Pokochałam wroga

Średnia: 4.8 Ilość ocen: 8
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Ilość stron
436
Rok wydania
2016
Wydawnictwo
Nasza cena: 26,18 zł 34,90 zł Taniej o: 25%

"Pokochałam wroga" to pierwszy tom sagi o rodzinie Petrycych. Krakowski lekarz trafia na ślad wojennych przeżyć swojej rodziny i ze zdumieniem odkrywa skrywane przez lata sekrety.

Wokół szaleje wojna. Codziennie giną ludzie, a okupacyjny terror nie pozwala normalnie żyć. Jadwiga nie potrafi pogodzić się z drżeniem serca, które czuje na widok pewnego mężczyzny. Zdaje się nie dostrzegać na nim wrogiego munduru, widzi przede wszystkim szlachetnego człowieka. Wie jednak, że dla jej bliskich ten związek będzie nie do zaakceptowania. A dla rodaków? Dla nich będzie po prostu zdradą...

Kilkadziesiąt lat później Maksymilian Petrycy, znany krakowski lekarz, przeżywa wstrząs, gdy jego konająca matka odkrywa przed nim od dawna skrywany sekret. Jej przedśmiertne wyznanie i pamiętnik z czasów wojny naprowadzają go na trop rodzinnej tajemnicy - tajemnicy niezwykłej, będącej przełamaniem narodowego tabu, i być może dlatego tak trudnej do zaakceptowania. Maksymilian próbuje rozwikłać zagadkę swojego rodu, wkrótce jednak orientuje się, że ktoś stoi mu na drodze do prawdy.

"Pokochałam wroga" to pierwszy tom sagi o rodzinie Petrycych. Powieść intryguje już od pierwszych stron i trzeba przyznać, że z każdym kolejnym rozdziałem ciekawość czytelnika rozbudzana jest jeszcze mocniej. Zadziwia skrupulatność, z jaką autorka odmalowuje realia okupacji w Generalnym Gubernatorstwie. Zaskakują dylematy moralne, z jakimi mierzyć się muszą bohaterowie - a przecież w czasach, gdy to kolor munduru definiował wroga, podobnych dylematów było bez liku. Poruszają do głębi rodzinne tajemnice, które odkrywamy krok po kroku wraz z Maksymilianem. A to dopiero początek tej niezwykłej opowieści.

Na cykl "Saga rodu Petrycych" składają się następujące tomy:

* "Pokochałam wroga";
* "Bezimienni";
* "Teczka";
* "Próba miłości";
* "Imię wroga".

Tworząc pierwszą powieść cyklu, Mirosława Kareta wzorowała się na historiach pisanych przez samo życie. Jako że od lat związana jest z Krakowem i Monachium, w ramach swojej pracy dziennikarki i historyka zbierała opowieści od ich mieszkańców i prędko odkryła, że stanowią niewyczerpane źródło inspiracji. "Pokochałam wroga" ukazało się nakładem wydawnictwa WAM.
Recenzje (8)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  8 z 9 osób uznało recenzję za przydatną

  Mirosława Kareta jak sama o sobie pisze, urodziła się w poprzednim wieku. Jest żoną, matką, córką, synową, siostrą, szwagierką, ciotką, przyjaciółką i kumpelką. Po dziesięciu latach spędzonych w Niemczech powróciła do Polski. Obecnie mieszka w Krakowie. Studiowała historię i dziennikarstwo. Pracowała jako reporter w gazecie codziennej oraz redaktor niemieckojęzyczny.

  Jadwiga – bohaterka „Pokochałam wroga” jest kobietą, która przeżyła drugą wojnę światową. Niespodziewanie umiera dostając ataku serca, pod wpływem silnych emocji wywołanych artykułem w gazecie. Pozostawia po sobie pamiętnik z nieczytelnym tekstem. Jej syn Maksymilian próbuje podążyć śladem wydarzeń mających miejsce prawie pół wieku wstecz. To co odkrywa szokuje, wzrusza i wyjawia na światło dzienne mocno strzeżone tajemnice.

  Wojna jest tematem często poruszanym w literaturze. Autorzy próbują w jak najlepszy sposób odzwierciedlić zachowania ludzi dotkniętych realiami związanymi z tamtymi czasami. Mirosława Kareta idealnie ukazuje czasy okupowanego Krakowa, który funkcjonował wówczas jako stolica Generalnego Gubernatorstwa. Miał ON stać się miastem całkowicie niemieckim, nie tylko poprzez zmianę nazw ulic i składu narodowościowego ludzi, ale również wyglądu. Niszczono polskie dorobki kulturowe, mordowano ludzi, zdeptywano tradycje. Za każdym razem, gdy mam okazję zapoznać się z dziełem ukazującym historię Polski za czasów wojen chce mi się płakać. Dziękuję Bogu, że nie muszę żyć w tamtych czasach, walczyć o każdy dzień, martwić się o to czy moi najbliżsi wrócą do domu. Tak wiele krwi zostało przelanej, tak wiele ludzi musiało wycierpieć. Nasi dziadkowie i pradziadkowie walczyli o to, byśmy mogli żyć tak jak żyjemy teraz. Ludzie często przejmują się głupstwami i nie pamiętają o tym, co przeżyli nasi przodkowie, a trzeba być im wdzięcznym, za ich patriotyzm oraz walkę o nasz kraj.

  Czytelnik ma również okazję poznać czasy upadku Muru Berlińskiego, po przeszło dwudziestu ośmiu latach swego istnienia oraz zakończenie komuny w Polsce, które przeszło w sposób pokojowy, na drodze negocjacji. To czasy kiedy „Solidarność” wyszła z podziemia, nastąpił nowy obraz polityczny i gospodarczy, a bony na żywność raz na zawsze przestały istnieć.

  Losy Jadwigi i Maksymiliana Petrycych przeplatają się wzajemnie. Skrywany na strychu pamiętnik przedstawia obraz zakazanej miłości Polki do Niemca. Owa miłość wyróżnia się na tle historycznym. W sercu kobiety zrodziło się uczucie, które nigdy nie powinno istnieć. Było intensywne, burzliwe oraz wiecznie. Wraz z głównym bohaterem podążałam śladami jego matki. Zachłannie chłonęłam jej wspomnienia i wyruszyłam w podróż do Niemiec. Niejednokrotnie ocierałam łzę, która mimochodem kręciła się w moim oku. Z całego serca kibicowałam mężczyźnie, który próbował dowiedzieć się czegoś o swoich korzeniach. Zakończenie mnie zaskoczyło. Jestem niezmiernie ciekawa kolejnej części tej klimatycznej sagi.

  Najbardziej jednak poruszyła mnie historia „Białej Róży” odgrywającej w książce jedynie wątek poboczny. Była to organizacja założona przez piątkę studentów uniwersytetu w Monachium i jednego profesora. Grupa próbowała obalić system nazistowski poprzez rozdawanie antyhitlerowskich ulotek i rozwieszanie plakatów. W 1943 wszyscy zostali skazani na karę śmierci przy użyciu gilotyny. Na ich cześć powstał pomnik przedstawiający autentyczne broszury rozdawane przez działaczy. Do tej pory nie miałam pojęcia o istnieniu „Białej róży”. Pozycje takie jak ta pozwalają dogłębniej poznać historię. Prawdziwym jest powiedzenie, że człowiek uczy się całe życie.

  „Pokochałam wroga” to historia pełna skrywanych nadziei, tajemnic szukających ujścia, niespełnionej miłości. Mimo, iż książka opisuje fikcyjną historię, to zawiera wiele autentycznych zdarzeń. Idealnie oddaje klimat Krakowa z lat czterdziestych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Czytałam ją z zapartym tchem nie mogąc oderwać się od niej choćby na moment. Gorąco polecam i zachęcam do lektury.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  7 z 10 osób uznało recenzję za przydatną

  Mirosława Kareta, autorka książki pt. „Pokochałam wroga” to dziennikarka i historyk. W swojej książce opisała realia życia w powojennym Krakowie, oraz przepiękną lecz zakazaną miłość Niemca i Polki.

  Dla rodziny Jadwigi Ptaszyńskiej był to związek nie do pomyślenia, jak również trudna sytuacja dla samej głównej bohaterki. Max Bayer, który był Niemcem i człowiekiem bardzo szlachetnym, wynajmował pokój u państwa Ptaszyńskich, ale czy to jego wina, że jego brat był gestapowcem i mordował niewinnych ludzi? Maxowi jednak przyszyto łatkę, że ON też był zbrodniarzem. I cóż, w tajemniczych okolicznościach ginie Max i już się więcej nie pojawia, a Jaga zostaje sama zrozpaczona i to jeszcze z dzieckiem Maxa pod sercem. Pojawia się wtedy Benedykt Petrycy, ojczym Maksymiliana, który wychowuje go jak własnego syna. Jadwiga będąc na łożu śmierci wyznaje synowi, że u niej w mieszkaniu jest zielone pudełko, które syn musi otworzyć po jej śmierci. Nic więcej nie zdradza – umiera, a Maksymilian odkrywa, że matka prowadziła zapiski w latach 40, które skrzętnie przechowywała. Z tych zapisków Maksymilian dowiaduje się, że jest synem Maxa Bayera. Jak zareaguje na tą wiadomość? Kim była Klara z Monachium? Jak dalej potoczą się losy doktora Maksymiliana Petrycego?

  Autorka książki opisuje realia Polaków podczas II wojny światowej, oraz kolumnę młodych mężczyzn kroczących pod strażą boso, ze związanymi z tyłu rękoma. Ustawiono ich przy płocie i wszystkich rozstrzelano, a ci którzy jeszcze żyli – dobijano strzałami z pistoletu w głowę. Maksymilian udaje się do Monachium, aby dowiedzieć się szczegółów na temat swojego biologicznego ojca i gdy przekracza granicę – dostaje pogróżki, a potem jest na niego zamach – dlaczego?

  Książka napisana w sposób bardzo emocjonalny, trzymająca w napięciu i jest bardzo autentyczna. Pod koniec książki pojawia się mężczyzna, Zygmunt Tokon. Kim był? Dlaczego Maksymilian postanowił się z nim spotkać? Są to zagadki, które musisz sam odkryć kochany czytelniku.

  Akcja książki rozgrywa się w dwóch okresach czasowych: w czasie II wojny światowej – czyli lata 40, w których żyła matka Maksymiliana i jego biologiczny ojciec, oraz w latach 90 – kiedy upadł Mur Berliński. Jest to pierwszy tom sagi rodziny Petrycych – gdzie historię rodu pisało samo życie.

  Zapraszam Państwa do lektury, a na pewno nie pożałujecie. Czekam z niecierpliwością na kolejną część tej sagi.

  Moja ocena: 10/10

  Polecamy, zespół [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 1 osób uznało recenzję za przydatną

  „ Pokochałam wroga „ to zupełnie inna historia, niż sobie wyobrażałam. Zapewne moje oczekiwania wzięły się stąd, że zasugerowałam się hasłem z okładki gdzie jest reklamowana, jako historia „ zakazanej miłości Polki i Niemca w okupowanym Krakowie „, co nie do końca jest zgodne z prawdą, gdyż wątek ten poznałam tylko dzięki pamiętnikowi Jadwigi a cała fabuła nie jest całkowicie osadzona w czasach drugiej wojny światowej, ponieważ autorka skupiła się na czasach współczesnych, a reklamowana miłość nie jest tematem wiodącym.

  Główna bohaterka Jadwiga umiera na początku książki, ale później wielokrotnie pojawia się na kartkach swojego pamiętnika. Dzięki tak opowiedzianej historii dowiedziałam się, że w życiu kierowała się przede wszystkim sercem. Była patriotką oddaną ojczyźnie działającą instynktownie, lecz w czasie okupacji pewne okoliczności postawiły ją przed poważnym wyborem. Poznaje Niemca, okupanta i pomimo, że początkowo go nie znosi, później obdarza go uczuciem, z którym musi sobie jakoś poradzić.

  Co okaże się ważniejsze: przywiązanie do ojczyzny czy miłość?

  Książka, w pewnych kręgach, zwłaszcza po udzieleniu wywiadu przez autorkę, gdzie wypowiedziała się na temat pomysłu napisania takiej historii, wzbudziła kontrowersje. Jak można pisać o uczuciu do wroga, które w czasie wojny było szczególnie potępianie przez podziemie, gloryfikować i spłycać nazizm?

  Zdziwiłam się, wypowiedziami niektórych osób, które nawet nie pofatygowały się, aby przeczytać książkę, ale miały za to najwięcej do powiedzenia na jej temat. Na szczęście czytelnicy mogli wyrobić sobie własne zdanie, czy Mirosława Kareta faktycznie przekroczyła granice dobrego smaku i czy powieść powinna wywołać oburzenie? Sądzę, że nie było to zamiarem autorki, aby jej zarzucać, że Wanda nie chciała Niemca a Krakowianka chciała okupanta, ale moim zdaniem Mirosławie Karecie udało się poruszyć autentyczne moralne dylematy a także wiernie oddać realia okupowanej Polski. To opowieść o trudnych czasach, niełatwych wyborach i decyzjach. To także lektura o tolerancji, uprzedzeniach. Podobne historie pisało samo życie - na ich ślady autorka, dziennikarka i historyk, natrafiła w Krakowie i w Monachium, miastach, z którymi związana jest od lat.

  Pomysł na napisanie tej książki autorce zrodził się, aż trudno uwierzyć, bo 20 lat temu podczas wyjazdu do Niemiec. Przypadkowy pasażer w czasie podróży opowiedział o swoim życiu i prawdziwym ojcu, o istnieniu, którego dowiedział się wiele lat po wojnie. Następnie Kareta wykorzystała różne zasłyszane prawdziwe historie i wplotła w fabułę książki, bowiem pierwotnie powieść miała być tylko pamiętnikiem Jadwigi. Fakt, że potem autorka postanowiła uwspółcześnić całą opowieść dopowiadając losy syna Jadwigi i jego rodziny, umożliwił jej na kontynuowanie opowieści o rodzie Petrycych w dalszych częściach. Dwutorowe prowadzenie narracji pozwoliło mi oprócz realiów wojny, poznać także rzeczywistość lat 90, zmian, jakie zachodziły w naszym kraju. Jedynie wątek Monachijski wydaje mi się lekko naciągany i zbyt sensacyjny, ale nie miał ON zbytnio wpływu na odbiór całości. „Pokochałam wroga „ jest dobrze skonstruowaną powieścią obyczajowo – historyczną i w pewnym sensie wyróżnia się na tle innych książek tego typu napisana prostym przystępnym językiem, którą się czyta z wielką przyjemnością. Nie mniej jednak mogłoby być w niej więcej wojny, natomiast relacje pomiędzy Jadwigą i Niemcem, ukazane są jak dla mnie zbyt płytko, ale to moje subiektywne odczucia i tak z niecierpliwością czekam na ciąg dalszy.

  „Ufajcie, że ręka Boga kieruje wszystko ku najwyższemu Dobru, nawet jeśli w danym momencie sprawia nam to ogromny ból... „

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Z pewnością nie raz spotkaliście się z sformułowaniem serce nie sługa i szczerze mówiąc jest w nim dużo racji. No bo przecież to nie my decydujemy, komu oddamy serce i kogo będziemy darzyć bezwarunkową miłością. Co jednak, gdybyśmy obdarowali nieco głębszym uczuciem... żołnierza wrogiej armii, którego celem jest podbicie zamieszkiwanego przez nas narodu? Sytuacja mogłaby się nieco skomplikować, w jaki sposób mielibyśmy go znienawidzić, gardzić nim i powiedzieć złe słowo, gdy serce krzyczy "kocham cię"?

  Nie od dziś pasjonowałam się najróżniejszymi opowieściami, które chociażby w malutkim stopniu związane były z wojenną, dlatego też nikogo nie powinno dziwić, że po zapoznaniu się w opisem, czym prędzej zapragnęłam zaznajomić się z jej fabułą tejże opowieści. Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o moich odczuciach, zachęcam was do przeczytania dalszej części recenzji.

  Już od samego początku, gdy rozpoczęłam przygodę z tą książką, czułam, że będzie to opowieść, która wciągnie mnie bez reszty i którą będę mile wspominać i wielokrotnie odtwarzać w głowie przedstawione w niej wydarzenia. Trzeba przyznać, że nawet dziecko wie, że życie podczas wojny nie należy do prostych; nieustanna walka o przetrwanie, ciągłe zmartwienia i wątpliwości... długo by wymieniać a i tak z pewnością nie udałoby mi się opisać wszystkich problemów ludzkości, dlatego też po części rozumiem, przed jak trudnym wyborem stała główna bohaterka, bo przecież musiała zadecydować, kim tak naprawdę pragnie być, a możliwe, że wielu nie pochwaliłoby jej decyzji.

  Jadwiga była panną z dobrego domu, której życie nie było usłane różami. W czasach okupacji kraju poznała niemieckiego żołnierza, który od razu skradł jej serce. Mimo iż wiedziała, że Polka nie powinna darzyć wroga narodu żadnym pozytywnym uczuciem, nie potrafiła walczyć i mimo szalejącej wokół wojny, oddała się zakazanej miłości, a wszystkie swoje sekrety opisała w starannie chowanym zeszycie, a jej słowa z biegiem czasu zaczęły blaknąć, zupełnie tak, jakby świat chciał, aby wszyscy zapomnieli o jej historii.

  Rok po obaleniu w Polsce komunizmu, Jadwiga z rodu Petrycych znajduje się na łożu śmierci, a przed odejściem wypowiada dość tajemnice słowa, które w połączeniu z niedawno odnalezionym pamiętnikiem, wzbudzają ciekawość jej syna, Maksymiliana Petrycego. Ten nawet się nie spodział, że poszlaki naprowadzą go na trop starej, rodzinnej tajemnicy, której odkrycie mogłoby wywołać wiele kontrowersji. Jak bardzo niebezpieczna może być prawda?

  Wojna to przerażający świat pełen bólu, głodu, cierpienia, publicznych egzekucji i represji. Polacy starali się robić wszystko, byleby tylko okazać najeźdźcom sprzeciw. I choć dla wielu może to wydać się niewiarygodne, gotowi byli oddać własne życie, aby uświadomić Niemcom, jak wielkie zło uczynili i że nie są mile widziani na polskiej ziemi. To zaskakujące jak bardzo możne nas poruszyć ubrana w piękne słowa opowieść i jak bardzo potrafi stać się bliska naszemu sercu.

  Autorka używając przyjemnego i prostego w odbiorze języka stworzyła historię, do której mam ochotę co chwilę wracać. Nie często się zdarza, żeby fabuła książki, gdzie akcja toczy się na terenie Polski tak bardzo przypadła mi do gustu, że po prostu nie byłam w stanie oderwać od niej wzroku. Tym razem przeżyłam wielkie i na dodatek miłe zaskoczenie i nie żałuję czasu spędzonego przy tej lekturze.

  Wspaniali bohaterzy, poruszająca akcja oraz wiele starannie ukrywanych tajemnic to to, na co z pewnością warto zwrócić uwagę, a na dodatek wszystko to możecie znaleźć w tej jednej wspaniałej książce. Osobiście czuję się przekonana!

  To poruszająca, miejscami wręcz niewiarygodna opowieść, którą mogłabym czytać bez przerwy. Jeżeli więc, tak jak ja uwielbiacie tego typu klimaty, jak najbardziej zachęcam was do zapoznania się z tą książką i gwarantuję, ze z pewnością nie będziecie tego żałować. Jak najbardziej polecam!

  Cała recenzja: [Adres usunięty]

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Przeszłość jest zagadką. Nigdy nikt nie wyjawi nam stuprocentowej prawdy na jej temat. Być może nawet dana osoba doskonale pamięta, co miało miejsce kilkanaście, kilkadziesiąt lat wcześniej, lecz jeżeli przeżycia były przykre, sprawiające ból, serce drży na samo wspomnienie, będzie wolała pominąć je dla spokoju własnego sumienia. Przeszłość zwłaszcza ta bardziej odległa dla nas nie rzadko jest niezwykle łakomym kąskiem. Interesujemy się często tym, czym trudnili się nasi dziadkowie, pradziadkowie... jakie mieli życie, podejście do przeróżnych kwestii mniej lub bardziej ważnych. Może dlatego, że nie potrafimy, nie mamy możliwości zgłębić, rozwikłać tych zagadek, jest grupa czytelników, którzy ze szczególnym zapałem sięgają po literaturę historyczną, bądź obyczajową mocno zakorzenioną w przeszłości. Podczas lektury możliwe jest wejście w minione lata, epokę i zasięgnąć wiedzy na ten temat, ukoić choć w ułamku ciekawość, zainteresowanie.

  Książka Mirosławy Karety pt. „Pokochałam wroga” jest idealną alternatywą do otaczającej nas rzeczywistości. Czytając, prędko zostajemy wciągnięci w interesujące sekrety rodziny Petrycych. Śmierć Jadwigi z domu Ptaszyńskiej nastąpiła wskutek wstrząsającej informacji, której zgłębieniem zajmie się syn kobiety, Maksymilian. Mężczyzna jest lekarzem, mężem Marii i ojcem czwórki dzieci. Ma to szczęście, iż w dzieciństwie jak i później był otoczony miłością. Jadwiga i Benedykt skrupulatnie dbali o to, by chłopcu nie brakowało rodzinnego ciepła. Teraz Maks zostaje na tej ziemi już tylko ze swoją żoną oraz grupką pociech i z pewnym sekretem, który musi rozstrzygnąć, by tak naprawdę poznać swoje korzenie. Nie przypuszczał, że jego matka w młodości przeżyła historię nadającą się na ekrany kin lub karty książki, a jednak. Jaga pokochała wroga... w niebezpiecznym Krakowie, gdy tuż przed wybiciem godziny policyjnej należało ukryć się w czterech ścianach, kiedy nikt nie mógł być pewien jutra, mógł zginąć w każdej chwili, młoda Ptaszyńska niemal unosiła się nad ziemią... w takim zatrważającym czasie miłość mogła przynieść tak potrzebne ukojenie kojarzące się z deszczem w upalny letni dzień ale także sprowadzić nieodwracalne konsekwencje. Lekarz wyrusza do Monachium żeby poznać prawdę o przeszłości matki. Pomocny mu będzie pamiętnik, który spisała Jadwiga...

  Ania jest nieposkromioną młodą kobietą, po śmierci babki Jadwigi postanawia zająć jej mieszkanie. Rodzice nie są z tego powodu zadowoleni, już nie pamiętają, że w wieku córki sami chcieli decydować o własnym życiu nie oglądając się na nikogo. Dzięki tej postaci czytelnik ma szansę zobaczyć jak zapalczywie dziewczyna potrafi walczyć o uczucie chłopaka. Jeśli chce, potrafi odejść od wygodnego życia na garnuszku rodziców. A to wszystko w imię miłości.

  Świetny styl, jakim włada autorka sprawia, że książkę czyta się z przeogromną przyjemnością. Każda strona, każde zdanie zaostrza apetyt na więcej i więcej. Przypuszczam, że cała seria (dotychczas trzy tomy) jest rewelacyjna. Mnie najbardziej intrygował pamiętnik Jadwigi oraz poczynania Anny stąd też powyższe wspomnienie o jej sylwetce, choć nie jest to jedyny powód, gdyż w „Bezimiennych” - drugiej części, właśnie ona odrywa ważną rolę. Akcja książki toczy się na dwóch płaszczyznach w Krakowie i Monachium, w dalszej i trochę bliższej przeszłości. Zadowalający jest również fakt, iż na kartach tytułu pojawiają się nazwy ulic, które znam ze słyszenia, bądź sama je odwiedziłam. Pojawia się też wzmianka o „Beczce” popularnym Duszpasterstwie Akademickim, stanowiło ono jedno z niewielu miejsc, do jakich uczęszczali młodzi ludzie w okupowanym Krakowie. Polecam przeczytanie tej książki każdemu, kto lubi tajemnice oraz sekrety przeszłości ale również temu, kto chce zapoznać się z niebanalną obyczajówką.

  Książki M. Karety o rodzinie Petrycych warto czytać w następującej kolejności:

  1. "Pokochałam wroga",

  2. "Bezimienni",

  3. "Teczka".

  Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Wam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 3 recenzje

Szczegóły

Pokaż więcej

 • Autor: Mirosława Kareta
 • Wydawnictwo Wam
 • Seria Saga rodu petrycych
 • Oprawa: Miękka
 • Rok wydania: 2016
 • Ilość stron: 436
 • Stan: nowy, pełnowartościowy produkt
 • Model: 9788327710772
 • Język: polski
 • Podtytuł: Zakazana miłość Polki i Niemca w okupowanym Krakowie
 • Nr wydania: 1
 • ISBN: 9788327710772
 • EAN: 9788327710772
 • Wymiary: 14.0x20.5x3.4 cm
Warto zwrócić uwagę na...
Wrogie przejęcie 1 Spekulant 0/5 Nasza cena:
22,60 zł 25,98 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wrogie przejęcie 1 Spekulant

Pod koniec XXIV wieku ludzkość zasiedliła znaczne połacie kosmosu. Do Konfederacji Terrańskiej należy osiemdziesiąt trzy z osiemdziesięciu czterech skolonizowanych przez człowieka planet. Ostatni bastion „wolności” i największy producent broni w Galaktyce – anarchistyczny Bakunin – od niepamiętnych...
Wiara i tron 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Wiara i tron

Ostatnia misja - morderstwo, które wstrząsnęło średniowieczną Europą. Przełom tysiącleci. Na królewskich dworach i w biskupich pałacach toczy się brutalna walka o wpływy, a wszystkie ścieżki politycznych intryg zbiegają się w Rzymie. Rosnący w siłę książę Bolesław zapłaci każdą cenę, aby dołączyć...
Ukryta róża 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ukryta róża

Sytuacje graniczne, męska słabość i kobiecy heroizm.Rozpad Jugosławii wyzwala nacjonalistyczne demony wśród bałkańskich narodów. W maleńkim Wiszegradzie Serbowie przystępują do okrutnej rozprawy z własnymi sąsiadami - bośniackimi muzułmanami. Nastoletnia Zehera staje się niewolnicą lokalnego...
Polski samarytanin 0/5 Nasza cena:
7,43 zł 9,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Polski samarytanin

- Kto cię do nas przysłał, Ojcze? - pytali nieochrzczeni trędowaci.- Bóg. Nasz Bóg. On nie chce, żebyście byli tutaj sami - odpowiadał o. Jan. Dziwili się, bo nie bardzo rozumieli, dlaczego ten Bóg tak się o nich troszczy, jeśli w Niego nie wierzą. Ojciec Jan bardzo się ucieszył, gdy po jakimś...
Homilie o Księdze Kapłańskiej 0/5 Nasza cena:
59,25 zł 79,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Homilie o Księdze Kapłańskiej

Homilie Orygenesa do Pięcioksięgu należą do najważniejszych dzieł egzegetycznych starożytności. Powstały między rokiem 245 a 250 w Cezarei Palestyńskiej, gdzie Orygenes głosił je wiernym, a uczniowie stenografowali. Zachowały się jednak tylko w łacińskim przekładzie Rufina z Akwilei. Orygenes...
Pogromcy Nudy 0/5 Nasza cena:
18,67 zł 24,89 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pogromcy Nudy

Spokój małego miasteczka burzy nagle plaga niepokojących wypadków. Nikt nie wie, że to zjawisko wykracza daleko poza granice ich miejscowości. Lokalny detektyw postanawia rozwiązać zagadkę i wyrusza na pełną przygód wyprawę. Przemierzając świat - od tanich barów aż po królewski dwór - zjednuje...
Flakkus Pierwszy pogrom Żydów w Aleksandrii 0/5 Nasza cena:
29,24 zł 39,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Flakkus Pierwszy pogrom Żydów w Aleksandrii

Filon z Aleksandrii (ok. 15 przed Chr. - ok. 54. po Chr.), piszący po grecku Żyd z diaspory, znany przede wszystkim jako filozof i egzegeta, jest też autorem pism historycznych: Flakkusa i Poselstwa do Gajusza. Przedstawiają one wydarzenia, których Filon stanowił magna pars, kiedy to był świadkiem...
Pani Hazel i klub Rosy Parks 0/5 Nasza cena:
33,67 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Pani Hazel i klub Rosy Parks

Pani Hazel i Klub Rosy Parks to słodko-gorzka opowieść o kobiecej sile i prawdziwej, rodzącej się w bólach przyjaźni. Wzruszająca relacja czarnej służącej i jej białej pracodawczyni. Rewelacyjne konstrukcje psychologiczne postaci, bogate tło społeczne, wydarzenia zrekonstruowane na podstawie...
Nie cały umieram... 0/5 Nasza cena:
9,00 zł 12,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nie cały umieram...

Książka "Nie cały umieram. Dziedzictwo Jana Pawła II" (w serii "Na szlakach Posłańca") jest propozycją powstałą w związku z oczekiwaną beatyfikacją Ojca świętego Jana Pawła II. Zaproponowany układ tekstów - publikowanych na łamach "Posłańca" w rubryce "Dziedzictwo Jana Pawła II" w latach 2007-2010...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula