Olszany. Droga do domu

Średnia: 4.4 Ilość ocen: 7
Wysyłka w
24 godziny + czas dostawy
Seria
Rok wydania
2019
Wydawnictwo
Ilość stron
352
Nasza cena: 26,74 zł 36,99 zł Taniej o: 28%

Tytułowe Olszany to rodzinna posiadłość Borowiczów, której latami nie udaje się sprzedać. Znajdująca się na życiowym zakręcie Julia postanawia ostatecznie zakończyć sprawę spadku po dziadku. Aby tego dokonać, Julia musi poznać prawdę o dziadku, ta zaś nierozerwalnie łączy się z pewną tajemniczą historią z przeszłości.

 

Olszany to opowieść o tym, jak przeszłość przeplata się z teraźniejszością, a podążanie tropem tej plątaniny może całkowicie odmienić życie. Kobieca książka o rodzinnych sekretach, przyjaźni i miłości, wzbogacona duchem minionych czasów i nutą współczesnego przepychu.

Recenzje (7)
 1. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Jest to książka dla kobiet, które lubią wraz z bohaterami odkrywać rodzinne tajemnice, w której nie zabraknie oczywiście wątku miłosnego, ale i życiowych mądrości czy wartości...

  Główna bohaterką książki jest Julia. Dziewczyna wiodła dotąd szczęśliwe i poukładane życie. Nagle jej idealny świat runął. Mężczyzna, którego kochała i z którym była od sześciu lat, nagle ją porzucił. Para za dwa miesiące planowała ślub. Teraz Julia nie potrafiła nikomu powiedzieć o tym co się wydarzyło. Nawet jej matka nadal sądzi, że narzeczeni są razem szczęśliwi. Julia nie może pozbierać się po rozstaniu, zupełnie nie może odnaleźć się w pracy, którą tak przecież lubi. Postanawia wyjechać do domu na wsi, który dostały z mamą w spadku po dziadku. Julia nigdy tam nie była, nigdy też nie spotkała dziadka. Dom jednak od roku nie może się sprzedać i warto pojechać na miejsce aby przekonać się o tym dlaczego tak jest. Julia zatrzymuje się w okolicznym pensjonacie. Klucze od jej domu dostał na przechowanie Wiktor - sąsiad dziewczyny i miejscowy weterynarz. To ON pokazuje jej dom. Julia dziwi się, że od tak dawna nikt nie chce go kupić. Okazuje się, że wśród lokalnej społeczności krąży legenda o tym, że jakoby w domu ukazuje się duch chłopca, zabitego w okolicy tuż po wojnie. Julia dowiaduje się też, że jej dziadek planował remont domu, ale coś pokrzyżowało jego plany i nagle wyjechał. Co było powodem tak pospiesznego wyjazdu? Co mieszkańcy wsi mówią o jej matce i dziadku? Jak z kolei rozwinie się znajomość Juli z sympatycznym, przystojnym i doświadczonym przez życie Wiktorem? Czy kobieta zdoła kiedyś powtórnie się zakochać i zaufać innemu mężczyźnie i czy odnajdzie swoje miejsce na ziemi, w którym będzie szczęśliwa?

  Ta historia od razu mi się spodobała. Już po kilku stronach wiedziałam, że trudno będzie oderwać się od książki i tak też było do samego końca. Miejsce w które zabrała czytelnika autorka miało niesamowity klimat, a jego mieszkańcy również nim przesiąkli. Byli życzliwi i otwarci przez co Julia bardzo szybko poczuła się wśród nich jak u siebie. Olszany choć początkowo były tylko wymówką, ucieczką od problemów, stały się jej bliskie. Tam dostrzegła, że życie nadal trwa, że nie runęło wraz z odejściem narzeczonego jak jej się dotąd zdawało. Tam odzyskała spokój, harmonię i tam postanowiła zacząć od nowa...

  Akcja utworu toczy się wartko choć powieść nie pozbawiona jest malowniczych opisów. Nie pozbawiona jest też dreszczyku emocji, mrocznych tajemnic, trudnych decyzji i życiowych rozterek. W tym wszystkim pomiędzy dwojgiem doświadczonych przez życie ludzi rodzi się miłość więc naprawdę w tej książce wiele się dzieje. Autorka wszystko to opowiada nam natomiast wyjątkowo barwnie i ciekawie. Osobiście zakochałam się w Olszanach i jego mieszkańcach. Z ochotą odkrywałam też tajemnice związane z odziedziczonym przez Julię domem. Spędziłam naprawdę miło czas przy tej lekturze, dlatego szczerze ją Wam polecam;)

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 2. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  2 z 2 osób uznało recenzję za przydatną

  Julia to kobieta spełniająca się zawodowo, lecz niestety w życiu prywatnym ma pewne problemy. Po kilku latach związku odszedł od niej narzeczony, z którym planowało wspólne życie i mogłoby się wydawać, że dobrze im się układało. Kobieta nie potrafi sobie poradzić z nową sytuacją i w związku z tym postanawia zmienić otoczenie. Ma dużo zaległego urlopy, który zamierza wykorzystać na uporanie się ze sprzedażą domu po dziadku na Pomorzu. Dom, który ma zamiar sprzedaż okazuje się piękną posiadłością, lecz pewne plotki z nim związane nie pozwalają znaleźć mu nowego właściciela. Nowe miejsce pobytu bohaterki ma w sobie pewien niesamowity urok, wielu życzliwych mieszkańców, z którymi od razu Julia nawiązuje dobre stosunki. Czy to miejsce może okazać się początkiem czegoś nowego?

  Historia została opisana w taki sposób, że jak zaczęłam czytać to trudno mi się było oderwać. Ciekawi, charyzmatyczni bohaterowie, których trudno nie polubić. Akcja, która rozwija się i wciąga z każdą stroną coraz bardziej. Pewna tajemnica, która spoczywa na domu, a którą być może czas rozwikłać.

  "Olszany" to rewelacyjna książka, która opowiada o poszukiwaniu siebie. Bowiem łatwo pogubić się w życiu, w którym każdy czegoś od Ciebie oczekuje. Historia o rodzinnej tajemnicy, cudownych osobach i miłości, która pojawia się nagle, ale jest czymś niezwykle ekscytującym. Najwyższy czas wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć kierować się sercem, a nie tylko rozumem. Zabawna, wzruszająca i wywołująca uśmiech lektura, którą bardzo polecam.

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 3. Recenzentus NotPospolitus
  Ocena: 5/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  "Olszany. Droga do domu" to cudowna, klimatyczna opowieść o poszukiwaniu Siebie oraz tego jedynego miejsca na ziemi, w którym serce bije mocniej.

  Wzruszająca, pełna optymizmu, ukojenia, dostarczająca czytelnikowi niesamowitego spokoju. Czytając tą książkę czułam się inaczej niż zwykle, można powiedzieć że bardzo mnie wyciszyła, wywołała u mnie wewnętrzny spokój. Autorka pokazuje nam, że nawet kiedy życie zmienia się o 180° - nie wolno się poddawać, bo może ten koniec jest początkiem nowego, pięknego rozdziału? Mimo, że jest to książka obyczajowa, nie możemy narzekać na zbyt wolny rozwój wydarzeń, dzieje się bardzo dużo i każdy wątek w tej opowieści bardzo mi się podobał! Zarówno relacja między główną bohaterką, a mężczyzną poznanym w Olszanach, jak i sama tajemnica domu Borowicza sprawiły, ze strony niemal przekręcały się same. Spędziłam z nią cudowny czas i mogę śmiało powiedzieć, że przynosi ona nadzieję na lepsze jutro. Niemal czułam się tak, jakbym sama była w tych pięknych, magicznych Olszanach.

  Polecam Wam tę pozycję, jestem pewna że przyniesie ukojenie i spokój, a sama historia wciągnie już od pierwszych stron!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 4. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Olszany to malownicza wieś na Pomorzu. Znajduje się tam dom, który czeka na właściciela. Dom, który skrywa tajemnicę rodziny, sięgającą dalej niż mogłoby się wydawać. Julia Borowicz chce doprowadzić do sprzedaży rodzinnej posiadłości, sama wiedzie dostatnie życie w stolicy i niewyobraża sobie przeprowadzi na stałe gdzieś na prowincję. Sprawa wydaje się łatwa, jednak czy pójdzie jej łatwo i szybko?

  Opis brzmi trochę stereotypowo, trochę przewidywalnie i ja też miałam takie nastawienie, że to będzie powieść o zmianie życia i szukaniu miłości gdzieś daleko. I może trochę tak było, jednak autorka bardzo zgrabnie dodała wątki, które sprawiły, że nie możemy być pewni zakończenia. Oczywiście, mamy przyjaznych mieszkańców, piękną okolicę, przystojnego sąsiada, ale również tajemnicę rodzinną, zjawiska nadprzyrodzone, lokalną legendę i romantyczną atmosferę. Autorka położyła duży nacisk na historię rodu, szukanie swoich korzeni, chęć poznania zapomnianych członków rodziny. Ja uwielbiam takie tematy, sama chętnie zajeła bym się tworzeniem własnego drzewa genalogicznego i ta książka mocno na mnie podziałała. Każda rodzina skrywa sekret, który można odkryć.

  Powieść należy do tych optymistycznych, pełnych pozytywnych emocji. Bohaterzy to ludzie otwarci, pełni pasji, tacy kompletni i dobrze wykreowani. Dialogi były w pełni realistyczne, plastyczne, bez głupotek. Świetnie został ukazany klimat miasteczka, gdzie ciężko o anonimowość, a wszyscy są chętni do pomocy. Jest sielsko, romantycznie, słonecznie i ciepło. Wątek miłosny jest subtelny, chociaż dobrze zarysowany to nieprzysłania głównej osi powieści. Jedyna rzecz, która mi trochę uwierała to duża religijność, momentami aż przesadzona. Ale może taki urok malowniczych wiosek?

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz
 5. Recenzenckie Mistrzostwo Świata
  Ocena: 4/5
  Dodana przez w dniu
  Recenzja dotyczy produktu typu: książka
  0 z 0 osób uznało recenzję za przydatną

  Tytułowe Olszany to rodzinna posiadłość Borowiczów, której latami nie udaje się sprzedać. Znajdująca się na życiowym zakręcie Julia postanawia ostatecznie zakończyć sprawę spadku po dziadku. Aby tego dokonać, Julia musi poznać prawdę o dziadku, ta zaś nierozerwalnie łączy się z pewną tajemniczą historią z przeszłości.

  "Czasem warto uwierzyć w to, czego nie widać."

  "Droga do domu" to pierwszy tom cyklu Olszany. Gdy tylko zaczęłam czytać... przypadłam w tej książce. Zostałam oczarowana światem, jaki rozpostarła przede mną autorka. Rodzinna tajemnica domu Borowiczów i chęć jej odkrycia wraz z bohaterami wciągnęła mnie z chwilą, kiedy tylko zacząłem poznawać ten wątek.

  Podobało mi się ukazanie wsi nieco innej, aniżeli takiej, jaką zwykle znamy. Ta jest idylliczna, a jej mieszkańcy pozbawieni są kompleksów, posiadają liczne pasje i umiejętności, nie stronią od pomocy innym, czynnie angażują się w życie społeczne. Wyraźnie widać też ich otwartość na drugiego człowieka, niezależnie od jego wieku, pochodzenia, statusu materialnego, orientacji seksualnej czy wykonywanego zawodu. Pojawią się homoseksualiści, singielki, szalony ksiądz, rozgadana fryzjerka, sławny weterynarz, badacze historii, a nawet miejscowa czarownica. Myślę że to bardzo aktualny wątek, który powinien dać wielu z nas do myślenia. Tu nie ma podziałów, za to jest wzajemna współpraca, dzięki której można wiele osiągnąć. Agnieszka Litorowicz-Siegert przypomina o tym, co w życiu najważniejsze. W Olszanach pęd za pieniądzem nie istnieje. To idealne miejsce, by zatrzymać się i przemyśleć na czym nam najbardziej zależy.

  Bardzo mocno zaakcentowany został również wątek romansowy z udziałem Julii. Ta serdeczna, ambitna ziewczyna waraz z upływem czasu zyskiwała w moich oczach. Szybko zaczęłam kibicować jej w poszukiwaniach drugiej połowy serca. A gdy na horyzoncie pojawił się weterynarz Wiktor, wydaje się, że chodzący ideał.... zrobiło się naprawdę gorąco.

  Autorka stworzyła całą galerię wyrazistych, barwnych bohaterów posiadających swoje przywary. W malowniczych Olszanach na Pomorzu, wśród życzliwych ludzi, Julia przejdzie przemianę. Jednakże odniosłam wrażenie iż nieco przyćmili ją pozostali bohaterowie. Mam nadzieję że drugi tom ukarze nam jej postać w pełnej krasie.

  "Czy ta świadomość ją zmieni? I czy Julia w ogóle chciała się zmienić? Zostawić tamtą kobietę - uwikłaną w niszczącą miłość, w relację z matką, z którą nigdy się nie rozumiały, i w pracę, która robiła z niej wojowniczkę pozbawioną serca? Serce... Czy można oddać mu pole, na którym rządził rozum?"

  Historia ta przypomina, że nie ma nic ważniejszego, niż rodzina i relacje z drugim człowiekiem. Każdy z nas powinien wiedzieć, gdzie sięgają jego korzenie, kim byli jego przodkowie i kim sam jest. To bardzo ważne, gdyż nie przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do tradycji zanika i bywa, że nikomu nie chce się później tego pielęgnować, zgłębiać genealogii albo jest to po prostu niemożliwe ze względu na to, iż wcześniej o to nie zadbaliśmy. Może ominąć nas coś istotnego, zmieniającego nas samych lub nasze spojrzenie na wiele spraw.

  "Dopóki nie dowiemy się, jacy jesteśmy naprawdę, nie będziemy mogli być szczęśliwi."

  "Druga do domu" to ciepła, pełna idyllicznego uroku, zabawna, wzruszająca powieść o rodzinnych sekretach, przyjaźni, miłości, podtrzymywaniu dobrych relacji społecznych, poszukiwaniu prawdy i swojego miejsca na ziemi. Do książki wkradła się nuta legend i duchów, więc jeśli gustujecie w troszkę mrocznych i tajemniczych powieściach - sięgajcie śmiało!

  Czy ta recenzja była przydatna? tak | nie
  Napisz pierwszy komentarz

Pokaż pozostałe 2 recenzje

Warto zwrócić uwagę na...
eBook Moja wizja mobi epub 0/5 Nasza cena:
25,42 zł 29,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

eBook Moja wizja mobi epub

Miała być kimś innym. „Telewizja? O nie!” – usłyszała, gdy w rodzinnym domu ojciec odebrał telefon z propozycją, by Agata Młynarska zadebiutowała przed kamerą. Plan był inny – matura, a potem studia, najlepiej polonistyka. Prawie została nauczycielką,  ale dogoniło ja przeznaczenie. Choć biegło...
Tajemnice Dworu Sułtana. Księga VII. Hatidże 5/5 Nasza cena:
39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnice Dworu Sułtana. Księga VII. Hatidże

Żyli w dwóch różnych światach… Połączyło ich przeznaczenie. Książka, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe stulecie. Ona jest jedyną córką groźnego sułtana Selima i ukochaną siostrą sułtana Sulejmana. On przybywa z dalekiej Pragi, to Ibrahim Pargali. Jego sercem rządzi ogromna ambicja, ale...
Nielegalne związki 0/5 Nasza cena:
34,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Nielegalne związki

Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie...
Obsesja 5/5 Nasza cena:
33,66 zł 36,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Obsesja

Ponure korytarze szpitalnego oddziału psychiatrii i niepokojące listy od tajemniczego wielbiciela. Wygląda na to, że doktor Joanna Skoczek znalazła się w niebezpieczeństwie. Kilka miesięcy po rozwodzie Joanna Skoczek przeprowadza się do Warszawy, kupuje kawalerkę na Pradze i mieszka jedynie w...
Łabędzie z Piątej Alei 0/5 Nasza cena:
20,00 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Łabędzie z Piątej Alei

Kocia, soczysta lektura, niczym obiad z trzech martini.Łabędzie z Piątej Alei to nie tylko oparty na faktach obraz życia nowojorskiej socjety lat 50., w którym roi się od skandali i pikantnych plotek. To przede wszystkim historia nadzwyczajnej przyjaźni dwojga spragnionych akceptacji i miłości...
Piękny przedmiot 0/5 Nasza cena:
17,45 zł 34,90 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Piękny przedmiot

Powieść satyryczna znanego amerykańskiego komika Nowojorski świat galerii i domów aukcyjnych powinien mieć się na baczności. Do miasta przybyła Lacey Yeager. Młoda, seksowna, wybitnie inteligentna, przebojowa. Spragniona wielkiej kariery i gotowa pracować dwadzieścia godzin na dobę. Mężczyzn...
Przeszłość 4/5 Nasza cena:
39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Przeszłość

Nigdy nie wiadomo, co przyniesie lato... Przeczytaj powieść, którą zachwyciła się Zadie Smith!Czwórka rodzeństwa – Alice, Roland, Harriet i Fran – postanawia spędzić wspólny urlop na angielskiej wsi. To ich ostatni pobyt w urokliwym domku, odziedziczonym po dziadkach. Czas, który nie oszczędził...
Tajemnice Dworu Sułtana. Księga VI. Nurbanu. Synowa odaliski 5/5 Nasza cena:
36,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajemnice Dworu Sułtana. Księga VI. Nurbanu. Synowa odaliski

Książka, która zainspirowała twórców serialu Wspaniałe stulecie Życie na skraju przepaści. Droga z piekła haremu do raju. Piękna kobieta, która poszła pod prąd, stworzyła własną historię i pokierowała losem dynastii osmańskiej. Nurbanu zrobi wszystko, by jej mąż Selim został sułtanem. Nawet jeśli...
Tajne życie violet grant 0/5 Nasza cena:
36,39 zł 39,99 zł
Do koszyka dodaj do schowka

Tajne życie violet grant

Jaką mroczną tajemnicę kryje odrapana walizka, która wędruje po świecie już 50 lat? Vivian Schuyler, wywodząca się ze starej, zamożnej nowojorskiej rodziny, manifestuje swoją niezależność, wyprowadzając się na obskurne poddasze w Greenwich Village. Kiedy odbierze z poczty paczkę, w której ktoś...
Zobacz, dlaczego warto nam zaufać

Doskonała komunikacja, perfekcyjne podejście do klienta, realizacja szybka i całkowicie zgodna z zamówieniem, do tego dobra cena, czyli całość na piątkę.

Anyszka

Polecam, polecam, polecam! Świetny wybór, książki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia - dodaję do moich ulubionych sklepów.

magdape

Bardzo miła obsługa, szybko reagują na wiadomości pisane. Szybko rozwiązują problem i tłumaczą sytuację, oraz bardzo jasno i konkretnie piszą mail o każdej zmianie w zamówieniach.

Lenka

Kolejny raz robię zakupy w sklepie i jest super szybko, tanio i wygodnie. Aż żałuję, że nie mają innych propozycji, które mnie interesują. Gorąco polecam.

Beata

Transakcja przebiegła szybko i sprawnie. Książki super i wszystko porządnie zapakowane. Nie jest to na pewno moja ostatnia styczność ze sklepem. Polecam.

Agnieszka

Sklep godny polecenia, szybko zrealizował zamówienie. Dodatkowo otrzymałam rabat. Bardzo korzystna cena zamówionych książek. Łącznie z przesyłką wyszło taniej niż w księgarni stacj...

Zosia

Bardzo sprawnie zrealizowane zamówienie. Pomimo, że podano mi późniejszy termin dostarczenia przesyłki otrzymałam ją kilka dni wcześniej. Sklep cechuje solidność i profesjonalizm. ...

Joanna

Sklep bardzo fajny, pomocny i szybki. Realizacja zamówienia trwała kilka dni. Zamówienie doskonale zapakowane i nienaruszone.

Frau Sonne

Jestem zadowolona ze sklepu i przeprowadzonej transakcji. Duży wybór książek, dostawa zgodnie z podaną przez sprzedawcę datą, bardzo porządnie zapakowana. Polecam.

agnes352

Polecam sklep z czystym sumieniem. Kontakt bardzo dobry, ceny rewelacyjne, wybór książek ogromny. Na pewno wkrótce znów złożę zamówienie.

natka2817

Rewelacja!!! Zamówienie otrzymałam 5 dni od złożenia zamówienia, a mieszkam w Wielkiej Brytanii.

Adrianna

Pierwszy raz kupowałam książki przez internet i się nie rozczarowałam. Książki przyszły w oczekiwanym terminie, były dobrze zabezpieczone. Na pewno skorzystam jeszcze nie jeden raz...

Paula