Pani Dymu

Średnia: 4.0 Ilość ocen: 4
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
468
Inne wersje (2)
Outlet, Książka, op. miękka
za 18,45 zł
eBook, mobi, epub
za 24,90 zł
Nasza cena: 26,68 zł 36,90 zł Taniej o: 28%

Moja matka była królową pokoju, ja wiem zbyt dobrze,

że pokój nie wystarczy

Kaiser zamordował matkę Theodosii, Królową Ognia, gdy Theo miała zaledwie sześć lat. Zawłaszczył kraj Theo, a ją samą trzymał jako więźnia, ogłaszając ją Księżniczką Popiołu. Ta epoka dobiegła końca. Kaiser uważał swojego więźnia za słabego i bezbronnego. Nie zdawał sobie sprawy, że błyskotliwy umysł stanowi najbardziej śmiercionośną broń.

Theo nie nosi już korony z popiołu. Odzyskała należny jej tytuł i zdobyła zakładnika – Prinza Sorena. Ale jej lud pozostaje w niewoli pod panowaniem Kaisera, podczas gdy ona sama przebywa tysiące kilometrów należnego jej tronu.

Aby odzyskać to, co jej odebrano, będzie potrzebowała armii. Rzecz w tym, że wiąże się to z koniecznością zaufania jej ciotce, przerażającej piratce Dragonsbane, według której armię można zdobyć, tylko wydając Theo za mąż. Jednak żadna astreańska Królowa nigdy nikogo nie poślubiła…

Theo wie, że wolność ma swoją cenę, ale jest zdecydowana znaleźć sposób na uratowanie własnego kraju bez jednoczesnej utraty siebie.


Opinie o książce

Inteligentna, feministyczna odmiana tradycyjnej opowieści o upadłej bohaterce, z mnóstwem dworskich intryg, miłości i kłamstw na dokładkę. Całe szczęście, że przelano tę opowieść na papier.

Virginia Boecker, autorka cyklu "Łowczyni"

Zbuntowana królowa podsyca żar rewolucji… Narracja Theo w pierwszej osobie zachwyca emocjonalną bezpośredniością… Książka upakowana po brzegi intrygami i przygodami.

Kirkus Reviews

Recenzje (4)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Pani Dymu, Laura Sebastian.

  Bardzo długo czekałam na drugi tom. Pamietam, że od pierwszego nie mogłam się oderwać i jak się okazuje, Pani Dymu również zasługuje na uwagę. Fabuła jest bardzo dobrze prowadzona, jest ciekawa, dynamiczna, dużo się tu dzieje. Poza tym dochodzą bardzo dobrze wykreowane postacie i ta przemiana wewnętrzna głównej bohaterki, która walczy o swoją koronę, swój lud i o samą siebie.

  W książce, poza fantastyką, rozwija się też wątek miłosny, tak jak w pierwszej części. Na szczęście wszystko jest zachowane w zdrowych granicach, przez co nie mamy tutaj przesytu wątków miłosnych.

  Czy ta historia jest lepsza , gorsza? Wydaję mi się, że znajduje się na tym samym poziomie, albo powiedziałabym nawet, że jest trochę lepsza.

  Może troszkę zniesmaczyła mnie miejscami fabuła, bo okey, akcji w tej książce jest sporo, ale chyba chciałam jej jeszcze więcej i w troszkę lepszym wydaniu. To raczej były moje indywidualne oczekiwania. I zdecydowanie polecam Wam czytać tę serię jedna po drugiej, bez przerwy. Ja poprzedni tom czytałam przeszło rok temu i miałam z tym niewielki problem, bo nie wszystko pamiętałam.

  Można tez dodać, że ten tom czyta się jeszcze szybciej, a historia jeszcze bardziej wciąga i przekonuje nas do siebie, pomimo drobnych minusów i potknięć. I jeszcze jedno, dialogi! Jak mogłabym zapomnieć. Ta cześć w książce to chyba mój ulubiony punkt. Są one bardzo naturalne, płynące z serca bohaterów, nie ma tutaj żadnej sztuczności.

  Theodosia została pozbawiona przez zdrajcę w bardzo młodym wieku matki i tronu. Ponadto stała się niewolnicą nowego króla i niewiele mogła począć. Tego jednak udaje się uciec i odzyskać koronę, nie jest już tą samą księżniczka popiołu co kiedyś. Księżniczka ucieka, przepływ tysiące mil, aby gdzieś indziej, w zupełnie nieznanym zakątku odnaleźć siebie, przygotować swoją armię i ruszyć na podbój. W zmowie z ciotką-piratką, obie dochodzą do wniosku, że Theodosia powinna poślubi mężczyznę,bo tylko w ten sposób jest w stanie zebrać potężną armię i wygrać wojnę o tron.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  „Pani Dymu” jest drugim tomem Trylogii Księżniczki Popiołu i musze powiedzieć, że przekroczyła moje oczekiwania. Zastanawiałam się czy spotkam się tutaj z syndromem drugiego tomu, jednak nic takiego nie miało tutaj miejsca. „Pani Dymu” Laury Sebastian jest naprawdę dobrym odłamem całej historii zaserwowanej nam przez autorkę. Wydarzenia tego tomu rozgrywają się po tych, które miały miejsce w „Księżniczce Popiołu”, nie mamy więc dużego przeskoku w czasie.

  Główną bohaterką książki „Pani Dymu” jest Theodosia, prawowita królowa Astrei, która niestety w dalszym ciągu pozostaje we władaniu Kaisera, tyrana, który niewoli jej naród. Theo nigdy nie będzie już nosiła korony z popiołu, ale długa droga przed nią. Usiłuje zdobyć armię, dlatego też udaje się w podróż wraz ze swoją ciotka Kalistrade, która ma zapewnić jej odzyskanie ojczyzny. Dziewczyna zostaje postawiona na piedestale, jest zmuszona dokonać bardzo ważnych wyborów, które zadecydują o losie Astrei i jej mieszkańców. Czy jest na to gotowa? Jakie ma plany względem Sorena? Czy jest jedynie pionkiem i więźniem w grze, która się toczy? W jaki sposób Teo może zyskać armię? Cóż, każda królowa potrzebuje swojego króla, im potężniejszy tym lepiej, czy będzie gotowa na takie poświęcenie dla swojego kraju? Za namową Dragonsbane udaje się do Sta'crivero, aby tam szukać pomocy i przyszłego męża, którego uczyni królem.

  Wybór partnera oznacza porzucenie tego wszystkiego w co wierzy Theo, chociaż została królową wciąż musi się wiele nauczyć i dorosnąć. Autorka ukazuje podejście feministyczne i podziwiam Theo za obronę nie tylko jej kraju, ale i samej siebie. Bohaterka musi stawać przeciwko poniżaniu, nierównemu traktowaniu przez mężczyzn, chociaż jest królową jest obrażana.

  Theo odwiedza obóz dla uchodźców w kraju, w którym tymczasowo przebywa, jest zaskoczona sposobem ich traktowania. Rzeczywistość jest na tyle szokująca, że pragnie się odwrócić wzrok od tego wszystkiego, jednak nie powinno się tego robić. Nie wspominając już o tym, że to wciąż się dzieje w naszym świecie. Dobrze, że taka tematyka została poruszona i przybliżona współczesnemu czytelnikowi uwrażliwiając go na realne problemy. Często w książkach fantastycznych YA widzimy motyw królowej, która chce wyzwolić swój lud, ale bardzo rzadko widzimy traktowanie wyżej wymienionych ludzi. Bardzo się cieszę, że Laura Sebastian postanowiła włączyć się w tą kontrowersyjną dyskusję, która dotyczy dziś wielu ludzi na całym świecie.

  „Pani Dymu” nie ma może zbyt szerokiego pola, jeśli chodzi o miejsce, w którym rozgrywa się akcja. Mamy do wyboru statek, którym podróżuje, albo pałac, w którym przebywa usiłując zdobyć potrzebną jej siłę, której koszty są wysokie. Nie chodzi przecież jedynie o nią, ale także o klejnoty, w których płynie magia.

  W tej części Theo ma szerokie pole do popisu, autorka ukazuje jak długą drogę przeszła, a jak wiele jeszcze przed nią, droga do odzyskania korony jest daleka.

  „Pani Dymu” bardziej zagłębia się ku idei robienia wszystkiego, co trzeba, tego, co słuszne, nawet jeśli oznacza to rezygnację z własnej dumy i przyjęcie pomocy. Ciągłe surowe traktowanie i narażanie się na ból zarówno jej własny, jak i ludu powoli zanikało ku bardziej miękkiemu otoczeniu, ukazując wewnętrzną siłę i wzrost determinacji głównej bohaterki.

  Książka bardzo mi się podobała, jestem bardzo ciekawa, jaki tor obierze Laura Sebastian w finałowym tomie, mam nadzieję, że Teo pokaże wszystkim jaką jest wspaniałą królową. Myślę, że warto będzie na to czekać.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Pani dymu" to drugi tom całkiem nieźle zapowiadającej się trylogii, która oprócz niezwykłej treści, posiada także rewelacyjne okładki, na które osobiście mogłabym patrzeć dniem i nocą. Jeżeli zaś chodzi o fabułę, to możecie być pewni, że czeka was tutaj nie mało zmian. Przede wszystkim na lepsze.

  Po pierwsze od razu widać, że główna bohaterka zachowuje się znacznie dojrzalej niż w poprzednim tomie i nieco inaczej, bardziej zaciekle podchodzi do stojącego przed nią zadania. A czeka ją nie mało, czego rzecz jasna można się było spodziewać.

  Theo gotowa jest zrobić wszystko, byleby tylko odzyskać należyte sobie stanowisko i już nigdy nie pozwolić się nazwać księżniczką popiołu. Po tym jak morderca jej matki, który bezprawnie przywłaszczył sobie tron, a samą główną bohaterkę uczynił swoim więźniem. Przez swoją ignorancję nie dostrzegł jednak, że prawdziwe niebezpieczeństwo kryje się znacznie bliżej niż przypuszczał. Dziewczynka, którą pozbawił tytułu nabrała siły i determinacji, aby odzyskać to, co do niej należne, a żeby to uczynić przemierza tysiące kilometrów i odnajduję swoją ciotkę - piratkę, żeby poprosić ją o pomoc.

  Ta jednak ku zdziwieniu dziewczyny nie widzi innej możliwości niż małżeństwo. Theo musi ostatecznie podjąć ważną decyzję, czy pozostać wierną miłości do Sorena, czy uczynić to, co będzie korzystne dla niej i jej królestwa? Jedno jest pewne, ten jeden wybór bezgranicznie poruszy całym jej światem.

  Osobiście byłam przeszczęśliwa, gdy odkryłam, że część akcji ma mieć miejsce na pirackim statku, bo co jak co, ale taka zmiana scenerii jak najbardziej przypadła mi do gustu. Od razu widać, że autorka starała się za wszelką cenę zaskoczyć nas czymś nowym, co jej się udało, jednak jeśli chodzi o całokształt, to nie jestem z niego w pełni usatysfakcjonowana. Miejscami odnosiłam wrażenie, że akcja wlecze się niemiłosiernie i miejscami nie marzyłam o niczym innym jak o nagłym i zwięźle opisanym zwrocie akcji. Bo fakt, działo się tu naprawdę dużo, jednak żółwie tempo akcji sprawiło, że całość miejscami okazywała się wręcz nużąca.

  Mimo wszystko z niecierpliwością wyczekiwać będę ukazania się kolejnego tomu i mam szczerą nadzieję, że i tym razem autorka zaskoczy nas czymś miłym i nie tyle jeszcze bardziej udoskonali swoich bohaterów - bo do nich aktualnie nie mam co się przyczepić, wydorośleli i ściśle określili sobie swoje cele i marzenia, co jak najbardziej jest świetne - co akcję, a przynajmniej nada jej odrobinę więcej dynamiczności.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 3/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  FEMINISTYCZNE FANTASY

  Pierwszy
  tom serii Laury Sebastian był tylko niezłą i aż niezłą fantastyką – zależy jak na to dzieło spojrzeć i kto patrzy. Tak czy inaczej jak na współczesny twór z gatunku, w którym chyba już wszystko powiedziano, całość wypadła naprawdę przyzwoicie, więc z chęcią sięgnąłem też po ciąg dalszy. I muszę przyznać, że autorka może i nie wskoczyła drugim tomem na wyższą półkę, ale zdołała zachować poziom jedynki i znów dostarczyła mi przyjemnej rozrywki w świecie fantasy do którego całkiem miło było wrócić.

  Jak Feniks z popiołów. Tak odrodziła się niegdysiejsza Theodosia, córka zamordowanej na jej oczach Królowej Ognia. Pojmana przez Kaisera, skazana na noszenie hańbiącego tytułu Księżniczki Popiołu, mimo trudnej sytuacji zdołała przetrwać, wyzwolić się i odzyskać należyte miano, a nawet zdobyć zakładnika w postaci Prinza Sørena, ale to wciąż nie koniec problemów. Jej ludzie nadal pozostają w niewoli Kaisera, a ona sama znajduje się tysiące kilometrów od własnego tronu. Fakt, że nie zna tu nikogo zasadniczo utrudnia i tak już niewesołą sytuację. Jak ma bowiem w takim razie zebrać armię, która jest niezbędna do ocalenia jej ludu? Rozwiązaniem tego problemu może być jej ciotka Dragonsbane, ale czy Theo rzeczywiście powinna jej zaufać? W końcu krewna jest piratką o nienajlepszej opinii, a na dodatek to, co będzie musiała zrobić Księżniczka nie jest na pewno tym, co zrobić by chciała…

  „Pani Dymu” to przedstawicielka gatunku, który śmiało można określić mianem feministycznego fantasy, gatunku, który w ostatnich latach zyskuje na sile. Czy samo zamienienie silnego męskiego bohatera na silną bohaterkę wystarczy, by odświeżyć ten odłam fantastyki? Niekoniecznie, bo seria Sebastian to właściwie typowa dla niego literatura, poprowadzona zgodnie z jego wymogami i schematami. Dużym plusem jest fakt, że całość jest lekka i przyjemna, więc nie ma tu właściwie miejsca na nudę. Owszem ten tom wydaje się nieco spokojniejszy i bardziej stonowany, choć jednocześnie więcej w nim wydarzeń.

  Ale wspomniana lekkość jest zarówno plusem, jak i minusem całości. „Panią Dymu” może i czyta się dzięki temu szybko i przyjemnie, ale jednocześnie ze względu na językową prostotę tytuł ten nie ma szans stać się czymś ponad niezobowiązującą czystą rozrywkę. A szkoda, bo można byłoby wycisnąć coś więcej. Jakaś głębię, przesłanie, wystarczyłoby, żeby autorka potraktowała gatunek jako pretekst do rozważań a nie cel sam w sobie.

  Ale i tak to kawał przyzwoitej lektury, która pozwala zanurzać się w świecie fantasy na kilka ponurych południ. Może na kolana nie padniecie, ale nie będziecie się nudzić. Czasem tyle wystarcza.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Warto zwrócić uwagę na...
Księżniczka Popiołu 4/5 Nasza cena:
27,75 zł 35,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Księżniczka Popiołu

Nie wszystkie bitwy wygrywa się dzięki sile… Theodosia miała sześć lat, kiedy jej kraj został zaatakowany, a jej matkę, Królową Ognia, zamordowano na jej oczach. Tego dnia Kaiser odebrał jej rodzinę, kraj i imię. Theo została koronowana na Księżniczkę Popiołów, otrzymując hańbiący tytuł, miała się...
eBook Księżniczka Popiołu mobi epub 0/5 Nasza cena:
24,07 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Księżniczka Popiołu mobi epub

Nie wszystkie bitwy wygrywa się dzięki sile… Theodosia miała sześć lat, kiedy jej kraj został zaatakowany, a jej matkę, Królową Ognia, zamordowano na jej oczach. Tego dnia Kaiser odebrał jej rodzinę, kraj i imię. Theo została koronowana na Księżniczkę Popiołów, otrzymując hańbiący tytuł, miała się...
Ofiara. Tom 3. Odznaka honoru 0/5 Nasza cena:
16,45 zł 32,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Ofiara. Tom 3. Odznaka honoru

Ofiara, trzeci tom bestsellerowego cyklu "Odznaka honoru", który miłośnicy policyjnych historii nazywają prekursorskim wobec niezwykle modnych ostatnio seriali w rodzaju CSI, opowiada o brutalności mafii, zabójstwach na zlecenie i przypadkowym (prawdopodobnie) świadku - dziewczyna z bogatej i...
Boża Witamina C 0/5 Nasza cena:
24,07 zł 29,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Boża Witamina C

Niniejsza książka to kolekcja niezwykle inspirujących opowieści, szkiców i cytatów zebranych przez znanych w Stanach Zjednoczonych doradców duchowych niestrudzenie przemierzających kraj z odczytami.Przytaczając wiele "chwytających za serce" przykładów z codziennego życia, omawiają takie kwestie,...
Marzyłam o Afryce (nowe wyd.) DODRUK 0/5 Nasza cena:
33,52 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Marzyłam o Afryce (nowe wyd.) DODRUK

Książka Marzyłam o Afryce wkrótce po wydaniu stała się międzynarodowym bestsellerem. Zawiera ona wspomnienia związane z pobytem na ranczu w Laikipii, przepełnione osobistymi refleksjami na temat życia i śmierci, dramatu ludzkiego życia i przemijania. Wspomnienia ukazują magiczny krajobraz Kenii, są...
Gorączka podróży 0/5 Nasza cena:
29,05 zł 35,00 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gorączka podróży

Pewnego dnia Tasselhoff Burrfoot, przybywszy do Solace, zupełnie przez przypadek, "niechcący" kradnie miedzianą bransoletę i (siłą rzeczy) poznaje Tanisa Półelfa i Flinta Fireforge'a. Z pozoru nic wielkiego, może poza faktem, że los całej rasy morskich elfów Dargonesti staje pod znakiem...
Znak kukułki 4/5 Nasza cena:
28,85 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Znak kukułki

Dawno, dawno temu znaleziono mnie na skraju lasu. Nikt nie wiedział, skąd się tam wzięłam. Nikt nie wiedział, kim jestem… Alina od lat cierpi na zaburzenia snu. Jako dziecko została adoptowana, ale nie wie, kim była wcześniej. Przybrany ojciec Aliny, dawniej dziennikarz, przed śmiercią zostawia...
Gracze 0/5 Nasza cena:
33,12 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Gracze

 Gracze Bogdana Rymanowskiego to portrety trzynastu wybitnych polskich piłkarzy, od Włodzimierza Lubańskiego, przez Zbigniewa Bońka, po Roberta Lewandowskiego. Ludzi, dzięki którym przez ostatnie pół wieku mocniej biły nasze serca. Ich gra, akcje, bramki rozpalały emocje i były przyczyną narodowych...
Człowiek z brzytwą 5/5 Nasza cena:
30,84 zł 39,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Człowiek z brzytwą

I co, przepióreczko? Tak to już jest, kto wodzi innych na pokuszenie, ginie marnie… Koniec XIX wieku. Letnie upały niemal obezwładniają mieszkańców niewielkiego miasta na Mazowszu. Od fabryki mączki kostnej snuje się woń rozkładu, w starym kościele kobiety modlą się o opiekę do świętej Magdaleny....
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula