Nigdy nie lubiłeś matematyki, a poszczególne zadania były Twoją zmorą? Przekonaj się z książką “Plusy i minusy. Książka dla wszystkich, którzy kiedykolwiek bali się matematyki”, że nie jest taka straszna, jak Ci się wydawało.
Wiele osób wspomina lekcje matematyki w szkole ze strachem, a przynajmniej bez szczególnego entuzjazmu. Czy matematyka naprawdę nie może być łatwiejsza? Może - odpowiada matematyczny geniusz, pokazując przy tym, jak bardzo na co dzień jest nam przydatna w życiu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest wszędzie. Książka "Plusy i minusy" Stefana Buijsmana to matematyka dla każdego. I to łatwiejsza niż kiedykolwiek.
Matematyka nieprzypadkowo nazywana jest królową nauk. Można narzekać na skomplikowane wzory, liczby i figury, których uczyliśmy się w szkole, ale to od niej wszystko się zaczyna. Stefan Buijsman w swojej książce zabiera czytelnika w fascynującą podróż, która zmieni podejście każdego do tej nauki. Sam jest wprawdzie geniuszem - ale żeby dostrzec potęgę liczb i ich ukryte znaczenie oraz wpływ na nasze codzienne życie wcale nie trzeba być wybitnym matematykiem!
Autor dołącza do Jordana Ellenberga czy Bobby'ego Seagulla w grupie nauczycieli matematyki, jakich każdy chciałby mieć w szkole. Skomplikowane zagadnienia tłumaczy niezwykle prostym językiem i pokazuje zadziwiające historyczne przykłady sytuacji, w których matematyka wpłynęła na losy ludzi. A wszystko to podane z odpowiednią dawką poczucia humoru, która sprawia, że książkę czyta się jednym tchem. Nawet dla laika może być znakomitą lekcją dotyczącą np. podejmowania życiowych decyzji w warunkach niepewności. Ale Buijsman porusza także kwestie, które są dziś najbardziej powszechnie poruszane, a mają związek z matematyką. Czy może ona pomóc w leczeniu śmiertelnych chorób? Czy nie zabrnęliśmy za daleko w uzależnieniu od działania algorytmów? I wreszcie, czy gdy każdy ma w kieszeni szybki komputer o sporej mocy obliczeniowej, w ogóle trzeba jeszcze umieć liczyć?
O autorce
Stefan Buijsman urodził się w 1995 roku. Jest holenderskim filozofem matematyki, pracownikiem naukowym Uniwersytetu w Sztokholmie. Studia skończył, mając 18 lat, a w wieku 20 lat został najmłodszym doktorem w historii szwedzkich uczelni. "Plusy i minusy" to jego pierwsza popularnonaukowa książka na temat matematyki.