka bardzo obrazowo oraz z niezwykłą starannością wplotła te wydarzenia w niezwykłą historię głównej bohaterki. Uwierzcie, że są ludzie, którzy do tej pory żyją tamtą codziennością i mówią o nich z sentymentem np. moja babcia która przy prawie każdej rozmowie mówi "My za czasów PRL-U...".
Ta książka jest osnuta miłością, która ma różne oblicza, tajemnicami, oraz wątkiem kryminalnym, który nie wiedzie jednak prymu. Niektóre dialogi rozbawiły mnie do łez... Myślę, że jest to bardziej historia obyczajowa z wątkiem kryminalnym w tle. Mi to nie przeszkadzało i dałam się ponieść tej historii, więc mam nadzieję, że Wy również się nie zawiedziecie. -
Recenzenckie Mistrzostwo ŚwiataOcena: 4/5Dodana przez Marta K. w dniu 2021-02-20Recenzja dotyczy produktu typu: książka
0 z 0 osób uznało recenzję za przydatnąPowieść zaczyna się jak obyczajówka. Poznajemy młodą księgową Ingę Piotrowską, jej rodzinę, koleżanki z pracy i byłego chłopaka. W jej rodzinie panują skomplikowane relacje. Toksyczna matka faworyzuje starszą córkę, a Ingę wykorzystuje. Ojciec siedzi pod pantoflem władczej żony. Atmosfera jest ciężka. Czuć chłód w relacjach. Na delegacji Inga przechodzi przemianę. Dorasta, nabiera pewności siebie i po powrocie stawia warunki rodzinie, angażuje się w Solidarność.
Z czasem wychodzą na jaw tajemnice rodzinne, choć nie tylko u Piątkowskich. Ciekawiła mnie historia tej rodziny, jej związek z Kanadą. Autorka stworzyła ciekawe drzewo genealogiczne, a jego bohaterów ubrała w intrygujące wydarzenia na miarę czasów i miejsc. Dodała ważną pamiątkę i niezwykłą opowieść.
Długo czeka się na trupa. Potem fabuła nie koncentruje się tylko na śledztwie, ale na życiu z silnym akcentem na politykę. Dochodzenie idzie niemrawo. Wir dramatycznych wydarzeń wciągnął Ingę. Każda zdobyta wskazówka jest ważna. Atmosfera jest mroczna, potem gęstnieje.
Ważnym bohaterem jest historia. To ona narzuca pewne zachowania, czynności, wyzwala emocje. Lata 80. XX wieku były burzliwe. Strajki, Solidarność, ulotki, stan wojenny, MO, ZOMO, SB. Do tego wyzysk, kombinatorstwo, przekręty, kolejki, kartki na żywność. Pojawiają się postacie i miejsca znane z historii. Warstwa historyczna buduje klimat powieści i poniekąd wyznacza ścieżki, którymi podążają bohaterowie. Greń wiarygodnie oddała ducha tamtych czasów, realnie opisała PRL-owską rzeczywistość z dbałością o detale, oddała nastroje panujące w społeczeństwie. Od razu przeniosłam się w czasie i żyłam życiem Ingi, czułam targające nią emocje. Podobał mi się jej cięty język. Autorka pamiętała o powiedzonkach z tamtych czasów i wplotła je w wypowiedzi bohaterów.
„Północna zmiana” to w moim odczuciu powieść społeczno-obyczajowa z wieloma szokującymi tajemnicami rodzinnymi, z niezwykłą historią rodziny Piątkowskich, z paletą emocji, miłością okazywaną na różne sposoby, z PRL-owską rzeczywistością, rozbudowanym tłem historycznym i wątkiem kryminalnym. Łatwo zanurzyć się w przeszłość i obserwować poczynania bohaterów oraz historię lat 80. XX wieku. Powieść to mała podróż sentymentalna dla starszych czytelników, a dla młodszych wycinek z historii Polski, jak naprawdę wyglądało życie w latach 80. Choć niektóre wątki zostały niedokończone, a rozwiązanie zagadki kryminalnej można się domyślić, to książkę chłonie się całym sobą. Dobrze się czyta i chce się jeszcze.
- Autor: Hanna Greń
- Wydawnictwo Czwarta Strona
- Oprawa: Miękka
- Rok wydania: 2021
- Ilość stron: 408
- Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
- Model: 9788366736375
- Język: polski
- Nr wydania: 1
- ISBN: 9788366736375
- EAN: 9788366736375
- Wymiary: 135X205
- Powiązane tematy: Promocja na książki, Księgarnia Białystok, Last Minute, Wyprzedaż magazynowa, Odbierz kod