"Opowiadania bizarne" są dowodem na to, że ich autorka, dwukrotna laureatka nagrody Nike i Międzynarodowej Nagrody Bookera, Olga Tokarczuk jest mistrzynią krótkiej formy.
Dziesięć nieprzewidywalnych, dziwnych, pięknych, budzących grozę historii bizarnych noszących kolejno tytuły: "Pasażer", "Zielone dzieci", "Przetwory", "Szwy", "Wizyta", "Prawdziwa historia", "Serce", "Transfugium", "Góra Wszystkich Świętych", "Kalendarz ludzkich świąt".
Początkowo książka miała nosić tytuł "Opowiadania niezwykłe" lecz kojarzył się ON autorce z czymś, co minęło, a opowiadania dotyczą świata, w którym żyjemy, dlatego zaczerpnęła z języka obcego słowo "bizzare", które według francuskiej etymologii oznacza: dziwne, zmienne, niezwykłe, ale i śmieszne.
"Opowiadania bizarne" to dziwne historie skłaniające do refleksji, w których autorka umieszcza elementy nierzeczywiste, zaskakujące i dowcipne, czasem posuwając się znacznie dalej, w stronę fantastyki. I tak królewski lekarz bada "kołtun polski", staruszek na emeryturze pewnego dnia zauważa, że znaczki pocztowe stały się okrągłe a orszak królewski znajduje w lesie dwójkę dzieci: chłopca i dziewczynkę o zaskakującym, zielonym kolorze skóry. Autorka w swoich opowiadaniach indukuje rzeczywistość nieuchwytną, pokazuje świat, który przyspieszył i ludzi, których zmysły się stępiły.
O autorce
Olga Tokarczuk, polska prozaiczka i eseistka. Urodziła się 29 stycznia 1962 roku w Sulechowie. Dwukrotna laureatka nagrody Nike za powieści "Bieguni" i "Księgi Jakubowe". Laureatka Międzynarodowej Nagrody Bookera za powieść "Bieguni". Jej książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia języków.