Pejzaż bez kolców

Autor:

Sylwia Mróz

Średnia: 4.3 Ilość ocen: 3
Wysyłka w
2 dni + czas dostawy
Seria
Wydawnictwo
Rok wydania
2016
Ilość stron
400
Inne wersje (1)
eBook, mobi, epub
za 27,12 zł
Nasza cena: 29,93 zł 39,90 zł Taniej o: 25%

Meksyk to kraj równie wielki, co fascynujący. Po dziś dzień zamieszkiwany przez około sześćdziesiąt grup etnicznych jest kolebką legendarnych indiańskich cywilizacji Majów, Azteków, Tolteków? To ojczyzna ostrych papryk i sals, wszechobecnej tortilli, słońca i muzyki mariachis. Jest niezwykle popularnym celem turystycznych wycieczek z całego świata, jednak, aby dobrze poznać jego uroki, a choćby pobieżnie zwiedzić te ogromne przestrzenie, nie wystarczy pojechać tam jeden jedyny raz. Praktycznie każdy stan Meksyku prezentuje nam inną, unikatową kulturę, sztukę, muzykę, historię?

Jednym kojarzy się z wypoczynkiem, tequilą i pięknymi plażami nad Morzem Karaibskim. Innym natomiast z przemocą i narkotykami na amerykańskim pograniczu. I właśnie w niezwykłą podróż po tym fascynującym kraju zabiera nas Sylwia Mróz w swej książce zatytułowanej "Pejzaż bez kolców". A propos kolców, już w samym tytule mamy odniesienie do kolejnego, niezwykle charakterystycznego, meksykańskiego motywu, jakim są wszechobecne kaktusy (agawy). To z nich właśnie powstają tequila czy meskal, a także meskalina, choć tą ostatnią może lepiej zanadto się nie interesować?

Właśnie fascynacja bije z kart książki Sylwii Mróz najbardziej. Fascynacja krajem, jego kulturą i ludźmi. Z resztą ludzie są tu wyjątkowi. Majowie uważali, że szósty zmysł człowieka działa poprzez serce, a są nim uczucia oraz intuicja. Dlatego warto w Meksyku porzucić na chwilę utarte, turystyczne szlaki i pójść po prostu przed siebie. Zatrzymać się na targu, porozmawiać z ludźmi. Meksykanie tak właśnie żyją. Są zwykle spokojni i opanowani, choć potrafią okazać i nieziemski temperament. A ten z pewnością ma związek z jedyną w swoim rodzaju kuchnią pełną aromatycznych przypraw (w tym także wanilii), różnorakich papryczek i limonki. Każdy region z resztą oferuje nam inną gamę potraw, wyrobów rękodzieła, a nawet samych ludzi. Bo mieszają się tu nacje rozmaite. Majowie na Jukatanie, potomkowie Azteków w centrum kraju, metysi i kreole? Hiszpański jest językiem dominującym, jednak niektórzy Meksykanie nawet nim nie władają?

Pozwólmy się więc zabrać do kraju tortilli, mariachis i piramid. Skosztujmy tej jedynej w swoim rodzaju kultury z autorką, która mieszka tam już wiele lat. Nie jest w tym z resztą osamotniona, gdyż liczna jest meksykańska Polonia. I jej także poświęcono w tej książce sporo miejsca. Z pewnością więc nie jeden poczuje się tam jak w domu, a nie ma wątpliwości, że każdy czytelnik "Pejzażu bez kolców" zapragnie tam pojechać.

Czytaj całość

Recenzje (3)
 1. Recenzent Wybitny
  Ocena: 3/5
  Dodana przez Marta W. w dniu 2016-12-07
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Dla przeciętnego Europejczyka Meksyk to kraj słynący z pikantnej kuchni, bogatej kultury i... narkotyków. W swoim reportażu, Sylwia Mróz - korespondentka Polskiego Radia i Meksykanka z wyboru - chce pokazać, że ten kraj ma do zaoferowania znacznie więcej niż nam się wydaje. Pejzaż bez kolców to próba oczarowania czytelnika tym zakątkiem świata, jego różnorodnością i pogodnym usposobieniem mieszkańców.

  Z tej książki dowiedzieć się można sporo. Od epoki preklasycznej (2500 p.n.e. - 200 n. e.), przez kulturę Majów i Azteków, podbój Meksyku, aż po uzyskanie niepodległości i czasy obecne. Książka podzielona jest tematyczne. Zaczynamy od wyprawy do świata meksykańskich kulinariów, czyli przede wszystkim tacos, tortilli, chili i kukurydzy. Ta część ma w sobie sporo z przewodnika, będzie więc szczególnie przydatna dla osób, które w najbliższym czasie planują podróż w te rejony i chcą wiedzieć, gdzie spróbować prawdziwego, meksykańskiego jedzenia. Jest też słowniczek wraz z prawidłową wymową popularnych nazw potraw, a także kilka przepisów. Tę literacką podróż kontynuujemy przez liczne meksykańskie święta, kwestie religijne (tu dużo miejsca poświęcono kultowi Matki Bożej z Guadalupe), sztukę i wiele innych zjawisk charakteryzujących ten kraj. Znajdą się też polskie akcenty, a na końcu autorka przygotowała spis filmów, książek muzyki, itp. dla jeszcze bardziej spragnionych wiedzy.

  Pejzaż bez kolców to książka świetna pod względem merytorycznym. Szczegółowo opisuje niemal każdy aspekt kraju. Coś jednak nie do końca jest w porządku - brakuje w tej publikacji serca. Sylwia Mróz podobno kocha Meksyk, ale nie do końca potrafi rozkochać w nim innych. Mimo wielu zalet, jakie są tu skrzętnie przedstawione, mimo kuszenia zapachami najróżniejszych potraw i kolorami ręcznie robionych ozdób, zabrakło emocji, osobistych doświadczeń i zwykłego ludzkiego spojrzenia. Wszystko jest poprawne, konkretne i pogrupowane. Tak - jeśli szukacie kompendium wiedzy na temat Meksyku, nie - jeśli chcecie jednocześnie przeżywać tę lekturę i poczuć, jakbyście sami byli w tym kraju.

  Mróz pisze o Meksyku konkretnie, ale bardzo szczegółowo. Zaczyna od historii tego kraju, wspomina o Olmekach, Majach, Toltekach i Aztekach. O hiszpańskiej konkwiście i o okresie kolonialnym. To wszystko jest bardzo ciekawe, bo trudno zgłębiać kulturę danego kraju, nie znając jego historii, ale można było tę historię skrócić, napisać mniej szczegółowo, wyciągnąć esencję tego, co złożyło się na Meksyk w obecnej formie. Autorka Pejzażu bez kolców postawiła jednak na podręcznikowy styl i kurczowo trzyma się suchych faktów, gubiąc przy tym polot, a czasem też zainteresowanie czytelnika.

  Zatem Pejzaż bez kolców to bogate źródło informacji na temat Meksyku, jego kultury i kuchni. Lektura niemal obowiązkowa (obok przewodnika) dla osób planujących wizytę w tym kraju. Dla nieszczęśników, którzy w grudniowe wieczory próbują ogrzać się zajmującą lekturą, oddającą ducha tego kraju nie będzie to już taki dobry wybór. Dużo wiedzy, mało klimatu.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Mama D. w dniu 2016-11-28
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Sylwia Mróz zabiera nas w ekscytującą podróż do Meksyku, którego nie poznacie z typowych przewodników turystycznych. Książka jest zbiorem obserwacji i przemyśleń autorki, która mieszkając w tym kraju zbliżyła się do jego kultury oraz mieszkańców. Treści podzielone zostały na 10 tematycznych rozdziałów. W pierwszym poznajemy niezwykłą historię Meksyku od Olmeków, Majów, Tolteków, Asteków, aż po najazd Hiszpanów, dyktatury, rewolucje i czasy współczesne. Nie jest to typowy historyczny tekst, a bardzo wciągający opis najistotniejszych wydarzeń i postaci, które wpłynęły znacząco na dzisiejszy Meksyk.

  W kolejnych rozdziałach poznajemy meksykańskie obyczaje i obrzędy religijne, święta, jak również odwołania do magi przodków. Zdumiewający świat rytuałów i wierzeń do dzisiejszego dnia odbija się na kulturze meksykańskiej. Podejście do śmierci i celebracji Święta Zmarłych, kult święty, tak bliski z naszą kulturą, a jednocześnie krańcowo różny.

  Autorka w barwny sposób opisuje również twórczość artystyczną oraz sylwetki ikonicznych postaci sztuki meksykańskiej. Pełne kolorów i przepychu rękodzieło fascynuje, a dzięki fotografią czytelnik może podziwiać ich zadziwiające bogactwo.

  Meksykańska kuchnia jest bez wątpienia jednym z najbardziej rozpoznawalnym elementem kultury tego kraju i bardzo się cieszę, że autorka wyczerpująco przedstawiła temat. Aromatyczna, pełna kontrastów i wonnych przypraw, a wszystko to na kolejnych stronicach. W książce znajdziemy również mały słownik przypraw i przystawek oraz przepisy kulinarne na tradycyjne potrawy meksykańskie.

  W końcowych tekstach książki zdobędziemy podstawowe informacje o Meksyku oraz praktyczne porady na temat organizacji wyjazdu ten zakątek świata. W encyklopedycznym skrócie autorka wyjaśnia także najistotniejsze pojęcia związane z tradycją, językiem oraz życiem codziennym różnych grup etnicznych.

  Z zaciekawienie czytałam stronę po stronie i muszę przyznać, że zafascynowałam się meksykańską kulturą jeszcze bardziej. Dzięki tej publikacji możemy się przenieść do innego świata, pełnego magi i kolorów. "Meksyk słońcem malowany", to doskonała pozycja dla osób interesujących się tematami podróżniczymi i wszystkich, którzy chcieliby poznać i pokochać Meksyk. .

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez Aneta M. w dniu 2016-11-02
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  1 z 4 osób uznało recenzję za przydatną

  Książka jest dość gruba i na początku zastanawiałam się czy zaciekawi mnie na tyle, bym przeczytała ją całą. Jednak okazało się, że czyta się ją bardzo przyjemnie i lekko, wciągnęła mnie na tyle, że nie mogłam się od niej oderwać.

  Oprawiona jest miłą w dotyku oprawą, na której widnieje wizerunek pięknej Meksykanki w kolorowym stroju, już na pierwszy rzut oka książka przykuwa uwagę i zachęca do przeczytania.

  Podzielona jest na 10 działów, a one z kolei na krótkie rozdziały, z których każdy dotyczy innego zagadnienia, dlatego czytając książkę nie można się nudzić.

  Napisana wyraźną czcionką i przystępnym językiem, w środku znajdziemy wiele pięknych fotografii przybliżających nam nieco Meksyk i to co zawarte jest w opisie.

  Autorka książki jest kulturoznawcą i dziennikarką, a od 2013 roku jest także korespondentką radiową z Meksyku i Ameryki Centralnej. Jej fascynacja Ameryką Łacińską zaowocowała przeprowadzką na drugi koniec świata i ślubem z Meksykaninem.

  Ta przeprowadzka pozwala jej na codzienne poznawanie Meksyku, jego bogactwa kultury, pysznego jedzenia i wspaniałych ludzi.

  W książce pani Sylwia opisuje wszystkie ciekawe zagadnienia związane z Meksykiem, począwszy od historii, aż po czasy teraźniejsze, kulturę, religię, jedzenie, rękodzieło, popularne sporty i wszystkie niezbędne informacje. Można powiedzieć, że jest to "Meksyk w pigułce", gdzie czytając książkę możemy dokładnie poznać przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego kraju.

  Z pewnością na uwagę zasługuje dział historyczny, gdzie przenosimy się do czasów prekolumbijskich, poznajemy cywilizacje Majów i Azteków, zdobywamy wiedzę na temat panujących zwyczajów.

  Potem kolejno przechodzimy przez dalsze karty historii Meksyku, przeczytamy o najeździe konkwistadorów i wydarzeniach, które ostatecznie ukształtowały Meksyk, aż po dzisiejsze czasy.

  Niewątpliwie jest to jeden z najciekawszych i najdłuższych działów w książce, tym bardziej że dotyczy tak odległego kraju i historii, która z pewnością jest obca dla wielu Polaków, dlatego dzięki tej książce można wzbogacić swoją wiedzę historyczną.

  Dla Pani Domu oczywiście jednym z ciekawszych działów jest dział kulinarny, tutaj poznamy wszystkie smaki Meksyku, a kuchnia meksykańska to jedna z najlepszych kuchni świata, a także najbardziej rozpoznawalny element tradycji tego kraju. W roku 2010 została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kultury, jako pradawna, żywa kultura.

  Autorka opisuje tutaj podstawowe potrawy i napoje, podaje przepisy na wiele ciekawych dań, a także dołącza słowniczek z nazwami potraw i przystawek.

  W tym dziale dowiemy się również gdzie można zjeść prawdziwe meksykańskie dania w Polsce, bo i u nas powstaje coraz więcej restauracji, w których gotują rodowici Meksykanie.

  Kolejne rozdziały książki przeniosą nas do świata magii, świąt, religii, wiecznie trwającej fiesty, dowiemy się co nieco o rytuałach magicznych i medycynie ludowej tego kraju, a także wierzeniach pochodzących jeszcze od dawnych przodków, z czasów prekolumbijskich. Poznamy bogactwa sztuki ludowej, z cała paletą jej energetycznych barw i wzorów, a także zgłębimy wiedzę na temat znanych artystów meksykańskich. Autorka zaprosi nas również do stolicy, gdzie opisuje jej atrakcje i tempo życia. W książce znajdziemy też dział opisujący współczesną Polonię meksykańską.

  Na koniec zdobędziemy podstawowe informacje na temat Meksyku, opisany jest tutaj ustrój polityczny, podstawy gospodarki, praktyczne porady czy propozycje tras, nie zabrakło też tematów dotyczących wszelkich formalności. Z pewnością jest to istotna wiedza dla osób wybierających się w ten zakątek świata.

  Podsumowując, książka to ciekawa propozycja dla osób interesujących się tematami podróżniczymi i wszystkich, którzy chcieliby poznać Meksyk od podstaw. Niewątpliwe autorka ma dar pisania i przekazywania wiedzy, co sprawia, że książkę czyta się bardzo przyjemnie, a z każdym kolejnym działem ciekawość wzrasta. Dzięki tej publikacji możemy się przenieść do innego świata, pełnego kolorów i słońca, będącego mieszanką różnych grup etnicznych, co sprawia, że jest miejsce bardzo odległe kulturowo, a zarazem fascynujące i warte poznania. Polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Od uprzemysłowienia w PRL do deindustrializacji 0/5 Nasza cena:
33,68 zł 44,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Od uprzemysłowienia w PRL do deindustrializacji

Książka jest kontynuacją badań tych samych autorów prezentowanych wcześniej w pracy: "Jak powstawały i jak upadały zakłady przemysłowe w Polsce" Celem książki jest przedstawienie procesu uprzemysłowienia kraju w okresie PRL oraz pokazanie losu zakładów przemysłowych w transformacji ustrojowej po...
Ebola. Tropem zabójczego wirusa 5/5 Nasza cena:
22,69 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ebola. Tropem zabójczego wirusa

David Quammen jest doświadczonym dziennikarzem oraz autorem wielu książek z pogranicza przyrody i medycyny. Potrafi w zajmujący sposób przekazywać wiedzę, co umożliwia czytelnikowi zrozumienie mechanizmów funkcjonujących w środowisku naturalnym, m.in. przełamywanie bariery międzygatunkowej przez...
Mój sąsiad islamista. Tunis - Paryż - Bruksela... 0/5 Nasza cena:
26,18 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Mój sąsiad islamista. Tunis - Paryż - Bruksela...

Burki, hidżab, halal, szahid, samobójcze zamachy, masakry, honorowy mord, egzekucje, obcinanie głów... Polacy znali dotychczas zjawiska związane z islamem i przede wszystkim islamski terror głównie z medialnych doniesień. Nie brali udziału w konfrontacji bojowników Allaha z Zachodem. Było jednak...
Rozmowy z niebem 5/5 Nasza cena:
25,94 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Rozmowy z niebem

Na podstawie własnych doświadczeń oraz doświadczeń zwykłych ludzi Theresa Cheung przedstawia opatrzony osobistym autorskim komentarzem zbiór opowieści o kontaktach ze zmarłymi. Głównym wątkiem tej książki jest ciągła obecność świata duchów w naszym życiu. Autorka przekonuje, że nawiązanie ponownego...
Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego... 0/5 Nasza cena:
22,49 zł 29,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego...

Fascynująca opowieść o losach uczestniczki Powstania Warszawskiego, która przez 54 lata przechowywała krzyż Virtuti Militari majora Henryka Dobrzańskiego. Hubal dał go swojej kurierce, by naprawiła go w Warszawie, następnego dnia zginął. Kurierka przekazała go Kai (której brat Modest i narzeczony...
Z Galileusza też się śmiali 4/5 Nasza cena:
30,36 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Z Galileusza też się śmiali

Albert Jack złożył hołd ludzkiej kreatywności i wytrwałości: opracował bogaty katalog wynalazków z różnych dziedzin i związanych z nimi historii, przeważnie zabawnych, czasem smutnych, ale nieodmiennie fascynujących.
Lato w Gaskonii. Inne oblicze południa Francji 0/5 Nasza cena:
23,38 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Lato w Gaskonii. Inne oblicze południa Francji

„Lato w Gaskonii” to opowieść o dwóch miłościach: tej letniej, młodzieńczej do blondwłosej dziewczyny i tej głębokiej, dojrzewającej z wiekiem – do Gaskonii, z jej skąpanymi w słońcu winnicami, pagórkowatymi, malowniczymi krajobrazami oraz ciepłymi, pracowitymi ludźmi. Pobyt autora w małej wiosce...
Miłość, zbrodnia, kara 5/5 Nasza cena:
29,93 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Miłość, zbrodnia, kara

Zbiór reportaży o trudnych do przeniknięcia mrokach ludzkiej duszy. Dlaczego tak się stało, że miłość łącząca na początku zwyczajnych ludzie z późniejszej perspektywy, już na sali sadowej, okazuje się uczuciem chorym, skoro zrodziło myśl o krwawym rewanżu, gwałcie, oszukaniu obiektu adoracji....
Drzwi do nieba 0/5 Nasza cena:
18,69 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Drzwi do nieba

Wielokrotnie nagradzana dziennikarka Patricia Pearson w książce Drzwi do nieba porusza tematykę przeżyć z pogranicza śmierci. Opisuje doświadczenia metafizyczne towarzyszące odchodzeniu najbliższych - zjawisko otrzymywania wiadomości od umierających osób, zanim wieści o ich śmieci dotarły do...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula